Senzace: Kostarika porazila Itálii a slaví šokující postup, Anglie je ze hry

Recife - Senzace letošního mistrovství světa ve fotbale pokračuje. Jmenuje se Kostarika. Jeden z outsiderů turnaje si v pátek připsal druhou výhru - po vítězství nad Uruguayí včera senzačně porazil i Itálii 1:0 - a už má jistý postup do osmifinále. A z prvního místa! Ne, tohle není vtip.

20.6.2014 AKTUALIZOVÁNO 20.6.2014

Itálie vs. Kostarika: Thiago Motta a TejedaFoto: ČTK/EMPICS

Mnozí tuší, co to znamená. Anglie přišla i o teoretickou naději na setrvání v Brazílii.

Naopak v malém státě ve Střední Americe, v němž žije čtyři a půl milionu obyvatel, se bude slavit. Do noci. Ve skupině s třemi mistry světa měli být tamní fotbalisté otloukánkem. Místo toho je to úplně naopak.

"Snili jsme o tomto momentu, přestože jsme věděli, že nám lidé nevěří. Kvalifikovali jsme se na úkor týmů, které jsou mnohem silnější," řekl kapitán Ruíz.

V italské brance na rozdíl od úvodního utkání s Anglií nechyběl uzdravený kapitán Buffon, který tak nastoupil na svém čtvrtém světovém šampionátu. První šanci si v sedmé minutě vypracovala Kostarika: na roh nejvýše vyskočil Borges a hlavičkoval nad břevno.

Italové se trápili a nedokázali překonávat houževnatou obranu soupeře. Podařilo se jim to až po půlhodině hry. Balotelli si naběhl na Pirlovu dlouhou přihrávku, ale jeho lob skončil vedle. Za okamžik se situace opakovala, italský útočník s ghanskými kořeny tentokrát trefil jen brankáře Navase.

"Nezvolili jsme špatnou taktiku. Oni byli velmi, velmi agresivní. My se snažili najít jiné cesty, jak se dostat do zápasu, ale nepovedlo se nám to," líčil kouč Cesare Prandelli.

Další minuty už však patřily hráčům Kostariky. Nejprve Bolaňosovu nepříjemnou střelu vytáhl Buffon, poté středoamerický tým neúspěšně požadoval penaltu za souboj Chielliniho s Campbellem.

Kostaričané se minutu před pauzou přece jen dostali do vedení. Díaz našel povedeným centrem z levé strany před brankou Ruíze a ten hlavou i s pomocí břevna překonal Buffona.

Trenér Itálie Cesare Prandelli do druhého poločasu nasadil druhého útočníka Cassana. Dobrou možnost na vyrovnání měl v 53. minutě Pirlo, jehož dalekonosný přímý kop zneškodnil Navas. Jihoevropskému týmu se však v dalším průběhu hry hrubě nedařilo a vůbec se nedostával k brance soupeře, natož do souvislejšího tlaku.

Kostarika si tak v závěru bez větších obtíží náskok pohlídala a poprvé v historii MS vyhrála dvě utkání za sebou. "Jsme velmi šťastní, byl to krásný zápas. Cítím radost i hrdost, je to historický den pro naši zemi. Lidé v Kostarice si to zaslouží, protože podporovali tým i mě," podotkl Jorge Luis Pinto.

Naopak "Azzurri" po 15 zápasech na světových šampionátech neskórovali. Itálie bude muset hodně bojovat - v dalším zápase vyzve Uruguay a nesmí prohrát.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina D:

Itálie - Kostarika 0:1 (0:1)
Branka: 44. Ruíz. Rozhodčí: Osses - Astroza, Roman (všichni Chile). ŽK: Balotelli - Cubero. Diváci: 40.285.
Itálie: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini, Darmian - De Rossi - Candreva (57. L. Insigne), Thiago Motta (46. Cassano), Pirlo, Marchisio (70. Cerci) - Balotelli. Trenér: Prandelli.
Kostarika: Navas - Gamboa, Duarte, G. González, Umaňa, Díaz - Ruíz (81. Brenes), Borges, Tejeda (68. Cubero), Bolaňos - Campbell (74. Ureňa). Trenér: Pinto.

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.