Slezák štístkem Klokanů, Boleslav zdolala Ostravu

Praha - V 15. kole fotbalové Gambrinus ligy Slavia remizovala v Jablonci, Sparta hladce porazila Liberec.

21.11.2009

Radost Marka Kuliče.Foto: PPNA/Zdeněk Langšádl

Veterán Dalibor Slezák zajistil Bohemians 1905 gólem v devadesáté minutě výhru nad Kladnem 2:1.

V dalším zápase patnáctého kola Gambrinus ligy vyhořelo Brno, které podlehlo posledním Českým Budějovicím 0:3.

Plzeň doma sice vedla nad pražskými Bohemians 2:0, Pražané však duel zdramatizovali a krátce před koncem sahali po bodu. Jejich naděje ale rozprášil Rada, přestože jeho tým hrál jen o devíti mužích v poli.

Páté domácí výhry se dočkali fotbalisté Příbrami, kteří zdolali 2:0 Slovácko.

Sparta porazila po gólech Holendy a Kadlece Liberec 2:0. Domácím do noty nahrál i fakt, že hosté hráli od osmé minuty bez vyloučeného Keliče.

Slavia nastoupila v Jablonci. Domácí se ujali hned ve třetí minutě vedení, které ale vymazal Naumovs. Zrodila se tak remíza 1:1.

K jedinému nedělnímu střetnutí cestovali fanoušci Ostravy za asistence policie do Mladé Boleslavi. A nebyl to šťastný výlet. Hosté podlehli 1:3.

Mladá Boleslav – Ostrava 3:1 (1:1)

„Diváci viděli pěkný zápas, kterému prospěl fakt, že Baník sem nepřijel betonovat jako většina mužstev,“ řekl po zápase domácí kapitán a autor vítězné branky Marek Kulič.

Ale postupně. Boleslav šla do vedení už v 16. minutě. Táborský se pokoušel v šestnáctce o akrobatické zakončení, po němž se míč odrazil od ruky hostujícího Neuwirtha. Na jedničku pískající sudí Damková nařídila penaltu, kterou s přehledem proměnil francouzský legionář Sylvestre.

Boleslavi vydrželo vedení pouhé dvě minuty. To si na rohový kop naskočil Bolf a Miller neměl šanci. Hned v úvodu zápasu se tak potvrdili předpoklady o oboustranně ofenzivně vedeném zápasu. První pětačtyřiceti­minutovka musela diváky bavit, neboť se šance střídaly na obou stranách. Více jich měla ale domácí Boleslav. „Zápas jsme mohli rozhodnout už v prvním poločase,“ poslal malou výtku svým svěřencům Dušan Uhrin.

Rozhodnutí nakonec přišlo dvacet minut před koncem. Poláček vysunul do strany Nečase, který byl na hřišti asi minutu, a ten předložil míč do vápna Kuličovi, pro něhož bylo zakončení už pouze rutinou.

Boleslav se ani přes jednobrankové vedení nesnížila k bránění výsledku a nadále ohrožovala Baránkovu branku. A odměnou jí byla další branka z hlavy Jana Rajnocha.

„Dnes to byl z naší strany asi nejlepší domácí výkon,“ zhodnotil utkání domácí kouč Uhrin. Souhlasil s ním i jeho trenérský kolega Miroslav Koubek: „Boleslav dnes vyhrála zaslouženě.“

V předehrávce prvního jarního kola ještě hraje Boleslav v sobotu v Liberci.

Branky: 16. Sylvestre (pen.), 73. Kulič, 85. Rajnoch – 18. Bolf.Rozhodčí: Damková – Novák, Koval. ŽK: Bolf, Neuwirth. Diváci: 4120.

Boleslav: Miller – Fabián (79. Kúdela), Rolko, Procházka, Kalina – Poláček, Rajnoch, Sylvestre, Mendy – Kulič (84. Bořil), Táborský (71. Nečas). Trenér: Uhrin.
Ostrava: Baránek – Tchuř (24. Zawada), Bolf, Neuwirth, Řezník – Marek, Lukeš, Lička (78. Wojnar), Mičola – Strnad, Zeher (61. Varadi). Trenér: Koubek.

Jablonec - Slavia 1:1 (1:1)

Slavia nastoupila na horké jablonecké půdě z cílem poprvé po třech duelech vyhrát. Jenže její snaha se rozplynula hned ve třetí minutě, kdy využil chyby gólmana hostů Romanovse Čížek.

