Slavia má další remízu. Jihlava opět uspěla, Liberec vyhrál na Bohemce

Praha - Uplynul týden a česká fotbalová liga hlásí návrat. Pátek byl ve znamení tří zápasů 12. kola nejvyšší tuzemské soutěže - Slavia remizovala v Českých Budějovicích 1:1, Jihlava zdolala Brno 2:0 a Liberec zvítězil na půdě Bohemians 4:2.

24.10.2014 AKTUALIZOVÁNO 24.10.2014

České Budějovice - Slavia: Martin Latka a Jiří KladrubskýFoto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

Liberec zvítězil 4:2 na hřišti Bohemians 1905 a dočkal se teprve druhého vítězství v tomto ročníku. Slovan v utkání plném obratů poslal do vedení Pavelka, ještě před pauzou vyrovnal Bratanovič a pak domácí rozjásal Jindřišek. V závěrečné půlhodině však Šural a dvěma góly Delarge otočili duel ve prospěch hostů.

České Budějovice remizovaly se Slavií 1:1. Pražané vedli od 75. minuty po penaltě proměněné Karlem Pitákem, ale na první výhru po šesti zápasech nedosáhli. Tři minuty před koncem totiž srovnal střídající Jan Vošahlík, který hostuje v Dynamu ze Slavie.

Více důvodů k radosti měli na Vysočině - Jihlava bodovala i ve třetím zápase pod vedením nového kouče Romana Kučery. Výhru nad Brnem trefili Bosňan Muris Mešanovič a Matěj Hybš 2:0. Hosté tak prohráli počtvrté za sebou a v nepříznivé sérii inkasovali třináct branek.

Bohemians Praha 1905 - Slovan Liberec 2:4 (1:1)

Liberec začal v Ďolíčku hodně aktivně. V páté minutě Šural z úhlu ani nadvakrát nepřekonal domácího brankáře Švengera a o chvíli později po Delargeově průniku Pavelka napálil tyčku. Bohemians brzo hru vyrovnali. Pauschekovu dalekonosnou ránu z voleje výborně vytěsnil Kolář.

Vysoké tempo z úvodu zápasu pak trochu opadlo. Ve 37. minutě ale domácí obrana udělala velkou chybu: Brabec hlavou nepřesně přihrál Šmídovi, který míč propustil k rozběhnutému Pavelkovi a ten s přehledem prostřelil Švengera.

"Byla tam obrovská chyba obránců, ale já byl rád, že jsem k tomu balonu sotva doběhl. Obráncům tam přeskočil balon a už to bylo hodně jednoduché," popsal situaci Pavelka.

Bohemians vyrovnali gólem do šatny v poslední minutě. Mikuš před brankou našel úplně volného Bratanoviče, jenž měl dostatek času krásným obloučkem přehodit Koláře. "Klokani" tak skórovali v jedenáctém z dvanácti kol nejvyšší soutěže.

Domácím výborně vyšel vstup do druhé půle. Rozhodčí za sporný kontakt Fleišmana se Šmídem nařídil penaltu a z ní se Jindřišek nemýlil. Kapitán Bohemians proměnil čtvrtý pokutový kop ve čtvrtém domácím ligovém utkání za sebou.

Severočeši poté znovu soupeře zatlačili. Nejprve se neúspěšně dožadovali penalty za ruku Šmída v šestnáctce. V 62. minutě už Liberec vyrovnal, když přihrávku střídající Luckassena zblízka zužitkoval Šural. Nejlepší střelec Slovanu si připsal šestý gól v ročníku.

Čtvrthodiny před koncem pak hosté dokonali obrat. Luckassen vybojoval míč pro Delarge, který střílel přesně k tyči.

Na druhé straně v závěru odmítl vyrovnání Rada, když zblízka přestřelil odkrytou branku. A tím to nekončilo: gól Bratanoviče pak nebyl uznán pro ofsajd a následně zazářil brankář Kolář, který výborně vytáhl pokus náhradníka Lietavy na břevno. V poslední minutě přidal čtvrtý gól Liberce do rozhozené obrany opět Delarge.

