Dortmund zahájil záchrannou misi, už není poslední. Drobný chytil penaltu

Freiburg - Fotbalisté Schalke se dostali na třetí místo tabulky Bundesligy, odkud sesadili díky gólu Barnetty Mönchengladbach. Dortmund řádil a odpoutal se ode dna, odnesl to Freiburg s Daridou a Krmašem. Bayern po zimní pauze poprvé slavil, se Stuttgartem si poradil 2:0.

7.2.2015 AKTUALIZOVÁNO 8.2.2015

Marco Reus z Dortmundu (vpravo) a Oliver Sorg z Freiburgu.Foto: ČTK

Brankář Jaroslav Drobný přispěl Hamburku ve 20. kole bundesligy chycenou penaltou k výhře 2:1 nad Hannoverem. Černou sobotu naopak prožili reprezentační záložník Vladimír Darida s obráncem Pavlem Krmašem, jejichž Freiburg prohrál záchranářský souboj 0:3 s Dortmundem. Borussia díky výhře opustila poslední místo tabulky.

Drobný podržel Hamburk ve 23. minutě, kdy si poradil s pokutovým kopem Joselua. Hannover pak sice domácí zatlačil, ale český brankář předvedl několik skvělých zákroků, navíc při domácích stálo i štěstí. Do vedení je totiž poslal vlastní gól Marcela a stejný hráč se tečí podílel i na gólu Marcela Jansena. Za hosty snižoval střídající Artur Sobiech.

Trápícímu se Dortmundu v deváté minutě pomohl k vedoucímu gólu středopolař Freiburgu Mike Frantz. Ten špatnou přihrávkou poslal do úniku Pierrea-Emericka Aubameyanga, který před prázdnou brankou ještě našel Marca Reuse. Gabonský útočník Aubameyang po změně stran přidal k asistenci ještě dva zásahy.

Borussia ukončila šňůru pěti bundesligových duelů bez vítězství a poskočila na šestnácté místo, znamenající baráž. Naopak Freiburg je předposlední.

Bayern ukončil čekání na výhru

Vedoucí Bayern Mnichov zdolal Stuttgart na jeho stadionu 2:0 a ve třetím utkání jarní části se dočkal premiérového vítězství. Úřadující mistr se poprvé prosadil krátce před pauzou zásluhou Nizozemce Arjena Robbena. V 51. minutě přidal druhý gól z přímého kopu Rakušan David Alaba.

Bavorský velkoklub má v čele tabulky dál osmibodový náskok před druhým Wolfsburgem. Za Stuttgart odehrál úvodních 72 minut český fotbalista Adam Hloušek. Jeho mužstvo se po desáté ligové prohře v sezoně propadlo na poslední pozici o skóre za Freiburg.

Wolfsburg doma porazil Hoffenheim jednoznačně 3:0. O první dvě branky se postarali už v úvodní půlhodině nizozemský útočník Bas Dost a Kevin De Bruyne. Belgický reprezentant si ještě v 84. minutě připsal druhou trefu. Lednová posila z Chelsea André Schürrle při debutu za "Vlky" připravila už ve třetí minutě vítězný gól.

Schalke se prodralo na třetí místo

Schalke v předehrávce porazilo Mönchengladbach 1:0 a v tabulce se dostalo před něj na třetí místo, zaručující přímý postup do Ligy mistrů. Rozhodující gól dal už v 10. minutě Tranquillo Barnetta.

Schalke nastoupilo bez klíčového útočníka Klaase Jana Huntelaara, který si odpykává disciplinární trest. I bez něj si však dokázalo poradit. Kevin-Prince Boateng poslal z pravé strany před branku centr, brankář Yann Sommer zaváhal při vybíhání a Barnetta svého švýcarského krajana chladnokrevně překonal.

Mönchengladbach měl po většinu utkání územní převahu, ale nedokázal z ní vytěžit větší šanci a překonat kompaktní obranu domácích. Naopak ještě do poločasu mohl zvýšit Joël Matip, ale po rohu hlavičkoval nad.

Hosté z územní převahy v podobě 65% držení míče nic nevytěžili ani v druhé půli. Postupně jejich tlak upadal a Schalke si bez potíží hlídalo těsný náskok.

Německá fotbalová liga - 20. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 1:0 (10. Barnetta), Freiburg - Dortmund 0:3 (56. a 72. Aubameyang, 9. Reus), Kolín nad Rýnem - Paderborn 0:0, Mohuč - Hertha Berlín 0:2 (35. Hegeler z pen., 42. Beerens), Stuttgart - Bayern Mnichov 0:2 (41. Robben, 51. Alaba), Wolfsburg - Hoffenheim 3:0 (28. a 84. De Bruyne, 3. Dost), Hamburk - Hannover 2:1 (26. vlastní Marcelo, 50. Jansen - 66. Sobiech),  Brémy - Leverkusen 2:1 (18. Selke, 29. Junuzovič - 43. Hakan Calhanoglu), Augsburg - Eintracht Frankfurt 2:2 (7. Klavan, 37. Bobadilla - 45. Aigner, 70. Meier).

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.