Skvělí Nizozemci smázli i Francii a postupují

Bern - Fotbalisté Nizozemska jsou jistými vítězi "skupiny smrti". Získali šest bodů, skóre 7:1!

13.6.2008

Van Persie střílí po Robbenově přihrávce druhý gól.Foto: REUTERS/Jerry Lampen

Jestliže v podvečer naservírovaly týmy Itálie a Rumunska labužníkům parádní fotbalové hody, večerní duel mezi Nizozemci a Francouzi celé fotbalové menu ještě vyšperkoval.

Výsledkem byla výhra svěřenců trenéra Van Bastena nad finalisty mistrovství světa Francouzi 4:1.

„Je těžké, kouknout se na skóre, když jste viděli zápas,“ ulevil si po zápase útočník poražených Henry. „Hráli stejně jako proti Itálii. Spolehli se na brejky.“

Ráz duelu udal již v deváté minutě přesnou hlavičkou útočník Dirk Kuijt, který předskočil nedůrazného Maloudu a otevřel skóre.

Oba týmy i nadále předváděly, proč jsou řazeny mezi favority šampionátu a technickými finesami bavily sebe i diváky. Skóre se však až do poločasu nezměnilo, neprosadil se ani trumf trenéra Domenecha Thierry Henry, jenž se do hry v prvním nepodařeném duelu s Rumuny vůbec nedostal.

Robben přišel, viděl a rozhodl

Zřejmě rozhodující tah se neodehrál na hřišti, ale v kabině Nizozemců. Van Basten totiž nechal v šatně Engalaara a na levou stranu poslal fotbalového sobce a brilantního technika Arjena Robbena.

A ten se mu za důvěru více než odvděčil. V 59. minutě při narůstajícím tlaku hráčů “galského kohouta“ předvedl Zidanovskou otočku u postranní čáry Van Nistelrooij, míč sebral Robben, přespurtoval půl hřiště a předložil gólovou přihrávku taktéž střídajícímu Van Persiemu. Ten míč se štěstím procedil skrz gólmana Coupeta a zvýšil na dvougólový rozdíl.

O dvanáct minut později vrátil Francii do postupové hry lehkou tečí kanonýr Henry a na stadionu v Bernu vypukl v hledišti modrobílý karneval. Francouzští fanoušci se však ani nestačili usadit a radostí vybuchla oranžová polovina stadionu. To o necelou minutu později udeřil výstavní ranou z ostrého úhlu Robben.

Nizozemskou fotbalovou pohádku zakončil v nastaveném čase další exkluzivní trefou Wesley Sneijder, když si na hranici velkého vápna pohrál s obráncem a střelou o břevno zakončil nizozemský gólový koncert.

„Měli jsme nějaké šance, ale Nizozemci s nimi naložili parádně. Teď musíme porazit Itálii a doufat,“ uzavřel Henry.

Tým trenéra Van Bastena si tak s přehledem zajistil první místo ve “skupině smrti“, o tom, kdo je doplní se rozhodne mezi trojicí Rumunsko, Itálie, Francie. Nejlepší výchozí pozici mají před posledním zápasem dvoubodoví Rumuni. Jednobodová Itálie a Francie si to v přímém zápase o bytí a nebytí. Navíc musí spoléhat na to, že Rumuni nepřehrají zatím suverénní Nizozemce.

FRANCIE - NIZOZEMSKO 1:4 (0:1)

Branky:
71. Henry - 9. Kuijt, 59. Van Persie, 72. Robben, 90.+2 Sneijder.
Rozhodčí: Fandel (Něm.). ŽK: Makelele, Toulalan – Ooijer. Diváci: 30 777.
Francie: Coupet 3 – Sagnol 3, Thuram 4, Gallas 3, Evra 3 – Malouda 3 (60. Gomis 4), Makelele 4, Toulalan 3, Ribéry 2, Govou 4 (75. Anelka) – Henry 2. Trenér Domenech.
Nizozemsko: Van der Sar 2 – Boulahrouz 1, Ooijer 2, Mathijsen 2, Van Bronckhorst 2 – Kuijt 2 (55. Van Persie 2). De Jong 2, Engelaar 2 (46. Robben 1), Van der Vaart 2 (78. Bouma), Sneijder 1 – Van Nistelrooij 1. Trenér Van Basten.

Autor: Michal Kuchta

13.6.2008 VSTUP DO DISKUSE

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík

Praha -Ve věku 69 let zemřel dnes ráno kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect, sdělil to současný zpěvák kapely Honza Křížek. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. Sedmdesátiny by oslavil 13. prosince.

Záchranáři našli části těl obětí havárie indonéského letadla

Jakarta - Indonéští záchranáři dnes našli části těl v moři v oblasti, kde v sobotu havarovalo policejní letadlo se 13 osobami na palubě. Oznámil to na tiskové konferenci šéf Indonéské pátrací a záchranné agentury (BASARNAS) s tím, že ostatky pravděpodobných obětí byly nalezeny v místě, kde už vesničané dříve vylovili sedadlo z letadla a vak obsahující mobilní telefon a policejní doklady.

Koukalová ovládla stíhačku! Zazářili i Krčmář s Puskarčíkovou

Östersund /FOTOGALERIE/ - Biatlonistka Gabriela Koukalová vyhrála stíhací závod Světového poháru v Östersundu. Do vedení se dostala už po úvodní střelbě a do cíle dojela o osm sekund před Němkou Laurou Dahlmeierovou. Eva Puskarčíková skončila osmá, což je její nejlepší individuální výsledek v SP, Lucie Charvátová byla dvanáctá a Veronika Vítková osmnáctá. V mužské stíhačce se Michal Krčmář posunul proti sprintu o 31 míst a dojel sedmý.