První kolo je pryč: Boleslav vyhrála v Jihlavě, Liberec na jihu remizoval

Jihlava - Modrobílá vlna se valí dál. Po dvou vítězstvích ve druhém předkole Evropské ligy fotbalisté Mladé Boleslavi zvládli i první ligový zápas nové sezony. V Jihlavě vyhráli 1:0 díky proměněné penaltě Jasmina Ščuka z 25. minuty. Další pohárový účastník, Liberec, uhrál bod na hřišti nováčka z Českých Budějovic za remízu 1:1.

27.7.2014 5 AKTUALIZOVÁNO 27.7.2014

Boleslavský Michal Ďuriš jen volně plave vzduchem, k míči má blíž jihlavský protivník.Foto: ČTK/Josef Mašek

Mladé Boleslavi se tak vydařila generálka na čtvrteční úvodní zápas 3. předkola Evropské ligy proti Lyonu. Mimochodem, v Jihlavě vyhrála Boleslav v nejvyšší soutěži úplně poprvé.

A České Budějovice? Ty se vrátily do ligy po roční pauze. A hned poprvé po čtyřech zápasech bodovaly s Libercem, jemuž v týdnu také pokračuje Evropská liga.

Vysočina Jihlava - Mladá Boleslav 0:1 (0:1)

Mladá Boleslav od začátku častěji držela míč, ale k přímému ohrožení jihlavské branky se příliš nedostávala. V šesté minutě Ďurišův pokus v dobré pozici zblokoval obránce Šourek.

Mnohem hůře si ve 25. minutě vedl jeho spoluhráč Marek, který v šestnáctce srazil pronikajícího Vukadinoviče, a nařízený pokutový kop s přehledem proměnil bosenský záložník Ščuk.

"V prvním poločase nám chybělo úplně všechno. Boleslav nás přehrávala, kontrolovala hru, držela balon. Hráli jsme ve vlažném tempu a takhle se fotbal hrát nedá. Byl jsem na hráče rozzlobený," řekl trenér Jihlavy Petr Rada.

Domácí po přestávce přidali na aktivitě, jenže kromě rohových kopů brankáře Hrušku nezaměstnávali. Středočeši si hlídali náskok a do větších ofenzivních akcí se dlouho nepouštěli.

"Měli jsme spoustu rohů, ale produktivita nebyla taková, jakou bychom si představovali. Pokud nevystřelíme nebo nebudeme nebezpeční, nemůžeme vyhrát," konstatoval Rada.

"Jihlava se po půli dostala do tlaku, ze kterého jsme se nebyli schopni vymanit. Na druhé straně jsme to ustáli bez vyložené šance soupeře," připomněl kouč hostů Karel Jarolím.

Mladoboleslavští ožili až v úplném závěru. Nejprve ránu střídajícího Šultese vyrazil gólman Hanuš. Nad jeho branku poté zamířil Skalákův přímý kop a slušnou šanci zahodil i další náhradník Milla.

Jihlava se na závěrečný tlak nevzmohla a ani na čtvrtý pokus v prvním ligovém kole nezvítězila. Tým Petra Rady doma v lize prohrál poprvé od březnového utkání s Libercem. Naopak Boleslav vyhrála i třetí soutěžní duel v nové sezoně.

"Asi se na nás podepsalo to náročné cestování a program z posledních dní. Kdybychom ale měli o den víc na regeneraci, tak by to určitě bylo lepší. Výhra je důležitá před pohárovým zápasem s Lyonem, ale i pro start ligové soutěže," uvedl Jarolím.

Branka: 25. Ščuk z pen. Rozhodčí: Ardeleánu - Štěrba, Peřina. ŽK: Marek - Skalák, Smejkal, Navrátil, Hruška, Ďuriš. Diváci: 3105.
Jihlava: Hanuš - Vidlička, J. Krejčí, Šourek, Vaculík - T. Marek (70. Mešanovič), Koloušek (46. Jungr) - Kliment (78. Kosak), Kučera, Kukol - Harba. Trenér: Rada.
M. Boleslav: Hruška - Bořil, Smejkal, Navrátil, Rosa - Ščuk, Šisler (61. Milla) - Skalák, Magera (78. Šultes), M. Vukadinovič (85. Štohanzl) - Ďuriš. Trenér: K. Jarolím.

Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec 1:1 (1:1)

"Před zápasem bych bod bral, ale teď po zápase si říkám, že jsme měli čistější šance a klidně jsme mohli vyhrát," řekl na tiskové konferenci trenér Dynama Luboš Urban. "Ale myslím, že to je dobrý vstup do sezony a nalákání diváků do hlediště. Předvedli jsme solidní výkon."

V českobudějovické základní sestavě se překvapivě objevil Koreš, kterého Dynamo získalo na hostování ze Slavie teprve ve čtvrtek. Liberecký kouč Samuel Slovák udělal hned tři změny oproti čtvrteční odvetě 2. předkola Evropské ligy s Košicemi, když od začátku nasadil Mudru, Luckassena a Hadaščoka.

