Slavia udělala krok k záchraně, Boleslav zaváhala. Sparta je blízko titulu

Praha - Gambrinus liga o víkendu pokračovala 26. kolem. Sparta smetla Liberec 4:1 a je blízko titulu. Plzeň už má jisté druhé místo - Mladá Boleslav totiž v neděli jen remizovala s Brnem 1:1. Jablonec dal během osmi minut tři góly Jihlavě. Večer se hrálo pražské derby - Slavia zdolala Bohemians.

27.4.2014 AKTUALIZOVÁNO 27.4.2014

Bohemians - SlaviaFoto: DENÍK/Michal Káva

Souboj dvou vršovických týmů přinesl jediný gól - po výsledku 1:0 na hřišti Bohemians 1905 se slávisté vzdálili na tři body sestupovému pásmu. Naopak "Klokani" se po 26. kole první ligy propadli na poslední místo. Svěřenci Alexe Pastoora díky gólu Tomáše Necida ve vyprodaném Ďolíčku triumfovali poprvé od srpna 1999.

Fotbalisté Brna remizovali s Mladou Boleslaví 1:1. Boleslav vedla od 16. minuty brankou Ondřeje Zahustela, za domácí ve druhé minutě nastavení vyrovnal střídající Šimon Šumbera a Zbrojovka si díky němu prodloužila sérii neporazitelnosti na pět zápasů.

Jablonec ukončil pětizápasovou sérii bez vítězství. O výhře během osmi minut ve druhém poločase rozhodli Vít Beneš, Martin Doležal a Tomáš Čížek. Domácí gólman Michal Špit vychytal 100. nulu v kariéře, na kterou čekal od loňského srpna.

Sparta má na dosah titul. Letenský celek udržel v čele tabulky desetibodový náskok před druhou Plzní a od ukončení čtyřletého čekání na ligový triumf ho dělí jediná výhra, kterou si může připsat už za týden v Teplicích. Už je hotovo, bez debat.

Baník konečně slavil doma výhru (po sedmi měsících) - porazil Duklu 2:0, a minimálně do neděle tak chvost "okupuje" pražská Slavia (čeká ji derby s Bohemians). Po odchodu kouče Františka Komňackého Baník i ve druhém duelu naplno zabodoval.

Další zápas skončil výhrou Slovácka 3:1 nad Olomoucí. Dva góly domácích vstřelil Jiří Valenta, vítěznou trefu dal Libor Došek, jenž ukončil čekání na svůj stý gól v české nejvyšší soutěži. Hanáci zůstávají dva body nad sestupovými příčkami. Utkání bylo ve druhé půli přerušeno kvůli pokřikům na adresu šéfa FAČR Miroslava Pelty.

Bohemians - Slavia 0:1 (0:1)

První zajímavou možnost měla ve čtvrté minutě Slavia. Vošahlík se prodíral do šestnáctky, ale špatně si zpracoval míč a vracející se obránce Cseh ho stihl včas odstavit.

V 16. minutě už hosté uspěli. Vošahlík z levé strany našel před brankou nepokrytého Necida, který střelou k tyči s přehledem překonal gólmana Havránka. Kmenový útočník CSKA Moskva dal druhý gól po jarním návratu do Slavie a po 316 minutách ukončil ligový střelecký půst svého mužstva.

Úvodní slušné tempo hry poté opadlo a dva nejméně produktivní týmy tabulky postrádaly přesnost i nápad. Ve 36. minutě zkusil štěstí z dálky domácí Hora, brankář Černý však jeho střelu bez problémů chytil. Na druhé straně ani Juhar nepřekvapil Havránka.

Bohemians vstoupili do druhého poločasu aktivněji. Bartek po individuální akci vystřelil nad břevno a chvíli poté Lietava trefil jen boční síť. "Klokani" se v koncovce trápili i nadále, mezi tři tyče se nevešla ani rána bývalého kapitána Slavie Brabce.

Hosté se v závěru utkání soustředili především na defenzivu. To se jim málem nevyplatilo v 76. minutě, když tečovaná střela střídajícího Litevce Kuklyse jen těsně minula tyčku.
Slavia nakonec těsný náskok udržela a ukončila sérii pěti kol bez vítězství. Po pěti ligových utkáních také naplno bodovala venku.