Hosty gól povzbudil a míč drželi častěji na svých kopačkách, do šancí se ale Jarolímovi hoši nedostávali.

A proto jim k jejich útočným choutkám dodal chuť čároví rozhodčí, jenž nechal vyrovnat Naumovse. Ten se ovšem prosadil po postavení mimo hru, které arbitr nerozluštil.

Ve druhém poločase už snaha Pražanů vyšla vniveč, naopak to byli domácí, kteří několikrát zahrozili.

Na gól už ale nedošlo. Oba celky se tak rozešly smírně.

Branky: 3. Čížek - 31. Naumov. Rozhodčí: Adam - Lhoták, Teuber. ŽK: Lafata - Krajčík, Skácel. Diváci: 4812.

Jablonec: Špit - Čížek, Drsek, Zábojník, Krejčí - Haurdič (59. Kovařík), Jarolím, Pavlík, Loučka, Vošahlík (80. Eliáš) - Lafata. Trenér: Komňacký.
Slavia: Romanovs - Krajčík, Suchý, Čelůstka, Hubáček - Grajciar, Trapp (78. Ragued), Skácel, Hloušek (88. Trubila) - Vlček, Naumov (74. Šenkeřík). Trenér: Jarolím.

Plzeň - Bohemians Praha 3:2 (1:0)

Viktoria začala v posledním letošním domácím utkání zostra a už ve třetí minutě po obléhání Belaňovi branky překonal brankáře Bohemians kapitán domácích Horváth.

O minutu později už to mohlo být 2:0, ale Petrželovu bombu z otočky vytáhl na roh s námahou Belaň.

Hosté se brzy z tlaku Viktorie vymanili a měli šanci, Kincl však naštěstí pro Plzeň mířil zblízka nad břevno.

Na konci první půlhodiny dostal druhou žlutou kartu plzeňský obránce Lecjaks a byl vyloučen. Trenér Vrba stáhnul ze hřiště útočníka Střihavku a na trávník poslal obránce Ševinského.

Plzeň zaznamenala do konce prvního poločasu ještě další ztrátu, když ze hřiště odstoupil zraněný stoper Bystroň.

Skóre už se do konce první půle nezměnilo.

Devět minut po přestávce měli velkou šanci hosté. Horváth ztratil ve středu pole míč a z rychlého protiútoku trefil Jeslínek tyč Daňkovy branky.

Dvě minuty na to mohla skórovat Plzeň. Petržela z poloviny utekl obraně hostů, přihrál do vyložené šance Rajtoralovi, ale jeho střelu stačil padající Belaň vyrazit na roh.

V 59. minutě měli namále domácí. Zoubek zahrával přímý kop, Daněk míč minul a balon skončil jen těsně vedle pravé tyče.

Utkání dostalo spád, akce se střídaly na obou stranách. V 62. minutě pálil pod břevno Petržela a Belaň s námahou vyrazil míč na roh.

V 66. minutě se už Plzeň prosadila. Petržela vysunul do šance Ševinského, ale ten volil přihrávku, míč se dostal Rajtoralovi a záložník Viktorie překonal podruhé Belaně.

V 76. minutě šel sám na Daňka hostující Jelínek, plzeňský gólman ho ale zastavil za cenu faulu a byl vyloučen. Ze hřiště odešel Bakoš a do branky se postavil náhradní brankář Ticháček. Plzeň dohrával zápas o devíti mužích.

Než se stačil Ticháček rozkoukat, lovil míč ze sítě, když ho překonal Jelínek. A v Plzni bylo zaděláno na obrovské drama.

V 86. minutě opět Jelínek vyrovnal, ale to ještě nebylo všechno. V předposlední minutě zahrával přímý kop plzeňský Horváth, Rada hlavou překonal Belaně, a zajistil tak Plzni vítězství 3:2.

Branky: 3. Horváth, 66. Rajtoral, 89. Rada – 80. a 86. Jeslínek. Rozhodčí: Drábek – Hojsík, Jiřík. ŽK: Lecjaks, Ševinský, Limberský – Zoubek, Horáček, Modeste, Kincl. ČK: 28. Lecjaks, 76. Daněk. Diváci: 3835.

