United stáhli náskok Chelsea, Ronaldo byl vyloučen

Praha - Plašil rozhodl o výhře Bordeaux. Juventus zdolal vedoucí Inter. Valencia přeskočila Sevillu.

5.12.2009 1

Útočník Realu Madrid Cristiano Ronaldo (vpravo) musel po dvou žlutých kartách proti Almerii předčasně odejít do šaten. Foto: REUTERS/Vin­cent West

Fotbalisté Manchesteru United rozhodně nehodlají věnovat titul v anglické Premier League konkurenční Chelsea bez boje. Rudí ďáblové o tom znovu přesvědčili v sobotním utkání na hřišti West Hamu United. Stejně jako před týdnem v Portsmouthu nasázeli svému soupeři čtyři branky a vyhráli vysoko 4:0. O góly se podělil kvartet Scholes, Gibson, Valencia a Rooney.

U prvních dvou tref United byl na trávníku i český obránce Radoslav Kováč, kterého kouč Kladivářů Peter Walton stáhl ze hry v 67. minutě. A v následujících desítkách sekund domácí znovu dvakrát inkasovali.

Výhru slavil i městský rival United Manchester City. A ne nad ledajakým soupeřem. Druhou porážku v sezoně totiž musela na jeho hřišti přetrpět londýnská Chelsea.

Ta sice začala dobře a po vlastním gólu Adebayora brzy vedla, Citizens ale dvěma brankami skóre otočili. Nejprve ukončil víc než 520 minut trvající neprůstřelnost brankáře Petra Čecha nešťastník Adebayor, po hodině hry pak rozhodl o výhře domácích Tévez. Sedm minut před koncem mohl vyrovnat Lampard, nařízenou penaltu ale neproměnil.

Pouze úvodní poločas odehrál v sobotním duelu proti Stoke City záložník Arsenalu Tomáš Rosický. O pauze přepustil své místo mexickému útočníkovi Velovi, k čemuž podle vyjádření trenéra Wengera došlo kvůli zranění českého fotbalisty v oblasti třísel. Kanonýři neměli s defenzivně hrajícím soupeřem výraznější problém a po trefách Aršavina s Ramseyem se radovali z vítězství 2:0.

Kanonýři neměli s defenzivně hrajícím soupeřem výraznější problém a po trefách Aršavina s Ramseyem se radovali z vítězství 2:0, které je posunulo na třetí příčku před Tottenham.

Kohouti totiž v nedělní dohrávce ztratili slibný dvoubrankový náskok na hřišti trápícího se Evertonu a odvezli si pouze bod. Domácím zachránili remízu v 86. minutě skórující Cahill, a v nastavení chytající penaltu Defoea gólman Howard.

Tři góly přibalili fotbalistům Hullu City na cestu domů hráči Aston Villy. A výhrou 3:0 si pojistili páté místo tabulky.

Na sedmé místo klesl Liverpool, který znovu ztratil body po bezbrankové remíze na půdě Blackburnu. Reds sice měli v utkání výraznou převahu, ani jedna z jedenácti střel mezi tyče ale v síti domácícho brankáře Robinsona neskončila.

ANGLIE, 15. kolo:

West Ham - Manchester United 0:4
(45. Scholes, 61. Gibson, 71. Valencia, 72. Rooney) - domácí obránce Radoslav Kováč hrál do 67. minuty, Arsenal - Stoke 2:0 (26. Aršavin, 79. Ramsey) - domácí záložník Tomáš Rosický odehrál první poločas, Blackburn - Liverpool 0:0, Aston Villa - Hull City 3:0 (13. Dunne, 28. Milner, 87. z pen. Carew), Portsmouth - Burnley 2:0 (65. Hreidarsson, 84. Dindane), Wigan - Birmingham 2:3 (33. N'Zogbia, 89. Gómez - 61. a 72. Larsson, 66. Benitez), Wolverhampton - Bolton 2:1 (3. Craddock, 63. Milijas - 79. Elmander), Manchester City - Chelsea 2:1 (37. Adebayor, 53. Tévez - 8. vlastní Adebayor) - za hosty chytal Petr Čech, Everton - Tottenham 2:2 (78. Saha, 86. Cahill - 47. Defoe, 59. Dawson), Fulham - Sunderland 1:0 (7. Zamora).

Čelo tabulky: 1. Chelsea 15 zápasů/36 bodů, 2. Manchester United 15/34, 3. Arsenal 14/28, 4. Tottenham 15/27, 5. Aston Villa 15/26, 6. Manchester City 14/25.

Leverkusen, Brémy i Hamburk uhrály bezbrankovou remízu

Fotbalisté Leverkusenu bodovali v 15. kole německé Bundesligy už v devátém utkání v řadě. Tentokrát ale příliš spokojení být nemohli. Lídr soutěže předvedl na hřišti dvanáctého Hannoveru bídný výkon a odvezl si pouze bod za bezbrankovou remízu.

