Sparta vedení proti Laziu neudržela, remizovala. Ščasný: Doufal jsem v nulu

Praha - Rozpačitý výsledek. Fotbalisté Sparty měli úvodní osmifinále Evropské ligy dobře rozehrané, když skóre proti Laziu otevřel Martin Frýdek. Hosté ale ještě před přestávkou vyrovnali po trefě Marca Parola a zápas na Letné skončil 1:1. Římská odveta je na programu příští čtvrtek.

10.3.2016 AKTUALIZOVÁNO 11.3.2016

Martin Frýdek ze Sparty (vpravo) a Sergej Milinković-Savić z Lazia Řím.Foto: ČTK/Kateřina Šulová

Jedenáct zápasů v Evropské lize, ani jedna prohra! To je skvostná bilance Sparty v letošním ročníku slavné soutěže. A to podle trenéra Zdeňka Ščasného není pohárové soutěž pro jeho tým prioritou.

Nevěříte? "Hlavní je pro nás liga, ale přijelo Lazio, evropský velkoklub. A to je svátek. Kluci jsou zkušení a nedají to na sobě znát," řekl před čtvrtečním zápasem kouč Sparty.

A měl pravdu. Jeho svěřenci, kteří nastoupili v útoku i s kanonýrem Davidem Lafatou, při své osmifinálové premiéře nezklamali. I když po duelu mohlo být veseleji. Remíza 1:1 dává větší šance na postup Laziu. Sparta bude muset v římské odvetě skórovat, postup do čtvrtfinále jí zajistí jakákoliv výhra, nebo remíza 2:2 a vyšší.

"Doufal jsem, že uhrajeme nulu vzadu, protože jsem po konzultaci s (bývalým hráčem Lazia) Pavlem Nedvědem věděl, že bychom je doma dokázali překvapit. Takhle to bude složitější. Ale ještě není nic rozhodnuto a my o postup zabojujeme," řekl Ščasný.

Střeleckou formu potvrdil Frýdek

Začátek zápasu přitom Spartě vyšel, přestože převahu mělo Lazio. Dlouho se však nedokázalo dostat do zakončení (výjimkou byla Parolova střela, kterou ale zblokovala domácí obrana).

Ve 12. minutě ještě Lafata, který se v neděli proti Jablonci vrátil do sestavy po čtyřzápasové absenci zaviněné zraněním, z ojedinělé šance pálil mimo, o chvíli později ale našel rozběhnutého Frýdka a ten křižnou střelou Lazio zaskočil. Navázal tak na branku z postupové odvety v Krasnodaru.

"Byl to můj druhý gól v kariéře pravou nohou. Ale takhle už to asi dlouho netrefím," usmíval se Frýdek.

Laziu vyšla standardka

A Sparta nemusela zůstat jen u jedné branky. Střela Krejčího se dala vyřešit daleko lépe. "Frýdek hrál skvěle a spolu s Brabcem byl naším nejlepším hráčem. Ale pokud jsme chtěli pomýšlet na výhru, museli bychom podat takový výkon na všech postech," řekl trenér Ščasný.

Lazio potvrdilo svou sílu a sebevědomě se hnalo za vyrovnáním. A také se dočkalo. V 38. minutě Sparta doplatila na svou slabinu, opět neuhlídala standardní situaci. Brankář Sparty Bičík sice po rohovém kopu vyrazil hlavičku Hoedta, na dorážku Parola už byl ale krátký.

Sparta tak inkasovala v Evropské lize po 302 minutách. "Škoda té standardky. Oni to měli výborně kopnuté a měli dobré náběhy, ale my se ve vápně neporveme tak jako oni. Měli jsme si to pohlídat," kritizoval Ščasný.

Vlažný závěr

A druhý poločas? Ten se už nesl ve zcela jiném duchu. Lazio si hlídalo slibnou remízu a Spartě se nedařila kombinace. I když…

Fanouškům Sparty zatrnulo, když Candreva z vápna nastřelil břevno. Udeřit mohli i domácí, ale Mareček poslal míč jen do náruče brankáře Marchettiho.

"Jestli před zápasem byly šance na postup padesát na padesát, tak po dnešku se naše šance zvýšila o jedno procento. Ještě nás čeká těžká odveta, protože Sparta venku hrát umí. Ale musí dát gól a toho bychom měli využít," uvedl trenér Lazia Stefano Pioli.

Uspěje v Římě letenský celek? "Výsledek 1:1 je nakonec do odvety dobrý. Když tam vstřelíme gól, tak máme naději na postup. Je povzbudivé, že jsme zase neprohráli. Můžeme na tom stavět. O postup se ještě porveme," slíbil záložník Lukáš Mareček.

Úvodní utkání osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Lazio Řím 1:1 (1:1)
Branky: 13. Frýdek - 38. Parolo. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Del Palomar, Cabanero (všichni Šp.). ŽK: Zahustel - Matri. Diváci: 17.482.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Mareček - Dočkal (59. Fatai), Frýdek, Krejčí - Lafata (62. Juliš). Trenér: Ščasný.
Lazio: Marchetti - Konko (46. Basta, 65. Maurício), Biševac, Hoedt, Radu - Biglia - Milinkovič-Savič, Parolo - Candreva, Matri (55. Lulič), Keita. Trenér: Pioli.

Autor: Redakce, ČTK

10.3.2016 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.