Plzeň: Daněk – Limberský, Navrátil, Bystroň (37. Kolář), Lecjaks – Petržela, Rada, Horváth, Rajtoral – Bakoš (76. Ticháček), Střihavka (30. Ševinský). Trenér: Vrba.
Bohemians: Belaň – Macháček, Halama (57. Andronic), Horáček, Modeste (76. Grznár) – Ditrich, Turtenwald, Zoubek, Fenyk (41. Jeslínek), Mach – Kincl. Trenér: Jindráček.

Brno - České Budějovice 0:3 (0:1)

Blamáž. Jak jinak nazvat porážku s beznadějně posledním celkem fotbalové Gambrinus ligy. A po kolikáté už? 1. FC Brno podlehlo Českým Budějovicím 0:3.

Nejhorší možný scénář viděla mlhou oděná Srbská už v prvním poločase. Ve 27. minutě se totiž za hranicí pokutového území opřel po čtvrtém rohu za sebou do odraženého míče Pavel Mezlík, paradoxně brněnský odchovanec, a krásnou ranou poslal hosty do vedení 1:0.

Brněnské defenzivě nepomohl ani návrat kapitána Trousila po devíti měsících, poslední celek tabulky nejvyšší soutěže České Budějovice se totiž do domácích zakousl od úvodní minuty. Agilní Mezlík v úvodu utkání dvakrát vybídl spoluhráče z jihočeského útoku Stráského, ale ten s oběma tutovkami naložil prachbídně. Na opačné straně se odvážnou akcí prezentoval jen Rabušic, jeho střela však minula hostující branku.

Do druhého dějství vstoupilo 1. FC Brno se dvěma změnami. Překvapivě odstoupil kapitán Trousil a obránce Čoupek, místo se nich se na hřišti objevili Jílek s matadorem Dostálkem. Záhy po přestávce se k samostatné akci osmělil mladíček Michna, jehož povedená rána skončila těsně vedle českobudějovické branky. V 55. minutě vysunul brněnský Mareček parádní kolmicí Rabušice, který zblízka minul Kučerovu svatyni.

Jenže pak přišla pohroma pro domácí. V 62. minutě nařídil sudí Matějek pokutový kop ze Poláchovo podtrhnutí Mezlíka. A Doležal s přehledem poslal Jihočechy do dvougólového vedení. O osudu utkání tak bylo prakticky rozhodnuto. Brněnští hráči se jen zoufale pokoušeli vymyslet kloudnou akci a hosté si náskok v klidu pohlídali. A v závěru mohli ještě navýšit skóre Mezlík se Stráským. V nastaveném čase nakonec zvýšil na 3:0 pro hosty Doležal.

Branky: 27. Mezlík, 62. Doležal (PK). 90. Doležal.Rozhodčí: Matějek – Čecháček, Kovařík. ŽK: 58. Šural, 76. Dostálek. Diváci: 3111.

1. FC Brno:
Bureš – Dřížďal, Dvorník, Trousil (46. Jílek), Čoupek (46. Dostálek) – Michna, Polách (67. Dalmo), Mareček, Šural – Došek, Rabušic. Trenér: Beránek.
Č. Budějovice: Kučera – Leština, Jarabica, Hunal, Krob – Doležal, Černák, Riegel, Šíma (71. Ondrášek) – Stráský (83. Sedláček), Mezlík (89. Žiška). Trenér: Šilhavý.

Kladno - Bohemians 1905 1:2 (0:1)

Kvůli nepozornosti v závěru přišlo Kladno o cenný bod, když neuhlídalo střídajícího veterána Slezáka.

„Je to pro mě pohádkový závěr zápasu. Nicméně uvažuji i konci kariéry, protože hraji prakticky proti dětem,“ nesktýval po zápase dojetím šťastný střelec.

Kladno se muselo obejít bez klíčového záložníka Szaba a také Bartoše. Rovněž hosté neměli kompletní sestavu, chyběla čtveřice Kaufman, Hartig, Rychlý a Štohanzl.

Fanoušci Bohemky byly na Strahově rozhodně v přesile, což vnímal i kladenský záložník Tomáš Cigánek. „Tak jako doma jsme se určitě necítili, ale musíme hrát tak, kam nás pošlou,“ krčil rameny.

Hned ze začátku oba výběry předváděly kombinační fotbal, který především u Kladna není k vidění příliš často. Technickou střelu vyslal Cigánek a balón se otřel o břevno.

