Vítězná jízda trvá. Češi udolali Island a přezimují v čele skupiny

Plzeň - Potlesk, prosím! Čeští fotbalisté ani ve čtvrtém zápase kvalifikace na Euro nezakopli. Národní tým v Plzni porazil Island 2:1 a sebral mu vedení ve skupině. Další duely se hrají příští rok. „Repre" prohrávala po kiksu gólmana Čecha, ale těsně před pauzou Kadeřábek vyrovnal a vítězství Česku vystřelili Islanďané, kteří si dali vlastní gól.

16.11.2014 6 AKTUALIZOVÁNO 16.11.2014
19 fotografií
David Lafata (vpravo) se snaží prosadit proti Islandu.

David Lafata (vpravo) se snaží prosadit proti Islandu.Foto: ČTK/Roman Vondrouš

ON-LINE ze zápasu čtěte ZDE

"Jsem rád, že po jaru, kdy do nás spousta lidí ryla, tým odpověděl," pravil kouč Pavel Vrba. „Věděl jsem, že za dva měsíce moc změn neudělám. Dostal jsem prostor, mohl otestovat spoustu hráčů a zjistit, jak mužstvo funguje. Ani teď nejsme dokonalí, ale tým má jiný charakter. Těší mě, že i fanoušci mají z fotbalu radost," dodal.

V Plzni se setmělo a do města se vlila fotbalová horečka. Na předkrm došlo už v sobotu večer: předzápasový trénink hltalo skoro pět tisíc lidí. A dnes? Fanoušci měli na sobě šály už v autech a vyprodaným stadionem se ještě před začátkem neslo hromové „Kdo neskáče, není Čech!"

Jenže nejdřív se radoval modrý ostrůvek v rohu arény. Devátá minuta: první šance Islandu, první gól. Brankář Čech nedokázal ze vzduchu stáhnout dlouhý míč, který od záložníka Bjarnasona doplachtil k Ragnaru Sigurdsonovi. Hlavička a islandská euforie – 0:1. „Ajajaj Petr Čech," napsal si na Twitter bývalý reprezentant Jiří Štajner.

„Čech mohl při gólu udělat víc, mohli mu pomoct i spoluhráči, ale ve druhé půli nás Petr podržel," řekl Vrba.

K obratu zavelel Kadeřábek

Další Češi v první půli? Už ve 4. minutě kapitán Rosický napálil protivníky, pak řádil sparťanský kanonýr Lafata: poprvé hlavičkoval do brankáře, podruhé mu gólman Halldórsson vyrazil střelu na roh a potřetí šla jeho hlavička nad. Slavit mohli i hosté, jenže Sigthórssona na poslední chvíli přibrzdil stoper Sivok. „Uf!" nesla se tribunami kolektivní úleva.

Češi měli složitý úkol: parta v modrém se po rychlém gólu zatáhla a tupila hostitele dvěma bloky. Recept? Rychlé narážečky a jeden dva dotyky s míčem.

České vyrovnání bylo akcí „last minute": krátce před přestávkou se míč od Krejčího a Pudila dostal k obránci Kadeřábkovi, jenž hlavou vyrovnal. Nejlepší chvíle pro první reprezentační trefu v životě! Mimochodem, Kadeřábek byl od začátku kvalifikace první, komu se povedlo dát Islandu gól.

Smolařem zápasu Halldórsson

Po pauze Češi letěli za vítězstvím, ale trenér Vrba, jenž se po 11 měsících vrátil do „své" Plzně, dlouho zklamaně klopil oči k zemi, schovával si tvář do dlaní a s rukama v kapsách pochodoval kolem postranní čáry.

Krejčí a Lafata stříleli vedle, pak už došlo na euforii. Plašil zatáhl míč po levé straně a za chvíli měli pánové v červeném ruce nad hlavou: míč si do sítě smolně srazili útočník Bödvarsson s gólmanem Halldórssonem.

Chvilku nato mohl Gylfi Sigurdsson vyrovnat, ale jeho střela se otřela o tyč. Cink!

Češi měli další šance, jenže na třetí gól už nedosáhli. Nevadí, čtvrté vítězství bylo jejich.

Kvalifikace pokračuje 28. března domácí partií s Lotyšskem. Přiblíží si Vrbovi chlapci postup na Euro ještě víc? O motivaci mají postaráno. Vrba slíbil, že ve chvíli, kdy budou mít Češi jistý postup na Euro, vystřihne dva kotouly.

Hrdina. Kadeřábek jako první přelstil obranu Islandu: Ještě nemáme nic v kapse
Plašil po výhře nad Islandem: Oslavy? Vnitřně si užijeme ten pocit
Vrba byl rád, že tým po chybě Čecha ukázal charakter. Chválil kombinaci

Česká republika - Island 2:1 (1:1)
Branky: 45.+1 Kadeřábek, 61. vlastní Halldórsson - 9. R. Sigurdsson. Rozhodčí: Stark - Pickel, Schiffner (všichni Něm.). ŽK: Dočkal - R. Sigurdsson, E. Bjarnason, Gíslason, Sigthórsson. Diváci: 11.354 (vyprodáno).

ČR: Čech - Kadeřábek, Sivok, M. Kadlec, Pudil - Darida, Plašil - Dočkal, Rosický (90.+2 Procházka), L. Krejčí (65. Pilař) - Lafata (82. Necid). Trenér: Vrba.
Island: Halldórsson - E. Bjarnason (62. Sävarsson), R. Sigurdsson, Árnason, A. Skúlason - Hallfredsson (62. Gíslason), G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason (77. Gudmundsson) - Bödvarsson, Sigthórsson. Trenéři: Hallgrímsson a Lagerbäck.

1. Česká republika 4 4 0 0 10:5 12
2. Island 4 3 0 1 9:2 9
3. Nizozemsko 4 2 0 2 10:5 6
4. Turecko 4 1 1 2 5:7 4
5. Lotyšsko 4 0 2 2 1:10 2
6. Kazachstán 4 0 1 3 4:10 1