V generálce na finále Ligy mistrů Bayern s Dormundem remizovaly

Berlín - Fotbalisté Dortmundu a Bayernu Mnichov, kteří se 25. května utkají ve finále Ligy mistrů, remizovali ve vzájemném utkání ve 32. kole německé ligy 1:1. Leverkusen porazil Norimberk 2:0 a zajistil si přímý postup do Ligy mistrů, protože už nemůže přijít o třetí místo.

4.5.2013 2 AKTUALIZOVÁNO 5.5.2013

Fotbalisté Leverkusenu se radují z vítězství.Foto: ČTK

Domácí Borussia vstoupila do zápasu s Bayernem lépe a v 11. minutě se dostala do vedení. Přetažený centr Jakuba Blaszczykowského dolétl až na Kevina Grosskreutze, který se trefil tvrdou ranou z úhlu. Bayern dostal ve venkovních utkáních teprve čtvrtý gól.

Ve 23. minutě se prakticky poprvé dostal k míči kanonýr Mario Gomez a hned z toho bylo vyrovnání. Německý útočník poslal hlavou k tyči centr Rafinhy z pravé strany. Bavorský celek měl od té doby více ze hry, do poločasu už ale žádný z týmů neskóroval.

V 59. minutě nařídil rozhodčí Peter Gagelmann přísnou penaltu za ruku Jéroma Boatenga, jenže nejlepší střelec soutěže Robert Lewandowski přízemní střelou brankáře Manuela Neuera nepřekonal. Vzápětí dostala Borussia další výhodu, když byl za faul loktem vyloučen po druhé žluté kartě obránce Rafinha, ale soupeře pod tlak nedostala.

Další branka už v Dortmundu nepadla a ligový mistr Bayern si udržel dvacetibodový náskok v čele soutěže. Prodloužil sice svou neporazitelnost na hřištích soupeřů, která trvá od prohry s Borussií loni v dubnu, ale přišel o jinou rekordní sérii: poprvé po čtrnácti zápasech a poprvé v roce 2013 totiž v bundeslize ztratil body.

Leverkusen si zajistil účast v LM

Obránce Leverkusenu Michal Kadlec se na hřiště nedostal, útočník Norimberku Tomáš Pekhart nastoupil v 65. minutě, kdy už soupeř vedl 2:0. Ve 26. minutě totiž otevřel skóre stoper Ömer Toprak a ve druhém poločase se z penalty trefil Stefan Kiessling.

Německý kanonýr tak překonal rekord Ulfa Kirstena, když jako vůbec první útočník Bayeru v jedné sezoně nastřílel 23 bundesligových gólů. Na prvním místě střelecké tabulky dohnal Lewandowského z Dortmundu.

Frankfurt se přiblížil Evropské lize

Düsseldorf bez stopera Martina Latky, kterého vyřadilo svalové zranění na noze, prohrál 1:3 ve Frankfurtu. V neděli tak budou hráči Fortuny držet palce Freiburgu, aby porazil Augsburg, protože ten jinak Düsseldorf odsune dvě kola před koncem na barážovou 16. příčku.

Opačné starosti má po vzájemném střetnutí bundesligových nováčků Frankfurt, který si pojistil pátou příčku a přiblížil se účasti v Evropské lize. Palce bude v neděli naopak držet Augsburgu, aby se nesnížil jeho čtyřbodový náskok na Freiburg.

Pospěchova Muhuč neudržela vedení proti Hannoveru

Již téměř definitivně přišla o naděje na poháry Mohuč. Se Zdeňkem Pospěchem na místě pravého obránce vedla v Hannoveru od 25. minuty po gólu Nicolaie Müllera, ve 36. minutě ale srovnal po 68 sekundách na hřišti střídající Artur Sobiech. I přes početní nevýhodu svého týmu otočil skóre dvacet minut před koncem Mame Biram Diouf, avšak Müller devět minut nato srovnal na konečných 2:2.

Brémy bez obránce Theodora Gebre Selassieho ztratily dvougólový náskok a remizovaly 2:2 s předposledním Hoffenheimem. Do vedení je poslal již ve druhé minutě z penalty Aaron Hunt a ve 24. minutě zvýšil Kevin De Bruyne. Jenže za hosty se v posledních pěti minutách dvakrát trefil Sven Schipplock, takže oba týmy budou dál bojovat o setrvání v soutěži.

Drobný vychytal Hamburku remízu s Wolfsburgem

Fotbalisté Hamburku s gólmanem Jaroslavem Drobným remizovali v s Wolfsburgem 1:1 a na pohárové příčky ztrácejí tři body. Český reprezentační gólman se mezi třemi tyčemi objevil teprve podruhé v sezoně, když zastoupil jedničku domácího týmu Reného Adlera distancovaného za žluté karty.

Hamburk poslal do vedení těsně před koncem prvního poločasu obránce Heiko Westermann, který hlavou usměrnil do branky centr Rafaela van der Vaarta z přímého kopu. Drobného po změně stran překonal Japonec Makote Hasebe.
Na straně domácích nastoupil vedle Drobného také záložník Petr Jiráček, který byl střídán v 84. minutě. V hostujícím dresu odehrál celý zápas Jan Polák.

Freiburg zdolal sestupem ohrožený Augsburg 2:0. O góly se postarali v prvním poločase Cedrick Makiadi a po změně stran Jonathan Schmid. Augsburg zůstal na šestnáctém místě, které znamená boj v baráži o udržení v nejvyšší soutěži. Freiburg ztrácí bod na pátý Frankfurt.

NĚMECKO, 32. kolo:

Mönchengladbach - Schalke 0:1 (82. Draxler),  Brémy - Hoffenheim 2:2 (2. Hunt z pen., 24. De Bruyne - 85. a 90. Schipplock), Eintracht Frankfurt - Düsseldorf 3:1 (31. a 87. Meier, 50. Lakič - 78. Schahin), Hannover - Mohuč 2:2 (36. Sobiech, 70. Diouf - 25. a 79. Müller), Norimberk - Leverkusen 0:2 (26. Toprak, 62. Kiessling z pen.), Stuttgart - Fürth 0:2 (51. vlastní Sakai, 89. Azemi), Dortmund - Bayern Mnichov 1:1 (11. Grosskreutz - 23. Gomez),  Freiburg - Augsburg 2:0 (30. Makiadi, 61. Schmid), Hamburk - Wolfsburg 1:1 (45. Westermann - 65. Hasebe).

ČSSD chce zásadní reformu daní směrem k progresi, řekl Sobotka

Praha - Aktuální nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým, cílem ČSSD nejsou kosmetické úpravy daní, ale zásadní reforma směrem k progresi. Novinářům to po dnešním jednání širšího vedení sociální demokracie řekl předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Konkrétní parametry reformy chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku.