II. liga: Ústí porazilo v souboji ze dna Duklu

ČR - Bohemians zvýšili náskok na čele, druzí jsou votroci z Hradce Králové. AKTUALIZOVÁNO

26.4.2008

Vítkovičtí se radují z druhé branky v síti Holice.Foto: DENÍK/Mojmír Krecl

Marila Příbram - Třinec 0:0

V utkání 23. kola druhé fotbalové ligy mezi Příbramí a Třincem se nejvěrnější fanoušci Marily gólu, a tedy ani vítězství, nedočkali. Hosté si přijeli pro bod a i zásluhou nepřesné hře domácích si jej odvezli. Příbramští sice už ve 38. vteřině nebezpečně hlavičkovali M. Štochlem, ale to bylo na dlouho vše, co předvedli. Zdlouhavou rozehrávkou ani nakopávanými míči poté nedokázali překvapit v deseti lidech bránící Třinec, nejnebezpečnější byly rány z dálky od Máchy a střídajícího Hlouška. Hruška v bráně Marily si nepřipsal za celý zápas jediný zákrok.

Rozhodčí: Matějek – Gallo, Drastík. ŽK: M. Štochl (Pb.). Diváci: 500.

Příbram: Hruška – Mácha, J. Štochl, Nohýnek, Mišun – Klesa (85. Costa), Tarczal, Pilík (72. Hloušek), Šindelář – M. Štochl (68. Bosenge), Huňa.

Třinec: Lipčák – Matěj, Formánek, Hupka, Lisický – Ďurica, Berger, Konečník, Cieslar (27. Pindor) – Hromada (82. Doubek), Veselý (70. Maceček)

Ústí – Dukla 4:2 (1:1)

V bitvě celků bojujících o záchranu ve druhé lize přivítal ústecký FK pražskou Duklu a mohl radovat z důležitých tří bodů. Úvod první půle příliš fotbalových momentů nenabídl. V 6. minutě unikl domácí Vondrášek, ale pálil mimo tyče a stejně se vedlo i ve 34. minutě Provházkovi, který se ocitl sám před gólmanem Radou.A tak platilo otřepané nedáš – dostaneš a hosty dostal do vedení Nečas. Ještě do přestávky však bylo srovnáno, když nařízenou penaltu proměnil Fousek. Po přestávce rozhodl utkání Mahmutovič, jehož hattrick položil soupeře na lopatky. Dukla už dokázala pouze v nastavení korigovat.

Branky: 58., 81. a 86. Mahmutovič, 45. Fousek z penalty – 39. Nečas, 90.+2. Michal. Rozhodčí: Adam – Ubias, Urban. ŽK: Šmrha, Mahmutovič – Palša, Kulvajt, Mikula. Diváků: 638.

Ústí: R. Novák – Dvořák (66. Karlík), T. Novák, Pimpara, Hanzlík – Šmrha, Valenta, Fousek (85. Mašanský), Vondrášek – Mahmutovič, Procházka (74. Zvonek).

Dukla: Rada – Mikula, Palša, Kuděla, Rychlík – Michal, Hubka, Adam, Svatonský – Kulvajt, Nečas (74. Kunc).

Sobota

1. FC Slovácko - Jihlava 2:2 (1:2)

Postup do I. ligy se fotbalistům Slovácka zase o kousíček vzdálil. Před domácími fanoušky totiž nedokázali ve porazit Jihlavu, když v zápase dokonce dvakrát prohrávali. V závěru si sice vytvořili velké šance, ve kterých ovšem už tradičně zklamali.

Branky: 17. z pen. Činčala, 62. Gonda – 12. Faldyna, 43. Kadlec. Rozhodčí: Damková – Ťěrba, Santarius. ŽK: Šultes, Grim – Da Silva, Sláma. Diváci: 4125.

Slovácko: Bolek – Němčický, Šimáček, Ineman, Lysoněk – Čtvrtníček (46. Matůš), Fischer, Grim (35. Görner), Gonda – Šultes (91. Eismann), Činčala. Trenér: L. Kalvoda.

Jihlava: Šimon – Sláma, Tlustý, Kadlec, Vepřek – Veselý (72. Da Silva), Gába, Schneider, Cihlář – Vácha (63. Rabušic) – Faldyna (79. Böhm). Trenér: K. Marko.

