Schalke přehrálo Valencii, Kohouti uhlídali náskok

Praha - Fotbalová Liga mistrů zná další postupující do čtvrtfinále. Marek Jankulovski s AC Milán vyřazeni Tottenhamem.

9.3.2011

Heurelho Gomes efektivně likviduje jednu ze střel fotbalistů AC Milán.Foto: ČTK

Fotbalisté Tottenhamu si při své premiéře v Lize mistrů zahrají čtvrtfinále. K postupu přes AC Milán v sestavě s českým bekem Markem Jankulovským jim ve středeční domácí osmifinálové odvetě stačila i bezbranková remíza, neboť v prvním duelu na San Siru vyhráli 1:0. Účast mezi nejlepší osmičkou soutěže si zajistilo také Schalke 04, které porazilo zásluhou dvou branek Farfána Valencii 3:1.

Tottenham nastřílel při své premiérové účasti v Lize mistrů ve čtyřech předešlých domácích zápasech 14 branek, ale dnes zvolil s ohledem na příznivý výsledek z Itálie vyčkávací taktiku a pověsti útočného týmu zůstal dlužen.

Za celou první půli neměl výraznější šanci a naopak musel čelit několika nebezpečným akcím AC Milán, za který poprvé v tomto ročníku soutěže a hned v základní sestavě nastoupil Jankulovski. Na levém kraji obrany odehrál 70 minut, na začátku druhé půle dostal žlutou kartu.

Nejblíže ke gólu byl v 26. minutě Robinho, který mohl po přihrávce od Pata potrestat vyběhnutí brankáře Gomese, ale střela mu nesedla a na brankové čáře stihl odvrátit nebezpečí domácí bek Gallas.

I když Tottenham po změně stran na chvíli přidal, postupně znovu získali převahu hosté. V útoku jim však chyběla myšlenka a gól navzdory častějšímu držení míče vstřelit nedokázali. V 65. minutě se ve velkém závaru před brankářem Gomesem neprosadili Pato ani Robinho.

"Kohouti" tak na svém stadionu neprohráli po vítězství ve skupině nad Interem ani s druhým milánským týmem a mohou se těšit na premiérové čtvrtfinále. Naopak AC potvrdil, že se mu na anglické půdě nedaří - vyhrál tam jediné z 15 utkání.

Schalke po delší době nadchlo fanoušky

Druhý duel večera v Gelsenkirchenu nabídl více šancí i branek. Valencie se rychle vymanila z úvodního náporu Schalke a získala v první půli převahu. Tu korunoval v 17. minutě Ricardo Costa, kterého trefil do hlavy ostrým centrem Mehmet Topal a míč se odrazil do sítě.

Pro domácí bylo důležité, že ještě do poločasu stihli srovnat. Z přímého kopu se krásně k tyči trefil Farfán. A peruánský reprezentant stál i u zrodu rozhodující situace. V 52. minutě vystřelil a Gavranovič přesnou dorážkou stylově oslavil svůj debut v soutěži. Pomohlo mu ovšem velké štěstí: míč zamířil za čáru až poté, co se odrazil od obou tyčí.

Domácí pak mohli děkovat brankáři Neuerovi, který zlikvidoval několik velkých šancí, především Adurizův sólový únik. V závěru Valencie riskovala a po brejku do otevřené obrany korunoval své skvělé vystoupení povedeným obloučkem Farfán.

Schalke vyhrálo teprve druhý z posledních 11 zápasů proti španělským týmům a spravilo si chuť po tápání v německé lize, v níž figuruje až na desáté příčce.

Odvetná osmifinálová utkání fotbalové Ligy mistrů

Tottenham Hotspur - AC Milán 0:0

Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 34.320. První zápas: 1:0, postupuje Tottenham.

Schalke 04 - FC Valencie 3:1 (1:1)
Branky: 40. a 90.+4 Farfán, 52. Gavranovič - 17. Ricardo Costa. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). Diváci: 53.517. První zápas: 1:1, postupuje Schalke.