Spravedlnost existuje. Ghana vyřadila Rovníkovou Guineu, zlobili fanoušci

Malabo - Senzační (a skandální) tažení Rovníkové Guineje je u konce. Fotbalisté Ghany porazili v semifinále mistrovství Afriky domácí tým 3:0 a postoupili do nedělního finále, ve kterém se utkají s Pobřežím slonoviny. Duel v Malabu byl v závěru asi na půl hodiny přerušen kvůli fanouškům, kteří vnikli na atletickou dráhu u hrací plochy.

5.2.2015

Policie zasahovala. V semifinále afrického šampionátu řádili fanoušciFoto: ČTK/SCANPIX

Na první branku se čekalo až do závěru prvního poločasu. Ve 42. minutě vybíhající brankář Felipe Ovono z Guineje fauloval Kwesiho Appiaha a nařízenou penaltu proměnil Jordan Ayew. V nastavení udeřila Ghana ještě jednou, když rychlý brejk zakončil Wakasi Mubarak a postaral se o 1500. gól v historii turnaje.

Nepříznivý výsledek po prvním poločase neunesli domácí fanoušci, kteří zasypali soupeře odpadky a hráči Ghany museli odejít do šaten pod ochranou policejních štítů. Výběr trenéra Avrama Granta se ale nenechal rozhodit a po přestávce vedení kontroloval. V 75. minutě navíc přidal další branku kapitán André Ayew a třetím gólem se dotáhl na první místo tabulky střelců.

V závěru ještě zkomplikovali utkání příznivci Ghany, kteří utekli na atletickou dráhu za jednou z branek, protože je domácí fanoušci zasypávali plastovými lahvemi. Rozhodčí zápas přerušili, hrát se začalo až poté, co bezpečnostní služba odvedla fanoušky tunelem pro hráče a byly uklizeny odpadky z trávníku, s čímž pomáhali i někteří fotbalisté.

Ghana si zahraje o první titul po 33 letech, přestože na posledních čtyřech šampionátech došla pokaždé mezi nejlepší čtyři celky turnaje. V letech 2008, 2012 a 2013 však vypadla v semifinále a v roce 2010 prohrála ve finále s Egyptem. Proti Pobřeží slonoviny bude usilovat o čtvrtý triumf, její soupeř dosud zaznamenal jediný úspěch v roce 1992.

Guineu čeká sobotní souboj o bronz s Konžskou demokratickou republikou, semifinálovou účastí si však vylepšila maximum, kterým bylo čtvrtfinále z roku 2012.

Na mistrovství přitom původně neměla vůbec startovat, protože z kvalifikace byla kvůli neoprávněnému startu vyřazena. Pak ale převzala pořadatelství po Maroku, které se ho (trochu nedobrovolně) vzdalo kvůli obavám z epidemie eboly. Další scénář asi znáte: do čtvrtfinále postoupila díky brance z 93. minuty.

Snad nejvíc namále ovšem měli domácí ve čtvrtfinále s Tuniskem, kde vyrovnali v podobném čase - až po kontroverzní penaltě. Rozhodčí Rajindraparsad Seechurn, jenž pokutový kop nařídil, byl posléze africkou konfederací potrestán půlročním zákazem činnosti a byl vyřazen z listiny mezinárodních sudích.

Semifinále fotbalového mistrovství Afriky v Rovníkové Guineji:

Rovníková Guinea - Ghana 0:3 (0:2)
Branky: 42. J. Ayew z pen., 45.+1 Mubarak, 75. A. Ayew.

Další program:
Sobota 7. února:
O 3. místo: 17:00 Rovníková Guinea - Konžská demokratická republika.

Státní zástupci prověří zakázku na software EET

Na špatný stav evangelického kostela v Rudníku upozornil při návštěvě obce prezident Miloš Zeman. Měl pravdu. Stav kostela je otřesný. Co s ním?

Odsoudili ho za střelbu na exekutory, teď zřejmě spáchal sebevraždu

Svědky otřesné události museli být obyvatelé sídliště v Napajedlích na Zlínsku. Na balkonovém zábradlí bytového domu tam stál v sedmém patře muž. V tričku a trenýrkách, přešlapoval po něm po špičkách a k tomu občas naklonil hlavu k policejnímu vyjednavači, který se jej snažil přesvědčit, aby svůj záměr skočit z výšky dvaceti metrů na betonový chodník neuskutečnil.

Jurečka podle Kalouska zákon o registru smluv vykastroval

Ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka s podporou komunistů, ČSSD a ODS dnes podle šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska zákon o registru smluv "zručně vykastroval". Zákon, který byl nejúčinnějším protikorupčním opatřením, je nyní cela zbytečný, řekl Kalousek novinářům.