Rána pro Baník, Brno ho v závěru senzačně obralo o všechny body

Brno - Když skočila na světelné tabuli 81. minuta, poskakoval z 5293 diváků na brněnském stadionu pouze sektor hostujícího Baníku. Zbrojovka prohrávala 0:1. Jenže o sedm minut později už domácí vedli 2:1 a po famózním obratu získali tři body.

29.4.2013 1 AKTUALIZOVÁNO 29.4.2013
10 fotografií
Milan Baroš z Ostravy (vpravo) a Martin Sus z Brna.

Milan Baroš z Ostravy (vpravo) a Martin Sus z Brna.Foto: ČTK/Václav Šálek

Brňané po druhém jarním vítězství poskočili na desátou příčku nejvyšší fotbalové soutěže. Pět kol před koncem mají 28 bodů. „Záchrana to ještě není, ale udělali jsme důležitý krok. K jistotě podle mě stačí 31 bodů," uvažoval brněnský trenér Ludevít Grmela.

Jeho mužstvo předvedlo dva naprosto rozdílné poločasy. „Nevím, čím to je, sám nad tím přemýšlím. První půle máme špatné, druhé hrajeme jako vyměnění," přemítal brněnský obránce Luděk Pernica. Ten po vítězství odhalil tričko, kterým vzpomněl na zesnulého spoluhráče Martina Foukala.

Dvacetiletý fotbalista zemřel před rokem na selhání srdce. „S Dolim (brankář Martin Doležal – pozn. red.) jsme si po prvním gólu vykládali, že je to rok od smrti Fukece. Tehdy jsme pro něj vyhráli ve Varnsdorfu, taky nám vyšel obrat, kdy na 2:1 dal Dani Chigou. Stejný výsledek potěší," povídal Pernica.

Zbrojovka prohrávala od 37. minuty, kdy při nevinně vyhlížející akci Baníku podklouzl obránce Hyčka, Stožický vystřelil a Pernica tečoval míč do brněnské sítě. „Říkal jsem si, že mám obrovskou smůlu. Míč se otřel o můj chránič," popsal stoper.

Ofenzivní smršť přišla po příchodu Švancary s Traorém, kteří do druhé půle nahradili duo Přerovský, Markovič. „Něco jsme museli změnit, byli jsme neškodní. Tlak narůstal, zaslouženě jsme dali dva góly. Švanciho zkušenost a Traorého drzost pomohly. Markovič byl nevýrazný a Švanci odvedl kus práce," chválil Grmela.

Švancara v 82. minutě zařídil přímý kop, z něhož srovnal Zavadil. A po chybě Vomáčky o šest minut později připravil brněnský útočník lahůdkový centr pro hlavu střídajícího Škody. „Byla to moje chyba, porážku beru na sebe," kál se Benjamin Vomáčka.

Ostravský klenot Milan Baroš kromě jedné hlavičky nepředvedl vůbec nic. „Jenže obránce Sus jej při každém balonu fauloval, neustále si pomáhal rukama," bránil svou hvězdu ostravský trenér Martin Pulpit.

A rozčilený útočník po zápase spílal rozhodčím. „Tohle přece není fotbal, to je každý zápas stejné," zmiňoval Baroš zákroky, po nich se dožadoval pokutových kopů.

Brno - Ostrava 2:1 (0:1)

Branka: 82. Zavadil, 88. Škoda - 37. Stožický. Rozhodčí: Proske - Jiřík, Kotík. ŽK: Švancara, Traoré - Hable, Droppa, Frydrych. Diváci: 5293.

Brno: Doležal - Buchta, Sus, Pernica, Hyčka - Přerovský (46. Traoré), Frejlach, Zavadil, Lutonský (75. Škoda) - Kroupa, Markovič (46. Švancara). Trenér: Grmela.
Ostrava: Bárta - Velner, Frydrych, Vomáčka, Stronati (89. Lukeš) - Stožický (64. Staško), Hable, Droppa, Kukec - Soukup (74. Milosavljev), Baroš. Trenér: Pulpit.

Autor: Jaroslav Kára

29.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 1

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.