Jenže i pronásledovatelům Bayeru zvlhl střelecký prach. V tabulce druhé Brémy nedokázaly dát gól Kolínu nad Rýnem, třetí Hamburk, za který odehrál celé utkání český záložník David Jarolím, plichtil 0:0 s Hoffenheimem.

To nahrálo do karet mnichovskému Bayernu. Bavorský celek v páteční předehrávce poprvé otestoval míč pro světový šampionát v Jihoafrické republice, a dvakrát ho dostal za záda brankáře Mönchengladbachu Baillyho. Vítězství zařídil domácím premiérovou trefou v kariéře dvacetiletý obránce Holger Badstuber. Bayern díky výhře ztrácí na vedoucí Leverkusen už jen čtyři body.

NĚMECKO, 15. kolo:

Hannover - Leverkusen 0:0
- za domácí hrál do 77. minuty útočník Jiří Štajner, za hosty od 74. minuty obránce Michal Kadlec, Hamburk - Hoffenheim 0:0 - za domácí hrál celé utkání záložník David Jarolím, obránce David Rozehnal seděl jen na lavičce, Bayern - Mönchengladbach 2:1 (19. Gomez, 75. Badstuber - 28. Brouwers), Wolfsburg - Freiburg 2:2 (27. vlastní Bastians, 81. Johnson - 19. Idrissou, 51. z pen. Banovič) - domácí obránce Jan Šimůnek seděl jen na lavičce, Dortmund - Norimberk 4:0 (8. Großkreutz, 13. Barrios, 36. Zidan, 62. Hummels), Stuttgart - Bochum 1:1 (63. Tasci - 89. Fuchs), Frankfurt - Mohuč 2:0 (29. Franz, 90. Meier), Kolín nad Rýnem - Brémy 0:0, Schalke - Hertha 2:0 (59. Kuranyi, 90.+2 z pen. Rafinha) - za hosty chytal Jaroslav Drobný.

Čelo tabulky:
1. Leverkusen 15 zápasů/31 bodů, 2. Brémy 15/28, 3. Schalke 15/28, 4. Bayern 15/27, 5. Hamburk 15/25, 6. Hoffenheim 15/24.

Juventus zdolal ve šlágru Serie A Inter

V italské lize poutal logicky nejvíce pozornosti šlágr kola mezi druhým Juventusem a vedoucím Interem. Skóre zápasu otevřel ve 20. minutě Brazilec Melo, krátce na to ale vyrovnal přesnou hlavičkou kamerunský kanonýr Eto´o. Rozhodující gól vstřelil po hodině hry Marchisio.

Domácím neuškodilo ani vyloučení autora první branky po druhé žluté kartě těsně před vypršením normální hrací doby. Většina z 24 tisíc diváků (z bezpečnostních důvodů byla snížena kapacita) v ochozech tak mohla slavit vítězství 2:1.

Druhý milánský tým AC přehrál Sampdorii jasně 3:0 a udržel se na třetí příčce tabulky. Čtvrtá zůstává Parma, která si odvezla bod za remízu ze hřiště Janova.

Šanci na záchranu v nejvyšší soutěži oživila poslední Siena, v jejímž dresu si krátce zahrál i český záložník Lukáš Jarolím.

ITÁLIE, 15. kolo:

AC Milán - Sampdoria 3:0
(2. Borriello, 21. Seedorf, 23. Pato), Juventus - Inter 2:1 (20. Chiellini, 58. Marchisio - 26. Eto'o) - domácí obránce Zdeněk Grygera naskočil do hry v 90. minutě, Fiorentina - Atalanta 2:0 (26. Vargas, 88. Gilardino), Janov - Parma 2:2 (13. Palacio, 66. Palladino - 36. a 58. Biabiany), Livorno - Chievo 0:2 (12. Rigoni, 67. Bentivoglio), Neapol - Bari 3:2 (54. a 88. Quagliarella, 71. Maggio - 49. Barreto, 62. Ranocchia), Palermo - Cagliari 2:1 (54. Budan, 64. Kjaer - 24. Matri), Siena - Catania 3:2 (50. Calaio, 56. Terzi, 61. Paolucci - 14. a 55. Martinez) - domácí záložník Lukáš Jarolím vyběhl na hřiště v 79. minutě, AS Řím - Lazio Řím 1:0 (78. Cassetti).

Čelo tabulky: 1. Inter 15 zápasů/35 bodů, 2. AC Milán 15/31, 3. Juventus 15/30, 4. Parma 15/25, 5. Fiorentina 15/24, 6. Janov 15/24.

