Sigma, Jablonec i Teplice si zajistily čtvrtfinále poháru

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - V odvetě osmifinále Ondrášovka Cupu uspěli i fotbalisté Brna a Boleslavi. Plzeň si na úvod poradila s Opavou.

10.11.2010

Obránce Sigmy Olomouc Tomáš Janotka (vlevo) gratuluje střelci Pavlu Šultesovi ke gólu proti Písku.Foto: Deník/Jiří Kopáč

Bez ovací a fanfár se nakonec obešel postup fotbalistů SK Sigma Olomouc do jarního pokračování Ondrášovka Cupu. V odvetném utkání osmifinále Hanáci na domácím remizovali s třetiligovým Pískem 1:1. I to jim v součtu s prvním zápasem stačilo k postupu.

Po první půli ale byla v ochozech olomouckého svatostánku rozpačitá nálada. Sigma měla prakticky po celých pětačtyřicet minut výraznou převahu. Soupeři půjčovala míč vždy jen na krátké osahání a zase si ho vzala zpátky. Jenže gólově poměr sil vyjádřit nedokázala.

Nejblíže měl ke vstřelení gólu Tomáš Hořava, který pozornost bývalého ligového brankáře Bartalského dvakrát testoval z dálky. Hlavně první kroucená rána zpoza pokutového území měla velmi nebezpečné parametry, brankář Písku však artistickým zákrokem míč zkrotil. Při druhém pokusu už to měl jednodušší, hlavně proto, že směřoval přesně do středu branky.

Kromě Hořavy ještě upoutal aktivitou na levé straně Vepřek. Po jeho zpětné přihrávce střílel Jakub Petr, bohužel pro domácí jen do protihráče před sebou. I Písek, přestože se dlouhé minuty držel zpátky, nakonec dokázal zahrozit. V úvodu spíš ohrožovali jeho hráči zdraví olomouckých fotbalistů hokejovými zákroky, na konci první půle ale předvedli i cosi z fotbalového kumštu.

V 39. minutě prověřil Drobiszovu pozornost Chrdle a zanedlouho stejný hráč prostrčil skrz olomouckou obranu míč na Voráčka, jenž však po krátkém úprku pálil nad branku.

O postupu Olomouce rozhodl Šultes

Netrpěliví diváci si žádali „ligovou Sigmu“, která nadělila v neděli českým Budějovicím pět gólů a skandovali budíček. Hanáci ale gólově procitli až po přestávce. Na Petrů centr si na zadní tyči počíhal schovaný Šultes a de facto rozhodl o postupu.

Hanáci pak kontrolovali průběh a jenže další branky ne a ne přidat. Neujal se ani další Hořavův projektil ani tvrdá střela střídajícího Přikryla. Písečtí se mohli vrátit do zápasu po hlavičce Voráčka, ale ten ani tentokrát nedokázal seřídit mířidla a hlavičkoval vedle Drobiszovy branky.

Od sedmdesáté minuty vsadili hosté vše na útok. Na trávník se dostal i další exligista v píseckém dresu Michal Polodna a hostů sázka na risk málem vyšla. V 81. minutě totiž po závaru trefil přesně pod víko olomoucké branky Kubiš a rýsovala se dramatická zápaletka. Hosté se ale nakonec o možnost závěrečného náporu připravili sami, když se po druhé žluté kartě nechal vyloučit Linhart.

Po utkání byl však hostující kouč navzdory vyřazení tím spokojenějším z obou trenérů. „Jeli jsme sem s velkými obavami. Po domácím pohárovém utkání jsme měli dvě porážky za sebou. Navíc Olomouc předvádí velmi kvalitní dynamický ofenzivní fotbal,“ začal hodnocení Karel Musil. „I proto jsme to ze začátku postavili hlavně na defenzivě a velké trpělivosti. Domácí neměli takový tlak, to až ve druhém poločase, což nakonec vyústilo v branku. Ale ani tak jsme to nevzdali a vyrovnávací gól byl pak pro naše mužstvo odměnou,“ dodal.