Fotbal Fulnek – SK Sparta Krč 3:2 (1:2)

Branky: 25. M. Pavlík, 55. R. Krása, 90(+2). Kaprálik – 39. Kounovský, 45(+1). Pikl, ŽK 2:3 (Kaprálik, Smutný – Horkavý, Diviš, Kordiak), ČK 0:1 (80. Horkavý), rozhodčí: Hrubeš – Pospíšil, Handlíř, diváci: 697.

Fulnek: J. Pospěch – Kaprálik, R. Krása, M. Kovář (79. Halaška), Staš – Michal Vyskočil, Lukaštík, M. Pavlík, Vajda – Smutný (90. P. Sedlák), Malohlava (53. Koštuřík). Trenér Václav Daněk

Krč: Diviš – Kordiak, Korkavý, Soukup, Bureš – Viskup (87. Tomko), Dubský, Pikl, Kounovský (72. Houštecký) – Matějka (72. Dejmek), Hubený. Trenér Juraj Šimurka

Hlučín – Hradec Králové 0:1 (0:0)

Hlučínská série skončila, utnuli ji hradečtí Votroci a katapultovali se na dostřel postupovým příčkám. Duel v Hlučíně rozhodl tři minuty před koncem Rezek.

Branka: 87. Rezek. Rozhodčí: Hrubeš – Douda, Lakomý. Žluté karty: Moravčík, Švrček – Rezek, Pilar, Němeček. Diváci: 1210.

Hlučín: Kosmál – J. Barcal (82. Hornyak), Štýbar, Švrček, Kopecký – Žižka, Kovář, Prokeš, Moravčík (65. Koubek) – Vaculík (75. Hanus), Galajda.

Hradec Králové: Podhajský – Pospíšil, Wozniak, Chleboun, Čupr – Rezek, Němeček, Krejcar (68. Vodehnal), Dian – Pilař, Schulmeister (27. Dvořák 82. Zbončák).

Bohemians – Čáslav 6:1 (2:0)

V sobotu dopoledne zajížděli čáslavští fotbalisté na půdu lídra druhé fotbalové ligy – Bohemians Praha. Střížkovský klub nedal hostům žádnou šanci a přesvědčivě zvítězil 6:1. „Co k tomu mám říct,“ pokrčil rameny trenér Zenitu Čáslav Pavel Medynský a navázal: „Do třicáté minuty, než jsme dostali první gól, to byl neurovnaný zápas, k vidění nebyla ani jedna šance na obou stranách.“ O vedení domácích rozhodla nedisciplinovanost. „Poměrně dobře jsme bránili, ale vlastní nedisciplinovaností některých hráčů jsme pustili soupeře do dvougólového vedení, a to už se pak s takovým soupeřem jako je Bohemka hraje těžko,“ řekl Deníku Medynský.

Branky: 31. Grznár, 35., 58. Fenyk, 67., 86. Galbavý, 80. Kwame – 75. Kocourek. Rozhodčí: Mojžíš – Filgas, Jiřík. ŽK: Ibe, Fenyk – Sedláček.

Bohemians: Winter – Macháček, Obermajer, Liantsevich, Turtenwald – Fenyk, Kwame, Zoubek (72. Lukeš), Grznár (78. Majer) – Ibe, Galbavý.

Čáslav: Havránek – Urban, Mráz, Skoupý, Hozda – Kurak (35. Jiroušek), Sedláček, Skopalík (52. Pokorný), Kocourek – Veselý (72. Vošahlík), Strnad. Poločas: 2:0.

FK Baník Sokolov - SFC Opava 2:0 (1:0)

Baník začal duel s druhým týmem tabulky dobře a brzy vedl. V 6. minutě se po centru Hájovského do vápna dostal k Duchničovi, který prostřelil brankáře Nováka mezi nohama – 1:0. Opava kontrovala o dvě minuty později, centr prošel vápnem Baníku k osamocenému Zapletalovi, jehož pokus Bertelman vyrazil. Do své šance se ve 24. minutě dostal střelec hostí Kozák, ale odražený balon poslal vedle. Baník měl další gólovku ve 26. minutě, kdy po centru Duchniče hlavičkoval Mlika nad. Chvíli před půlí zakončil slušnou akci Baníku Salák.

Po změně stran vybojoval Duchnič míč na hostující obraně, ale akci zakončil střelou vedle. Opava se pak dostávala do převahy a po hodině hry měla šanci, jenže tutovku Partyše vyrazil skvělý Bertelman. Z tlaku se Baník vymanil v 73. minutě, kdy zahrozil Mlika. A zachvíli se po nanápadném centru Macha trefil se štěstím halfvolejem podruhé v utkání Duchnič – 2:0. V závěru měl šanci hostující Halaška, ale Bertelman jeho gólovku vytlačil na roh.

