United stáhli náskok Chelsea, Ronaldo byl vyloučen

Praha - Plašil rozhodl o výhře Bordeaux. Juventus zdolal vedoucí Inter. Valencia přeskočila Sevillu.

5.12.2009 1

Útočník Realu Madrid Cristiano Ronaldo (vpravo) musel po dvou žlutých kartách proti Almerii předčasně odejít do šaten. Foto: REUTERS/Vin­cent West

Fotbalisté Manchesteru United rozhodně nehodlají věnovat titul v anglické Premier League konkurenční Chelsea bez boje. Rudí ďáblové o tom znovu přesvědčili v sobotním utkání na hřišti West Hamu United. Stejně jako před týdnem v Portsmouthu nasázeli svému soupeři čtyři branky a vyhráli vysoko 4:0. O góly se podělil kvartet Scholes, Gibson, Valencia a Rooney.

U prvních dvou tref United byl na trávníku i český obránce Radoslav Kováč, kterého kouč Kladivářů Peter Walton stáhl ze hry v 67. minutě. A v následujících desítkách sekund domácí znovu dvakrát inkasovali.

Výhru slavil i městský rival United Manchester City. A ne nad ledajakým soupeřem. Druhou porážku v sezoně totiž musela na jeho hřišti přetrpět londýnská Chelsea.

Ta sice začala dobře a po vlastním gólu Adebayora brzy vedla, Citizens ale dvěma brankami skóre otočili. Nejprve ukončil víc než 520 minut trvající neprůstřelnost brankáře Petra Čecha nešťastník Adebayor, po hodině hry pak rozhodl o výhře domácích Tévez. Sedm minut před koncem mohl vyrovnat Lampard, nařízenou penaltu ale neproměnil.

Pouze úvodní poločas odehrál v sobotním duelu proti Stoke City záložník Arsenalu Tomáš Rosický. O pauze přepustil své místo mexickému útočníkovi Velovi, k čemuž podle vyjádření trenéra Wengera došlo kvůli zranění českého fotbalisty v oblasti třísel. Kanonýři neměli s defenzivně hrajícím soupeřem výraznější problém a po trefách Aršavina s Ramseyem se radovali z vítězství 2:0.

Kanonýři neměli s defenzivně hrajícím soupeřem výraznější problém a po trefách Aršavina s Ramseyem se radovali z vítězství 2:0, které je posunulo na třetí příčku před Tottenham.

Kohouti totiž v nedělní dohrávce ztratili slibný dvoubrankový náskok na hřišti trápícího se Evertonu a odvezli si pouze bod. Domácím zachránili remízu v 86. minutě skórující Cahill, a v nastavení chytající penaltu Defoea gólman Howard.

Tři góly přibalili fotbalistům Hullu City na cestu domů hráči Aston Villy. A výhrou 3:0 si pojistili páté místo tabulky.

Na sedmé místo klesl Liverpool, který znovu ztratil body po bezbrankové remíze na půdě Blackburnu. Reds sice měli v utkání výraznou převahu, ani jedna z jedenácti střel mezi tyče ale v síti domácícho brankáře Robinsona neskončila.

ANGLIE, 15. kolo:

West Ham - Manchester United 0:4
(45. Scholes, 61. Gibson, 71. Valencia, 72. Rooney) - domácí obránce Radoslav Kováč hrál do 67. minuty, Arsenal - Stoke 2:0 (26. Aršavin, 79. Ramsey) - domácí záložník Tomáš Rosický odehrál první poločas, Blackburn - Liverpool 0:0, Aston Villa - Hull City 3:0 (13. Dunne, 28. Milner, 87. z pen. Carew), Portsmouth - Burnley 2:0 (65. Hreidarsson, 84. Dindane), Wigan - Birmingham 2:3 (33. N'Zogbia, 89. Gómez - 61. a 72. Larsson, 66. Benitez), Wolverhampton - Bolton 2:1 (3. Craddock, 63. Milijas - 79. Elmander), Manchester City - Chelsea 2:1 (37. Adebayor, 53. Tévez - 8. vlastní Adebayor) - za hosty chytal Petr Čech, Everton - Tottenham 2:2 (78. Saha, 86. Cahill - 47. Defoe, 59. Dawson), Fulham - Sunderland 1:0 (7. Zamora).