Trenér Olomouce Psotka spokojený nebyl

„Je to takový paradox. V poháru jsme neprohráli, přesto jsme vypadli. Ale i tak jsem spokojený,“ pousmál se Musil.

To jeho protějšek Zdeněk Psotka měl ke spokojenosti daleko. „Výsledek je hodně pod naše očekávání,“ neschovával se olomoucký kouč. „Musím pochválit mužstvo Písku. Už když jsme je viděli na DVD, tak jsme poznali, že je to dobré mužstvo, které má ve svém středu kvalitní zkušené fotbalisty,“ řekl.

„Nám se prvním poločas nedařilo najít recept na soustavný tlak. To přišlo až ve druhém poločase, kdy byli hráči odvážnější, hlavně ve hře jeden na jednoho,“ dodal. „Bohužel Písek měl za dva zápasy pět střel na branku a dal z toho čtyři góly. Byl nesmírně produktivní, což jsme my třeba na rozdíl od zápasu s Budějovicemi nebyli,“ ocenil Psotka soupeře.

Matný výkon svého týmu přičítal hlavně nezkušenosti většiny hráčů. „Naši mladí hráči zatím tlak důležitých zápasů nezvládají, i když je to třeba proti třetiligovému mužstvu. Nedokáží hru řídit, dělají laciné chyby a to je ten důvod, proč momentálně v poháru máme takové výsledky, jaké máme,“ řekl Psotka.

Pekhart hattrickem spasil Jablonec

Odvetný zápas 4. kola Ondrášovka cupu Jablonec nepodcenil a třetiligového soupeře porazill s přehledem 5:0. Hned tři branky vstřelil jablonecký kanonýr Tomáš Pekhart.

Baumit na svého soupeře nastoupil ve velkém stylu a cíl, který si dali hráči po zápasu se Slavií, vyšel na jedničku. Podařilo se vstřelit rychlou branku, která tým uklidnila. V 5. minutě zatáhl míč Kovařík po levé straně, centroval do vápna, kde se v pádu prosadil hlavou Pekhart poprvé – 1:0.

Druhá branka mohla padnout zanedlouho. Kovařík zahrával standardku a Lafata si zaběhl za obranu a těsně před gólmanem hlavou míč nadzvedl, ale Šrom byl pozorný. Co se nepodařilo Lafatovi, to se povedlo Pekhartovi. Po rohovém kopu centroval Jablonský a ve vápně byl připravený právě Pekhart a opět hlavou skóroval.

„Věděli jsme, že Pekhart dává góly hlavou a že přes něho všechno hrají z boku. Nechtěli jsme je nechat centrovat, ale nepovedlo se to. Je těžké chytat Pekhartovi hlavičky,“ řekl Deníku po pěti inkasovaných gólech brankář Šrom.

Do poločasu Šrom ještě jednou lovil míč ze sítě a tentokrát si na gólu připsal nemalou vinu. Ve 42. minutě Piták zavezl míč k vápnu, kde pak našel Pekharta. Ten se neukvapil, posunul míč do lepší pozice a vypálil levačkou k pravé tyči a Šrom míč nezkrotil a ten putoval do sítě – 3:0.

Hosté z Olomouce měli v první půlce jen dvě příležitosti a ani z jedné nedokázali branku Michala Špita ohrozit.

Jablonec si náskok v klidu hlídal

Druhé dějství se neslo ve zcela pohodovém duchu. Jablonec vedl 3:0 a bylo zřejmé, že má otěže utkání ve svých rukou. I když to byla právě Olomouc, kdo ve 48. minutě ohrozil Michala Špita. Filipský se řítil do vápna z levé strany a vypálil z blízkosti na Špita. Ten si ale s jeho pokusem poradil. Na druhé straně vlétl do vápna z pravé strany Lafata a mohl přidat čtvrtý gól. Jeho chytrý lob na zadní tyč z patnácti metrů však skončil těsně vedle branky. To se psala 50. minuta.

