Ústí slaví postup do první ligy, čekalo půl století

Praha - Severočeši si pohráli se Sokolovem, ve fotbalové elitě budou hostovat na cizím hřišti.

29.5.2010

Ústečtí fotbalisté postoupili do nejvyšší soutěže.Foto: Deník/ Jan Vraný

V Ústí nad Labem čekali na první fotbalovou ligu déle než půl století. Až do ní v červenci vstoupí, budou nepochybně nejskromnějším klubem v soutěži.

Nebudou mít vlastní stadion a jejich roční rozpočet sotva překročí hranici dvaceti milionů korun. I divácké návštěvy budou pravděpodobně nejmenší v lize.

Až dosud platilo, že kdo chce hrát ligu, musí sehnat alespoň 30 milionů korun. I to bývá málo, silné kluby mají k dispozici několikanásobek této částky, a teď do ligy vlétne Ústí, které má čtrnáctimilionový rozpočet a jen malé vyhlídky na jeho zvýšení.

"Sehnat peníze bude největší problém, už teď jsme velmi skromní a první liga je ještě o něčem jiném. Jisté máme jen tři miliony navíc od STESu, zbytek si musíme sehnat sami. A to jde v dnešní době hodně těžko," posteskl si manažer klubu Stanislav Pelc. Město dává fotbalistům ročně pět milionů a zvýšit tuhle částku se nechystá.

Střídmé poměry dokresluje to, že klub nemá dosud ani kustoda a hráči si berou dresy na vyprání domů. Platy se podle časopisu Hattrick pohybují mezi 15 a 25 tisíci s prémií pět tisíc za vítězství. "Kdybychom nesehnali víc peněz, náš osud by závisel právě na hráčích. Těžko říct, jestli by vůbec chtěli hrát první ligu za stejné platy a v podobných podmínkách," řekl Pelc.

Část příjmů navíc spolkne pronájem stadionu v Teplicích, kam se musí klub minimálně na rok přesunout, protože jeho domácí stánek už nevyhovuje ani druhé lize. Stěhování je prý už dohodnuto. "Jsme domluveni, konzultovali jsme to i se svazem a neměl by nám bránit," řekl Pelc.

Za posledních sedm let se na ústeckém stadionu, který patří městu, proinvestovalo už skoro 40 milionů korun, ale stačilo to jen na rekonstrukci hrací plochy a likvidaci starých ochozů. Nově vyrostla v podstatě jen tribunka pro 600 diváků a provizorní kabiny ve stavebních buňkách.

Magistrát sice slíbil, že za 90 milionů korun postaví novou hlavní tribunu s kompletním zázemím a dojde i na osvětlení s vyhřívaným trávníkem, stavět se ale má začít až příští rok, tedy po komunálních volbách. "Projekt máme připravený a na svazu schválený, teď se vyřizuje stavební povolení a další formality. Na konci roku se začne bourat, příští rok snad stavět," dodal Pelc s nadějí, že volby názor města na přestavbu stadionu nezmění.

Po dokončení hlavní tribuny by měla kapacita stadionu dosáhnout požadovaných čtyř tisíc míst, ale do fotbalového kotle bude mít hodně daleko. Ostatně s velkými návštěvami ligový nováček počítat nemůže. Ve druhé lize se průměr jen stěží přehoupl přes tisícovku, v teplickém exilu možná nepřijde ani tolik.

Ještě loni přitom město plánovalo stavbu ryze fotbalového stadionu ve čtvrti Klíše. "Je škoda, že to nevyšlo, hlavně z hlediska atmosféry, ale my teď budeme rádi za jakýkoli vyhovující stadion. Na Klíši by nebyl hotový ani za tři roky," řekl Pelc.

Není to ale jen stadion, v čem jsou v Ústí závislí na svém teplickém sousedovi. Kdyby Teplice chtěly, mohou postup Ústí zablokovat. Mají v něm totiž stále ještě zhruba čtvrtinový balík akcií a dva kluby s jedním majitelem v lize hrát nemohou. Střet zájmů však prý nehrozí.

