Sparta v Ostravě urvala bod, Řepka si dal vlastence

Praha - Teplice, Slavia i Jablonec si v sedmadvacátém kole fotbalové Gambrinus ligy s chutí zastřílely.

2.5.2010

Tomáš Řepka.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Lepší oslavu narozenin si Václav Ondřejka asi nemohl vysnít. Přesně v den svých dvaadvacáých narozenin totiž rozhodl o životně důležité výhře Slovácka proti Mladé Boleslavi.

Sedmadvacáté kolo Gambrinus ligy odstartovalo překvapením. Domácí získali tři body za výhru 1:0.

Po prvním poločase by si přitom na hradišťský tým nikdo nevsadil ani zlámanou grešli. Hosté ale nevyužili několik šancí a ve druhé půli tak mohla rozhodnout o osudu utkání Ondřejkova parádní střela.

Až gól domácího Keliče ze 77. minuty rozhodl o remíze Liberce s Bohemians 1905 1:1.

Několik dobrých příležitostí a čtyři branky. Takový byl účet utkání, v němž 1. FC Brno remizovalo s Viktorií Plzeň 2:2.

Teplice doma potvrdily roli favorita a rozstřílely Kladno vysoko 5:0, Dvěma góly se na tom podílel Štěpán Vachoušek.

Slavia doma v poločase sice jen remizovala, nakonec ale během osmi minut druhé půle rozhodla o hladkém vítězství nad Příbramí 3:0.

Jablonec si s chutí zastřílel na Strahově, kde Komňackého družina vypráskala Bohemians 4:0.

Ladislav Volešák se po přestupu do Českých Budějovic dočkal premiérového gólu. Navíc hned vítězného. Jihočeši překvapivě zdolali Olomouc 2:1.

Ve šlágru kola poměřily síly týmy Baníku a Sparty.

Ostravští se v úvodu duelu dostali do vedení zásluhou Lukeše, jehož pas usměrnil za záda vlastního gólmana hostující kapitán Řepka.

O vyrovnání se ale postaral ve druhé půli po perfektní individuální akci mladíček Kadlec, který pečetil skóre na 1:1.

Ostrava - Sparta 1:1 (1:0)

Prognózy odborníků se naplnily. Ve fotbalové lize se bude rozhodovat o mistrovském titulu s největší pravděpodobností až v závěrečném kole.

Včerejší očekávaný vrchol na Bazalech totiž neměl vítěze a liga se tři kola před koncem ještě více vyrovnala. Sparta zůstala v čele tabulky před Baníkem, který má o čtyři góly horší skóre.

Třetí Jablonec však ztrácí už jen bod a Teplice dva! Oba duely Baníku a Sparty tak skončily shodnou remízou 1:1, což v praxi znamená, že v případě rovností bodů po 30. kole bude rozhodovat skóre.

Elektrizující atmosféra vyprodaných Bazalů, jakoby v úvodu uhranula stopery Sparty. Už ve 2. minutě se totiž řítil Varadi sám na branku hostů, ale Kozáčik jeho lob vyrazil a dorážka skončila na břevně.

Hned vzápětí hlavičkoval Mičola těsně vedle a natěšení ostravští příznivci byli u vytržení. Jejich radost vygradovala ve 13. minutě, kdy si trestný kop Lukeše hlavou prodloužil do vlastní sítě Řepka.

Sparta se z šoku vcelku rychle otřepala a rychle převzala iniciativu. Ve 38. minutě mohlo být srovnáno, když dělovka Kucky skončila na břevně. Ostravští přesto ještě jednou zahrozili po akci Mičoly, kterou ale zazdil Vydra.

Po přestávce se domácí zvedli a paradoxně v době, kdy začali lépe kombinovat ve středu hřiště, Sparta vyrovnala. Kadlec využil zaváhání Neuwirtha a chladnokrevně vyrovnal.

Baník pak na chvíli vypadl z role a tíha utkání dolehla i na něj. Hostům narostlo sebevědomí a Ostravští byli v závěru rádi za remízu. „Utkání mělo velkou sportovní i společenskou úroveň, což je pro celý český fotbal neméně důležité.

