Slováci vypráskali San Marino a vedou skupinu

Praha– Slovenští fotbalisté se dostali se do vedení „české“ kvalifikační skupiny, Nizozemci slaví postup. /AKTUALIZOVÁNO/

6.6.2009

Slovenska radost z gólu v síti Malty. Zleva Luboš Hanzel, Marek Čech a Ján KozákFoto: REUTERS/Petr Josek

Třetí skupina evropské části kvalifikace o mistrovství světa v roce 2010, v níž se nachází i Česko, měla v sobotu na programu jediný zápas.

Slováci doma uvítali reprezentaci San Marina. Proti fotbalovému trpaslíkovi nezaváhali, vyhráli vysoko 7:0 a poskočili na první příčku skupiny. Před čtvrtým Českem mají už sedmibodový náskok.

Slovenští fanoušci se z úvodního gólu v síti soupeře radovali už po třech minutách. Trefil se obránce Čech, který se pak prosadil ještě jednou. Další zásahy do černého přidali Pekarík, Stoch, Kozák a ve druhé půli Jakubko a Hanzel.

Angličtí fotbalisté si v rámci skupiny 6 udělali výlet do vzdáleného Kazachstánu. Domácí výběr pokořili 4:0 díky gólům Barryho, Heskeyho, Rooneyho a Lamparda, který v závěru utkání proměnil penaltu.

V dalších dvou zápasech šesté skupiny doma Bělorusové bez problémů přehráli 5:1 slabou Andorru a Ukrajina vyválčila bod na půdě Chorvatska.

Remízu 2:2 zachraňoval pro domácí v 68. minutě Luka Modrič, za hosty se jednou trefil Andrej Ševčenko. Anglie skupiny vede bez ztráty bodu právě před Chorvatskem, Bělorusko je třetí.

Dánové dobyli Stockholm, Nizozemci slaví postup

Nemilý šok připravili fotbalistům Švédska jejich severští rivalové z Dánska. Odvezli si totiž ze Stockholmu všechny tři body za vítězství 1:0. Jediný gól vstřelil v prvním poločase dánský útočník Thomas Kahlenberg.

Švédové, vedení nejlepším střelcem italské Serie A Zlatanem Ibrahimovičem a veteránem Henrikem Larssonem, už nedokázali odpovědět.

Přitom už ve 12. minutě mohli jít do vedení, ale Kim Källström neproměnil pokutový kop. Dánsko díky výhře jasně vede skupinu 1.

V ní se v sobotu trápili Portugalci na půdě Albánie. Očekávané tři body favoritovi získal až ve třetí minutě nastaveného času Bruno Alves. Portugalsko zvítězilo 2:1.

Favorizovaní Nizozemci se v 9. skupině hodně nadřeli na výhru na Islandu. Rychle tam šli do dvoubrankového vedení díky gólům Nigela de Jonga a Marka van Bommela, dvě minuty před koncem ale snížil Kristjan Sigurdsson. Vyrovnat už však Islanďané nestačili.

Nizozemsko se díky tomu stalo prvním evropským týmem, který už má zajištěný postup do Jižní Afriky.

Vedou skupiny o plných devět bodů před druhým Skotskem. Norové naopak uhráli jen bezbrankovou remízu v Makedonii a jsou ve skupině 9 poslední.

V Asii mohou mají už tři týmy definitivu MS

Na rozdíl od Evropy – s výjimkou Nizozemců – je v Asii jasno už o prvních postupujících na šampionát v Jižní Africe. Japonci uspěli 1:0 v Uzbekistánu a zajistili si čtvrtou účast mezi světovou fotbalovou elitou v řadě.

Krátce po Japonsku postoupila i Austrálie. Protinožcům stačil bod z utkání v Kataru a díky bezbrankové remíze ho opravdu získali.

Třetím do party asijských postupujících se v sobotu stali reprezentanti Jižní Koreje. Zvítězili 2:0 ve Spojených arabských emirátech a ve své skupině už nemůžou skončit hůře než druzí. Na mistrovství světa budou Korejci startovat posedmé v řadě.

Výsledky:

EVROPA

Skupina 1

Stockholm: Švédsko – Dánsko 0:1 (22. Kahlenberg)
Tirana: Albánie – Portugalsko 1:2 (28. Bogdani – 27. Almeida, 90.+3 Alves)

Skupina 3
Bratislava: Slovensko – San Marino 7:0 (5:0)
Branky: 3. a 32. Čech, 12. Pekarík, 35. Stoch, 42. Kozák, 63. Jakubko, 68. Hanzel. Rozhodčí: Nzolo (Belg.). Diváci: 6652.
Slovensko: Mucha – Pekarík, Karhan, Ďurica (46. Saláta), Hanzel – Stoch (63. Borbély), Kozák, Hamšík (46. Novák), Čech – Jakubko, Vittek. Trenér: Weiss.
San Marino: A. Simoncini – Michele Marani (86. Bonini), D. Simoncini, Bacciocchi, Vitaioli, Mauro Marani – Berretti (79. Andreini), Vannucci,
Bugli, Rinaldi (64. Ciacci) – Selva. Trenér: Mazza.

Skupina 4
Helsinky: Finsko – Lichtenštejnsko 2:1 (33. Forssell, 71. Johansson – 14. Frick)
Baku: Ázerbájdžán – Wales 0:1 (42. Edwards)

Skupina 6
Grodno: Bělorusko – Andorra 5:1 (3. a 75. Blizňuk, 44. Kalačev, 50. a 65. Kornilenko – 90. Sola z pen.)
Záhřeb: Chorvatsko – Ukrajina 2:2 (2. Petrič, 68. Modrič – 13. Ševčenko, 54. Gai)
Almaty: Kazachstán – Anglie 0:4 (40. Barry, 45.+1 Heskey, 73. Rooney, 77. Lampard z pen.)

Skupina 7
Bělehrad: Srbsko – Rakousko 1:0 (7. Milijas z pen.)
Marijampole: Litva – Rumunsko 0:1 (38. Marica)

Skupina 8
Larnaka: Kypr – Černá Hora 2:2 (13. Konstantinou, 45. Michael z pen. – 65. a 78. Damjanovič)
Sofie: Bulharsko – Irsko 1:1 (29. Telkijskij – 24. Dunne)

Skopje: Makedonie – Norsko 0:0
Reykjavík: Island – Nizozemsko 1:2 (88. Sigurdsson – 8. De Jong, 16. Van Bommel)

Uzbekistán – Japonsko 0:1 (9. Okazaki)

Pořadí: 1. Austrálie 14, 2. Japonsko 14, 3. Bahrajn 7, 4. Katar 5, 5. Uzbekistán 4.

Skupina 2: KLDR – Írán 0:0
Spojené arabské emiráty – Jižní Korea 0:2 (9. Park, 38. Kim)

Pořadí: 1. Jižní Korea 14, 2. KLDR 11, 3. Saúdská Arábie 10, 4. Írán 7, 5. SAE 1.

Autor: Vojtěch Žižka