Sparta nezaváhala, Plzeň smetla Baník. Liberec se zlobil, Slavii spasil Škoda

Praha - Neděle uzavřela 13. kolo první fotbalové ligy. Sparta vyzrála na Teplice, které zásluhou Kehindeho Fataie porazila 3:1, díky čemuž se vrátila na první místo. Plzeň byla suverénní: na půdě Baníku Ostrava vyhrála 4:0. Slavia remizovala v pražském derby s Bohemians 2:2. Nedařilo se Liberci, jenž prohrál v Brně 1:3.

8.11.2015 AKTUALIZOVÁNO 8.11.2015
14 fotografií
Baník - Plzeň: Tomáš Hořava a Jan Holenda slaví gól

Baník - Plzeň: Tomáš Hořava a Jan Holenda slaví gólFoto: DENÍK/Lukáš Kaboň

Sparta zdolala Teplice 3:1 a vrátila se na první místo v tabulce o skóre před Plzeň. Severočeši už v 5. minutě vedli zásluhou Štěpána Vachouška, ovšem ještě do poločasu skóre otočili Kehinde Fatai a Ladislav Krejčí. Po změně stran přidal další gól znovu Fatai a to ještě Bořek Dočkal neproměnil penaltu. Sparta na Letné vyhrála i sedmý ligový zápas sezony.

Tabulka střelců první fotbalové ligy:10 - Magera (Mladá Boleslav), Ďuriš (Plzeň)
9 - Lafata (Sparta), Milan Škoda (Slavia)
8 - Fatai (Sparta)
7 - Berger (Dukla), Železník (Zlín), Fillo (Teplice)

Brno v nepříliš atraktivním zápase porazilo Liberec 3:1 a čtvrtému týmu tabulky připravilo teprve druhou prohru v sezoně. Branky Zbrojovky, která už čtyři kola neprohrála, vstřelili Chrien, Řezníček a v poslední minutě Zavadil. Za hosty skóroval jen Rabušic, který právě v Brně před lety naskočil do velkého fotbalu.

Plzeň poslala do utkání v Ostravě jedenáctku, kterou fanoušci snad ještě neviděli. Ze začátku to nebyla žádná sláva, ale po přestávce se hosté rozjeli, vyhráli 4:0 a spravili si chuť po neúspěchu v Evropě. Jednu trefu si připsal i náhradník Michal Ďuriš a dotáhl se na desetibrankového Lukáše Mageru v čele tabulky střelců. Baník zůstává beznadějně poslední.

Slavia zachránila remízu v pražském derby s Bohemians v samém závěru. Bod vystřelil sešívaným Milan Škoda, který se trefil hned dvakrát, načež bitva o Vršovice skončila 2:2. Domácí po mizerném začátku mohli dopadnout přece jen lépe, ale před výrazně zaplněným Edenem neproměnili šance ani penaltu - před odchodem do kabin selhal Karel Piták.

Sparta Praha - FK Teplice 3:1 (2:1)

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný se vzhledem k náročnému programu předchozích dní rozhodl ke změnám v sestavě a nechal jen na lavičce Holka, Matějovského či Jiráčka. Šanci naopak dostal Steinhöfer, který ji však příliš nevyužil a v poločase po mátožném výkonu střídal.

Mátožně ale začala celá Sparta, která se nedostala k typickému domácímu tlaku a nechala hrát hosty. A už v páté minutě ji za vlažný výkon potrestal teplický kapitán Vachoušek, který v roce 2010 na Letné prožil nevydařený podzim. Hora nacentroval na zadní tyč, kde zkušeného záložníka neuhlídal právě Steinhöfer a Vachoušek poslal hlavou Teplice do vedení. Sparta doma v lize inkasovala po 482 minutách.

Pražané se probírali pomalu, ale z první vážnější akce udeřili. Hybš poslal před branku centr, Lafata hlavou sklepl míč Fataiovi a ten potvrdil svou střeleckou formu.