Čelo tabulky: 1. Chelsea 15 zápasů/36 bodů, 2. Manchester United 15/34, 3. Arsenal 14/28, 4. Tottenham 15/27, 5. Aston Villa 15/26, 6. Manchester City 14/25.

Leverkusen, Brémy i Hamburk uhrály bezbrankovou remízu

Fotbalisté Leverkusenu bodovali v 15. kole německé Bundesligy už v devátém utkání v řadě. Tentokrát ale příliš spokojení být nemohli. Lídr soutěže předvedl na hřišti dvanáctého Hannoveru bídný výkon a odvezl si pouze bod za bezbrankovou remízu.

Jenže i pronásledovatelům Bayeru zvlhl střelecký prach. V tabulce druhé Brémy nedokázaly dát gól Kolínu nad Rýnem, třetí Hamburk, za který odehrál celé utkání český záložník David Jarolím, plichtil 0:0 s Hoffenheimem.

To nahrálo do karet mnichovskému Bayernu. Bavorský celek v páteční předehrávce poprvé otestoval míč pro světový šampionát v Jihoafrické republice, a dvakrát ho dostal za záda brankáře Mönchengladbachu Baillyho. Vítězství zařídil domácím premiérovou trefou v kariéře dvacetiletý obránce Holger Badstuber. Bayern díky výhře ztrácí na vedoucí Leverkusen už jen čtyři body.

NĚMECKO, 15. kolo:

Hannover - Leverkusen 0:0
- za domácí hrál do 77. minuty útočník Jiří Štajner, za hosty od 74. minuty obránce Michal Kadlec, Hamburk - Hoffenheim 0:0 - za domácí hrál celé utkání záložník David Jarolím, obránce David Rozehnal seděl jen na lavičce, Bayern - Mönchengladbach 2:1 (19. Gomez, 75. Badstuber - 28. Brouwers), Wolfsburg - Freiburg 2:2 (27. vlastní Bastians, 81. Johnson - 19. Idrissou, 51. z pen. Banovič) - domácí obránce Jan Šimůnek seděl jen na lavičce, Dortmund - Norimberk 4:0 (8. Großkreutz, 13. Barrios, 36. Zidan, 62. Hummels), Stuttgart - Bochum 1:1 (63. Tasci - 89. Fuchs), Frankfurt - Mohuč 2:0 (29. Franz, 90. Meier), Kolín nad Rýnem - Brémy 0:0, Schalke - Hertha 2:0 (59. Kuranyi, 90.+2 z pen. Rafinha) - za hosty chytal Jaroslav Drobný.

Čelo tabulky:
1. Leverkusen 15 zápasů/31 bodů, 2. Brémy 15/28, 3. Schalke 15/28, 4. Bayern 15/27, 5. Hamburk 15/25, 6. Hoffenheim 15/24.

Juventus zdolal ve šlágru Serie A Inter

V italské lize poutal logicky nejvíce pozornosti šlágr kola mezi druhým Juventusem a vedoucím Interem. Skóre zápasu otevřel ve 20. minutě Brazilec Melo, krátce na to ale vyrovnal přesnou hlavičkou kamerunský kanonýr Eto´o. Rozhodující gól vstřelil po hodině hry Marchisio.

Domácím neuškodilo ani vyloučení autora první branky po druhé žluté kartě těsně před vypršením normální hrací doby. Většina z 24 tisíc diváků (z bezpečnostních důvodů byla snížena kapacita) v ochozech tak mohla slavit vítězství 2:1.