Nám vyšel začátek utkání, kdy jsme šli do vedení a škoda, že se nám nepodařilo přidat druhý gól. Výsledek je ale spravedlivý a fotbal se hrál dobrý,“ zhodnotil duel Koubek, který nebyl spokojený s některými herními činnostmi svého týmu. „Hlavně přechod do rychlého protiútoku nám nešel tak, jak bych si představoval,“ řekl Koubek.

Jozef Chovanec mluvil podobně. „Zápas splnil očekávání, nás jen mrzí, že ho neviděli naši fanoušci, kteří nebyli vpuštění na stadion. Domácí mohli skórovat už v samotném úvodu, ale my jsme i po inkasované brance vše ustáli a i o poločase věřili, že branku vstřelíme,“ zdůraznil Chovanec, který byl s remízou nakonec vcelku spokojený.

„Získali jsme plusový bod do tabulky pravdy, navíc z těžkého utkání v Ostravě. Vážíme si této remízy,“ dodal Chovanec.

Branky:
13. vlastní Řepka - 53. Kadlec. Rozhodčí: Damková - Kordula, Mencl. ŽK: Varadi - Řepka, Hoheneder, Vacek. Diváci: 17.372 (vyprodáno).

Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves - Lukeš, Marek, Lička - Vydra (80. Strnad), Varadi, Mičola (87. Zeher). Trenér: Koubek.
Sparta: Kozáčik - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder - Sionko (90. Kladrubský), Vacek (79. Žofčák), Kucka, Kadlec (66. Zeman) - Wilfried. Trenér: Chovanec.

Slavia - Příbram 3:0 (0:0)

Branky: 54. Krajčík, 57. Dens, 62. Zákostelský. Rozhodčí: K. Hrubeš - Slavík, Tacina. ŽK: M. Černý, Janda, Ivanovski, Hošek - Borek, Nohýnek. Diváci: 4799.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Hošek, Trapp, Hubáček - Dens, J. Černý (73. Kaufman), Ragued, M. Černý - Janda (58. Grajciar), Zákostelský (75. Ivanovski). Trenér: Cipro.
Příbram: Krbeček - Plašil, Nohýnek, Štochl, Pleško - Huňa, Borek, Hušbauer, Pilík (85. Wágner), Fantiš - Rodrigues (63. Tarcal). Trenér: Marko.

Bohemians - Jablonec 0:4 (0:3)

Branky: 20. a 51. Pekhart, 16. Krejčí, 30. Lafata. Rozhodčí: Paták - Pelikán, Marek. ŽK: Flachbart, Dobeš. Diváci: 423.

Bohemians: Belaň - Flachbart, Lencevič, Drobný, Grznár (34. Dobeš) - Ježdík, Horáček, Demeter, Mach (64. Kincl) - Jeslínek (54. Ibe), Pospíšil. Trenér: Jindráček.
Jablonec: Špit - Krejčí, Huber, Drsek (63. Jarolím), Jablonský - Vošahlík, Pavlík (76. Haurdič), Loučka, Kovařík - Pekhart, Lafata (58. Michálek). Trenér: Komňacký.

České Budějovice - Olomouc 2:1 (1:0)

Už už to vypadalo, že zápas spěje k remízovému konci, když od pravé postranní lajny odcentroval domácí záložník Hudson, mezi Rossim a Dreksou zůstal zcela volný Ladislav Volešák a krásnou ranou z voleje rozhodl vyrovnanou partii.

Dynamu tak hodně pomohl v boji o záchranu, protože díky vítězství Jihočeši odskočili patnáctému Kladnu na rozdíl čtyř bodů.

O něco blíže k výhře přitom měli hosté, přestože první poločas prohráli. To zařídil Rudolf Otepka. Zkušený záložník, který v dynamu hostuje právě z Olomouce, se v samém závěru prvního dějství postavil k trestnému kopu po faulu na Horejše a umístěnou ranou přes zeď nedal Lovásikovi šanci.

Nic platná nebyla Hanákům příležitost navrátila, kterou po lahůdkové patičce Jakuba Petra zlikvidoval olomouckému rychlíkovi brankář Kučera.

