Scholes rozhodl při 700. startu za United zápas s Wiganem

Praha - Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v německé lize Mohuč 3:1 a po třech kolech zůstávají se stoprocentní bilancí v čele tabulky. Tři body vybojoval i obhájce titulu Dortmund, který vyhrál doma nad Leverkusenem 3:0.

16.9.2012

Paul Scholes, legenda Manchesteru United.Foto: ČTK

Anglický záložník Paul Scholes rozhodl při svém 700. utkání za Manchester United zápas s Wiganem, úřadující vicemistr ve čtvrtém kole Premier League zvítězil 4:0. Naopak již podruhé v sezoně ztratil body obhájce titulu Manchester City, který remizoval 1:1 se Stoke. Chelsea s Petrem Čechem hrála bez branek v derby s Queens Parkem, ale zůstala v čele tabulky.

Sedmatřicetiletý Scholes, který loni na pět měsíců ukončil kariéru, otevřel skóre domácího duelu v 51. minutě. Dvanáct minut nato pojistil vedení Hernández a napravil své zaváhání při penaltě z úvodu. Na konečných 4:0 upravily premiérovými góly za United letní nákupy Büttner a Powell.

Vedle Scholese si na Old Trafford připsala jubilejní start za "Rudé ďábly" ještě další dvojice veteránů. Obránce Rio Ferdinand zarovnal počet startů na 400 a 600. ligové utkání za klub odehrál Ryan Giggs.

"Pro všechny tři je to další ozdoba kariéry. Zároveň je to i vzor pro mladé hráče, kteří vidí, čeho všeho mohou dosáhnout, když fotbalu něco obětují," uvedl trenér United Alex Ferguson.

Scholese pochválil za pohyb před brankou. "Takhle si ho vždy budeme pamatovat, jak se nenápadně jako duch dostane do pokutového území. Skóroval při svém zápase číslo 100, 300, 400, 500 a 700, to je fantastické," řekl skotský kouč.

Kolaps City

Manchester City na hřišti Stoke brzy prohrával po gólu Crouche, ještě před poločasem ale vyrovnala při svém debutu posila z Benfiky Lisabon García. Další branka ale nepadla a hosté tak poztráceli již čtyři body.

Stoke, za které na poslední minuty naskočil debutující někdejší útočník Manchesteru United, Newcastlu či Liverpoolu Michael Owen, má na kontě čtyři remízy. Dvě uhrál na úkor favorita, předchozí "obětí" byl Arsenal.

Čisté konto pro Čecha

Chelsea sice potřetí v sezoně udržela čisté konto, jenže poprvé vyšla gólově naprázdno. Na nepřátelsky naladěném stadionu Loftus Road zastínily předzápasové tradice průběh utkání. Obránce QPR Anton Ferdinand si podle očekávání odmítl potřást rukou s Johnem Terrym, kterého v předchozí sezoně nařkl z rasistických urážek.

Pravici nepodal ani bekovi Ashleymu Coleovi, jehož výpověď v červenci přispěla k tomu, že byl Terry u soudu zproštěn obvinění. Anglická asociace případ ve svém vlastním řízení ještě projednává.
Trápící se Liverpool prohrával na hřišti Sunderlandu po brance Fletchera, druhou porážku v řadě odvrátil až v 71. minutě po vytrvalém tlaku Suárez. "Reds" se sice díky remíze 1:1 posunuli ze sestupových příček, ale na kontě mají jen dva body a poprvé od ročníku 1911/12 nevyhráli ani jediný z úvodních čtyř ligových zápasů.

Na střelecké trápení z úvodu sezony dal zapomenout Arsenal, který nabídl gólově nejbohatší utkání nové sezony, když rozstřílel 6:1 Southampton.
K výhře Fulhamu 3:0 nad West Bromwichem pomohl svými premiérovými brankami Bulhar Dimitar Berbatov. Aston Villa ukončila vítězstvím 2:0 nad Swansea třináctizápasovou sérii bez výhry v anglické lize.