"Bohužel došlo k vyrovnání a zase obrovská škoda, že šance, které jsme si vytvořili za stavu 2:2, jsme neproměnili. Liberec své šance proměnil," litoval domácí kouč Roman Pivarník. "Výborně jsme se vzchopili, otočili jsme to a myslím, že zaslouženě vyhráli. Byli jsme kompaktnější, rychlí," zhodnotil duel hostující trenér Samuel Slovák.

Branky: 45. Bratanovič, 48. Jindřišek z pen. - 75. a 90. Delarge, 37. Pavelka, 62. Šural. Rozhodčí: Hrubeš - Kotík, Arnošt. ŽK: J. Rada - Obročník, Ďubek. Diváci: 4502.
Bohemians: Švenger - Pauschek, E. Brabec, Šmíd, Šírl (46. Moravec) - Bartek, Jindřišek, J. Rada, Mosquera - Bratanovič - Mikuš (67. Lietava). Trenér: Pivarník.
Liberec: O. Kolář - Mudra, Pokorný, Pimpara (46. Karišik), Fleišman - Delarge, Obročník (75. Soungole), Pavelka (53. Luckassen), Ďubek, Frýdek - Šural. Trenér: Slovák.

Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 1:1 (0:0)

Hosté podruhé za sebou remizovali 1:1 a v neúplné tabulce jsou devátí, Jihočeši figurují na dvanácté příčce. "Výsledek bereme, věděli jsme, že nás čeká těžký soupeř. Slavia je se svými možnostmi někde jinde než my," uvedl na tiskové konferenci trenér Jihočechů Luboš Urban.

Po nenápadném vstupu do utkání se jako první nadechli pro ofenzivní výpad hosté. Po rychlém protiútoku střílel ve třinácté minutě na vzdálenější tyč záložník Zmrhal, ale jeho pokus skončil vedle.

I druhou příležitost si vypracovala Slavia. Českobudějovický kapitán Herzán ztratil na půlce míč, hosté tak dostali šanci dalšího protiútoku, ovšem pokus Milana Škody, který se na hřišti potkal s bratrem Michalem v domácím dresu, zlikvidoval brankář Křížek.

Jihočeši se před přestávkou k trochu solidnějšímu zakončení propracovali jen jednou. V závěru první půle za hranicí pokutového území napřáhnul Michal Škoda a jeho střelu brankář Hrubeš vyrazil na roh.

"O přestávce jsme viděli šanci na to, že bychom tu mohli vyhrát, ale naše koncovka není taková, jakou bychom potřebovali," řekl trenér Slavie Miroslav Beránek.

Ve druhé části se nepatrně zvedlo tempo hry, ale šancí příliš nepřibylo. Ideální možnost měl v 62. minutě po hezkém uvolnění obránce hostů Dobrotka, ale překonaného Křížka nahradil na brankové čáře Lengyel. Domácí mohli rovněž skórovat, Brunclík si v 68. minutě naběhl na pěknou přihrávku Hory, ale Hrubeše nepřekonal.

O výsledku tak rozhodl až závěr duelu. Nejprve v 74. minutě Milan Škoda přepadl přes Křížka, rozhodčí Královec nařídil penaltu a střídají Piták vstřelil vedoucí gól. Slavia v lize kopala pokutový kop poprvé od května předloňského roku.

Z vedení se však hosté dlouho neradovali. O výhru je tři minuty před koncem obral po závaru ve vápně střídající Vošahlík, jehož poslali v létě na půlroční hostování na jih Čech.

"Takhle to v životě chodí. U nás Vošahlík nehrál, proto jsme ho uvolnili na hostování do Českých Budějovic," řekl Beránek. "Smekám před Slavií, že hráči Vošahlík a Koreš, kteří u nás hostují, mohli do vzájemného zápasu nastoupit," doplnil domácí kouč Urban.