"Chtěli jsme vyhrát, je to komplikace," přiznal domácí kouč Luděk Klusáček. "Ve druhé půli jsme se zvedli, ale i když jsme Slavii zatlačili skoro až před vápno, vytěžili jsme z toho málo. Byly tam jen takové závary, možná dvě tři příležitosti," dodal.

"Věděli jsme, že ve čtyřech z posledních pěti kol nás čekají naši přímí konkurenti v boji o záchranu. Proto jsou ty tři body důležité i z toho pohledu, že jsou zásahem proti soupeři," uvedl hostující trenér Alex Pastoor s tím, že ho potěšil bojovný přístup jeho svěřenců.

Branka: 16. Necid. Rozhodčí: Příhoda - Mencl, Vysloužil. ŽK: Vošahlík, Necid, Lička, Piták, Hrubý (všichni Slavia). Diváci: 5000 (vyprodáno).
Bohemians: Havránek - Pauschek (82. Budínský), Cseh, Brabec, Kalina (73. Kuklys) - Jindřišek - Hora (84. Šmíd), Bartek, J. Rada, Nerad - Lietava. Trenér: Klusáček.
Slavia: Černý - Nitrianský (85. Dobrotka), Škoda, Smejkal, Dostál - Juhar, Hrubý, Gecov, Zmrhal (62. Lička) - Vošahlík (48. Piták) - Necid. Trenér: Pastoor.

Brno - Mladá Boleslav 1:1 (0:1)

Po opatrném úvodu, v němž oba týmy spoléhaly na nakopávané míče, udeřila nečekaně v 16. minutě Mladá Boleslav. David Jarolím rozehrál rohový kop přesně na volného Zahustela, jenž hlavou překvapil domácího brankáře Doležala.

Brno po obdržené brance přidalo na důrazu, z územní převahy si však za celý úvodní poločas vypracovalo pouze tři šance. Zavadilovu tvrdou střelu brankář Diviš chytil, vzápětí Kroupa mířil vedle a stejný hráč po půlhodině hry po rohu hlavičkoval jen do hostujícího gólmana.

Po přestávce se Zbrojovka snažila soupeře zatlačit, dlouho však narážela na připravenou obranu. Jedinou příležitost k vyrovnání domácí měli v 57. minutě, kdy Zavadil z trestného kopu z 25 metrů trefil břevno.

Brnu se tak dočkalo až v nastavení a opět u toho byl domácí kapitán. Jeho rohový kop našel ve vápně Šumberu, který hlavou překonal hostujícího brankáře Diviše.

"Čekalo nás velmi těžké utkání, neboť Boleslav je v herní pohodě a znala výsledky konkurentů v boji o evropské poháry. Soupeři jsme usnadnili situaci naší chybou, po které jsme inkasovali zbytečný gól ze standardní situace. Po této brance se Boleslav do ničeho nehrnula. Zabezpečila obranu a jen čekala na naše chyby. Z toho také vycházela naše územní převaha. Vyrovnat se nám podařilo až v nastaveném čase. V závěru jsme už hodně riskovali," řekl domácí kouč Václav Kotal.

Hostující trenér Karel Jarolím pochopitelně spokojený tolik nebyl. "Dostat branku v nastaveném čase je hodně smolné. Nebyli jsme schopni od začátku zápasu pořádně udržet míč, dostávali jsme se málo dopředu. ve druhé půli jsme měli více možností na protiútoky. Vítězství jsme mohli potvrdit druhým gólem. Neodkázali jsme se ale střelecky prosadit," podotkl.

Branky: 90.+2 Šumbera - 16. Zahustel. Rozhodčí: Franěk - Kříž, Pochylý. ŽK: Hyčka - Bořil, Dosoudil. Diváci: 3076.
Brno: Doležal - Buchta, Schuster, Pernica, Keresteš - Pašek, Fischer, Skalák, Zavadil, Hyčka (60. Šumbera) - Kroupa (66. Janotka). Trenér: Kotal.
M. Boleslav: Diviš - Kysela (41. Vraštil), Kúdela, Dosoudil, Bořil - Ščuk, D. Jarolím - Zahustel, Koreš (64. Magera), Štohanzl - Šultes (85. Nešpor). Trenér: K. Jarolím.

Jablonec - Jihlava 3:0 (0:0)

Jablonec v prvním poločase dlouho soupeře přehrával, byli to ale hosté, kdo si vypracoval největší šance. Nejprve ve 39. minutě našel Jánoš ve vápně volného Harbu, bosenský útočník se však v obrovské šanci netrefil a dvanáctou branku v sezoně nepřidal.