Teplice nadále zlobily pasy za obranu, které musel řešit vyběhnutím pozorný brankář Bičík. Ve 25. minutě ale Lafata vyhrál hlavičkový souboj a Fatai unikal Krobovi. Ten ho pod hrozbou druhé žluté karty nesměl faulovat, a tak dostal Fatai čas na to, aby našel zcela volného Krejčího. Reprezentační záložník zacílil a levačkou z hranice pokutového území prostřelil Slavíka.

"Hned jsem věděl, že po jednom dotyku budu střílet. Nechtěl jsem nic vymýšlet. Napálil jsem to a spadlo to tam," popsal Krejčí.

"Únava na nás byla patrná. Soubojový styl Teplic nám příliš neseděl a po hrubé chybě jsme dostali gól. Proto jsem rád, že jsme to rychle otočil," prohlásil Ščasný.

Od té doby měla Sparta herně navrch, ale přesto mohly Teplice ještě do poločasu srovnat. Breite tvrdě vystřelil, Bičík míč neudržel a k dorážce se dostal Fillo. Sparťanský brankář mu však skočil pod nohy a střelu nejlepšího teplického střelce bokem vytěsnil mimo branku.

Krátce po změně stran mohl sparťanské vedení navýšit Hušbauer, ale jeho technický pokus k tyči vyškrábl těsně vedle brankář Slavík. Pojistka tak přišla až v 75. minutě, kdy propadla teplická obrana, Krejčí oplatil Fataiovi asistenci a nigerijský útočník mohl do prázdné branky vstřelit už svůj sedmý gól v posledních pěti ligových zápasech.

Trefit se mohl i Dočkal, to když po brejku fauloval Dressler Jiráčka a sudí odpískal penaltu. Tu Dočkal proměnil, ale sudí Zelinka ji kvůli předčasnému vběhnutí hráčů do vápna nechal opakovat a tentokrát Slavík Dočkala vychytal. Velkou šanci z dorážky zahodil i Hybš.

"Je pauza, budeme mít čas si trochu odpočinout. A snad se uzdraví marodi v čele s Frýdkem," dodal Ščasný.

Hosté odjížděli z Prahy se smíšenými pocity. "Odehráli jsme to, co jsme chtěli. Naše plánovaná hra se dařila, ale prohráli jsme, protože Sparta ukázala kvalitu ve finální fázi, zatímco my podobné situace řešili špatně. Hráčům jsem za výkon poděkoval, jsme nadšení z toho, co jsme tu předvedli, a budeme se na to snažit navázat. Prahu také nepostavili za víkend," uvedl kouč David Vavruška.

Branky: 13. a 75. Fatai, 25. Krejčí - 5. Vachoušek. Rozhodčí: Zelinka - Nádvorník, Vlasjuk. ŽK: Mareček, Dočkal, Costa - Krob, Breite, Ljevakovič, Dressler. Diváci: 7766.
Sparta: Bičík - Steinhöfer (46. Jiráček), Brabec, Costa, Hybš - Mareček, Hušbauer (63. Matějovský) - Fatai, Dočkal, L. Krejčí - Lafata (89. Juliš). Trenér: Ščasný.
Teplice: Slavík - Hora, Lüftner, D. Jablonský, Krob (54. Dressler) - Ljevakovič - Vondrášek, Vachoušek (83. Bratanovič), Breite, Fillo (83. Potočný) - Kapolongo. Trenér: Vavruška.

Zbrojovka Brno - Slovan Liberec 3:1 (0:0)

Liberec měl za sebou těžké poslední dny a na jeho výkonu to bylo znát. Brňané navíc vstoupili do utkání útočně, hned v první minutě se dostal z rychlého protiútoku do šance Brigant, další nabídku propásl v osmé minutě Řezníček, který po Škodově uvolnění už nestačil přehodit padajícího obránce protivníka.