ANGLIE, 4. kolo

Norwich - West Ham United 0:0, Arsenal - Southampton 6:1 (35. a 71. Gervinho, 11. vlastní Hooiveld, 31. Podolski, 37. vlastní Clyne, 88. Walcott - 45. Fox), Aston Villa - Swansea 2:0 (16. Lowton, 88. Benteke), Fulham - West Bromwich 3:0 (32. a 45. z pen. Berbatov, 89. Sidwell), Manchester United - Wigan 4:0 (51. Scholes, 64. Hernández, 66. Büttner, 82. Powell), QPR - Chelsea 0:0, Stoke - Manchester City 1:1 (15. Crouch - 35. García), Sunderland - Liverpool 1:1 (29. Fletcher - 71. Suárez), Reading - Tottenham 1:3 (90. Robson-Kanu - 18. a 74. Defoe, 71. Bale), Everton - Newcastle 2:2 (15. Baines, 88. Anichebe - 49. a 90. Ba).

Pořadí: 1. Chelsea 4 zápasy/10 bodů, 2. Manchester United 4/9,  3. Arsenal 4/8, 4. Manchester City 4/8. 5. Swansea 4/7.

Německo: Bayern i bez opor nepřipustil komplikace

Bayern v Allianz Aréně rychle navázal na jasná vítězství z úvodních kol. Již ve druhé minutě ho posunul do vedení ze snadné pozice po nahrávce Müllera útočník Mandžukič a ve třinácté minutě zvýšil po podobné akci Schweinsteiger.

O třetí výhru a vedení v tabulce nepřipravilo úřadujícího vicemistra ani snížení Szalaie z penalty, v nastavení totiž pojistil vítězství Kroos. Mohuč, za kterou odehrál celý zápas obránce Zdeněk Pospěch, má po třech kolech jediný bod.

Do historie bundesligy se díky střídaní v 88. minutě zapsal peruánský útočník Bayernu Claudio Pizarro. V soutěži odehrál 336. zápas a mezi cizinci vyrovnal rekordní zápisy Brazilce Zé Roberta a Gruzínce Levana Kobiašviliho.

Na Dortmund umějí jen Češi

O vítězství Dortmundu rozhodli mezi 29. a 39. minutou stoper Hummels po rohovém kopu a záložník Blaszczykowski po křížné přihrávce Piszczeka. Poslední branku dal hlavičkou po standardní situaci útočník Lewandowski.

Obránce Bayeru Michal Kadlec opustil hřiště už o poločase a přišel o možnost prodloužit sérii českých střelců do sítě Dortmundu. Brankáře Weidenfellera totiž zatím překonali jen reprezentanti Theodor Gebre Selassie z Brém a Tomáš Pekhart z Norimberku.

Norimberk vedl na hřišti Mönchengladbachu ve 25. minutě po brankách Simonse a Kloseho 2:0, ale o náskok přišel kvůli trefám letních posil soupeře De Jonga a Xhaky. V 55. minutě přece jen rozhodl o vítězství hostů 3:2 Japonec Kijotake, který připravil obě předchozí branky svého týmu. Útočník Pekhart odehrál za vítěze úvodních 60 minut, ale neskóroval.

Stejný průběh měl i duel Hannoveru s Brémami, v jejichž dresu strávil celý zápas na hřišti Gebre Selassie. Werder sice dokázal odpovědět dvěma góly na rychlé vedení soupeře 2:0, avšak svou druhou brankou v zápasu rozhodl ve druhé minutě nastavení o výhře Hannoveru Huszti.

Jiráček uviděl červenou

Fotbalový reprezentant Petr Jiráček dostal ve svém druhém zápase za Hamburk červenou kartu. Jeho tým s náhradním brankářem Jaroslavem Drobným na lavičce prohrál 2:3 ve Frankfurtu a nebodoval ani ve třetím zápase německé ligy. Domácí nováček naopak zůstal stoprocentně úspěšný.

Šestadvacetiletý záložník Jiráček, který do HSV přestoupil na konci srpna z Wolfsburgu, si vybral slabší chvilku v nastavení prvního poločasu. Krátce po snižujícím gólu Hamburku na 1:2 fauloval tvrdým skluzem Brazilce Andersona blízko pokutového území soupeře a poprvé v kariéře byl v prvoligové soutěži vyloučen.

