Straka: Porážka byla úplně zbytečná

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Hrát na hřišti soupeře více než tři čtvrtiny zápasu v oslabení, a přesto tuto fázi utkání zvládnout s otevřeným hledím a nerozhodným výsledkem 1:1, je pro fotbalisty Dynama dobrou vizitkou.

30.10.2007

Aleš Besta střílí už v 10. minutě nedělního utkání fotbalové I. ligy Brno – Č. Budějovice (2:1) vedoucí gól domácího týmu. Druhým důležitý moment přišel o deset minut později, kdy po zákroku na Luboše Kaloudu byl fotbalistům Dynama vyloučen stoper HorejšFoto: Deník/ Lubomír Stehlík

Nic to ale nemění na tom, že v deseti se jím jednogólový náskok Brna dotáhnout nepodařilo, domů se vraceli bez bodu a v tabulce se zase přiblížili nebezpečnému pásmu.

Rychlý gól

Kouče hostí Františka Straku mrzel rychlý gól. „My věděli, že domácí jsou pod tlakem. Na to jsme kluky upozorňovali,“ uvedl na pozápasové ziskovce budějovický trenér, jenž se už před zápasem nikterak netajil tím, že právě zmíněný psychický tlak, pod kterým Brňané do zápasu šli, by mohl být pro jeho tým výhodou.

Jenže právě brzký gól tyto záměry hodně narušil. „Přesně tak, já na své hráče apeloval, aby se na začátek utkání soustředili, že nesmíme dostat brzo gól,“ hněval se Straka, podle něhož Bestova branka v 10. minutě celý zápas ovlivnila. „My chtěli udržet nulu co nejdéle, protože domácí by pak s přibývajícím časem byli stále víc nervózní. Bohužel domácí gól dali a byli na koni,“ mračil se na tiskovce trenér Dynama.

Jeho svěřence přitom brzký gól na kolena nesrazil – už dvě minuty po Bestově brance málem hosté vyrovnali, jenže po Vozábalově centru a Mrkvičkově přesné hlavičce se blýskl skvělým zákrokem brněnský brankář Lejsal. Po následném rohu měl další slibnou možnost Radzinevičius, jeho střelecký pokus však obránci Brna zblokovali.

Rychlá karta

Snahu Dynama o vyrovnání bohužel přibrzdil další úder do taktických záměrů hostujícího týmu. Ve 20. minutě totiž byl po zákroku na unikajícího Kaloudu Dynamu vyloučen stoper David Horejš, takže trenér Straka musel řady svého týmu přeskupit: ze hry šel útočník Radzinevičius a Hunala ve stoperské dvojici doplnil Homoláč.

Z televizního šotu Horejšův zákrok až tak jednoznačně na „červený“ faul nevypadal, ale jak už to bývá, rozdílně ho viděli i oba přímí aktéři.

„Rozhodl jsem se, že půjdu sám a měl jsem pěkně našlápnuto. David Horejš trefil můj kotník a jsem skálopevně přesvědčen o tom, že verdikt sudího byl správný,“ tvrdil pro internetové stránky brněnského klubu Luboš Kalouda, jenž se při letošním mistrovství světa dvacítek v Kanadě blýskl momentem, kdy po gólu místo do televizní kamery pózoval před fotoaparádem užaslého fotoreportéra…

„Kalouda si pokopl míč, já ho křižoval a balon jsem rozhodně zasáhl. To už pak záleží na rozhodčím, jak to posoudí. Mně hned ukázal červenou,“ krčil rameny David Horejš, jenž teď bude netrpělivě čekat, jaký trest mu disciplinárka vyměří. „Určitě to bude natvrdo, protože jsem dostal hned červenou. Snad to spraví jen jeden zápas,“ doufá kapitán Dynama, že by mohl nuceně stát jen zítra doma v pohárovém čtvrtfinále s Brnem, zatímco o nedělní domácí ligu s Baníkem by přijít nemusel.

Bojovali o bod

Trenér Straka ani s jednodenním odstupem se s brněnskou prohrou nechtěl smířit. „Byla to úplně zbytečná porážka, rozhodně jsme nebyli horším týmem,“ pravil rezolutně a dodal, že i v oslabení byli Brnu rovnocenným soupeřem. „Ba v záložní řadě jsme domácí hráče přehrávali,“ všiml si.
Jeho názor potvrdil i brněnský trenér Petr Uličný. „Soupeř oslabením nic neztratil na obranné fázi, kterou hrál perfektně. Ztratil sice hráče vpředu, ale po vynikajících brejcích stále hrozil,“ ocenil hru Dynama. „Náš výkon naopak vůbec nebyl optimální,“ dodal.

Ač v deseti, bojovali Jihočeši o remízu až do konce. „K bodu jsme v závěru skutečně neměli daleko. Sice nás několikrát podržel i brankář Kučera, je ale škoda, že ten kontaktní gól jsme nedali dřív. Sance jsme na to měli,“ litoval Straka.

Své hráče za většinu zápasu chválil, prvních dvacet minut se mu ale vůbec nelíbilo. „Rozdíl ve hře doma i venku stále je velký rozdíl. Ještě pořád nás čeká hodně práce,“ uzavřel.

30.10.2007 VSTUP DO DISKUSE

Čechům chutná. Přibrzdili ale v alkoholu

Praha – „Spotřeba potravin nabrala dobrý trend. Zdá se, že lidé nemají hlad, ale chuť," zhodnotil poslední čísla šéf odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Jiří Hrbek. Poukázal na to, že v Česku i v roce 2015 rostla spotřeba potravin. Má to jen jednu vadu na kráse, bohužel tu podstatnou. Zatímco z Česka mířily do zahraničí suroviny, z ciziny k nám putovaly hotové výrobky.

Dřevo je drahé. Krade se rovnou v lese

Beroun – Topná sezona jede naplno a policisté na nejrůznějších místech republiky znovu vyšetřují krádeže dřeva v lesních porostech.Mnohým lidem se za palivové dříví nechce utrácet a raději si pro něj zajedou do lesa. Zloději odvážejí nejen kulatinu, která je nařezaná u lesních cest, ale také stromy, které si sami pokácí.