Španělsko po výhře s Nigérií vyzve Italy, Uruguay jde na Brazílii

Fortaleza/Recifé - Fotbalisté Španělska na Poháru FIFA udrželi stoprocentní bilanci a po nedělní výhře 3:0 nad Nigérií hladce triumfovali ve skupině B. Úřadující mistři světa se tak postarali o nový rekord, v soutěžním utkání neprohráli už 28 zápasů a překonali bilanci Francie z roku 1999.

23.6.2013

Španěl Jordi Alba (vlevo) se snaží vyzrát na obranu Nigérie.Foto: ČTK/imago sportfotodienst/imago sportfotodienst

Ze skupiny postoupila i Uruguay, která hladce zdolala outsidera z Tahiti 8:0, když se čtyřmi trefami blýskl útočník Ábel Hernández. Španělé ve čtvrtečním semifinále vyzvou Itálii, Uruguay o den dříve zase v jihoamerickém derby narazí na domácí Brazílii, která stejně jako Španělsko také zatím neztratila ani bod a dál může myslet na obhajobu triumfu z roku 2009. Jisté tak je, že ve finále se poměří mužstva z jihoamerického a evropského kontinentu, což se naposledy stalo v roce 1995 v duelu Dánska s Argentinou.

Španělé po neděli velebí nečekaného hrdinu. Stal se jím obránce Jordi Alba, který střelecké skóre proti Nigérii otevřel ve třetí minutě a v samém závěru výhru zpečetil. O druhou trefu Španělska se postaral střídající útočník Fernando Torres po necelých dvou minutách pobytu na hřišti. Torres ukázal formu poté, co v předchozím duelu nastřílel čtyři branky amatérům z Tahiti. Útočník Chelsa s pěti brankami vede průběžnou tabulku střelců turnaje.

Afričtí šampioni z Nigérie ale nebyli odevzdaným týmem, jak napovídá tříbranková porážka. Vytvořili si několik šancí, ale především útočník Joseph Akpala neproměnil v přímých soubojích s brankářem Valdésem ani jedinou. Nigérie tak po porážce turnaj opouští.

Uruguay podle očekávání s přehledem zvládla duel s Tahiti. O scénáři utkání napověděla už 79. vteřina hry, kdy se poprvé prosadil Ábel Hernández, který se zároveň postaral o nejrychlejší gól historie Poháru FIFA. Kanonýr italského Palerma ještě do přestávky zkompletoval hattrick a po poločase čtvrtým gólem napodobil kousek Torrese, který také Tahiťany nešetřil.

Po příchodu na hřiště v 60. minutě se dvěma góly blýskl i další ofenzivní klenot Uruguaye Luis Suárez. Tahiti z turnaje odjíždí se 24 inkasovanými brankami.

Fotbalový Pohár FIFA:

Fortaleza: Nigérie - Španělsko 0:3 (0:1)
Branky: 3. a 88. Alba, 62. Torres. Rozhodčí: Aguilar (Salv.). Diváci: 51.263.

Nigérie: Enyeama - Ambrose, Oboabona, Omeruo (11. Egwuekwe), Echiejile - Mba (63. Ogu), Mikel, Ogude - Akpala (71. Gambo), Ideye, Musa. Trenér: Keshi.
Španělsko: Valdés - Arbeloa, Ramos, Piqué, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta, Fábregas (54. Silva) - Soldado (60. Torres), Pedro (75. David Villa). Trenér: Del Bosque.

Recifé: Uruguay - Tahiti 8:0 (4:0)
Branky: 2., 24., 45. a 67. z pen. A. Hernández, 81. a 90. Suárez, 27. Pérez, 61. Lodeiro. Rozhodčí: Proenca (Portug.). Diváci: 20.000.

Uruguay: Silva - Aguirregaray, Scotti, Coates, Gargano - Pérez, Pereira, Eguren - A. Hernández, Lodeiro, Ramirez (69. Suárez). Trenér: Tabárez.
Tahiti: Meriel - Aitamai (53. Lemaire), Simon,Villar, Ludivion - J. Tehau, Chong-Hue, L. Tehau (71. Atani), Caroine - Vahirua, Hnanyine (88. Tihoni). Trenér: Etaeta.

Konečná tabulka:
1.    Španělsko    3    3    0    0    15:1    9
2.    Uruguay    3    2    0    1    11:3    6
3.    Nigérie    3    1    0    2    7:6    3
4.    Tahiti    3    0    0    3    1:24    0

Semifinálové dvojice: Brazílie - Uruguay (26. června), Španělsko - Itálie (27. června).

23.6.2013 VSTUP DO DISKUSE

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).