Druhý milánský tým AC přehrál Sampdorii jasně 3:0 a udržel se na třetí příčce tabulky. Čtvrtá zůstává Parma, která si odvezla bod za remízu ze hřiště Janova.

Šanci na záchranu v nejvyšší soutěži oživila poslední Siena, v jejímž dresu si krátce zahrál i český záložník Lukáš Jarolím.

ITÁLIE, 15. kolo:

AC Milán - Sampdoria 3:0
(2. Borriello, 21. Seedorf, 23. Pato), Juventus - Inter 2:1 (20. Chiellini, 58. Marchisio - 26. Eto'o) - domácí obránce Zdeněk Grygera naskočil do hry v 90. minutě, Fiorentina - Atalanta 2:0 (26. Vargas, 88. Gilardino), Janov - Parma 2:2 (13. Palacio, 66. Palladino - 36. a 58. Biabiany), Livorno - Chievo 0:2 (12. Rigoni, 67. Bentivoglio), Neapol - Bari 3:2 (54. a 88. Quagliarella, 71. Maggio - 49. Barreto, 62. Ranocchia), Palermo - Cagliari 2:1 (54. Budan, 64. Kjaer - 24. Matri), Siena - Catania 3:2 (50. Calaio, 56. Terzi, 61. Paolucci - 14. a 55. Martinez) - domácí záložník Lukáš Jarolím vyběhl na hřiště v 79. minutě, AS Řím - Lazio Řím 1:0 (78. Cassetti).

Čelo tabulky: 1. Inter 15 zápasů/35 bodů, 2. AC Milán 15/31, 3. Juventus 15/30, 4. Parma 15/25, 5. Fiorentina 15/24, 6. Janov 15/24.

Ronaldo nedal penaltu a ještě byl vyloučen

Hodně zajímavý zápas odehrál v sobotu ve španělské lize portugalský útočník Cristiano Ronaldo. Veškerou pozornost na sebe strhl zejména v závěrečných deseti minutách utkání mezi Realem Madrid a Almerií.

Nejprve v 82. minutě zahodil za nerozhodného stavu pokutový kop (naštěstí pro něj dorazil míč do sítě důrazný Benzema). O dvě minuty později se však přeci jen trefil a pečetil vítězství domácích na 4:2. Za svléknutí dresu při oslavě ale vzápětí viděl od rozhodčího žlutou kartu, a tutéž a následně i červenou pak v poslední minutě za kopnutí jednoho z protihráčů.

Realu ani výhra neumožnila stáhnout náskok vedoucí Barcelony. Katalánci si totiž zásluhou branek Messiho a Ibrahimoviče odvezli všechny tři body ze hřiště La Coruni.

To na dalších místech už ke změnám došlo. Sevilla doma jen remizovala s Valladolidem a musela přepustit třetí příčku konkurenční Valencii. Klub s netopýrem ve znaku totiž v nedělní dohrávce dokázal vyhrát na horké půdě v Bilbau.

ŠPANĚLSKO, 13. kolo:

Xerez - Atlético Madrid 0:2
(29. Forlán, 65. Agüero), Sevilla - Valladolid 1:1 (45. z pen. Fabiano - 33. Manucho), Real Madrid - Almería 4:2 (31. Ramos, 71. Higuaín, 82. Benzema, 84. Ronaldo - 58. Soriano, 62. Uche), La Coruňa - Barcelona 1:3 (38. Adrian - 26. a 80. Messi, 88. Ibrahimovič), Espanyol - Santander 0:4 (47. Henrique, 52. a 72. Canales, 68. Tchité), Tenerife - Gijón 2:1 (56. Ricardo, 66. Nino - 4. Castro), Mallorca - Zaragoza 4:1 (38. a 68. Aduriz, 75. Suarez, 83. Keita - 86. Herrera), Málaga - Osasuna 1:1 (83. Apono - 47. Masoud), Villarreal - Getafe 3:2 (17. a 87. Capdevila, 67. Cazorla - 3. Pedro León, 51. z pen. Soldado), Bilbao - Valencia 1:2 (58. Muniaín - 61. Villa, 83. Mathieu).