Po hodině hry si diváci zakřičeli gól počtvrté. Reprezentant Kovařík sprintoval za dlouhým centrem z jablonecké půlky hřiště a byl u míče dřív, než Šrom, Brankáře obešel a stála před ním jen prázdná brána a Kovařík se nemýlil – 4:0.

O tři minuty později se skóre měnilo popáté a naposledy. V 68. minutě zatáhl míč k brankové čáře Kovařík a centrem z levé strany vybídl ke skórování Lafatu a ten se s pomocí pravé tyče dočkal gólu.

Komňanský byl spokojený s přístupem hráčů

Jablonec tak naplno odčinil své zaváhání v úvodním duelu a domácím debaklem zaslouženě postoupil mezi osmičku nejlepších. Navíc Tomáš Pekhart svým hattrickem završil počet branek z devíti posledních zápasů na třináct. Své dosavadní výkony komentoval s úsměvem: „Tak to není špatný ne?

"Oba zápasy jsou jako den a noc. Měli jsme respekt, hráče jsem připravoval na to, že to nebude jednoduché, že to musíme vzít jako mistrák v lize. Kdybychom vypadli, byl by to průšvih, blamáž. Ale stává se to ve fotbale," řekl trenér Jablonce František Komňacký. "Od první minuty jsme šli za vítězstvím. Když jsme dali první dva góly, tak mi spadl kámen ze srdce a ulevilo se mi. Musím hráče pochválit především za přístup, není totiž vždycky pravidlo, že se tým hecne proti papírově slabšímu soupeři. Jsem rád, že jsme postoupili mezi osm nejlepších."

"Dostal jsem od Franty štamprdlu, jsou to dobrý kluci v Jablonci. Hráčům jsem musel poděkovat, že běhali, byl tam ale velký rozdíl v rychlosti, parádní centry ze strany. Ten rozdíl tam byl vidět. Chtěli jsme soupeře potrápit gólem, ale vidím jen šanci Filipského. Dneska byl ale veliký rozdíl oproti prvnímu zápasu u nás a Jablonec mě překvapil výborným fotbalem a zaslouženě postoupil," souhlasil kouč Karviné Petr Uličný.

Brno vyškolilo v odvetě Karvinou

Jako den a noc. Tak vypadaly výkony brněnských fotbalistů v rozmezí čtyř dnů. Tragické nedělní prvoligové představení téměř bez střely na bránu proti Příbrami Zbrojovka napravila středeční kanonádou v pohárovém utkání proti Karviné.

Severomoravanům nasázela čtyři branky a vyhrála 4:0. Po úvodní porážce o dvě branky na hřišti soupeře jde jihomoravský klub dál do čtvrtfinále Ondrášovka Cupu, kde narazí na lepšího z dvojice třetiligových mančaftů Kroměříž-Slavičín.

Kromě postupu do další části vyřazovací soutěže předposlední Brňané věří, že jim vítězství pomůže k úspěchu v nedělním zápase podzimu. Střetnutí s posledním Ústím nad Labem. „Každé vítězství nás posilní. Příští ligový duel bude opravdu o šest bodů. Musíme udělat vše, abychom ho zvládli,“ přál si brněnský záložník Tomáš Polách.

„Úspěch proti Karviné povzbudí hráče především po morální stránce. Byli jsme v těžké situaci, kdy jsme doháněli dvougólový náskok. Každý dílčí úspěch se v naší situaci počítá. I to, že jsme nedostali žádnou branku,“ doplnil trenér Zbrojovky Karel Večeřa.

Proč se z odevzdaného víkendového představení Brňanů najednou stali lovci karvinských nadějí? „Netuším. Nechápu, že se nám nedaří navázat na povedené výkony. Ale vím, že kdybychom takto hráli i s Příbramí a jinými týmy, bodů bychom měli na kontě daleko víc,“ pochválil Polách výkon týmu.