Sigma si musela na gól počkat až do úvodu druhého poločasu. Lukáš Bajer, který přišel na trávník až po přestávce vybojoval u rohového praporku zdánlivě ztracený míč na stoperu Horejšovi, předložil ho do vápna Petrovi, který u přední tyče ve skluzu tečoval do sítě.

Olomuckými tribunami častokrát zatracovaný Jakub Petr se mohl pohodlně stát hrdinou zápasu. Po chybě budějovických stoperů, kteří podcenili dlouhý pas Rossiho se objevil za jihočeskou obranou a postupoval sám na Kučeru.

Jeho pokus však skončil těsně vedle branky, což Sigmu v závěru nakonec mrzelo.

Branky:
45.+1 Otepka, 87. Volešák - 48. Petr. Rozhodčí: Mikel - Novák, Lakomý. ŽK: Ordoš, Janotka, Komárek, Navrátil, Petr (všichni Olomouc). Diváci: 3046.

Č. Budějovice: Kučera - Laštovka (73. Hunal), Horejš (58. Volešák), Žižka, Leština - Hudson, Otepka, Černák, Benát, Krob - Sedláček (65. Meszároš). Trenér: Šilhavý.
Olomouc: Lovásik - Rossi, Komárek, Škerle (31. Dreksa), Machalický - Janotka, Kaščák (46. Bajer), Hořava - Ordoš - Petr (87. Onofrej), Navrátil. Trenér: Psotka.

Teplice - Kladno 5:0 (3:0)

Tepličtí fotbalisté na Stínadlech nastříleli po pěti letech a jednom týdnu na scéně první ligy pět gólů. Ofenzivními manévry rázně uťali kladenskou sérii čtyř úspěchů a sebe razantně vrátili do hry o vstupenku na evropskou scénu.

Stínadla zažila v sobotu večer v rámci 27. kola nejvyšší soutěže euforii. Před lety zde dali pět gólů domácí borci Č. Budějovicím, Plzni či Liberci, avšak vůbec prvně v historii zažil teplický fotbalový chrám drtivé vítězství 5:0!

„Máme za sebou zápas, který jsme potřebovali, který jsme si zasloužili a na který jsme dlouho čekali,“ řekl teplický trenér Jiří Plíšek, jehož tým už má první jistotu. V tabulce první ligy neskončí horší než čtvrtý.

FK Teplice se po rozpačitém jarním vykročení dostává do patřičné pohody. Po domácím vítězství nad Příbramí a v Mladé Boleslavi opět ukázal sílu. Navíc překonal střelecké trápení a potřetí v řadě neinkasoval ani jediný gól.

„Spadlo nám tam všechno, co jsme měli. Jsem ale rád, že jsme si dokázali, že góly dávat umíme. Kladno nás sice v úvodu svou aktivitou poněkud zaskočilo, ale my jsme se s jeho herním pojetím dokázali vyrovnat a po prvním gólu jsme se uklidnili,“ řekl Antonín Rosa, teplický stoper .

Hvězdou prvomájového večera byl zkušený domácí špílmachr Štěpán Vachoušek. „Je to pro nás důlěžité vítězství. Máme tři body, to je hlavní. A že jsme dali pět gólů? To už je něco navíc,“ prohlásil Vachoušek, sám autor dvou tref .

Branky:
42. a 51. Vachoušek, 32. Rosa, 39. Stožický, 83. Kalivoda. Rozhodčí: Matějek - Večeřa, Peřina. Bez ŽK. Diváci: 3648.

Teplice: Slavík - Vidlička, Lukáš, Rosa, Siva - Verbíř (67. Kalivoda), Matula, Vachoušek (78. Zoubele), Stožický - Došek, Mahmutovič (60. Veverka). Trenér: Plíšek.
Kladno: Kostolanský - Mráz, Gross, Beneš, Procházka - Bartoš, Strnad (46. Rada), Novotný, Cigánek (46. Zachariáš) - Zoubek, Holub. Trenér: Hejkal.

Brno - Plzeň 2:2 (1:1)

Už ve druhé minutě vytáhl gólman Doležal důležitý zákrok proti plzeňskému Kolářovi, který se před brněnskou brankou ocitl zcela volný.

