Fotbalisté Českých Budějovic ve třetím kole druhé ligy poprvé ztratili body bezbrankovou remízou ve Varnsdorfu. Jihočeši, kteří v minulé sezoně sestoupili z nejvyšší soutěže, se však stále drží v popředí tabulky se sedmibodovým ziskem společně s Frýdkem-Místkem, Ústím nad Labem a Mostem, jemuž pomohla nedělní výhra nad Zlínem 2:0. Pokračuje naopak trápení exligového Hradce Králové, z jehož hřiště si odvezlo vítězství 2:0 Táborsko.

Frýdku-Místku pomohl sobotní triumf 4:1 v severomoravském derby nad Karvinou a díky nejlepšímu skóre vede celou soutěž. Útočník Hynek Prokeš už ve čtvrté minutě otevřel skóre a s třemi góly se usadil v čele tabulky střelců.
Tabulku uzavírá nováček Vltavín s jedním získaným bodem. Stejnou bilanci mají překvapivě také ambiciózní Zlín s Hradcem Králové.

Budějovice ve Varnsdorfu potřetí za sebou vyrukovaly se stejnou zahajovací sestavou, avšak nevyužily toho, že především v prvním poločase měly převahu. Jihočeši při dobývání soupeřovy obrany neuspěli, jejich brankáře Michala Daňka ale mohlo těšit alespoň to, že ani ve třetím soutěžním zápase sezony neinkasoval. Stejnou bilancí se pyšní také mostecký Jaroslav Belaň.

Ústí si poradilo s Třincem a udrželo neporazitelnost

Tři góly přibalili hráči ústecké Army soupeři z Třince na zpáteční cestu do Slezska. V utkání 3. kola Fotbalové národní ligy byli ve všech činnostech jasně lepší a zaslouženě si na své konto připsali druhé vítězství v sezoně. Slezané mohli být rádi, že utkání neskončilo debaklem.

„Předvedli jsme dobrý fotbal, vytvořili jsme si spoustu šancí a dali tři góly. Těch mohlo být i více, ale jsme rádi za tři body a za to, jak kluci na hřišti bojovali," pochválil po utkání svůj tým trenér Severočechů Lukáš Přerost.

Před zraky třinácti stovek diváků se na Městském stadionu od začátku hrála ofenzivní partie. Už ve 3. minutě rozhodčí odpískal penaltu po ruce Čelůstky, k míči se postavil stoper Valenta a nedal brankáři Brukovi šanci. „Na něco jsme se připravovali, ale už ve třetí minutě přišla penalta po ruce Čelůstky, což zápas výrazně ovlivnilo," mrzelo po utkání hostujícího trenéra Pavla Hajného.

Hosté se osmělili po dvaceti minutách hry, hlavička Čtvrtníčka však skončila těsně mimo, a tak o pár minut později přišel trest na druhé straně. Moulis vypálil z hranice vápna, Bruk jeho pokus vyrazil a Smola ho ze vzduchu poslal za jeho záda – 2:0.

Ve druhém poločase Ústí zvolnilo

I v dalších minutách byli Ústečané aktivnější, šance agilního Moulise ale dvakrát zlikvidoval třinecký gólman a na druhé straně se ve 41. minutě hosté dočkali snížení, když Čelůstka po skrumáži poslal odražený míč do sítě. Slezané se však nestihli ani doradovat a už to bylo znovu o dva góly, Moulis prchl obraně a podél brankáře zavěsil.

„Začátek nám vyšel dobře, proměnili jsme penaltu, což nás uklidnilo. První poločas byl z naší strany dobrý, i když jsme si ho v závěru zbytečně zkomplikovali. Ale vzápětí jsme soupeři zase odskočili na dva góly," pochvaloval si kouč Přerost.

Ve druhé půli už se brankové hody nekonaly. Hosté se sice snažili s utkáním něco udělat, střelecky se ale neprosadili. „Na začátku druhé půle jsme se ještě snažili a vytvořili si šanci, ale bylo jasné, že když nedáme branku, těžko můžeme v takovém nasazení vydržet. Ve druhé části druhého poločasu už to bylo z naší strany zoufalé a soupeř nás mohl potrestat i vícekrát. Ústí vyhrálo zaslouženě," přiznal trenér Třince Pavel Hajný.