Pro třiatřicetiletého matadora bylo středeční utkání náplastí na poslední výkony. Dvěma trefami v první půli utnul naděje Karviné. „Každá trefa mi udělá radost. Chtěli jsme souboj zvládnout i proto, že nás v další fázi nečekají nepřemožitelní soupeři,“ přiblížil Polách, že se Zbrojovka střetne na jaře s lepším z dvojice třetiligových týmů Kroměříž nebo Slavičín.

Naopak hostující tým byl zklamaný. „Soupeř hrál s daleko větším nasazením a narozdíl od nás se dokázal prosadit v koncovce, což byla naše největší slabost. Za rozhodující považuji úvodní duel, ve kterém jsme měli zvítězit ještě větším rozdílem,“ smutnil karvinský trenér Karel Kula.

Příští zápas čeká brněnské fotbalisty v neděli. Klíčový duel s posledním Ústím nad Labem naznačí šance Zbrojovky na záchranu v soutěži.

Pohárové čtvrtfinále si v mlze vybojovaly Teplice

S cílem zajistit si postup mezi elitní pohárovou osmičkou šli fotbalisté Dynama do středeční osmifinálové odvety Ondrášovka Cupu s Teplicemi. A díky tomu, že před týdnem v prvním zápase v Teplicích dokázali zvítězit 1:0, měli svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého do odvety slibnou výchozí pozici. Stačilo jim uhrát na svém hřišti remízu. Jenže z postupu se nakonec v husté mlze radovali hosté, kteří vyhráli 2:0.

Fotbalisté Teplic začali aktivně a hned v úvodu kopali dva rohy, první střelecký pokus ale zaznamenal v 6. min. budějovický Stráský, pálil však daleko vedle Grigarovy brány.

Teplice, pokud si chtěly na jihu Čech vynutit alespoň penaltový rozstřel, musely dát gól, a tak se jejich hráči postupem času stále více tlačili k pokutovému území domácího týmu. O jejich aktivitě svědčí i počet rohových kopů – v první půlhodině jich kopali pět, zatímco domácí jen jeden.

A ve 34. minutě Teplice měly i první větší možnost dát gól, to když z dálky napřáhl Rosa a brankář Belaň měl plné ruce práce, aby tuto tvrdou střelu nadvakrát zneškodnil.

V závěru prvního poločasu tlak hostí ještě narostl a domácí se jen bránili, často jen za cenu odkopávaných míčů. Ve 43. minutě se po vydařené kombinační akci dostal do výhodné střelecké pozice Mareš, zpoza vápna však mířil daleko v edle tyče.

Teplice zachránil Mareš

Ve druhé půli začali domácí mnohem aktivněji a v 55. minutě si vypracovali velikou příležitost otevřít skóre: po odraženém míči vypálil metr za vápnem svou obávanou levačkou tvrdě i přesně Šíma, brankář Grigar však stačil reflexivně jeho dělovku vyrazit a následná Lencevičova dorážka odkrytou bránu přeletěla.

Dynamo svou velkou možnost nevyužilo, a tak dvě minuty nato udeřily z ukázkového brejku Teplice – po přetaženém centru měl zcela volný Ljevakovič spoustu času hlavou přesně zamířit – 0:1.

Tím se osmifinálové dvojutkání začínalo vlastně znovu, oba týmy v tuto chvíli měly do čtvrtfinále stejně daleko. Hosté ale toužili po vítězství, Marešovu dělovku brankář Belaň v 60. min. vyškrábl jen konečky prstů nad břevno. Deset minut nato teplická naděje ještě narostla, protože budějovický stoper Lencevič viděl během několika minut za taktické fauly dvě žluté karty a putoval předčasně do šaten.