Frankfurtu se povedl už nástup do utkání a v úvodní dvacetiminutovce se prosadili do nekoncentrované obrany hostů Japonec Takaši Inui a Kanaďan Olivier Occéan. Kontaktní zásah zaznamenal z rohu Heiko Westermann.

Krátce po přestávce vrátil domácím dvoubrankové vedení Stefan Aigner, ale Korejec Son Hung-min v 63. minutě znovu snížil. Podruhé v zápase vymyslel gólovou přihrávku debutující Nizozemec Rafael van der Vaart, který se svými spoluhráči už těsnou ztrátu nedotáhl.

NĚMECKO, 3. kolo

Bayern Mnichov - Mohuč 3:1 (2. Mandžukič, 13. Schweinsteiger, 90.+1 Kroos - 59. Szalai z pen.), Dortmund - Leverkusen 3:0 (29. Hummels, 39. Blaszczykowski, 78. Lewandowski), Hannover - Brémy 3:2 (7. a 90.+2 Huszti, 10. Andreasen - 26. Hunt z pen., 74. De Bruyne), Mönchengladbach - Norimberk 2:3 (45. De Jong, 53. Xhaka - 17. Klose, 25. Simons, 55. Kijotake), Stuttgart - Düsseldorf 0:0, Fürth - Schalke 0:2 (48. Draxler, 88. Holtby), Freiburg - Hoffenheim 5:3 (17. Guédé, 27. Kruse, 68. Diagne, 83. Makiadi, 87. Freis - 2. Delpierre, 57. Vukčevič, 76. Usami), Eintracht Frankfurt - Hamburk 3:2 (13. Inui, 18. Occéan, 52. Aigner - 45. Westermann, 63. Son Hung-min).

Pořadí: 1. Bayern Mnichov 3 zápasy/9 bodů, 2. Eintracht Frankfurt 3/9,  3. Hannover 3/7,  4. Schalke 3/7, 5. Dortmund 3/7.

Itálie: Milán doma znovu prohrál a znovu nedal gól

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivém startu do italské ligy. K domácí porážce 0:1 z úvodního kola s nováčkem Sampdorií Janov přidali na San Siru stejný výsledek i v duelu s Atalantou Bergamo a po třech kolech mají na kontě tři body.

Milánský tým nenavázal na předchozí výhru 3:1 v Boloni, ale spíše na své předchozí domácí představení. Úřadující vicemistr dvanáctý tým posledního ročníku nepřehrával a už ve 21. minutě ho zachránila po střele Denise tyč. V 64. minutě už šel soupeř do vedení po brance Cigariniho a skóre se již nezměnilo.

Cagliari brankou dvě minuty před koncem připravilo Palermo o první vítězství v ročníku. Domácí sicilský tým vedl po brance Riose, hostům ale získal druhý bod ve třetím zápase za remízu 1:1 útočník Sau po souboji před brankou. Palermo má na kontě ještě o bod méně.

Zemanův tým ztratil dobře rozehraný duel

Fotbalisté AS Řím vedení českým trenérem Zdeňkem Zemanem ztratili během dvou minut dvoubrankový náskok a nakonec v italské lize prohráli doma s Boloňou 2:3. Celek z hlavního města tak nenavázal na minulou výhru nad Interem Milán a ve 3. kole soutěže poprvé nebodoval.

Římané začali na svém stadionu Olimpico dobře a po čtvrthodině hry vedli po brankách mladíků Alessandra Florenziho a Argentince Erika Lamely. Soupeři však dokonale vyšel druhý poločas. Mezi 72. a 73. minutou vyrovnali slepenými góly Alessandro Diamanti a Alberto Gilardino, který navíc v první minutě nastavení dokonal obrat.

Stoprocentně úspěšné zůstaly po třech zápasech Lazio Řím, mistrovský Juventus Turín a Neapol. Všechny tři celky dnes vyhrály shodně 3:1.

Kozák na lavičce

Lazio s útočníkem Liborem Kozákem na lavičce zvítězilo ve Veroně, za kterou se nedostal do hry další český záložník Kamil Vacek. Dvěma zásahy pomohl římskému celku Brazilec Hernanes, jednou se přesně trefil Němec Miroslav Klose.