Ani domácí kormidelník Lukáš Přerost ale nebyl s druhým poločasem úplně spokojený. „Ve druhé půli už jsme hráli na brejky, sami jste ale viděli, jak jsme je vyřešili," povídal. A měl pravdu, kdyby totiž domácí využili jen polovinu svých šancí, zápas by pro hosty skončil debaklem.

Bohemians i Žižkov mají první body

Nováček z Frýdku-Místku pokračuje ve vydařeném vstupu do Fotbalové národní ligy. Ve 3. kole doma přehrál Karvinou 4:1 a se sedmi body vede tabulku druhé nejvyšší soutěže o skóre před Ústím nad Labem. Navíc je s deseti góly nejlépe střílejícím týmem soutěže. Tentokrát jeho formu odnesla Karviná, která už po 40 minutách prohrávala o tři branky, když se trefili Prokeš, Mozol a Vrťo. Ten po změně stran přidal ještě druhý zásah, hosté už jen snížili.

Prvních bodů se ve 3. kole dočkaly bývalé ligové celky Bohemians Praha a Žižkov. Viktoria nečekaně zvítězila na stadionu Sokolova 2:1, i když v poločase prohrála 0:1.

Domácí mohli litovat, že v první půli neproměnili více svých šancí a trefil se jen Hofmann těsně před přestávkou. V 69. minutě totiž vyrovnal hlavou Opluštil a osm minut před koncem dokonal obrat střelou pod břevno Zapalač. Žižkov připravil Sokolov o první body v sezoně.

Střížkovští Bohemians v prvních dvou kolech utrpěli debakly 1:5 a 0:4, dnes ale zabrali a v malém pražském derby zdolali nováčka Loko Vltavín jasně 3:0. Dvěma góly se blýskl Vlkanova. V 19. minutě otevřel skóre hlavou, v 66. minutě zvýšil střelou na vzdálenější tyč.

Třetí gól přidal chytrým lobem přes brankáře Kuzmanovič. Na poslední příčku tak klesl poražený holešovický tým, jenž dosud nedokázal ve třech kolech skórovat.

Varnsdorf - České Budějovice 0:0

Rozhodčí: Lerch - Plesar, Antoníček. ŽK: Zbrožek, Jakobovsky, Kotiš, Rudnickij - Ježdík, Hanzlík, Lengyel, Rakovan, Dobal, Klesa. Diváci: 1240.

Varnsdorf: Porcal - Tvaroha, Zbrožek, Kouřil, Jakobovsky - Rudnickij (82. Just), Kotiš, Cana, Mikinič (55. Breite) - Synek (50. Volf), Schubert. Trenér: Frťala.
České Budějovice: Daněk - Klesa, Lengyel, Machovec, Hanzlík - Ježdík, Rýdel, Rakovan (62. Dobal), Chmelo (88. Hovorka) - Kalod (75. Ibragimov), Linhart. Trenér: Hoftych.

Hradec Králové - Táborsko 0:2 (0:2)

Branky: 16. Strnad z pen., 29. Javorek. Rozhodčí: Mikel - Urban, Kotalík. ŽK: Hochmeister, Voltr, Šisler - Šimák, Tusjak, Toma. Diváci: 1712.

Hradec Králové: Lindr - Poděbradský, Hochmeister, Hock (69. Rolko), Plašil - Malinský, Kopáč (34. Vaněček), Šisler, Kučera - Kulič, Kraják (46. Voltr). Trenér: Prokopec.
Táborsko: Toma - Kotrba, Cíferský, Mráz, Sladký - Presl (90. Džafič), Javorek, Šimák (82. Kočí), Tusjak - Strnad (68. Musiol), Šiml. Trenér: Nádvorník.

Most - Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 4. Jan Procházka, 90. Šlapák. Rozhodčí: Příhoda - Černý, Kubr. ŽK: Jan Procházka, Vojta, Běloušek - Ruskovský, Malcharek, Hájek. ČK: 81. Běloušek. Diváci: 627.

Most: Belaň - Nguyen, Běloušek, Charuza, Řehák - Vojta, Jan Procházka, Rosendo, Šlapák - Jiří Procházka (72. Duchnič), Surynek (68. Kotlan, 83. Olejník). Trenér: Hofmann.
Zlín: Dostál - Pazdera (78. Linek), Malý, Kubica, Hubáček - Ruskovský (46. Malcharek), Polách, Bublák (71. Holík), Hruška - Poznar, Hájek. Trenér: Kalivoda.