V přesilovce mohl rozhodnout Mareš, jenž čtvrhodiny před koncem vypálil z trestného kopu tvrdě k tyči Mareš, brankář Belaň ale byl u tyče včas. Gól ale mohli dát i domácí, to by však musel tři minuty před koncem Stráský poslat hlavou po Otepkově trestném kopu míč jinam než brankáři Grigarovi do náruče. A hned vzápětí dali postupový gól hosté, po rohovém kopu nedal hlavou Belaňovi šanci Mareš – 0:2.

Boleslav rozhodla proti Sokolovu na penalty

Nelehký úkol stál před boleslavskými fotbalisty v osmifinále Ondrášovka Cupu. Když si přivezli ze hřiště druholigového Sokolova tříbrankové manko, museli na domácí půdě oplatit soupeři porážku stejnou mincí.

Cíl začal favorit utkání naplňovat ve 24. minutě, kdy po akci Kuliče a Procházky doklepával do sítě Mendy. Za čtyři minuty bylo v Boleslavi ještě veseleji. Tentokrát Mendy připravil gól pro Řezníčka.

Pak se ale brankostroj zasekl. I když měli domácí jasnou převahu a také šance, na kýžený třetí gól si musela necelá tisícovka diváků počkat do 74. minuty. Sokolovský kapitán Čada se už nemohl koukat na boleslavskou snahu o vyrovnání a dal si vlastňáka.

Vítězný gól ani jeden z týmů nepřidal a šly se kopat penalty. Hned v první sérii zklamal Podrázký, jenž se pokusil Millera přelstít dloubákem, leč překopl. Hostující brankář Bertelman si pak ve čtvrté sérii počíhal u tyčky na Sedláčka a začínalo od znova.

Rozhodnutí přinesla až sedmá série. Hostující Studík trefil jenom tyčku, načež poslal Boleslav do čtvrtfinále stoper Johana.

„Jsem spokojený s postupem i celkovým výkonem mužstva. Všichni hráči udělali maximum, mužstvo táhlo za jeden provaz a odměnou mu byly tři góly. Jak jsme zklamali výkonem i výsledkem v Sokolově, tak v odvetě byla naše převaha zřejmá a vítězný výsledek odpovídal dění na hřišti. Tentokrát jsme byli jasně lepším mužstvem a domnívám se, že jsme postoupili zaslouženě,“ prohlásil boleslavský kouč Karel Stanner.

DÁLE ČTĚTE: Slavia s přehledem postoupila do čtvrtfinále poháru

Odvetné utkání osmifinále Ondrášovka Cupu:

Sigma Olomouc - Písek 1:1 (0:0)
Branky: 51. Šultes - 81. Kubiš. Rozhodčí: Nenadál - Kordula, Vysloužil. ČK: 85. Linhart (Písek). Diváci: 1023. První zápas 3:3, postupuje Olomouc.

Sestava Olomouce: Drobisz - Janotka, Kalas, Dreksa, Vepřek - Bajer, Rossi, Hořava (76. Hubník) - Petr (66. Přikryl), Šultes, Navrátil (89. Škerle). Trenér: Psotka.

FK Baumit Jablonec - HFK Olomouc 5:0 (3:0)
Branky: 5., 15. a 41. Pekhart, 64. Kovařík, 67. Lafata. Rozhodčí: Franěk - Štěrba, Urban. Diváci: 1685. První zápas 2:4, postoupil Jablonec.

Sestava Jablonce: Špit - Zábojník, Huber, Pavlík (82. Uvíra), Jablonský - Vošahlík (46. Jarolím), Piták (68. Haurdič), Loučka, Kovařík - Lafata, Pekhart. Trenér: Komňacký.

FC Zbrojovka Brno - Karviná 4:0 (3:0)
Branky: 23. a 45. Polách, 30. Přerovský, 55. Husár. Rozhodčí: Hrubeš - Večeřa, Čecháček. ŽK: Matyska, Polách, Husár (všichni Brno). Diváci: 894. První zápas 0:2, postupuje Brno.

