Španělsko po výhře s Nigérií vyzve Italy, Uruguay jde na Brazílii

Fortaleza/Recifé - Fotbalisté Španělska na Poháru FIFA udrželi stoprocentní bilanci a po nedělní výhře 3:0 nad Nigérií hladce triumfovali ve skupině B. Úřadující mistři světa se tak postarali o nový rekord, v soutěžním utkání neprohráli už 28 zápasů a překonali bilanci Francie z roku 1999.

23.6.2013

Španěl Jordi Alba (vlevo) se snaží vyzrát na obranu Nigérie.Foto: ČTK/imago sportfotodienst/imago sportfotodienst

Ze skupiny postoupila i Uruguay, která hladce zdolala outsidera z Tahiti 8:0, když se čtyřmi trefami blýskl útočník Ábel Hernández. Španělé ve čtvrtečním semifinále vyzvou Itálii, Uruguay o den dříve zase v jihoamerickém derby narazí na domácí Brazílii, která stejně jako Španělsko také zatím neztratila ani bod a dál může myslet na obhajobu triumfu z roku 2009. Jisté tak je, že ve finále se poměří mužstva z jihoamerického a evropského kontinentu, což se naposledy stalo v roce 1995 v duelu Dánska s Argentinou.

Španělé po neděli velebí nečekaného hrdinu. Stal se jím obránce Jordi Alba, který střelecké skóre proti Nigérii otevřel ve třetí minutě a v samém závěru výhru zpečetil. O druhou trefu Španělska se postaral střídající útočník Fernando Torres po necelých dvou minutách pobytu na hřišti. Torres ukázal formu poté, co v předchozím duelu nastřílel čtyři branky amatérům z Tahiti. Útočník Chelsa s pěti brankami vede průběžnou tabulku střelců turnaje.

Afričtí šampioni z Nigérie ale nebyli odevzdaným týmem, jak napovídá tříbranková porážka. Vytvořili si několik šancí, ale především útočník Joseph Akpala neproměnil v přímých soubojích s brankářem Valdésem ani jedinou. Nigérie tak po porážce turnaj opouští.

Uruguay podle očekávání s přehledem zvládla duel s Tahiti. O scénáři utkání napověděla už 79. vteřina hry, kdy se poprvé prosadil Ábel Hernández, který se zároveň postaral o nejrychlejší gól historie Poháru FIFA. Kanonýr italského Palerma ještě do přestávky zkompletoval hattrick a po poločase čtvrtým gólem napodobil kousek Torrese, který také Tahiťany nešetřil.

Po příchodu na hřiště v 60. minutě se dvěma góly blýskl i další ofenzivní klenot Uruguaye Luis Suárez. Tahiti z turnaje odjíždí se 24 inkasovanými brankami.

Fotbalový Pohár FIFA:

Fortaleza: Nigérie - Španělsko 0:3 (0:1)
Branky: 3. a 88. Alba, 62. Torres. Rozhodčí: Aguilar (Salv.). Diváci: 51.263.

Nigérie: Enyeama - Ambrose, Oboabona, Omeruo (11. Egwuekwe), Echiejile - Mba (63. Ogu), Mikel, Ogude - Akpala (71. Gambo), Ideye, Musa. Trenér: Keshi.
Španělsko: Valdés - Arbeloa, Ramos, Piqué, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta, Fábregas (54. Silva) - Soldado (60. Torres), Pedro (75. David Villa). Trenér: Del Bosque.

Recifé: Uruguay - Tahiti 8:0 (4:0)
Branky: 2., 24., 45. a 67. z pen. A. Hernández, 81. a 90. Suárez, 27. Pérez, 61. Lodeiro. Rozhodčí: Proenca (Portug.). Diváci: 20.000.

Uruguay: Silva - Aguirregaray, Scotti, Coates, Gargano - Pérez, Pereira, Eguren - A. Hernández, Lodeiro, Ramirez (69. Suárez). Trenér: Tabárez.
Tahiti: Meriel - Aitamai (53. Lemaire), Simon,Villar, Ludivion - J. Tehau, Chong-Hue, L. Tehau (71. Atani), Caroine - Vahirua, Hnanyine (88. Tihoni). Trenér: Etaeta.