Branky: 87. Vošahlík - 75. Piták z pen. Rozhodčí: Královec - Jiřík, Mokrusch. ŽK: Kladrubský, Hanzlík, Křížek - Dobrotka, Piták. Diváci: 4517.
Č. Budějovice: Křížek - P. Novák, Podstavek, Lengyel, Hanzlík - Klesa (62. Vošahlík), Benát (55. Brunclík), Kladrubský (70. Koreš), Herzán, Hora - Michal Škoda. Trenér: Urban.
Slavia: Hrubeš - Dobrotka, Bílek, Latka, Juhar - V. Vukadinovič (72. Piták), Zmrhal, Baéz (88. Petr), Kodr, M. Černý - Milan Škoda (84. Balaj). Trenér: Beránek.

Vysočina Jihlava - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Domácí byli od úvodních minut aktivnější, ale žádnou vyloženou šanci si zpočátku nevypracovali. Hosté o sobě poprvé dali vědět po čtvrthodině hry, kdy z hranice vápna vypálil Hyčka, ale Hanuš byl připravený.

Skóre se měnilo až osm minut před pauzou. Domácí Mešanovič ve středu hřiště vyhrál hlavičkový souboj, šel sám na gólmana a střelou k pravé tyči nedal Doležalovi šanci. Radoval se z první trefy v této ligové sezoně.

"Oba týmy věděly, o co se hraje a každý čekal na chybu. Tu jsme udělali my a soupeř nás potrestal," řekl brněnský trenér Václav Kotal.

Do druhého poločasu poslal hostující kouč Kotal do hry místo nevýrazného Briganta Moukanzu a ten mohl po hodině hry vyrovnat. Po přízemním centru napříč vápnem mu chybělo k zakončení ve skluzu asi půl metru.

Vysočina si dál zahrávala s průběžným vedením. Na pravé straně udělal hrubku Vaculík, ale do střely Vávry, který ožil s příchodem Moukanzy a Keresteše, se obětavě položil stoper Krejčí.

Jihlava se od té chvíle začala spíše soustředit na defenzivu. Domácí trenér Kučera stáhl jednoho ze dvou útočníků Harbu a záložní řadu vyztužil uzdraveným Kosakem.

Vysočina spoléhala na brejky a jeden z nich dotáhla do gólového konce v 74. minutě. Jánoš centrem po zemi našel zprava na zadní tyči Hybše, který vstřelil svůj premiérový gól v lize i v jihlavském dresu po příchodu ze Sparty.

Záhy mohl snížit po přihrávce agilního Vávry Moukanza, ale jeho střelu Hanuš chytil a potřetí za sebou udržel čisté konto.

"Jsme hrozně rádi, že jsme potvrdili výkon z Baníku a získali tři body. Každý bod je v naší situaci nesmírně důležitý," řekl sportovní manažer Jihlavy Josef Jinoch, který byl uveden jako oficiální trenér Vysočiny. "Byli jsme dnes bez invence, nápadu a naprosto neškodní v koncovce. Jihlava vyhrála zaslouženě," dodal Kotal.

Branky: 37. Mešanovič. 74. Hybš. Rozhodčí: Lerch - Pospíšil, Hrabovský. ŽK: Vaculík, Jánoš - Zavadil. Diváci: 3003.
Jihlava: Hanuš - Vaculík, Šourek, J. Krejčí, Hybš - T. Kučera, Jánoš - Fulnek (89. Kliment), Harba (67. Kosak), Šulek - Mešanović (76. Irobiso). Trenér: R. Kučera.
Brno: Martin Doležal II. - Jugas, Schuster, Košťál - Malík (58. Keresteš), Fischer, Zavadil, Lutonský (82. Šumbera) - Brigant (53. Moukanza), Vávra, Hyčka. Trenér: Kotal.

24.10.2014 VSTUP DO DISKUSE

Trumpovi právníci brání přepočítávání hlasů ve třech státech USA

Washington - Právníci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží zablokovat ruční přepočítání hlasů ve státech Pensylvánie, Wisconsin a Michigan. Oznámil to dnes americký server Politico. K novému sčítání hlasů vyzvala neúspěšná prezidentská kandidátka Zelených Jill Steinová, žádost podpořila několikamilionovou kaucí.

Nádražka kvůli EET končí. Další bojují

Praha /FOTOGALERIE/ - Oblíbený podnik v Bubenči kvůli elektronické evidenci tržeb zavřel. Ostatní tradiční nádražky s administrativní zátěží zápasí.