Sestava Brna: Bureš - Matyska, Simerský, Trousil, Hamouz - Přerovský (76. Kunc), Rýdel, Polách (50. Dostálek), Husár - Kalabiška (89. Křeček), Hodek. Trenér: Večeřa.

FK Mladá Boleslav - Sokolov 3:0 (2:0), na pen. 6:5
Branky: 24. Mendy, 28. Řezníček, 75. vlastní Čada. Pokutové kopy proměnili: Kulič, Šírl, Řezníček, Opiela, Mendy, Johana - Pilař, Hanzlík, Kaplan, Vaněček, Kura. Neproměnili: Sedláček - Podrazký, Studík. Rozhodčí: Bílek - Ubias, Koval. ŽK: Kalina, Kúdela, Procházka, Kulič - Kura, Hanzlík, Podrazký, Javorský, Duchnič, Mlika. Diváci: 942. První zápas 0:3, postupuje Mladá Boleslav.

Sestava M. Boleslavi: Miller - Kalina (26. Kúdela), Rolko, Johana, Šírl - Mendy, Opiela, Procházka, Táborský (74. Sedláček) - Kulič, Řezníček. Trenér: Stanner.

FC Viktoria Plzeň - Slezský FC Opava 3:0 (3:0)
Branky: 11. Bakoš, 14. Jiráček, 31. Horváth. Rozhodčí: Hrubeš - Filípek, Mencl. ŽK: Bakoš, Rada - Wírth, Formánek. Diváci: 2565.

Sestava Plzně: L. Krbeček - Limberský (46. Rajtoral), Navrátil, Brezinský, Jiráček - Petržela, Rada, Horváth (55. Kolář), Ďuriš - Bakoš, Střihavka (70. Milič). Trenér: Vrba.

Dynamo České Budějovice - FK Teplice 0:2 (0:0)
Branky: 57. Ljevakovič, 88. Mareš. Rozhodčí: Mikel - Košec, Zlámal. ČK: 72. Lencevič (ČB). Diváci: 1023. První zápas 1:0, postoupily Teplice.

Č. Budějovice: Belaň - Laštovka, Lencevič, Lengyel, Riegel - Žižka - Stráský, Dobal (60. Otepka), Mezlík (90. Koutný), Šíma (78. Černák) - Ondrášek. Trenér: Šilhavý.
Teplice: Grigar - Matula, Smejkal, Hošek, Rosa - Siva - Kalivoda (70. Mahmutovič), Ljevakovič, Zoubele (55. Melunovič), Mareš - Vondrášek (84. Verbíř). Trenér: Plíšek.
Program čtvrtfinále fotbalového Ondrášovka Cupu (13. a 20. dubna 2011):

Mladá Boleslav - Plzeň/Opava, Brno - Kroměříž/Slavičín, Teplice - Slavia Praha, Sigma Olomouc - Jablonec.

10.11.2010

Rakušané volí v opakovaných volbách nového prezidenta

Vídeň - V Rakousku začalo opakované druhé kolo prezidentských voleb. Voliči si vybírají mezi nezávislým kandidátem podporovaným stranou Zelených Alexanderem Van der Bellenem a členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. Květnové hlasování, v němž zvítězil Van der Bellen, kvůli formálním chybám při sčítání hlasů zrušil ústavní soud.

Duka slouží mši k otevření německy mluvící farnosti v Praze

Praha - V souvislosti s otevřením farnosti německého jazyka v Praze na Novém Městě bude dnes pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit od 11:00 mši v kostele sv. Jana Nepomuckého Na Skalce. Německou farnost zřídil Duka k 1. říjnu, důvodem byl růst německy hovořící komunity a snaha o obrození staleté přítomnosti německého kulturního živlu v hlavním městě, uvedlo na webu pražské arcibiskupství.