Do vedení šli na Srbské domácí, když ve 12. minutě poslal Kalabiška zleva centr do pokutového území, kde ho z voleje uklidil do sítě Rabušic. Aktivní Plzeňští se vyrovnání dočkali ve 34. minutě.

Horváthův nákop přizvedl před gólmanem stoper Trousil do břevna a odražený míč doklepl do sítě nepokrytý Rezek. Vzápětí střílel po přihrávce Koláře rychlonohý Petržela, jen těsně minul pravý horní roh.

Co se nepovedlo do přestávky, přišlo po změně stran. V 50. minutě vymyslel plzeňský špílmachr Horváth nadýchaný oblouček a Kolář tentokrát v šanci nezaváhal.

Nebezpečnější byli i nadále hosté, v 69. minutě napálil Rezek míč z přímého kopu jen do tyče brněnské branky. Ve vyložené pozici se ocitl opět i Petržela, Doležal jeho pokus bravurně zneškodnil.

Vzápětí zahrozili i svěřenci Miroslava Beránka. Dostálek ideálně vysunul Rabušice, jeho ránu vyboxoval gólman Daněk. V 80. minutě rozhodčí sebrali Viktorii třetí branku, kterou podle nich vsítil Petržela z ofsajdu.

Televizní záběry porušení pravidel neprokázaly. A tak v 88. minutě rozhodl o dělbě bodů brněnský matador Dostálek. Jedenašedesátou ligovou brankou vyrovnal na 2:2.

Branky:
12. Rabušic, 90. Dostálek - 34. Rezek, 50. Kolář. Rozhodčí: Kovařík - Urban, Santarius. ŽK: Dostálek, Husár - Rada. Diváci: 1821.

Brno: Doležal - Pernica, Križko, Trousil, Husár - Dostálek, Huška (75. Borák), Polách (65. Okleštěk) - Rabušic, Šural (81. Dvorník), Kalabiška. Trenér: Beránek.
Plzeň: Daněk - Rajtoral (66. Ševinský), Hájovský, Bystroň, Limberský (70. Lecjaks) - Petržela (87. Navrátil), Kolář, Horváth, Rada, Jiráček - Rezek. Trenér: Vrba.

Liberec - Bohemians 1905 1:1 (0:0)

Zápas na prvního máje provázelo aprílové počasí – chvíli sluníčko, chvíli zataženo, a také jedna vydatná dešťová sprška. U Nisy se hrál svižný fotbal a příznivcům obou táborů, z nichž ti pražští byli po celý zápas mnohem slyšitelnější, se vcelku líbil.

Výsledek ale nakonec všichni přijali s rozpaky. Pro Liberec je domácí remíza s týmem ze spodní poloviny tabulky jednoznačně ztrátou. Bohemka se sice může radovat z cenného bodu ze hřiště soupeře, ale jelikož v utkání vedla, mrzí ji, že nedotáhla zápas vítězně do konce.

Do utkání vstoupili hosté aktivněji. V 3. minutě Dejmek v poslední chvíli ukopl míč Bálkovi. Po čtvrthodině se několikrát blýskli domácí a vždy u toho byli Balkánci. Nejprve v 15. min. po centru Nezmara, který se u lajny ukázkově zbavil Lukáše, hlavičkoval Bosančič do tyče.

V 20. se jako vůbec první trefil mezi tyče Vulin, s jeho hlavičkou však gólman Sňozík neměl problémy. A o minutu později se octl v gólové šanci Kerič. V tísni před brankou však neumístil prudkou přihrávku přesně.

Poté Slovan až do konce poločasu úplně vypadl z role. Liberečtí útočníci nedostávali potřebné míče ze zálohy, ve hře bylo hodně nepřesností.

Bohemácký fanouškovský kotel si v hluchých pasážích krátil dlouhou chvíli skandováním na podporu setrvání klubu v Ďolíčku a chorálem hanícím konkurenty ze Střížkova.

Hosté mohli jít v závěru první půle dokonce dvakrát do vedení. V 37. přeletěl centr zprava všechny liberecké beky a Bálkovu prudkou střelu z úhlu bravurně zlikvidoval liberecký gólman Hauzr.