Ústí nad Labem - Třinec 3:1 (3:1)

Branky: 4. Valenta, 23. Smola, 43. Moulis - 41. Čelůstka. Rozhodčí: Kalenda - Zeman, Ratajová. ŽK: Jursa, Peterka, Smola - Lisický, Čtvrtníček, Ceplák, Malík. Diváci: 1438.

Ústí: Novák - Zeman, Valenta, Švec, Dvořák - Martykán, Peterka, Leibl (62. Benčík), Jursa - Moulis (87. Pavlata), Smola (79. Mujagič). Trenér: Přerost.
Třinec: Bruk - Lisický (75. Gulajev), Malík, Čelůstka, Matoušek (46. Joukl) - Malíř, Motyčka, Hupka, Ceplák - Čtvrtníček (46. Wojnar) - Gavlák. Trenér: Hajný.

Sokolov - Viktoria Žižkov 1:2 (1:0)

Branky: 45.+1 Hofmann - 69. Opluštil, 82. Zapalač. Rozhodčí: Pechanec - Arnošt, Vaňkát. ŽK: Podrazký, Opluštil, Ricka, Böhm, Zapalač (všichni Žižkov). Diváci: 1451.

Sokolov: Dvořák I. - Blažek, Hruška, Hofmann, Hrubý - Čada, Vrtělka - Vaněček, Kobylík, Dvořák II. (86. Machek) - Jurdík (73. Šamánek). Trenér: Jindra.
Žižkov: Boháč - Dressler, Bodeček, Ricka (33. Hejný), Stožický - Bartl, Podrazký, Opluštil, Mareš (87. Červenka), Bartošák (66. Zapalač) - Böhm. Trenér: Trpišovský.

Bohemians Praha - Vltavín 3:0 (1:0)

Branky: 19. a 66. Vlkanova, 78. Kuzmanovič. Rozhodčí: Marek - Štěrba, Machálek. ŽK: Grussmann, Vlkanova, Macháček, Kuzmanovič - Valášek, Škorvánek. Diváci: 522.

Bohemians Praha: Mandous - Grussmann, Karal, Bohata, Križan - Macháček - J. Novotný (50. P. Novotný), Vlkanova (85. Suk), Volek - Šenkeřík, Kuzmanovič (80. J. Hájek). Trenér: Sazima.
Vltavín: O. Pávek - Bureš, M. Pávek, Krimlák, P. Hájek - Láncz, Valášek (75. Pečeňa), Tenkl (75. Valíček), Škorvánek - Předota, Franěk (69. Klán). Trenér: Knížek.

Frýdek-Místek - Karviná 4:1 (3:0)

Branky: 40. a 52. Vrťo, 4. H. Prokeš, 12. Mozol - 69. Jovanovič. Rozhodčí: Nenadál - Mokrusch, Fišer. ŽK: Hottek, Pavelka, Ciku (všichni Karviná). Diváci: 5820.

Frýdek-Místek: Prepsl - Švrček, Silveira, Vašenda, Žídek - Literák, Vrťo, Mozol, Šrom (84. Dobrovolný) - Lukáš (57. Soukup), H. Prokeš (89. Korneta). Trenér: Duhan.
Karviná: Paleček (23. Pindroch) - Hoffmann, Mikula, Jovanovič, Knötig - Vaněk, Hottek - Ciku, Vladavič (57. Pavelka), Eismann (78. Svatonský) - Mišinský. Trenér: Mazura.

Vlašim - Pardubice 1:0 (1:0)

Branky: 18. Jícha. Rozhodčí: Kovařík - Gallo, Pochylý. ŽK: Putz, Křeček - Vencl. Diváci: 556.

Vlašim: Holý - Sus, Petrů, Kryštůfek, Starý - Janda (90.+1 Vebr), Putz, Křeček, Kocourek (90.+2 Průcha) - Ujec (64. Krmenčík), Jícha. Trenér: Horňák.
Pardubice: Frydrych - Přibyl, Tischler, Vencl, Norek - Pospíšil (46. Polák), Jeřábek, Kudrna (61. Řezníček), Dostálek, Kakrda (81. Fusek) - Hundák. Trenér: Krejčí.