Počáteční tlak Zbrojovky soupeře zaskočil. Poprvé vážněji zahrozil až po nedorozumění domácích zadáků Rabušic, ale trefil brankáře Melichárka. Podruhé tentýž hráč těsně minul brněnskou branku.

"Byl to boj, snažili jsme se dobývat branku domácích, hráli jsme však pomalu," vyprávěl trenér Slovanu Jindřich Trpišovský. "Měli jsme obrovské problémy dát dohromady sestavu. Máme spoustu zraněných a nemocných," líčil domácí kouč Václav Kotal.

Také do druhého poločasu vstoupili mnohem lépe domácí. Ve 49. minutě se po hrubce Bartla ocitl Škoda sám před Koubkem, liberecký gólman stačil střelu vyrazit a z dorážky Lacko netrefil prázdnou branku. O tři minuty později se po sérii špatných odkopů míč dostal k Chrienovi, který už brankáře Koubka překonal.

Liberecký trenér Trpišovský okamžitě zareagoval, místo Bartla poslal do hry reprezentanta Šurala.

Pomohlo to. Severočeši srovnali krok a dostali protivníka pod tlak. V 65. minutě využili chybnou rozehrávku Brna k rychlému protiútoku po pravé straně a Rabušic přesně zakončil.

Navzdory převaze se však Liberci výsledek nepodařilo otočit. V 77. minutě po Zavadilově akci našel Škoda obloučkem volného Řezníčka, který přidal druhý gól. V poslední minutě pak po sólovém úniku Řezníček přesně přihrál Zavadilovi, který výhru zpečetil.

Reakce? "Liberec po vyrovnání chtěl vyhrát, otevřel nám prostor k protiútokům," liboval si Kotal.

"Nebyly nám uznány dvě branky, mám na to jiný názor, je to však realita. Po divné situaci jsme dostali druhou branku…" opřel se do rozhodčích jindy klidný Trpišovský, čímž komentoval odpískaný faul na brankáře a poté ofsajd. "Po návratu z Evropy jsme spadli do tvrdé české reality. Po všech stránkách," poznamenal.

Branky: 52. Chrien, 77. Řezníček, 90. Zavadil - 66. Rabušic. Rozhodčí: Pechanec - Wilczek, Hock. ŽK: Schuster, Frelih - Shala, Sackey. Diváci: 4524.
Brno: Melichárek - Chrien, P. Buchta, Schuster, Lutonský - Lacko (90. Jakub Šural), R. Buchta - Vávra (61. Zavadil), Brigant (82. Frelih), Michal Škoda - Řezníček. Trenér: Kotal.
Liberec: Koubek - Mudra, Švejdík, Pokorný, Sýkora - Pavelka, Sackey, Bartl (57. Josef Šural), Shala (78. Bakoš) - Kerbr (65. Jefremov), Rabušic. Trenér: Trpišovský.

Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 0:4 (0:0)

Plzeň ve Vítkovicích nechala svého nejlepšího střelce Ďuriše zpočátku pouze mezi náhradníky a v první půli byla jenom stínem úřadujícího šampiona. Z předzápasových předpokladů se naplnil jediný: hosté soupeři moc nepůjčovali míč, ale už v předfinální fázi byli jaloví a druhá nejhorší ligová obrana nebyla ani moc přetížená.

Ostrava naopak nebyla vůbec daleko od vedoucího gólu. Kukec v 17. minutě z přímého kopu parádně obstřelil zeď, ale jeho rána rozvlnila jen boční síť.

Viktoria kontrovala Holendovou hlavičkou, s níž však Pavlenka neměl problém, a jedinou opravdovou šanci úvodní půle si vzápětí vytvořila až po minele domácího stopera Machovce. Kopic zblízka trefil domácího brankáře do obličeje.

Outsider s nevýraznou Plzní nadále držel krok a ještě před přestávkou jí znovu postrašil hlavičkou Machovce i výpadem Červenky.