V 44. nahrál Bosančič nevydařenou malou domů přímo na nohu volnému Bálkovi, Hauzr včasným vyběhnutím opět mužstvo podržel.

Do druhého poločasu po zjevně bouřlivé rozpravě v kabině vyběhl Slovan o poznání s větším elánem a na deset minut přišpendlil Klokany před Sňozákovu branku.

Zatraceně blízko ke gólu byl po centru zprava Vulin, jehož střelu zastavili dva hráči Bohemians na brankové čáře – Jindřišek trefil spoluhráče a od něj se míč odrazil nad břevno. Vulin sice reklamoval, že míč už přešel brankovou čáru, ale sudí nereagoval.

Hosté se z libereckého tlaku vymanili a po sérii rohů sami udeřili. V 58. min. po přesném rohu Kaufmana namířil Bálek do vzdálenějšího rohu branky a svým premiérovým prvoligovým gólem překonal Hauzra – 0:1.

„Já jsem si hodně vyčítal ty dvě neproměněné šance z konce prvního poločasu, takže jsem hrozně rád, že mi to tam nakonec přece jen spadlo,“ komentoval po utkání šťastný střelec Vladimír Bálek. „Jen je škoda, že to nakonec nevedlo k výhře.“

Liberci se totiž podařilo vyrovnat. Předcházelo tomu sice téměř 20 minut bezradnosti, ale potom se výkon domácích opět zvedl. To už na hřišti byli Papoušek a Vojta kvůli posílení ofenzivy.

Právě Papoušek v 77. minutě přesně nacentroval a Kelič hlavou jakoby okopíroval předchozí Bálkův gól – 1:1.

„Papén mi to výborně nahrál a já jsem dobře trefil hlavou,“ popisoval chorvatský obránce Slovanu Renato Kelič svou druhou trefu v české nejvyšší soutěži. „Na zemi tam ležel před brankou jejich hráč, takže ofsajd nebyl. Myslím, že jsme měli víc šancí a měli jsme vyhrát. Když jsme gól dostali, museli jsme dát všechno dopředu, abychom aspoň vyrovnali.“

Do konce zápasu ještě bylo k vidění několik slibných akcí na obou stranách a obrovskou šanci nedal již v nastaveném čase Nezmar. V nepřehledné situaci před brankou již překonal Sňozíka, ale míč se podél lajny pomalu došoural vedle tyče…

Liberec tedy skóre neotočil, což se mu ostatně v této sezoně ještě nikdy nepodařilo. Jakmile inkasoval první gól, ani jednou nevyhrál.

Statistika utkání: střely na branku 7:3, mimo 10:3, tyče 1:0, rohy 5:6, fauly 16:13, ofsajdy 3:3.

Názory trenérů: Josef Petřík (Liberec): „V prvním poločase nám Bohemka aktivním přístupem znesnadňovala život. Hráli jsme nepřesně a bylo tam málo pohybu. O přestávce byla v kabině velká bouřka. Do druhé půle jsme nastoupili aktivně, vytvořili jsme si tlak, ale potom jsme inkasovali z nezkušenosti. Zeman, který toho v prvním mužstvu ještě tolik neodehrál, tam špatně vyhodnotil situaci po rohu. Potom jsme podpořili ofenzivu, mladý Vojta oživil hru. Vytvořili jsme si šance a i když stejně jako v první půli Bohemku několikrát podržel brankář Sňozík, dokázali jsme vyrovnat. Vzhledem k počtu šancí celkově jsme měli ten zápas vyhrát. V druhém poločase jsem viděl zlepšení, lepší přístup, snahu obrátit výsledek.“

Pavel Hoftych (Bohemians 1905): „Do utkání jsme vstoupili velice aktivně, v první desetiminutovce jsme měli dvě velice dobré příležitosti. Pak Liberec hru vyrovnal, i on mohl dát gól, ale v závěru poločasu jsme dvakrát měli opět blízko ke gólu my. Skórovat se nám nepodařilo a v úvodu druhé půle jsme se dostali pod tlak. Liberec nás zavřel a těžko jsme se z toho dostávali. V pravý čas jsme díky Bálkově hlavičce udeřili, ale po několika závarech jsme inkasovali. Obě dvě mužstva se snažila strhnout vítězství na svou stranu. Myslím, že to byla slušná hra, bylo to nahoru dolů. Cítíme, že jsme pořád ještě v záchranářských bojích. Bod z Liberce bereme a považujeme ho za velmi cenný.“

Branky:
77. Kelič - 58. Bálek. Rozhodčí: Adam - Štěrba, Moudrý. ŽK: Nezmar, Vulin - Moravec, Sňozík. Diváci: 3500.

