Mezi hráči tohoto týmu se objevili mladí chlapci i dívky, které spojuje život v jedné z největších chudinských čtvrtí Afriky, nairobském Mathare.

Pracují pro neziskovou organizaci MYSA (Mathare Youth Sport Association), která organizuje fotbalové ligy pro 25 000 chlapců a dívek a sociální programy k řešení složitých existenčních problémů a zlepšení životní situace dětí ve slumech.

K Ujfalušimu se přidal i Rozehnal

Zbylých devět týmů mělo různorodé složení, podmínkou byla účast dvou dívek v každém.

„Čtyři týmy jsou ze středních škol, se kterými jsme na projektu spolupracovali delší dobu. Jsou tu dvě družstva z Univerzity Palackého, obory geografie a mezinárodní rozvojová studia. Taky jsou tu místní fotbalisté, tedy hráči FK Slavonín. Další dva týmy jsou z brněnské pobočky INEXu a zastupují naše národnostní menšiny,“ vyjmenovala koordinátorka projektu pro Olomoucký kraj Hana Davidová.

Celý projekt Fotbal pro rozvoj probíhal od začátku června. Odstartoval v Praze a přes Most, Poličku a Šumperk doputoval až na Hanou. „Celý projekt je hlavně o tom, že fotbal má i jiné dimenze. Že je to sport, který může sjednocovat lidi různé rasy, nebo barvy. Upozorňujeme i na jiné problémy, třeba v souvislosti s mistrovstvím světa v Africe,“ uvedla Davidová.

Velkou službu dělá projektu také bývalý kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Ujfaluši.

„Tomáš spolupracuje s projektem už pátým rokem a je jeho tváří. Letos se nově přidal i David Rozehnal, čímž jsme samozřejmě poctěni. Jsme rádi, že je tady máme a že si tady zahrají,“ sdělila Davidová s tím, že jméno Ujfaluši bylo pro Fotbal pro rozvoj naprosto zásadní. „Robin Ujfaluši, bratranec Tomáše, vyjel na dobrovolnickou stáž a po spolupráci s MYSA založil tento projekt,“ vysvětlila.

Šikovné fotbalistky, a bez vuvuzel

Tým MYSA na Hané udivoval zejména dvěma skvělými fotbalistkami, které se zcela vyrovanaly svým mužským kolegům a pomohli k celkovému triumfu.

„MYSA aktuálně čítá desetitisíce hráčů a toto je výběr z kategorie od 17 do 20 let. MYSA má stovky týmů, které hrají své vlastní soutěže a její hráči jsou zároveň podporováni ve studiu a dalších sociálních aktivitách. Ti nejlepší pak mají možnost přijet sem. Takže nejen ti, co hrají dobře, ale i ti, kteří se třeba snaží ve škole,“ objasnila Davidová způsob výběru hráčů, kteří do Slavonína dorazily.

Ve finále MYSA přehrála tým Mezinárodních rozvojových studií Univerzity Palackého. Na třetím místě se umístil černý kůň turnaje Víťazný február.

Tomáš Ujfaluši spojil své síly se studenty Slovanského gymnázia v Olomouci.

Přestože se jednalo o oslavu afrického fotbalu, k radosti většiny přítomných se obešla bez doprovodu aktuálně hojně diskutovaných trubek vuvuzela.