"Vytvořili jsme si i nějaké náznaky gólových příležitostí, ale pořád nám tam něco chybí a góly nedáváme," kroutil hlavou domácí kouč Radomír Korytář. "Myslím, že první poločas nám Baník nepustil střed hřiště, byl nebezpečný ze standardek, ke kterým jsme ho celkem často pouštěli. Měli jsme i v některých momentech štěstí," uvedl jeho protějšek Karel Krejčí, jenž přiznal, že o pauze zvýšil v kabině hlas.

Asi to zabralo. Po obrátce dostal výkon Plzně jiné parametry, ale do vedení ji pomohla chyba ostravského gólmana Pavlenky, který nezkrotil Kovaříkův centr a Hořava pohodlně dorazil do sítě.

Pak už byl na trávníku jen jeden tým. Ostrava soupeři přestala stačit v rychlosti a Viktoria rázem mohla uplatnit daleko větší fotbalové dovednosti. I další gól hostů se zrodil po dorážce: Hrošovského pokus doklepl Holenda. Západočeši po prostřídání a příchodu Ďuriše s Petrželou pak několikrát ostravskou obranu rozebrali do posledního šroubku.

"Střídající hráči na hřiště přinesli oživení a Baník jsme ztrestali z rychlých protiútoků," podotkl Krejčí.

Domácí se sice chvilku zlobili po neuznané trefě Mičoly z ofsajdu, ale na lepší výsledek v žádném případě pomýšlet nemohli. Petržela po brejku do otevřené obrany vstřelil třetí gól a už za dvě minuty po další rychlé akci skóroval zblízka Ďuriš.

"Oni projevili obrovskou kvalitu ve finální fázi a naše hra se zhroutila. Otevřeli jsme hru a chtěli s tím něco udělat, ale dostali jsme další góly," dodal Korytář.

Ostrava tedy prodloužila svou tristní bilanci v sezoně už na dvanáct porážek, zůstává beznadějně poslední a na výhru proti Plzni čeká už dvanáct zápasů…

Branky: 53. Hořava, 67. Holenda, 79. Petržela, 81. Ďuriš. Rozhodčí: Marek - Pilný, Arnošt. ŽK: Kaša - Hrošovský. Diváci: 5032.
Ostrava:
Pavlenka - Dostál, Kaša, Machovec, Lučič - Ježdík (68. Narh), Lásik - Mondek (78. Szotkowski), Kukec, Mičola (83. Holzer) - Červenka. Trenér: Korytář.
Plzeň:
Bolek - Matějů, Baránek, Hejda, Limberský (87. Kučera) - Hrošovský, Hořava - Kopic (60. Petržela), Kolář, Kovařík - Holenda (74. Ďuriš). Trenér: Krejčí.

Slavia Praha - Bohemians Praha 1905 2:2 (1:2)

Hned z první větší šance padl v Edenu gól. Po centru hostujícího Jiráska v šestnáctce zazmatkoval stoper Deli, který míč napálil přesně k tyči vlastní branky.

Zajímavý byl pohled na tribuny. Z čtrnácti tisícovek fanoušků možná i polovina křičela nadšením. Atmosféra byla výborná, i když - po půlhodině už byli domácí příznivci hodně nervózní… Obránce z Pobřeží slonoviny byl totiž i u druhého gólu hostí. V pokutovém území srazil pronikajícího Mosqueru a nařízenou penaltu ve 32. minutě suverénně proměnil kapitán Jindřišek.

"Hráli jsme aktivně. Došlo i na situace, kdy jsme lehce ztráceli balony při té naší kombinační hře a soupeř chodil do brejků," říkal trenér klokanů Roman Pivarník.

"Začali jsme strašidelně. Jako vždy," uznal sebekriticky kouč Dušan Uhrin mladší.

Slávisté navíc vzápětí přišli o zraněného kapitána Latku. Špatné znamení? Ani ne.