"Pokud Ústí postoupí, akcií se vzdáme," řekl už dříve teplický ředitel František Hrdlička. Nejpravděpodobnějším scénářem je podle informací ČTK prodej akcií městu za symbolický obnos.

Ještě před dvěma lety byly oba kluby hodně provázané a o Ústí se hovořilo jako o teplické farmě. "Tehdy u nás hostovalo až jedenáct teplických hráčů. Dneska už je to jiné. Ale rádi bychom si od nich na ligu zase někoho půjčili," řekl Pelc.

S Teplicemi je pevně spojen i ústecký trenér Stanislav Habanec, který Na Stínadlech prožil většinu hráčské kariéry. Větší ligové zkušenosti mají jen obránci Valenta a Zachariáš. Nejlepším střelcem zůstává s osmi góly Veverka, přestože se už z hostování vrátil do Teplic.

Sokolov - Ústí nad Labem 1:3 (0:2)

Branky: 85. Vaněček - 18. z pen. Valenta, 38. Martykán, 48. Rudnickij. Rozhodčí: Makovička - Pospíšil, Teuber ŽK: Knakal - Benčík, Novák. Diváci: 1095.

Sokolov: Bertelman - Šmerda (57. Hanzlík), Knakal (46. Kura), Jašíček, Čupr - Habai, Podrazký, Javorský, Vaněček - Radzinevičius, Mlika (68. Duchnič). Trenér: Purkart.
Ústí: Novák - Hyčka, Džuban, Valenta, Dvořák - Rudnickij (58. Franc), Martykán, Zachariáš (77. Šmrha), Benčík - Volek, Jindráček (67. Karlík). Trenér: Habanec.

Hradec Králové - Zlín 2:1 (1:0)

Naděje fotbalistů Tescomy Zlín na postup do Gambrinus ligy sportovní cestou zhasly kolo před koncem sezony. Ševci si mohli uchovat šanci jen za předpokladu ztráty Ústí nad Labem v Sokolově a vlastního vítězství v Hradci Králové, ani jedna podmínka však splněna nebyla.

Severočeši vedli v poločase už 2:0 a nakonec vyhráli 3:1. Zlín na hřišti lídra podlehl 1:2, ale díky jihlavské remíze na Dukle už jistě obsadí třetí místo, které může znamenat také postup.

Ústecký stadion totiž nesplňuje svazové normy, a pokud klub nedodá do začátku ligové shromáždění doklady o finančním krytí jeho přestavby, ČMFS ho do nejvyšší soutěže nepustí.

Zatímco v úterní dohrávce s Třincem zvítězil Zlín díky dvěma gólům z pokutových kopů, tentokrát sám dvakrát inkasoval z penalty. První pískla sudí Damková po nechtěné ruce hostujícího kapitána Zbožínka, druhou po nešikovném zákroku střídajícího Elšíka.

Tescoma tak dostala ve vzájemných zápasech všechny tři branky z pokutového kopu.

Hradecké vítězství však bylo i tak zcela jednoznačné. Východočeši dvakrát trefili brankovou konstrukci a množství jejich šancí zlikvidoval gólman Skácel. Za Tescomu vyrovnával Pazdera po ideálním centru Žůrka, hosté ale jinak směrem dopředu moc nebezpeční nebyli.

„První poločas jsme byli málo aktivní, ve druhé půlce se to zlepšilo. Utkání rozhodly naše dva zkraty v pokutovém území,“ shrnul kouč Tescomy Ladislav Minář. „Zlín mě zklamal. Scházelo mi u něj více pohybu a odhodlání se o výsledek porvat,“ řekl televizní expert Vlastimil Táborský.

Branky:
45. Černý z pen., 78. Fischer z pen. - 58. Pazdera. Rozhodčí: Damková - Lhoták, Adámková. ŽK: Žůrek (Zlín).

