Sparta na Feyenoordu ztratila náskok, remizovala 2:2

Rotterdam - Fotbalisté pražské Sparty v prvním utkání 4. předkola Evropské ligy remizovali na půdě Feyenoordu Rotterdam 2:2. Na dosah měli cenný triumf, když vedli po dvou brankách Václava Kadlece už 2:0, domácí po změně stran ale dokázali odpovědět trefami Neloma a střídajícího Achahbara, který se trefil ve třetí minutě nastaveného času.

23.8.2012

Václav Kadlec se na stadionu Feynoordu trefil dvakrát, ani to Spartě k vítězství nestačilo.Foto: ČTK/Vlastimil Vacek

Sparťané málem zopakovali historii, protože před jedenácti let na půdě Feyenoordu dokázali triumfovat 2:0. Ve čtvrtek se jim ale vymstila pasivita ve finiši utkání. V dresu Sparty zazářil útočník Kadlec, který v rozpětí čtyř minut první půle zařídil dvoubrankový náskok. Ten se však nakonec rozplynul. Odveta a další konfrontace českých a nizozemských vicemistrů se uskuteční příští čtvrtek na Letné.

Sparta ze sebe v Rotterdamu rychle a rázně sejmula nálepku mírného outsidera, který se spíš jen měl bránit očekávanému úvodnímu nástupu Feyenoordu. Ale když už v páté minutě promarnil sólový nájezd Kadlec a šest minut po něm Hušbauer nastřelil břevno, rychle ochladla i báječná atmosféru na stadionu De Kuip. A na nizozemský tým možná dolehlo i nedávné vyřazení ze 3. předkola Ligy mistrů Dynamem Kyjev.

Hosté získali jistotu i v záloze, kde se poprvé v sezoně v základní sestavě představil uzdravený kapitán Matějovský. V brance ukázal sebevědomí i Vaclík, který chytil nadějné pokusy Fernandeze a Janmaata.

Pak už začali na hřišti vládnout sparťané. Ve 23. minutě jim vyšla spolupráce hrotových hráčů a po Kweukeho stříleném centru se zblízka prosadil Kadlec, který se trefil i v minulých dvou ligových zápasech na Slovácku a s Budějovicemi. Skvělou střeleckou formu stvrdil o tři minuty později: v pokutovém území se otočil kolem obránce a tvrdou střelou levačkou ozdobil možná nejlepší večer své dosavadní kariéry.

Nizozemci, kteří v předchozích čtyřech soubojích s českými týmy ani jednou nedokázali zvítězit, se z dvojitého direktu těžko vzpamatovávali. Lehce ztráceli míče ve středu pole, čímž hostům hodně usnadňovali pozici. Vaclík domácí navíc rozesmutnil, když skvěle vyrazil ránu Immerse a po poločase utnul i průnik Fernandeze. Až po hodině hry domácí ožili: do hry je vrátila nenápadná střela beka Neloma z 20 metrů, na niž Vaclík nedosáhl.

Sparta před očima reprezentačního kouče Michala Bílka po snížení soupeře začala tápat. Rozburácel se i kotel domácích příznivců. Ale dravý průnik Kadlece dvacet minut před koncem Feyenoord znovu postrašil. A také se střelou střídajícího Přikryla měl gólman Mulder velkou práci.

Sparta měla výhru na dosah, závěrečný drtivý nápor ale neustála. Po sérii rohových kopů těsně před brankou na centr zprava naběhl střídající Achahbar a po jeho vyrovnání stadion De Kuip, kde před devíti lety v Poháru UEFA triumfovaly i Teplice, remízu slavil jako vítězství.

Úvodní zápas 4. předkola fotbalové Evropské ligy

Feyenoord Rotterdam - Sparta Praha 2:2 (0:2)
Branky: 60. Nelom, 90+3. Achahbar - 23. a 26. Kadlec. Rozhodčí: Rasmussen - Sönderby, Hoeg (všichni Dán.). ŽK: Kweuke, Švejdík, Matějovský, Vaclík (všichni Sparta). Diváci: 35.000.

Feyenoord: Mulder - Janmaat, Martins, Mathijsen, Nelom - Leerdam (63. Vormer), Immers, Clasie - Schaken, Fernandez (81. Achahbar), Cissé (63. Elabdellaoui). Trenér: Koeman.
Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek (64. Přikryl), Hušbauer, Matějovský (83. Holek), Skalák - Kweuke, Kadlec (86. Pavelka). Trenér: Lavička.