Dynamo vstoupilo do prvního utkání po návratu do ligy s velikým elánem a už po čtyřech minutách mohlo vést. Koreš centrem z levé strany našel nabíhající Horu, který z bezprostřední blízkosti hlavičkoval jen do gólmana Hrošša. Domácí záložník pak vrátil odražený balon k Benátovi a jeho střelu směřující do prázdné branky odvrátil na čáře Sackey.

Po čtvrthodině hry zahrozil také Liberec, Luckassen ale po brejku těsně minul Křížkovu tyč. V 21. minutě už hosté udeřili. Pavelka se oklepal z bolestivého souboje, kličkou se zbavil bránícího Klesy a ranou pod břevno otevřel skóre. Liberecký záložník navázal na střeleckou formu z minulé sezony, skóroval už v pátém ligovém utkání za sebou.

Po půlhodině hry mohli hosté zvýšit, Šuralův křížný pokus ale vykopl Křížek. Jinak ovšem domácími inkasovaný gól příliš nezatřásl, pokračovali v aktivní hře a nerozhodilo je ani nucené střídání zraněného kapitána Herzána. Ještě do pauzy Jihočeši srovnali. Sackey ve 43. minutě nakopl míč vysoko nad sebe, Hroššo jej nedůrazně vyrazil před sebe a Koreš neměl příliš práce s tím, aby dal premiérový gól v jihočeském dresu.

"Nebylo to až tak úplně jednoduché. Měl jsem trošku štěstí, málem jsem trefil hráče, který tam dobíhal. Zapadlo to se štěstím za tyč. Jsem rád, že jsem se prosadil," uvedl Koreš.

Hroššo si vyčítal chybu. "Bylo to špatné rozhodnutí. Měl jsem míč vyrážet a nechytat ho. Vypadl mi přede mě a jejich hráč už neměl problém ho dát do brány," litoval slovenský gólman.

Kvalitní fotbal s šancemi na obou stranách pokračoval i po pauze. Slovan na rozdíl od Jihočechů už odehrál dva soutěžní duely, na hřišti to ale nebylo vidět. Dynamo hrálo s účastníkem pohárů naprosto vyrovnanou partii a chvílemi bylo dokonce aktivnější.

V 53. minutě se domácí marně dožadovali penalty po souboji Karišika s Lengyelem, za dalších devět minut spálil další tutovou šanci Hora, když sám před Hroššem mířil nad. Slovan hrozil rychlými brejky, po jednom z nich pálil v těžké pozici na malém vápně mimo Luckassen.
Horovi nebylo přáno, v 72. minutě těsně minul horní roh branky.

V závěru se oba týmy snažily strhnout výhru na svou stranu, blíž k tomu měli domácí, ale Hroššo vychytal samostatný únik střídajícího Škody. Slovan se tak na čtvrteční duel s Astrou Giurgiu v Evropské lize naladil remízou.

"Viděli jsme zajímavé utkání s mnoha chybami i mnoha šancemi. Věděl jsem, že nás čeká těžký zápas, a to se i potvrdilo. Budějovice postoupily z druhé ligy a odehrály s námi dobrý zápas. Myslím, že remíza je spravedlivá," uvedl liberecký kouč Slovák.

Branky: 43. Koreš - 21. Pavelka. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Dobrovolný. ŽK: Hora (Č. Budějovice). Diváci: 3234.
Č. Budějovice: Křížek - Klesa, Lengyel, Podstavek, Hanzlík - Brunclík - Hora, Benát, Herzán (36. Machovec), Koreš (82. Hála) - Kalod (56. Mich. Škoda). Trenér: Urban.
Liberec: Hroššo - Mudra, Rajnoch, Karišik, Fleišman - Sackey (62. Obročník) - Delarge, Pavelka, Šural - Hadaščok (62. Frýdek), Luckassen (78. Hamulák). Trenér: Slovák.

27.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 5

Předseda ODS Fiala: Zemanův projev ukázal na jeho sbližování s Babišem

Praha - Projev prezidenta Miloše Zemana ve Sněmovně při projednávání státního rozpočtu ukázal na jeho sbližování s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Novinářům to dnes řekl předseda opoziční ODS Petr Fiala s tím, že to nepokládá za šťastné pro Česko. Zeman podle Fialy svými závěry popřel některé teze, které sám v projevu přednesl.

Babiš obhajoval rozpočet, dle něj je podstatné, že deficit klesá

Praha - Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) před jednáním Sněmovny obhajoval navržený deficit státního rozpočtu na příští rok ve výši 60 miliard korun. Podle něj je podstatné, že se od začátku funkčního období vlády daří deficit postupně snižovat, stejně jako státní dluh. Odmítl také výtky opozice, že je v rozpočtu málo investic.

Devatero originálních adventních trhů

S blížícími se Vánocemi zaplavují náměstí evropských měst stánky s rozmanitými vánočními dárky, dekoracemi i místními specialitami. Ne všechny adventní trhy ale nabízejí tu samou atmosféru. Vánoční atmosféra se dá zažít i za polárním kruhem, pod zemí či na vodě, zjistil hotelový vyhledávač trivago.cz.