Hradec Králové: Lindr - Karal, Hochmeister, Chleboun, Němeček - Rezek (72. Zelený), Fischer, Dvořák, Poděbradský - Černý (80. Kasálek), Pilař. Trenér: Kotal.
Zlín: Skácel - Pazdera, Kroča, Zbožínek, Jelínek - Šmahaj, Vozábal (83. Motal), Abrahám (68. Elšík), Novák - Žůrek, Kroupa (68. Bača). Trenér: Minář.

Dukla - Jihlava 1:1 (0:0)

Branky: 63. Chigou - 50. vlastní Šmíd. Rozhodčí: Možíš - Chytil, Tacina. ŽK: Chigou - Gavrič. Diváci: 450.

Dukla: Rada - Pospíšil, Vorel, Šmíd, Mičic - Malý, Šiml (75. Hanousek), Gedeon, Berger (64. Antipov) - Svatonský (87. Hašek), Chigou. Trenér: Kozel.
Jihlava: Uvarenko - Gabriel, Tlustý, Šimáček, Gavrič - Görner, Karlík, Dort (77. Gába) - Dolejš, Franěk (73. Simr), Demeter (85. Kosak). Trenér: Urban

Opava - Žižkov 2:2 (1:1)

Opavští měli sice míč častěji na svých kopačkách, avšak Hrušku v brance hostí příliš vyniknout nenechávali. Trestný kop Ćápa letěl hodně mimo. O pár chvilek později se utekl po straně Partyš, odcentroval a Klesnil v těžké pozici hlavičkoval nad.

Žižkov poprvé na domácí branku vypálil po prvé v 19. minutě, také ale pálil Vaculíkem vedle. O dvě minuty později poslal Květonovi navštívenku Vepřek. S dalekonosnou ranou měl opavský brankář velké problémy.

Ve 23. minutě se do brejku dostal Halaška, v souboji s Procházkou ochotně upadl a kopala se penalta. Jenomže ty Slezský FC letos kopat neumí., což deklaroval kapitán Cigánek. Je ránu Hruška vytáhl na tyč. O čtyři minuty později vybojoval Klesnil ztracený míč, ten se dostal až ke Korčianovi, jenž běžel na Hrušku, ale zakončení mu nevyšlo a stejné jako před týdnem ve Zlíně napálil padajícího gólmana.

Ve 31. minutě viděli diváci další penaltu, opět byl v hlavní roli Halaška, který se srazil na brankové čáře s gólmanem Hruškou. Tentokrát se k míči postavil střídající Wirth a zkušeně zavěsil a Opava se po 472 minutách radovala ze vstřelené branky. Jenomže radost Slezanů měla jepičí život. Domácí obránci si totiž ve 35.minutě nepohlídali Kaloda a bylo vyrovnáno. Tímto výsledkem skončil i první poločas.

První akce druhého poločasu přišla v 54. minutě a domácím při ní pořádně zatrnulo. Koukal si seběhl s míčem do středu hřiště a zhruba z dvaceti metrů se opřel do míče, gólman Květon se jen ohlídl, jak se za ním otřáslo břevno.

O pět minut později se již Žižkovští radovali. Wirth neustál souboj s protihráčem. Pulkert založil rychlý protiútok, na jehož konci pálil do sitě Vaculík – 1:2. Opavští se dokázali oklepat. Gonda dostal míč ze strany, z hranice šestnáctky vystřelil a Hruška jen sledoval míč letící k tyči – 2:2.

Slezané rázem ožili, tlačili se do zakončení, ale chyběl jim klid. Hodně vidět byl Bíro, který dával jasně najevo, že ho trenér Horák opomíjel neprávem. V 74. minutě odcentroval ze strany Partyš a Gonda pálil těsně nad. Ve zbývajících minutách bylo ovšem na domácích vidět jak moc jsou nervózní.

Šest minut před koncem se řítili na Hrušku Schaffartzik s Klesnilem, dávaloi si ale přednost a Hruška míč pokryl. Schaffartzik měl ještě jednu šanci, ale míč před prázdnou brankou netrefil. Vzhledem k ostatním výsledkům je jasné, že pokud chce mít Opava druholigovou jistotu, musí bezpodmínečně vyhrát ve Vlašimi.