Juventus uspěl na půdě FC Janov. Zápas ve prospěch "Staré dámy" otočili v závěrečné půlhodině Emanuele Giaccherini, z penalty střídající Černohorec Mirko Vučinič a další náhradník Kwadwo Asamoah z Ghany.

Neapol si doma poradila s Parmou. Už ve třetí minutě se prosadil z pokutového kopu uruguayský kanonýr Edinson Cavani, kterého napodobili Makedonec Goran Panděv a po minutě na hřišti Lorenzo Insigne.

ITÁLIE, 3. kolo

Palermo - Cagliari 1:1 (40. Rios - 88. Sau), AC Milán - Bergamo 0:1 (64. Cigarini),  Chievo - Lazio Řím 1:3 (83. Pellissier z pen. - 5. a 74. Hernanes, 38. Klose), AS Řím - Boloňa 2:3 (7. Florenzi, 16. Lamela - 72. a 90.+1 Gilardino, 73. Diamanti), FC Janov - Juventus Turín 1:3 (18. Immobile - 61. Giaccherini, 78. Vučinič z pen., 84. Asamoah), Fiorentina - Catania 2:0 (3. Jovetič, 65. Toni), Neapol - Parma 3:1 (3. Cavani z pen., 39. Panděv, 77. Insigne - 44. Parolo), Pescara - Sampdoria Janov 2:3 (75. Celik, 90. Caprari - 31. a 76. Maxi López, 60. Estigarribia), Siena - Udine 2:2 (70. Calaio, 77. Ze Eduardo z pen. - 3. Basta, 6. Di Natale), FC Turín - Inter Milán 0:2 (13. Milito, 83. Cassano).

Pořadí: 1. Juventus Turín 3 zápasy/9 bodů,  2. Neapol 3/ 9,  3. Lazio Řím 3/9,  4. Sampdoria Janov 3/8, 5. Inter Milán 3/6.

Španělsko: Real prohrál a uniká mu titul

Fotbalisté Barcelony porazili Getafe 4:1 a ve španělské lize vyhráli i své čtvrté utkání. Jako jediný tým s plným počtem bodů vedou tabulku o dva body před Málagou, která dnes zvítězila nad Levante 3:1. Real Madrid překvapivě podlehl v Seville 0:1 a prohrál i své druhé venkovní utkání v sezoně.

Barcelona nastoupila do duelu v Madridu bez několika jihoamerických opor, které si v průběhu týdne plnily reprezentační povinnosti, včetně Brazilce Alvese či Argentince Messiho. I přesto se dostala do vedení po pohledné akci Fábregase, kterou ve 32. minutě zakončil Adriano.

Duel definitivně rozhodl útočník Messi, který přišel na hřiště po hodině hry. Nejprve proměnil penaltu po faulu na Pedra, vzápětí poslal do odkryté branky Montoyovu nahrávku a se šesti góly si pojistil vedení v tabulce střelců.

Domácí se dočkali alespoň čestného zásahu, který byl po střele Sarabii připsán jako vlastní dalšímu střídajícímu reprezentantovi Mascheranovi. Na konečných 4:1 v poslední minutě upravil barcelonský útočník Villa.

Mascherano v 57. minutě nahradil na hřišti stopera Carlese Puyola. Barcelonský kapitán, který do duelu nastoupil s ochranou na obličeji po nedávné zlomenině lícní kosti, si při pádu poškodil vazy v koleni a mohl by chybět čtyři až šest týdnů.

Casillas chce na jubileum zapomenout

Brankář Iker Casillas si připsal 461. start za Real Madrid a v klubové statistice dostihl útočníka Carlose Santillanu, který za tým nastupoval v 70. a 80. letech. Před ním už v historické tabulce zůstávají jen Manolo Sanchís (711 zápasů) a Raúl (741).

Pro dvojnásobného mistra Evropy a světového šampiona Casillase však nezačal dnešní duel šťastně, už ve druhé minutě ho po rohu překonal Trochowski. Trenér José Mourinho sice do druhé půle poslal dobře hrajícího Modriče a Real si vypracoval více šancí, ve šlágru čtvrtého kola ale srovnat nedokázal a na kontě má zatím jedinou výhru a čtyři body.