Podruhé Jihlava zahrozila v závěrečných vteřinách úvodního dějství. Po rohovém kopu se k hlavičce na přední tyči dostal Krejčí, ani on nemířil přesně.

Rovněž do druhého poločasu vstoupili lépe domácí a tentokrát převahu dokázali využít. Ke vstřelení tří branek jim stačilo pouhých osm minut. Jako první se akrobaticky střelou přes hlavu trefil Beneš, krátce po něm po podklouznutí jednoho z hostujících obránců zvýšil Doležal a třetí zásah přidal v 71. minutě Čížek.

Jablonec se dobře naladil na středeční odvetu semifinále poháru na Letné proti Spartě, ve které bude hájit výhru 3:1. Naopak Jihlava přišla o sérii sedmi ligových zápasů bez porážky a utrpěla druhou prohru v deseti jarních kolech.

"Bohužel i s ohledem na pohárové semifinále se Spartou, která nás ve středu čeká, nás dnešní duel stál mnoho sil, neboť jsme do poslední chvíle hráli o Špitovu nulu. Je pro nás velmi důležitá," líčil domácí trenér Roman Skuhravý.

"Byl to zápas dvou poločasů. V prvním jsme domácí k ničemu nepustili, naopak jsme neproměnili dvě velké příležitosti. Ve druhém jsme chtěli nastoupit stejně aktivně, deset minut jsme měli dobrých, ale po prvním gólu se naše hra sesypala a každá další soupeřova akce smrděla brankou. Opět jsme udělali taktické chyby," dodal hostující Petr Rada.

Branky: 63. Beneš, 69. Doležal, 71. Čížek. Rozhodčí: Hrubeš - Filípek, Zeman. ŽK: Fantiš, Hubník, Novák - Kosak, Přeučil. Diváci: 2886.
Jablonec: Špit - Kubista, Kysela, Beneš, Novák - Kopic, Fantiš, Čížek (89. Rossi), Loučka, Moulis (72. Třešňák) - M. Hubník (63. Doležal). Trenér: Skuhravý.
Jihlava: Hanuš - Marek, J. Krejčí, Šourek, Vepřek - Masopust (30. Kosak, 60. Mikula), Jánoš, Koloušek (74. Přeučil), Kučera, Vaculík - Harba. Trenér: Rada.

Sparta Praha - Slovan Liberec 4:1 (1:0)

Liberec začal na Letné aktivně a už v páté minutě mohl jít i do vedení. Frýdkovu střelu po rychlé akci vybíhající domácí brankář Vaclík srazil na roh, po kterém severočeský záložník poslal míč z dorážky do sítě, rozhodčí však branku neuznal pro ofsajd. Chybně!

Vedení se tak ujala Sparta, když si hostující brankář Kovář ve 20. minutě vybral slabší chvilku a po rohu mu prošla mezi rukama Holkova střela z otočky. Domácí stoper si připsal první gól po příchodu na Letnou před dvěma lety z Dněpropetrovsku.

Hosté mohli odpovědět z brejku. Jenže "navrátilce" Frýdka opět zastavil hvizd píšťalky sudího Patáka. Ne, teď to nebyl ofsajd, ale údajný faul…

Po půlhodině hry pro změnu narušili průběh fanoušci Sparty vulgárními nadávkami na adresu předsedy FAČR Miroslava Pelty a rozhodčí Paták zápas přerušil. Pokračovalo se asi po minutové pauze, během které šel domácímu kotli domluvit letenský kapitán Lafata.

Do druhého poločasu vstoupila lépe Sparta a už po čtyřech minutách hry vedla 2:0. Nabíhající Lafata, Dočkal a Kadeřábek na Hušbauerovu přihrávku nedosáhli, ale Krejčí ve skluzu poslal míč do branky a odstartoval divokou desetiminutovku, během které padly další dvě branky.

Nejprve Liberec snížil, když Ghaňan Sackey potrestal chybu Švejdíka při rozehrávce. Domácí stoper ale téměř vzápětí zaváhání napravil. Po rohu vrátil Spartě dvoubrankový náskok a stejně jako Holek se i on trefil po dvou letech. "To nás srazilo," řekl kouč hostů David Vavruška. "Z naší hry nemám špatný pocit, hráli jsme to, co jsme hrát chtěli. Ale nedisciplinovanost při bránění standardních situací nebudu tolerovat," dodal.