„Pro nás těžký zápas. Domácí začali velmi dobře, i když nedali penaltu, přesto jsme prohrávali. Naše mužstvo prokázalo morálku, když dokázalo výsledek otočit. Remíza utkání slušela,“ ohlédl se za utkáním kouč Žižkova Roman Veselý. „Obrázek utkání jako ty minulé. Nedali jsme penaltu, což je trestuhodné, naštěstí druhou jsme proměnili. Zranil se nám Kiša, a to byla citelná ztráta. Ve druhé půli jsme sice prohrávali, ale podařilo se nám vyrovnat, měli jsme další šance, bohužel gól jsme nedali,“ pokrčil rameny trenér Opavy Jaroslav Horák.

Branky: 30. Wirth z pen., 67. Gonda - 35. Kalod, 59. Vaculík. Rozhodčí: Bílek - Ubias, Večeřa. ŽK: Uvíra, Partyš - Hruška, Vaculík, Šťastný. Diváci: 1153.

Opava: Květoň - Uvíra, Cigánek, Čáp - Partyš (75. Schaffartzik), Gonda, Kiša (27. Wirth), Nepožitek (58. Biro) - Korčian, Klesnil, Halaška. Trenér: Horák.
Žižkov: Hruška - Šťastný, Brabec, Procházka, Vepřek - Vaculík (82. Kočí), Culek, Pulkert (90. Petrů), Zengue (82. Folwarczny) - Koukal, Kalod. Trenér: Veselý.

Most - Vlašim 0:2 (0:2)

Branky: 28. Markovič, 31. Kropík. Rozhodčí: Benedikt - Urban, Koval. ŽK: Fleišman (Most). Diváci: 410.

Most: Paleček - Knakal, Běloušek, Nesvadba, Fleišman - Andrei (30. Hora), Jedinák (72. Diego), Hofmann ml. (46. Badaljan), Schut, Jendruščák - Frnoch. Trenér: Štefko.
Vlašim: Toma - M. Nešpor, Kropík, D. Nešpor, Švamberg - Mucha (80. Štochl), Pokorný, Jungr, Vebr - Petr (70. Svátek), Markovič (84. M. Veselý). Trenér: Nádvorník.

Třinec - Karviná 1:3 (0:2)

Branky: 63. Hanus - 29. a 66. Mišinský, 41. Milosavljev. Rozhodčí: Nenadál - Vysloužil, Nádvorník. ŽK: Ceplák - Ciku. Diváci: 640.

Třinec: Bruk - Byrtus (76. Joukl), Martinčík, Hupka, Lisický - Eismann, Ceplák, Maroši (46. Hanus), Malíř - Szmek, Doležal (46. Onuchukwu). Trenér: Neček.
Karviná: Kučera - Hoffmann, Suchý (46. Štajer), Buryán, Jursa - Milosavljev, Kostoláni, Pavlík, Ciku (71. Slončík) - Opic (84. Pontus), Mišinský. Trenér: Balcárek.

Čáslav - Hlučín 1:0 (0:0)

Diváky probudila z úvodní letargie až 12. minuta, kdy se opřel ve vápně hostí do odraženého balonu Kotrba, ale trefil jen prvního obránce.

O chvíli později to podobně zkoušel Kunášek, s jeho střelou si Hanuš poradil. O slovo se hlásili i Hlučínští ve 22. minut, když z voleje střílel Žižka a balon těsně minul Poštulkovu tyč.

Ve druhé části poločasu Čáslavští svou mírnější převahu nezužitkovali a tak domácí fanoušci s napětím očekávali poločas druhý. A také se dočkali. Hned ve 47. minutě Procházka kolmicí poslal za obranu Hlavu, který poslal balon podél Hanuše do brány – 1:0.

V 70. minutě byl blízko vyrovnání Hlučín: Bartošák pronikl do vápna a jeho ránu levačkou dobře vyrazil Poštulka. Zenit proto zabezpečil obranu a vyrážel do brejků, ale branka už ani na jedné straně nepadla. Důležitý boj o záchranu tak vyhrál Zenit.