Liberec: Hauzr - Zeman, Kelič, Dejmek, Janů (76. Vojta) - Dočkal, Vácha, Bosančič (64. Papoušek), Vulin - Kerič, Nezmar. Trenér: Petřík.
Bohemians: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Lukáš, Rychlík - Moravec, Cissé, Kaufman, Róth (90. Pávek) - Škoda (56. Slezák), Bálek (81. Ibragimov). Trenér: Hoftych.

Slovácko - Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Mrtvolné ticho, jen sem tam několik párů rukou zatleskalo. Že jste na fotbale? Nedělejte si srandu, vždyť na Slovácku je vždycky rachot. Tentokrát to ale neplatilo. Kotel Slovácka totiž na protest proti výkonu svého milovaného týmu na Kladně vyklidil svůj sektor a nefandil. Naštěstí jen prvních deset minut.

Pak začalo pravé peklo. „Kotelníci“ rozmístění po všech tribunách svým fanděním strhli celý stadion, načež se přesunuli do svého sektoru.

Úvodní komorní atmosféra očividně víc seděla Mladoboleslavským, kteří si vytvořili dvě velké šance. Domácí ale skvělými zákroky podržela poslední instance v podobě Miroslava Filipka.

Domácí si první zajímavou siruaci vytvořili až dvě minuty po přestávce a hned měla přívlastek gólová. Po Švancarově nadýchaném centru měl na hlavě vedoucí branku Kuncl, ze sedmi metrů ale hlavičkoval nad.

Přesně v momentě, kdy na světelné tabuli naskočila 60. minuta, se zrodila největší ance Slovácka. Kubáň možná už mohl střílet, našel ale lépe postaveného Ondřejku, kterého ovšem vychytal gólman Šeda. Vzápětí měli štěstí domácí, když Kúdelova rána orazítkovala tyč Filipkovy brány. Čtvrt hodiny před koncem se málem zastavilo srdce nejdnoho fanouška Slovácka. Procházkův střílený centr od Ondřejky už putoval do sítě, v poslední setině se ale na brankové čáře najednou zjevil Filipko a uchoval domácím naději na vítěztsví.

Vzápětí se infakrt pokoušel o fanoušky znovu, tentokrát ale od radosti. Ondřejka si bleskově zpracoval Abrahámův dlouhý aut a z otočky poslal míč o břevno do brány – 1:0!

V nervydrásajícím závěru domácí těsný náskok udrželi a na Slovácku vypukly obrovské oslavy.

Branka: 79. Ondřejka. Rozhodčí: Jílek - Jiřík, Kubáň. ŽK: Kordula, Kubáň, Švancara, Ondřejka, Fujerik, Košút - Procházka, Brunclík. ČK: 90.+1 Brunclík. Diváci: 4225.

Slovácko: Filipko - Abrahám, Kuncl, Košút, Kubáň - Fujerik, Zelenka (88. Němčický), Kordula, Svízela (72. Cleber) - Ondřejka, Švancara (87. Nestorovski). Trenér: Soukup.
Mladá Boleslav: Šeda - Brunclík, Procházka, Janíček, Hrdlička - Mendy, Sylvestre, Kúdela, Sedláček (77. Fabián) - Chramosta, Táborský (66. Bořil). Trenér: Stanner.

1. Sparta 27 14 13 0 35:12 55
2. Ostrava 27 16 7 4 41:22 55
3. Jablonec 27 16 6 5 37:24 54
4. Teplice 27 15 8 4 43:23 53
5. Plzeň 27 11 10 6 34:27 43
6. Olomouc 27 12 4 11 43:35 40