Nelze začít jinak, než jmenováním nových mistrů. Těmi se stejně jako loni stali fotbalisté pražské Slavie.

Sešívaní v malém derby se Žižkovem ukončili sérii tří porážek v soutěžních zápasech na hřištích soupeřů, a po výhře 3:1 obhájili titul. Poprvé po dlouhých 66 letech.

Svěřenci kouče Jarolíma o svém úspěchu rozhodli už v prvním poločase. Dvakrát se prosadil útočník Fořt a třetí branku si o udržení bojující domácí vstřelili sami. Přes snížení Straky a břevno Vozábala mohl po závěrečném hvizdu vytrysknout radostný gejzír červenobílých naplno.

"Bude to improvizace, ale jistě něco vymyslíme," usmál se na dotaz ohledně plánů oslav slovenský křídelník Dušan Švento.

V posledních dvou kolech se tak bude bojovat "jen" o evropské poháry a záchranu nejvyšší soutěže. Na obou pólech tabulky ale bude rušno.

Druhou příčku si vítězstvím nad Bohemians udržela Sparta. Tu proti neškodnému soupeři opět spasil mladý útočník Václav Kadlec. "Je to nádherný. Jsem moc rád. Další tři body díky mému gólu," radoval se hrdina nedělního večera, který si nadělil stylový dárek ke středečním sedmnáctinám. "Je třeba před ním smeknout," chválil svého svěřence i kouč Chovanec.

Liberec děkoval Zlámalovi, Boleslav si stěžuje

Ostatní pohároví adepti si shodně připsali po bodu. Liberci vychytal bezbrankovou remízu na Kladně pouze pohotový brankář Zdeněk Zlámal. Hosté dlouho hráli bez nejlepšího ligového střelce Andreje Keriče. Chorvatský útočník strávil kvůli prodloužení víza víc času na cestách než na tréninku, a tak ho trenéři poslali na hřiště až v 71. minutě. Ani on se ale v útočně laděném utkání neprosadil.

Zajímavé věci byly k vidění na stadionu Mladé Boleslavi. Domácí mohli jít proti Plzni do vedení už po čtvrt hodině, rozhodčí Adam ale odpískanou penaltu odvolal.

Už v nastavení se Boleslavští přeci jen dočkali šťastné branky a sahali po třech bodech. Dva jim však vyrovnávací brankou sebral záložník Limberský, který ale podle mínění Boleslavských měl být už dávno předtím za ostrý faul na Mendyho vyloučen.

Středočeši tak už poněkolikáté poslali na svaz stížnost. "Žádáme Komisi rozhodčích, aby prošetřila dvě hrubé chyby, kterých se hlavní sudí dopustil a tím ovlivnil průběh utkání a jeho výsledek," uvedl ředitel komunikace klubu Petr Svěcený. Nutno však podotknout, že Plzeň si za předvedený výkon minimálně bod zasloužila.

Vyrovnávací gól v nastavení padl i v Brně. Teplice jím v posledních sekundách zachránily alespoň remízu 1:1. "Takový je fotbal. Měli jsme předtím mnoho příležitostí definitivně rozhodnout. Nestalo se, a tak se k nám štěstí otočilo zády," smutnil brněnský trenér Miroslav Beránek, který poprvé od lednové zlomeniny lebeční kosti mohl v základní sestavě nasadit Tomáše Polácha.

Budějovice se zachránily, Příbram propadla

Šanci dotáhnout se na konkurenty promarnili i fotbalisté Olomouce, kteří doma věnovali bod zachraňujícímu se Zlínu. Ten přijel na Hanou bez několika hráčů základní sestavy a o další dva (zraněného Trubilu a vykartovaného Čelůstku) přišel v sobotu. Přesto si Ševci udrželi reálnou naději na udržení prvoligové příslušnosti.

"Výkony některých hráčů neodpovídaly tomu, abychom mohli hrát o nejvyšší příčky," durdil se domácí kouč Psotka. Jeho protějšek Ladislav Minář byl se spravedlivou remízou spokojen. "Pokud vyhrajeme oba závěrečné zápasy, zachráníme se," prohlásil odhodlaně.

Starosti se záchranou bude mít i Příbram. Ta si o víkendu přijela pro debakl 0:4 do Jablonce a od Zlína ji dělí už jen dva body. Domácí potvrdili vysoké vítězství z duelu proti Plzni. V posledních třech kolech navíc soupeřům nasázeli úctyhodných deset branek.

"Po změně stran jsme chtěli zápas zdramatizovat, ale přišlo vyloučení a penalta. Po druhé brance se zápas jen dohrával," litoval v narážce na červenou kartu Štochla hostující kouč Petr Čuhel.

To hráči Českých Budějovic už absolvují poslední dvě kola bez nervů. Dynamo i díky dvěma trefám Tomáše Sedláčka zdolalo trápící se Ostravu 3:2 a záchranářské boje už se odehrají bez něj. "Řekl bych, že v první půli jsme hráli nejlepší fotbal za celé jaro," netajil se spokojeností trenér Pavel Tobiáš.