Uruguay slaví postup, jenže... Suárez zase šokoval svět. Kousl Itala

Natal - Cesare Prandelli stál u střídačky a ironicky kroutil hlavou. Ital Marchisio pohladil kopačkou protivníka pod kolenem a dostal za to červenou kartu, uruguayský čertík Suárez kousl bránícího Chielliniho do ramene - a nic! Mohl hrát dál. A stejně skončil zápas: Uruguay vyhrála 1:0 a jde dál!

24.6.2014 2 AKTUALIZOVÁNO 24.6.2014

Itálie - Uruguay: Radost vítězů po góluFoto: ČTK/AP

A vzhledem k tomu, že šlo o zápas kdo s koho: Italové končí.

Co rozhodlo? Deset minut před koncem nudné partie spasilo tým z Jižní Ameriky rameno Diega Godína, jenž poslal míč k tyči.

Balotelli mezitím smutně seděl na střídačce. Včera byl jen stínem sebe sama.

Že hrál o osmifinále mistrovství světa? To by do extravagantního útočníka neřekl ani majitel hodně bujné fantazie. Jednou ze zoufalství vystřelil vedle, polehával po trávníku a když nohama srazil k zemi Uruguayce Pereiru, dostal žlutou kartu. Střídal už o přestávce a jeho žal rostl úměrně s tím, jak klesaly italské naděje na postup.

Balotelli byl živým symbolem nekoukatelné partie odehrávající se zhruba v těchto intervalech: nepřesná přihrávka, faul, střela mimo… Zápas o všechno? Zápas o život? Dlouho to tak nevypadalo. Vzrušení? To přišlo jen při kousnutí Suáreze (za totéž dostal loni v Premier League trest na 10 zápasů). A pak při Godínově gólu.

Italové nevytěžili vyrovnání ani z pětiminutového nastavení. Finalisté posledního mistrovství Evropy končí stejně jako před čtyřmi lety v Jihoafrické republice ve skupině.

"Vyřazení beru na sebe," prohlásil kouč Cesare Prandelli. "Museli jsme hrát v Manausu a také jsme jako jediný tým ve skupině dvakrát hráli od jedné hodiny. Je absurdní dohrávat podobné utkání v deseti. Neviděl jsem žádné zákeřné fauly, za které by měl být někdo vyloučen."

Ale zpět k zápasu. Uruguay potřebovala kvůli horšímu skóre k postupu vyhrát, ale v úvodu svého padesátého utkání na MS nechávala na stadionu Dunas v Natalu iniciativu soupeři. Ten zahrozil poprvé ve 12. minutě, Pirlova nečekaná rána z dálky z přímého kopu ale Musleru nepřekvapila.

"Squadra azzurra" bez zraněného Daniela De Rossiho změnila rozestavení na 3-5-2, ale stejně jako při porážce s Kostarikou předváděla zdlouhavé kombinace a spoléhala na invenci Pirla. Místo šancí zaujala jen žlutá karta Balotelliho, který se zbytečně vykartoval pro případné osmifinále.

Uruguay ve třech dosavadních vzájemných duelech na velkých turnajích Italy neporazila a výběru Oscara Tabáreze se nedařilo nalézt způsob, jak to změnit. Střelec Suárez se poprvé dostal do šance ve 33. minutě, ale Buffon včas vyběhl a následně vyrazil i dorážku Lodeira.

Kouč Cesare Prandelli do druhé půle poslal místo Balotelliho záložníka Parola, na druhé straně se dostal do hry Maximiliano Pereira. Na hřišti ale nepřibyly šance a akce, jen ostré zákroky obou týmů.

V 59. minutě Jihoameričané zahrozili, Cristian Rodríguez ale po kombinaci se Suárezem minul. Vzápětí byl za nenápadný zákrok na Arévala vyloučen záložník Marchisio a Uruguay zvýšila aktivitu.

Pak už to znáte - kousnutí Suáreze a gól z rohu.

Reakce z tábora vítězů? "Zápas byl přesně tak těžký, jak jsme očekávali. Po vyloučení Marchisia jsme se pokusili Italy zatlačit, ale oba týmy dělaly pro výhru všechno. Pak nám vyšel roh a dali jsme hezký gól. Musíme si to teď užít. Kousnutí Suáreze jsem neviděl, musím se podívat na záznam, jestli k tomu došlo," uvedl trenér Oscar Tabárez.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina D:

Itálie - Uruguay 0:1 (0:0)
Branka: 81. Godín. Rozhodčí: Rodríguez - Torrentera, Quintero (všichni Mex.). ŽK: Balotelli, De Sciglio - Arévalo, Muslera. ČK: 59. Marchisio (Itálie). Diváci: 39.706.
Itálie: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Darmian, Verratti (75. Motta), Pirlo, Marchisio, De Sciglio - Balotelli (46. Parolo), Immobile (71. Cassano). Trenér: Prandelli.
Uruguay: Muslera - Cáceres, Giménez, Godín, Á. Pereira (63. Stuani) - González, Arévalo, Lodeiro (46. M. Pereira), C. Rodríguez (78. Ramírez) - Cavani, Suárez. Trenér: Tabárez.