Španělsko začalo výhrou 8:0, Kosovo v premiéře bodovalo

Praha - Fotbalisté Španělska vstoupili do kvalifikace mistrovství světa drtivou výhrou 8:0 nad Lichtenštejnskem. O překvapení se ve skupině I postaralo Kosovo, které v soutěžní premiéře po přijetí do FIFA uhrálo remízu 1:1 ve Finsku.

5.9.2016

Španělé nadělili Lichtenštejnsku osm gólůFoto: ČTK

Španělé se přitom s Lichtenštejnskem v prvním poločase trápili, když se trefil jen Diego Costa. Jenže ve druhé půli outsidera jasně přehráli a nastříleli mu sedm branek. To se jim za poločas povedlo poprvé od roku 1983, kdy deklasovali Maltu 12:1. Po dvou gólech dali Diego Costa, Álvaro Morata a David Silva.

Kosovu FIFA v posledních dnech povolila, aby mohlo nastoupit šestnáct hráčů, kteří se v této zemi narodili, ale v minulosti už nastoupili za jiný národní tým. A to se kvalifikačnímu nováčkovi vyplatilo. Finsko sice doma vedlo, jenže v 60. minutě srovnal z penalty někdejší norský reprezentant Valon Berisha.

Zazářil i hvězdný útočník Realu Madrid Gareth Bale, který dovedl Wales k výhře 4:0 nad Moldavskem, když dvě branky dal a na jednu nacentroval. Zařídil tak týmu nejvyšší soutěžní výhru od roku 2003, kdy Velšané přehráli rovněž 4:0 Ázerbájdžán.

V repríze souboje ze základní skupiny na červnovém mistrovství Evropy uhrálo Chorvatsko remízu 1:1 s Tureckem. Chorvaté sice vedli po penaltě Ivana Rakitiče z 44. minuty, avšak ještě před poločasem srovnal Hakan Calhanoglu a skóre se pak už nezměnilo.

Utkání kvalifikace na MS 2018 ve fotbale:

Skupina D:

Tbilisi: Gruzie - Rakousko 1:2 (0:2)

Branky: 78. Ananidze - 16. Hinteregger, 42. Janko. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

Cardiff: Wales - Moldavsko 4:0 (2:0)

Branky: 51. a 90.+4 Bale, 39. Vokes, 45. Allen. Rozhodčí: Liany (Izr.).

Bělehrad: Srbsko - Irsko 2:2 (0:1)

Branky: 63. Kostič, 69. Tadič z pen. - 3. Hendrick, 80. Murphy. Rozhodčí: Kassai (Maď.).

Škodra: Albánie - Makedonie nedohráno

Utkání bylo za stavu 1:1 v 77. minutě předčasně ukončeno kvůli dešti, dohrávat se bude v úterý.

Haifa: Izrael - Itálie 1:3 (1:2)

Branky: 35. Ben Haim - 14. Pellé, 31. Candreva z pen., 83. Immobile. Rozhodčí: Karasjov (Rus.). ČK: 55. Chiellini (Itálie).

León: Španělsko - Lichtenštejnsko 8:0 (1:0)

Branky: 10. a 66. Diego Costa, 82. a 83. Morata, 59. a 90. Silva, 55. Roberto, 60. Vitolo. Rozhodčí: Evans (Wales).

Kyjev: Ukrajina - Island 1:1 (1:1)

Branky: 41. Jarmolenko - 5. Finnbogason. Rozhodčí: Turpin (Fr.).

Záhřeb: Chorvatsko - Turecko 1:1 (1:1)

Branky: 44. Rakitič z pen. - 45.+3 Calhanoglu. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

Turku: Finsko - Kosovo 1:1 (1:0)

Branky: 18. Arajuuri - 60. Berisha z pen. Rozhodčí: Kružliak (SR).

5.9.2016 VSTUP DO DISKUSE

Dílčí výsledky houbařských výprav Jiřího Laštůvky z uplynulého týdne.
2 4

Hlinecký houbař nanosil za týden z lesa přes tisíc hřibů

18

Do půlky srpna má být mírně chladněji a deštivěji, než je zvykem

Zeman bude do krajů nadále jezdit, podle Ovčáčka to není kampaň

/ANKETA/ Prezident Miloš Zeman bude v návštěvách krajů od září pokračovat, nejsou součástí předvolební kampaně, míní prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zvážit cesty, případně zahrnout náklady na ně jako bezúplatné plnění do volebního limitu, by měl Zeman podle člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jana Outlého. Zeman bude v přímé volbě usilovat o znovuzvolení, limit nákladů pro každého kandidáta je 50 milionů korun.

V Lokti zahynul mladý motokrosař

Motokrosové mistrovství světa v Lokti si vybralou krutou daň. V sobotním závodě evropského šampionátu do 85 ccm 13letý Moldavan Igor Cuharcius havaroval při dopadu svého stroje na dvojskoku z horní části okruhu.

Myslivci rozmisťovali pachové ohradníky. Ty mají zabránit migraci divočáků

/VIDEO/ Tisíce kelímků s pěnou a koncentrátem, stovky myslivců, desítky kilometrů. Tak v sobotu vypadala hranice zlínského okresu od brzkých ranních hodin.

Kláštery nabízejí poznání, odpočinek, ubytování i nové zážitky

Kláštery jako cíl výletů, seznámení s historií i nalezení chvíle klidu v uspěchaném světě prezentuje web Klášterní stezky. Vytvořili ho učitelé a studenti pražské pedagogické fakulty a zahrnuje podrobné informace o více než dvacítce klášterů v Čechách a na Moravě. Seznamuje s řeholním životem i s tím, jak církev postupně staleté objekty renovuje. Kláštery jsou stále více objevovanou skupinou památek, která láká zájemce o kulturu i milovníky technických či přírodních památek.