Za šest minut svěřenci kouče Uhrina snížili. Škoda dostal od Pitáka výborný míč za obranu a tváří v tváří si poradil se Zlámalem. Reprezentační útočník si připsal osmou trefu v ročníku a celkově padesátou v nejvyšší soutěži.

Z velkého slávistického tlaku pak málem potřetí udeřili Bohemians. Acostův pokus však vyrazil Berkovec.

Těsně před přestávkou mohli "sešívaní" vyrovnat. Rozhodčí Lerch lehký kontakt hostujícího Pauscheka s Voltrem posoudil jako penaltový. Piták však pří svém třístém ligovém startu nepřekonal Zlámala, ten jeho ránu k tyči vyrazil.

"Kdybych to dal, tak by se nám určitě hrál ještě líp druhý poločas. Vystihl mi dobře stranu, já to nekopl po zemi," litoval Karel Piták.

Druhý poločas začala Slavia velkým náporem a hosté odolávali s vypětím všech sil. Po hlavičce Frydrycha podle domácích zahrál Jindřišek rukou, ale Lerch další pokutový kop neodpískal. Frydrych na závěr akce hlavičkoval těsně vedle.

Do branky Bohemians se pak o kousek nevešel ani přímý kop Pitáka a v 80. minutě výborný Zlámal zblízka zlikvidoval Škodovu hlavičku.

Slavia přece jen vyrovnala, a to v 86. minutě, když Škoda v souboji přetlačil Zlámala a poslal míč do sítě. V závěru se už skóre přes šance na obou stranách nezměnilo. Bohemians tak musí dál čekat na první ligovou výhru na půdě Slavie od roku 1993.

"Jsme samozřejmě trochu rozpolcení, protože jsme sahali na tři body, a máme jeden," dodal Pivarník. Jeho kolega Uhrin ještě dodal: "My si za ten začátek nezasloužili vyhrát, protože tak k tomu nemůžeme přistupovat. Ve druhé půli jsme zase soupeře skoro k ničemu nepustili a mohli dát tak tři čtyři branky. Pro diváky to bylo velice zajímavé utkání."

Branky: 38. a 86. Milan Škoda - 9. vlastní Deli, 32. Jindřišek z pen. Rozhodčí: Lerch - Mokrusch, Hájek. ŽK: Deli, Černý - Pauschek, Zlámal, Škerle. Diváci: 13.976.
Slavia: Berkovec - Frydrych, Latka (33. Bílek), Deli, T. Jablonský - Souček, Piták - Voltr (78. Kuchta), Zmrhal, Černý (67. M. Vukadinovič) - Milan Škoda. Trenér: Uhrin ml.
Bohemians: Zlámal - Pauschek, Krch, Škerle, Havel - Jindřišek - Acosta, Hubínek, Jirásek (63. Gajič), Mosquera (69. Schick) - Čížek (84. Akulinin). Trenér: Pivarník.

Autor: Redakce, ČTK

8.11.2015 VSTUP DO DISKUSE

Švýcaři otevírají nejdelší tunel světa

Historický moment. V neděli 11. prosince 2016 se pro pravidelný provoz otevře Gotthardský železniční tunel. V jeho případě se podařilo něco neskutečného – stavitelé dodrželi rozpočet schválený už na počátku 90. let.

Babiš: Daňové změny podle ČSSD vyženou z Česka úspěšné firmy a lidi

Praha - Daňové změny, o kterých uvažuje ČSSD, by z Česka vyhnaly úspěšné lidi a firmy. Uvedl to ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Sociální demokraté chtějí voliče zaujmout především progresivní daní. Z dnešního jednání širšího vedení ČSSD zní také myšlenka, že ANO a sociální demokracie budou hlavními a jedinými uchazeči o vítězství v příštích volbách do Sněmovny. "Nechápu, proč mě a mé hnutí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pořád kritizuje," uvedl Babiš.