Na druhé straně se vytáhl i gólman Pavlík, jenomže nebyl to on, kdo v zápase čaroval. Zkušený Klokan Radek Sňozík pořádně pil všem domácím playerům krev.

Nejprve po dlouhém autu Szaba zaplachtil vzduchem a mamutím skokem lapil hlavičku Mráze, poté v tváří tvář vychytal Klinku a fantasticky vytěsnil ránu Zoubeleho na roh. A když už sám nestačil, na brankové čáře ho zastoupil Cseh po nedůrazné hlavičce Mráze.

Jenže při ofenzivním koncertu platí dvojnásob pravidlo nedáš-dostaneš. Klokani se ujali vedení po rohu Diana na zadní tyč, kde se přes jednoho z obránců prokousal Cseh a balón šťastně zapadl za bezmocného Pavlíka.

Po pauze Kladenští tlačili. V úvodu několikrát musel vyřešit ošemetnou situaci Sňozík. Jen jedinou vlaštovkou hostů byl pokus Rótha, který musel nad branku brilantně vytáhnout Pavlík.

Ruce schované do dlaní schoval po dvaceti minutách druhého dějství Tatanašvili a zároveň i Hřídel. Gruzínský forvard totiž z malého vápna přestřelil prázdnou klec.

Kladenské srdíčko se ukázalo čtyři minuty před koncem, přihrávku za obranu dostal Zachariáš a doslova přetlačil Sňozíka – 1:1. byl zo gól po 536 minut dlouhém půstu.

„Vstali jsme z mrtvých, bohužel jsme se ale k nim zpátky vrátili,“ povzdechl si Pavlík. Ofenzivní pojetí se totiž nakonec přeci jenom vymstilo.

Po odraženém balónu za obranu rozhodl střídající veterán Slezák. „Byla to naše chyba, že jsme ho neubránili, ale měli jsme hlavně proměnit naše šance,“ konstatoval Cigánek.

Branky:
86. Zachariáš - 42. Cseh, 90+1. Slezák. Rozhodčí: Možíš - Mencl, Drastik. ŽK: Zoubele - Cseh, Róth. Diváci: 3122.

Kladno: Pavlík - Mráz, Gross, Procházka, Hajník - Cigánek, Holub (46. Tatanašvili), Strnad, Zoubele - Klinka, Zachariáš. Trenér: Hřídel.
Bohemians 1905: Sňozík - Cseh, Lukáš, Nikl, Hrdlička - Bartek, Dian, Pávek, Róth (75. Janek) - Ibragimov (87. Zelenka), Škoda (70. Slezák). Trenér: Hoftych.

Příbram - Slovácko 2:0 (1:0)

Obavy fanoušků Příbrami ze zvučných jmen v sestavě hostů (Abrahám, Urbánek, Zelenka, Švancara) zahnali jejich miláčci už v sedmé minutě. Na centr Nohýnka si naskočil kapitán Huňa a poslal míč o tyč do sítě – 1:0.

„Rychle inkasovaný gól na hřišti soupeře je vždy špatně. Stopeři a brankář měli řešit situaci jinak,“ zlobil se hostující kouč Josef Mazura.

Poté se hra na dlouho přestěhovala mezi šestnáctky, diváky rozehřála jen střela Fantiše z velké dálky. Po půlhodině se do dalších dvou šancí během jediné minuty probil opět Huňa. Nejdřív hlavou poslal míč o zem přes opuštěnou branku a pak mu scházel krok v souboji s vybíhajícím gólmanem Vaškem.

Slovácko zahrozilo v závěru poločasu, když nejdřív prošel celým hřištěm Kubáň, ale pálil nad a chvíli nato Abrahám zblízka střílel těsně vedle.

Uklidnění do příbramských řad přinesla druhá branka, kterou připravil Klesa pro Hušbauera. Ten si zaběhl za obranu a nikým neatakován hlavou prostřelil Vaška – 2:0.

„Začátek druhé půle vypadal opticky, že máme převahu, ale jen po šestnáctku. Jakmile dala Příbram druhý gól, bylo rozhodnuto,“ věděl Mazura.

A když v 80. minutě Krbeček neuvěřitelně vyrazil i střelu Abraháma ze šibenice, udrželi Středočeši také čisté konto. „Fotbal se hraje na góly a my jsme dnes příbramskou branku prakticky neohrozili. Sice jsme měli jakési pološance, ale byli jsme v pokutovém území domácích jaloví a málo odvážní. Byl obrovský rozdíl mezi tím, jak chtěla Příbram dát gól a jak my,“ dodal zklamaný Mazura.