1. Barcelona 14 zápasů/36 bodů, 2. Real Madrid 13/31, 3. Valencia 13/28, 4. Sevilla 13/27, 5. La Coruňa 13/25, 6. Mallorca 13/24.

Plašil rozhodl o výhře Bordeaux

Fotbalisté Girondins Bordeaux zvýšili svůj náskok ve francouzské lize už na čtyři body. A výraznou měrou se o to zasloužil český reprezentant Jaroslav Plašil. Sedmadvacetiletý záložník vstřelil jediný gól utkání proti Paris St. Germain, kterým domácí zvítězili 1:0.

Už na druhé místo tabulky překvapivě poskočil nováček z Montpellier. Výhru nad sestupem ohroženým Le Mans mu zajistil v 73. minutě Compan.

Třetí příčka a další překvapení, v minulých sezonách v průměru se pohybující Valenciennes získalo tentokrát všechny tři body v domácím zápase proti Monaku.

Až čtvrtý je momentálně dlouholetý král francouzské ligy z Lyonu. Tomu nestačil na úspěch v Lille ani hattrick Lisandra Lopeze.

FRANCIE, 16. kolo:

Bordeaux - PSG 1:0 (22. Plašil)
- hostující záložík Jaroslav Plašil odehrál celý zápas, dal vítězný gól,Nice - Marseille 1:3 (33. Coulibaly - 19. Niang, 77. Lucho, 86. Kone), Montpellier - Le Mans 2:1 (12. Ait Fana, 73. Compan - 62. Le Tallec), St. Etienne - Sochaux 0:0 - hostující útočník Václav Svěrkoš hrál do 79. minuty, Rennes - Lorient 1:0 (73. Sow), Valenciennes - Monako 3:1 (27. Ducourtioux, 85. Samassa, 90. Ben Khalfallah - 50. z pen. Nene), Auxerre - Nancy 1:3 (35. Birsa - 25. Luiz, 51. Ouaddou, 87. Hadji), Boulogne - Lens 2:1 (39. Karuru, 45. vlastní Sartre - 22. vlastní Dembele), Grenoble - Toulouse 1:0 (80. Dieuze), Lille - Lyon 4:3 (24. Frau, 53. a 90.+2 Gervinho, 70. Cabaye - 2., 22. a 35. Lisandro).

1. Bordeaux 15 zápasů/31 bodů, 2. Montpellier 14/27, 3. Valenciennes 15/26, 4. Lyon 15/26, 5. Auxerre 15/26, 6. Lorient 15/25.

Autor: Radek Weber

5.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1

44

Senát schválil zákaz kouření v restauracích. Zbývá podpis prezidenta

Šok. Brazilská policie našla spálené tělo zpěvačky hitu Lambada

Podívejte se na pustý stadion před zbouráním. Nástupce je ve hvězdách

Nadšený řev fanoušků vítězného týmu se rozléhal brněnským zimním stadionem za Lužánkami, když domácí hokejisté Rudé hvězdy, dnešní Komety, poprvé doma před Brňany přebírali mistrovský titul. Tehdy se psal rok 1957 a stadion měl za sebou deset let fungování a před sebou ještě mnoho radosti i smutků fanoušků brněnských hokejistů. Nyní, sedmdesát let od slavnostního otevření stadionu, už na něj odkazuje jen název zastávky hromadné dopravy. Slibovaná nová aréna je v nedohlednu.

Miliardové dostihy. Real už není nejbohatším klubem. Kdo ho zastínil?

Vlastní nejlepšího fotbalistu světa Cristiana Ronalda, vyhrál milionářskou Ligu mistrů, přesto byl Real Madrid sesazen z trůnu. Alespoň co se týče příjmů. Nejbohatším fotbalovým klubem se stal za minulou sezonu podle žebříku společnosti Deloitte Manchester United.