Valencie zdolala nováčka Celtu Vigo 2:1 a připsala si první výhru v novém ročníku. Valencii dostal už ve čtvrté minutě do vedení Feghouli, avšak na 1:1 vyrovnal o 12 minut později Krohn-Dehli. První výhru po dvou remízách s Realem a La Coruňou a porážce s Barcelonou zajistil domácím obránce Cissokho.

Vítězství 3:1 nad Levante zařídil Málaze debutující útočník Javier Saviola. Argentinský fotbalista, který v minulosti hrál za Real Madrid i Barcelonu a do Málagy přišel těsně před koncem přestupního období, otevřel skóre zápasu ve 27. minutě.

Po hodině hry třicetiletý střelec přezdívaný "Králík" našel záložníka Joaquína. Ten odpověděl na branku Míchela a podruhé poslal Málagu do vedení. Výhru ještě potvrdil v nastavení Portillo.

Atlético v La Lize těsně vyhrálo, Bilbao vybojovalo remízu

Oba španělští soupeři českých týmů v Evropské lize ve čtvrtém kole domácí soutěže bodovali v gólově bohatých zápasech. Protivník Plzně Atlético Madrid doma porazil Rayo Vallecano těsně 4:3, ačkoliv vedl ještě sedm minut před koncem o čtyři branky. Bilbao, které se utká se Spartou Praha, remizovalo 3:3 na hřišti Espaňolu Barcelona, přestože dvakrát prohrávalo.

Atlético poslal na stadionu Vicente Calderóna do vedení ve 29. minutě záložník Mario Suárez. V druhém poločase přesně mířili středopolaři Koke a Turek Arda Turan, z penalty se prosadil i nejlepší kolumbijský střelec týmu Radamel Falcao. Madridský klub směřoval k jasné výhře až do 83. minuty, ale pak černohorský útočník Andrija Delibašič dvěma slepenými góly snížil a ještě víc zdramatizoval koncovku v 89. minutě Brazilec Leonardo Carrilho. Atlético už ale zisk tří bodů uhájilo.

Espaňol blízko bodů

Espaňol, který v úvodních třech kolech prohrál, byl proti Bilbau blízko premiérové výhře v sezoně. Po poločase vedl už o dva góly, jenže hosté po změně stran zabrali a Aduriz se střídajícím Llorentem srovnali. Deset minut před koncem Longo vrátil Espaňolu vedení, vzápětí ale dostal druhou žlutou kartu a byl vyloučen.

Baskický celek, který se utká s pražskou Spartou 4. října a 6. prosince, po dvou minutách využilo přesilovku a Aduriz znovu srovnal. Na vítězný gól už ale hosté nedosáhli. Hosté podruhé v sezoně bodovali, ale se dvanácti inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

Španělsko, 4. kolo

Málaga - Levante 3:1 (27. Saviola, 58. Joaquín, 90.+3 Portillo - 46. Míchel), Valencie - Vigo 2:1 (4. Feghouli, 50. Cissokho - 16. Krohn-Dehli), Getafe - FC Barcelona 1:4 (80. vlastní Mascherano - 74. z pen. a 78. Messi, 32. Adriano, 90.+1 Villa), FC Sevilla - Real Madrid 1:0 (2. Trochowski),  Espaňol Barcelona - Bilbao 3:3 (18. Javi López, 44. Verdu, 80. Longo - 56. a 83. Aduriz, 71. Llorente), Granada - La Coruňa 1:1 (81. Floro Flores - 41. Oliveira), Pamplona - Mallorca 1:1 (69. Kike Sola - 78. Hemed), San Sebastian - Zaragoza 2:0 (55. Martínez, 61. Vela z pen.), Atlético Madrid - Vallecano 4:3 (29. Suárez, 49. Koke, 51. Arda Turan, 56. Falcao z pen. - 82. a 85. Delibašič, 89. Carrilho).

Pořadí: 1. FC Barcelona 4 zápasy/12 bodů, 2. Málaga 4/10,  3. Mallorca 4/8,  4. FC Sevilla 4/8, 5. Atlético Madrid 3/7.

16.9.2012 VSTUP DO DISKUSE

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).