Jeho protějšek Karol Marko naopak zářil. „Kluci odehráli dobrý zápas. Zároveň si na sebe ušili bič, protože ukázali, čeho jsou schopní,“ usmíval se slovenský stratég.

Branky:
7. Huňa, 58. Hušbauer. Rozhodčí: Jílek - Zlámal, Ubias. ŽK: Hušbauer, Pleško - Kordula, Kubáň. Diváci: 2932.

Příbram: Krbeček - Plašil, J. Štochl, Nohýnek, Pleško - Klesa, Tarczal, Hušbauer, Šmejkal (85. Wágner) - Huňa, Fantiš (72. Rodrigues). Trenér: Marko.
Slovácko: Vašek - Randa, Struhár, Němčický, Kubáň - Abrahám, Kordula, Zelenka (58. Valenta), Urbánek - Ondřejka, Švancara. Trenér: Mazura.

Sparta - Liberec 2:0 (1:0)

Exkluzivnější divácké osazenstvo Letnou už dlouho nenavštívilo. V historii snad nikdy. Držitel Zlatého míče z roku 2003 Pavel Nedvěd, slavný italsko-český „Bomber“ Tomáš Skuhravý nebo brankář olympijských vítězů z Nagana Dominik Hašek.

Ti všichni v sobotu sledovali boj domácích proti Liberci. I proto zřejmě hráči fotbalové Sparty na svém hřišti další ostudnou remízu nepřipustili a nad Severočechy vyhráli 2:0. „Konečně!“ oddechlo si sparťanské publikum po posledním domácím ligovém představení svého týmu na podzim.

„Jsem spokojený s výsledkem i s atmosférou. Jsem rád, že jsme se s domácím publikem rozloučili vítězstvím. Problémů bylo hodně, a proto si vítězství vážím. Konečně jsme dokázali vyhrát i bez Tomáše Řepky, což se nám většinou nedaří,“ nechal se po utkání slyšet Jozef Chovanec, trenér Letenských.
Sobotní šlágr nabídl divákům nepřeberné množství témat. Sparta se musela obejít bez trojice potrestaných hráčů Řepka, Kušnír, Vacek.

Navíc se před samotným duelem zranil klíčový muž zálohy Kucka. Do hry tak musel třeba devatenáctiletý stoper Hejda.

A k tomu se přidal tlak, jak nezklamat „Grande Paola,“ který se po dlouhých letech v Itálii přišel podívat na svůj bývalý klub.

Naštěstí pro domácí všechny jejich „rudé“ starosti vyřešil hlavní sudí Kocourek už v deváté minutě utkání, kdy poněkud přísně vyloučil hostujícího Keliče za faul na pronikajícího Holendu. „Keličovi jsem utíkal a on mě jednoznačně stáhl,“ říkal střelec prvního gólu Sparty.

„V deseti proti domácímu týmu? To bylo hodně těžké,“ smutnil hostující trenér Petřík.
Letenští přesilovku využili.

Pojistku přidal několik sekund po svém příchodu na hřiště zázračný mladíček Kadlec a sparťanští fanoušci tak mohli konečně doma slavit.

„Naše obrana soupeře do ničeho nepustila. Neinkasovali jsme branku a odehráli další zápas s nulou. To je dobře. Jsem velice spokojený hlavně s výkonem Hejdy. Ukázal svoji kvalitu a svůj první zápas v lize zvládl velice dobře,“ chválil trenér Chovanec mladého stopera, který výtečně nahradil potrestaného kapitána Řepku.

Branky: 23. Holenda, 68. Kadlec. Rozhodčí: Kocourek - Filípek, Kubáň. ČK: 8. Kelič (Liberec). ŽK: Wilfried, Zeman - Papoušek, Blažek, Dočkal, Vácha, Liška. Diváci: 9209.

Sparta: Blažek - Hoheneder, Hubník, Hejda, Pamič - Žofčák, Kovba (46. Kalouda), Hušek, Zeman (66. Kadlec) - Holenda (82. Prudnikov), Wilfried. Trenér: Chovanec.
Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Kelič, Janů - Papoušek (61. Frejlach), Vácha, Liška, Dočkal - Kerič (11. Dejmek), Blažek (79. Nezmar). Trenér: Petřík.

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.