Vítězství Sparty v 72. minutě završil Lafata a na prvním místě tabulky střelců se čtrnáctou brankou v sezoně vyrovnal spoluhráčovi Hušbauerovi. Po gólu domácího útočníka se na Letné poprvé ozval pokřik "Mistři! Mistři!", protože Sparta se díky výhře výrazně přiblížila titulu.

K ukončení čtyřletého čekání na ligový triumf stačí Pražanům ve zbývajících čtyřech kolech získat dva body a jistotu jim také může dát i jakákoliv ztráta Plzně. Slavit může Sparta už za týden v Teplicích, které prohrály tři poslední zápasy.

"Vítězství nás hodně přiblížilo k cíli, kam chceme dojít, ale jistotu ještě nemáme. Chybí nám malý krůček, který bývá hodně těžký, ale chceme ho udělat nejdříve, jak to bude možné," uvedl trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Branky: 20. Holek, 49. L. Krejčí, 59. Švejdík, 72. Lafata - 54. Sackey. Rozhodčí: M. Paták - Nádvorník, Štěrba. ŽK: Matějovský - Obročník, Frýdek, Sackey, Pavelka, Rajnoch. Diváci: 12.332.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš - Dočkal, Hušbauer (80. Vacek), Vácha, Matějovský (62. Mareček), L. Krejčí - Lafata (75. Bednář). Trenér: Lavička.
Liberec: Kovář - Coufal, Rajnoch, Pimpara, Pokorný - Obročník, Rybalka (69. Kolár), Pavelka (82. Novotný), M. Jarolím, Frýdek - Luckassen (37. Sackey). Trenér: Vavruška.

Baník Ostrava - Dukla Praha 2:0 (1:0)

"Důležitý byl gól Václava Svěrkoše, kterým jsme se trochu uklidnili. Mohli jsme po přestávce přidat i druhý, ať Narh nebo Štěpán ale své šance neproměnili. Potom nás Dukla znovu zatlačila," shrnul utkání domácí kouč Tomáš Bernady.

Baník to na Duklu v samostatné lize neumí a úvodních pět minut naznačovalo, že na sérii pěti vzájemných zápasů bez výhry naváže. Pražané ale svůj kombinační fotbal s dlouhým držením míče nevydrželi praktikovat dlouho a v šesté minutě mu odzvonil domácí Baránek nepříjemnou hlavičkou, kterou musel zlikvidovat Rada.

Jinak nebyl první poločas žádnou pastvou pro oči. V postupném útoku to Ostravě i Dukle ještě šlo, ale finální fáze byla z obou stran bídná. Bylo příznačné, že nejchytřejší přihrávku vymyslel ve 42. minutě ostravský stoper Frydrych.

Jeho pas před velkým vápnem převzal Svěrkoš a z šestnácti metrů znehybnil Radu umístěnou střelou ke vzdálenější tyči.

Dukla do té doby na Pavlenku v podstatě nevypálila. Až těsně před poločasem ho k pořádnému zákroku přinutil Berger, jehož přímý kop přes zeď ostravský gólman zneškodnil s problémy a až nadvakrát.

S gólový náskokem se Ostrava mohla více stáhnout, nechat soupeře hrát do plných a čekat na brejky. Z její taktiky vzešly i dvě stoprocentní příležitosti, které mohly Pražany srazit na kolena. Svěrkoš nejprve v 54. minutě uvolnil Narha a jeho technický obstřel zastavila tyč. Svěrkoš o sedm minut narýsoval další geniální pas na Štěpána, ale jeho sólo zhatil Rada.

Hosté se vzdor zvýšené aktivitě žádné příležitosti na vyrovnání nedobrali. Po souboji Kaši s Ouedraogem se sice v 69. minutě dožadovali penalty, ale sudí Proske byl neoblomný. Střídající Marek se pak ve vápně ještě šikovně zbavil Kaši, z úhlu však mířil vysoko nad.

Veledůležité vítězství Ostravy mohl v 88. minutě stvrdit střídající Krmenčík, ale neuspěl a povedlo se mu to až při repete v druhé minutě nastavení.

"Myslím, že utkání proběhlo jako většina našich na jaře. Nadřeme se na gól. Někdy je to zbytečně složité, jindy chybí důraz. Hráli jsme jen poločas," utrousil hostující trenér Luboš Kozel.