Ronaldo nedal penaltu a ještě byl vyloučen

Hodně zajímavý zápas odehrál v sobotu ve španělské lize portugalský útočník Cristiano Ronaldo. Veškerou pozornost na sebe strhl zejména v závěrečných deseti minutách utkání mezi Realem Madrid a Almerií.

Nejprve v 82. minutě zahodil za nerozhodného stavu pokutový kop (naštěstí pro něj dorazil míč do sítě důrazný Benzema). O dvě minuty později se však přeci jen trefil a pečetil vítězství domácích na 4:2. Za svléknutí dresu při oslavě ale vzápětí viděl od rozhodčího žlutou kartu, a tutéž a následně i červenou pak v poslední minutě za kopnutí jednoho z protihráčů.

Realu ani výhra neumožnila stáhnout náskok vedoucí Barcelony. Katalánci si totiž zásluhou branek Messiho a Ibrahimoviče odvezli všechny tři body ze hřiště La Coruni.

To na dalších místech už ke změnám došlo. Sevilla doma jen remizovala s Valladolidem a musela přepustit třetí příčku konkurenční Valencii. Klub s netopýrem ve znaku totiž v nedělní dohrávce dokázal vyhrát na horké půdě v Bilbau.

ŠPANĚLSKO, 13. kolo:

Xerez - Atlético Madrid 0:2
(29. Forlán, 65. Agüero), Sevilla - Valladolid 1:1 (45. z pen. Fabiano - 33. Manucho), Real Madrid - Almería 4:2 (31. Ramos, 71. Higuaín, 82. Benzema, 84. Ronaldo - 58. Soriano, 62. Uche), La Coruňa - Barcelona 1:3 (38. Adrian - 26. a 80. Messi, 88. Ibrahimovič), Espanyol - Santander 0:4 (47. Henrique, 52. a 72. Canales, 68. Tchité), Tenerife - Gijón 2:1 (56. Ricardo, 66. Nino - 4. Castro), Mallorca - Zaragoza 4:1 (38. a 68. Aduriz, 75. Suarez, 83. Keita - 86. Herrera), Málaga - Osasuna 1:1 (83. Apono - 47. Masoud), Villarreal - Getafe 3:2 (17. a 87. Capdevila, 67. Cazorla - 3. Pedro León, 51. z pen. Soldado), Bilbao - Valencia 1:2 (58. Muniaín - 61. Villa, 83. Mathieu).

1. Barcelona 14 zápasů/36 bodů, 2. Real Madrid 13/31, 3. Valencia 13/28, 4. Sevilla 13/27, 5. La Coruňa 13/25, 6. Mallorca 13/24.

Plašil rozhodl o výhře Bordeaux

Fotbalisté Girondins Bordeaux zvýšili svůj náskok ve francouzské lize už na čtyři body. A výraznou měrou se o to zasloužil český reprezentant Jaroslav Plašil. Sedmadvacetiletý záložník vstřelil jediný gól utkání proti Paris St. Germain, kterým domácí zvítězili 1:0.

Už na druhé místo tabulky překvapivě poskočil nováček z Montpellier. Výhru nad sestupem ohroženým Le Mans mu zajistil v 73. minutě Compan.

Třetí příčka a další překvapení, v minulých sezonách v průměru se pohybující Valenciennes získalo tentokrát všechny tři body v domácím zápase proti Monaku.

Až čtvrtý je momentálně dlouholetý král francouzské ligy z Lyonu. Tomu nestačil na úspěch v Lille ani hattrick Lisandra Lopeze.

FRANCIE, 16. kolo:

Bordeaux - PSG 1:0 (22. Plašil)
- hostující záložík Jaroslav Plašil odehrál celý zápas, dal vítězný gól,Nice - Marseille 1:3 (33. Coulibaly - 19. Niang, 77. Lucho, 86. Kone), Montpellier - Le Mans 2:1 (12. Ait Fana, 73. Compan - 62. Le Tallec), St. Etienne - Sochaux 0:0 - hostující útočník Václav Svěrkoš hrál do 79. minuty, Rennes - Lorient 1:0 (73. Sow), Valenciennes - Monako 3:1 (27. Ducourtioux, 85. Samassa, 90. Ben Khalfallah - 50. z pen. Nene), Auxerre - Nancy 1:3 (35. Birsa - 25. Luiz, 51. Ouaddou, 87. Hadji), Boulogne - Lens 2:1 (39. Karuru, 45. vlastní Sartre - 22. vlastní Dembele), Grenoble - Toulouse 1:0 (80. Dieuze), Lille - Lyon 4:3 (24. Frau, 53. a 90.+2 Gervinho, 70. Cabaye - 2., 22. a 35. Lisandro).

1. Bordeaux 15 zápasů/31 bodů, 2. Montpellier 14/27, 3. Valenciennes 15/26, 4. Lyon 15/26, 5. Auxerre 15/26, 6. Lorient 15/25.

Autor: Radek Weber

5.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.