Hlasy po utkání, Jiří Neček (Opava): „V prvním poločase jsme udělali chybu, ta nás stála branku. Domácí tedy vedli a od toho se také jeho hra odvíjela. Baník pak ve druhé půli spíše bránil a šťastným gólem Duchniče dal druhý gól. Zápas pak dobře odbránil až do konce a vyhrál. My opět, bohužel, nedávali šance. Na jaře se nám trochu zadrhli naši střelci, zápasy jsou hlavně o gólech, a ty my dneska nedali.“

Martin Hašek (Sokolov): „My zatím poločas v sedmi kolech uhráli první půli vždy remízu, v tom byl dnešní zápas jiný. Tentokrát jsme vedli, a to nám asi trochu uškodilo. Hráči na to nejsou zvyklí a nevěděli co hrát. Hra se nezlepšila ani po poločase, ale Duchnič dal druhý gól. Tomu jsme to hodně přáli, je to nesmírně pracovitý hráč, dlouhodobě poctivý. Druhý gól nám hodně ulevil, nehráli jsme dobře, ani dobře nebránili, jak jsme zvyklí. Nás podržel dvakrát brankář Bertelman. Jako trenér jsem se protrpěl na lavičce k našemu nejvyššímu vítězství na jaře v lize.“

Branky: 6. a 75. Duchnič. Rozhodčí: Kovařík – Pokorný, Teuber; ŽK 0:1 (Barteska). Diváci: 1873.

Sestava Baníku: Bertelman – Kaplan, Hájovský, Kura, Poděbradský – Salák (79. Šorfa), Javorský, Čada, Jiráček (73. Mach) – Mlika, Duchnič (90. Filip).

Sestava SFC: Novák – Uvíra (73. Půda), Pejša, Mezlík, Víšek – Zapletal (46. Partyš), Wirth (58. Jelínek), Barteska, Kiša – Kozák, Halaška.

Pátek:

Vítkovice – HFK Olomouc 4:0 (2:0)

I když rozhodně nebyly lepším týmem. V utkání si vytvořily nějakých pět šest šancí a hned čtyři proměnily. Soupeř byl místy lepším týmem a příležitostí měl přinejmenším stejně, brankáře Krause, který si při zranění Vaclíka odbyl druholigovou premiéru, ale překonat nedokázal.

Zápas hodně ovlivnila situace ze 3. minuty, kdy Lukášek ve vápně stáhl Prohászku a nařízenou penaltu Novák proměnil. Vítkovice se pak bránily nájezdům soupeře, ale těšně před odchodem do kabin udeřily podruhé. „Rychlý gól nám paradoxně ublížil. Zbytečně jsme znervóznili a nechali hrát soupeře. Rozhodla pak druhá branka, která Olomouc zlomila,“ popsal zápas trenér domácích Alois Grussmann.

Po změně stran se za průtrže mračen dvakrát trefil hlavou Prohászka a uzavřel skóre na vysokých 4:0. Hosté navíc dohrávali v deseti, když dvě žluté karty viděl Josefík. „Domácí měli nějakých pět šancí a dali čtyři branky. My jsme už podruhé za sebou své příležitosti neproměnili, a proto jsme prohráli,“ uvedl trenér HFK Olomouc Petr Uličný, jehož svěřenci už popáté v řadě nevyhráli.

Branky: 52 a 74. . Prohászka, 4. Novák z pen., 45. Motyčka. Rozhodčí: Moudrý – Večeřa, Peřina. ŽK: Novák, Motyčka, Schön – Zlatohlavý, Josefík. ČK: 59. Josefík. Diváci: 640.

Vítkovice:
Kraus – Hrdlovič (90. Silveira), K. Doležal, Švehla, Derych – Valášek (40. Plešek), Motyčka, Pulkert, Novák – Schön (65. Lokša), Prohászka. Trenér: Grussmann.

HFK Olomouc: M. Doležal – Lošťák, Lukášek, Zlatohlavý, Josefík – Krutý, Ševela, Jakubovič, Spáčil – Vodák (79. Hanzel), Kropáček (Korcián). Trenér: T. Uličný.

Tabulka

26.4.2008 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.