Branky: 42. Svěrkoš, 90.+2 Krmenčík. Rozhodčí: Proske - J. Paták, Peřina. ŽK: Kukec, Frydrych, Pavlenka - Božič, Marek Hanousek. Diváci: 6302.
Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Kaša, Baránek, Vengřinek - Greguš, Lindpere (62. Foltýn) - Štěpán, Svěrkoš (87. De Azevedo), Kukec - Narh (76. Krmenčík). Trenér: Bernady.
Dukla: Rada - Romera (87. Hanzel), Štetina, Božič, Matěj Hanousek - Gedeon, Marek Hanousek, Berger - Černý (59. Ouedraogo), Pospěch (75. Marek), Mareš. Trenér: Kozel.

Slovácko - Sigma Olomouc 3:1 (1:0)

Sestupem ohrožená Sigma vsadila v úvodu zápasu na ofenzivní pojetí. Do útočných akcí se zapojoval i obránce Vidlička, z územní převahy ale Olomouc mnoho nevytěžila. Poté převzali iniciativu domácí, nejlepší střelec týmu Kerbr ale v desáté minutě netrefil míč.

Ve 33. minutě Slovácko udeřilo. Po centru Daníčka z pravé stany přihrál Došek míč Valentovi, jenž přesnou střelou k tyči překonal brankáře Zlámala. Dvě minuty před přestávkou mohla Olomouc vyrovnat. Po kolmé akci Pospíšila přiťukl Zahradníček zcela volnému Varadimu, který z bezprostřední blízkosti přestřelil prázdnou branku.

A potom? Po pauze nejprve poutaly pozornost protesty a nadávky fanoušků proti šéfovi asociace Peltovi. Sudí Miroslav Zelinka dokonce na pět minut přerušil zápas a domácí příznivci pak na protest opustili svůj sektor.

Slovácko několikrát odmítlo možnost jít do dvoubrankového vedení. Smůla potkala Kerbra, který nejdříve trefil z vyložené šance břevno a vzápětí se po jeho další střele míč odrazil od tyče.

Domácí poté náskok ukolébal a v 73. minutě přesnou střelou k tyčí srovnal skóre Schulmeister. Hosté chtěli v boji o záchranu tři body a tlačili se dopředu. Vyhrát viditelně toužili i domácí a závěr včetně sedmiminutového nastavení nabídl velmi otevřený fotbal.

Nakonec se radovalo Slovácko. V druhé minutě nastavení nejprve z hranice vápna mířil přesně pod břevno Došek a oslavil stý gól v české lize. V úplném závěru pak přidal svou druhou trefu v zápase Valenta.

"Naše situace je špatná. Po předchozích špatných výkonech jsme chtěli hrát stylem jako doma. Dvacet minut se nám dařilo napadat soupeře. Byli jsme lepší, dobře jsme kombinovali. Na chvíli jsme propadli a dostali branku," uvedl hostující kouč Zdeněk Psotka.

To na straně domácích panovala spokojenost. "Vítězstvím jsme se posunuli nejen o kousek výš v tabulce, ale i bodově. Toužili jsme zažít stav, kdy budeme mít 35 bodů," přiznal trenér Svatopluk Habanec.

Branky: 33. a 90.+7 Valenta, 90.+2 Došek - 73. Schulmeister. Rozhodčí: Zelinka - Wilczek, Plesar. ŽK: Šumulikoski (Slovácko). Diváci: 4303.
Slovácko: Heča - Daníček, T. Rada, Košút, Reinberk - Šumulikoski - Petr (87. Havlík), Valenta, Trávník (90.+1 Mezlík), Kerbr (76. Ondřejka) - Došek. Trenér: Habanec.
Olomouc: Zlámal - Vidlička (90.+1 Rolinc), Dreksa, Škerle (41. Depetris), Javůrek - Zahradníček (72. Navrátil), Houska, Šindelář, Pospíšil - Varadi, Schulmeister. Trenér: Psotka.

27.4.2014 VSTUP DO DISKUSE

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

CNN: Pražské vánoční trhy jsou mezi desítkou nejlepších na světě

Praha - Mezi desítku nejlepších vánočních trhů na světě zařadila americká televizní stanice CNN tržiště na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Reportér zaměřený na cestování ocenil každodenní otevírací dobu stánků i blízkost obou hlavních tržišť, stejně jako kvalitu zdejších klobás a piva.