Neúspěšná vítkovická záchranná mise je u konce

Praha - Fotbalistům Hradce chybí jeden bod k postupu mezi tuzemskou fotbalovou elitu.

16.5.2010 1

Jedna ze dvou včerejších předehrávek 27. kola II. fotbalové ligy mezi Vítkovicemi a Karvinou rozhodla o tom, že Vítkovická loď se definitivně potopila do třetiligových hlubin.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Jedna ze dvou pátečních předehrávek 27. kola II. fotbalové ligy mezi Vítkovicemi a Karvinou rozhodla o tom, že Vítkovická loď se definitivně potopila do třetiligových hlubin.

Juliska viděla gólovou přestřelku, v níž zdolala Dukla Zlín 3:2. Valaši tak vlastně ztratili šanci na návrat do nejvyšší soutěže.

V sobotu nejprve porazila i bez kouče Petržely, který byl v týdnu odvolán, Viktoria Žižkov Sokolov 2:1.

Sestupem ohrožené sparťanské béčko nestačilo na favorita z Ústí nad Labem (1:2).

Třinec doma nezaváhal v boji s Vlašimí. Výhru 2:1 Slezanům zařídil Onuchukwu, který zaznamenal obě branky vítězů.

Další zápas skončil z pohledu opavských fotbalistů skandálem. Svěřenci Jaroslava Horáka nezvládli klíčový záchranářský duel s Hlučínem a po porážce 0:1 je čekají horké chvilky. Navíc vrabci na střeše opavského stadionu si začínají cvrlikat o blížícím se zemětřesní.

Hradec Králové mohl po utkání v Mostu slavit postup do nejvyšší soutěže, veselí ale musel po remíze 1:1 minimálně do dalšího kola odložit.

Zenit Čáslav v druholigovém boji o záchranu přivítal v neděli Vysočinu Jihlavu. Tři body by Zenitu hodně pomohly, jenže po porážce 0:3 si místo nich připsal další tři minusové body a náskok na Spartu B činí stále pouhý bod.

Čáslav - Jihlava 0:3 (0:1)

První vzrušení v publiku přinesla 8. minuta a únik Fikejze za jihlavskou obranu. Svou akci však nedotáhl. Úspěšnější byl ve 24. minutě jihlavský Radek Görner, který napřáhl z pětadvaceti metrů přesně ke vzdálenější tyči Fryštákovy brány – 0:1.

Další závar před domácí brankou obstaral po rohovém kopu Krutý, míč musel vyhlavičkovat z brankové čáry Ptáček. V závěru poločasu si domácí vytvořili mírnou převahu, ta však k vyrovnání nevedla.

V 53. minutě dostal míč za obranu Čáslavi rychlík Dolejš. Při samostatném postupu na Fryštáka napálil jen brankářovy nohy. Domácí stále pokračovali v nakopávání balonů, jenže ty se odrážely jako od zdi. V 65. minutě vrátil odražený roh Hašek na hlavu Haniaka, jeho hlavička skončil vedle pravé tyče.

Proti vyrovnání byl v 71. minutě jihlavský brankář Uvarenko, který reflexívně vyrazil Haškovu dělovku z voleje. Jihlava vzápětí vyškolila Zenit v produktivitě. Z rohu velkého vápna napřáhl Pavel Simr a Fryšták se mohl jen dívat, jak míč mizí u jeho levé tyče – 0:2. To ale nebylo vše. V 79. minutě vypálil jihlavský Dolejš a Fryšták s vypětím všech sil vyrazil míč na břevno.

V závěru střetnutí se domácí pokusili o tlak, výsledkem však byla pouze zahozená šance Džafiče. Naopak finální trefu zařídil po rychlém brejku v nastaveném čase jihlavský Pavel Simr – 0:3.

Branky: 74. a 90.+2 Simr, 24. Görner. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Ubias. ŽK: Haniak, Ricka, Džafič - K. Karlík, Gavrič, Krutý. Diváci: 435.

Čáslav: Fryšták - Kotrba, Ptáček, Ricka, Růžička - Pilař (31. Džafič) - Kunášek, Haniak (80. Procházka), Šisler (46. Hašek), Hlava - Fikejz. Trenér: Hřídel.
Jihlava: Uvarenko - K. Karlík, Tlustý, Šimáček, Gavrič - Dolejš (90. Demeter), Gába, Görner, Dort (88. Cihlář), Krutý - Franěk (68. Simr). Trenér: Urban.

Most - Hradec Králové 1:1 (0:0)

Branky: 77. Hofmann - 69. Hochmeister. Rozhodčí: Makovička - Hojsík, Moláček. ŽK: Nesvadba, Hora - Wozniak. Diváci: 400.

Most: Paleček - Knakal, Běloušek, Nesvadba, Fleišman - Andrei, Jedinák, Hofmann (77. Štumpf), Schut (75. Loos) - Jendruščák (90. Rosendo), Hora. Trenér: Štefko.
Hradec Králové: Lindr - Kasálek, Chleboun, Wozniak - Janoušek, Poděbradský (82. Tomašák), Fischer, Hochmeister, Rezek - Černý, Dvořák. Trenér: Kotal.

Opava – Hlučín 0:1 (0:0)

Sobotní záchranářský duel začal v Opavě opatrně s řadou nepřesností. V 5. minutě se ke střele v šestnáctce Hlučína dostal Halaška, Hanuš ovšem zůstal v klidu.

Stejně vyzněla na druhé straně hlavička Gulajeva. První vážnější akce přišla v 19. minutě. Partyš zahrával trestný kop a brankář Hlučína s vypjetím sil vytáhl balon na rohový kop. Chvíli na to skončila v Hanušově náruči lehká střela Halašky. Největší šance Slezského FC přišla ve 21. minutě.

Gonda se po individuálním průniku dostal až před Hanuše, ten mu skočil pod nohy a zabránil tak změně skóre. A když lapil hostující brankář i další trestňák Partyše mohl skóre otevřít Hlučín.

Sudí otočil zákrok Žižky na Partyše nečekaně ve prospěch Hlučína. Míč se z ničeho nic dostal k Bogdaňovi ze sedmi metrů netrefil branku.

Bídná podívána pokračovala i ve druhém poločase. Opavští se zdržovali častěji na půlce svého protivníka. V 58. minutě gólman Hanuš neudržel balon, ten se dostal ke Korčianovi.

Ke smůle domácích jeho střelu vykopl Bartošák nad. V 69. minutě přišel z ničeho nic útok Hlučína. Dlouhý centr od Bogdaně propadl domácí obranou až k Hoškovi, který šokoval stadion v Městských sadech – 0:1 a z ochozů se začal ozývat pískot. Hra poté ještě více upadla, nervózní Opava nevěděla co má hrát.

Její pokus o obrat připomínal křeč. V samotném závěru přece jen domácí mohli vyrovnat, Gondovu šanci, ale hostující zadáci odvrátili. Opava má za sebou další blamáž.

„Pro oba týmy těžký a důležitý zápas. Viděli jsme já i celé mužstvo, Opavu hrát v Karviné, a to nám pomohlo,“ řekl na úvod pozápasového hodnocení trenér Hlučína Václav Daněk. „Opava začala dobře, hrála důrazně, kopala spoustu standardek, naštěstí z toho nic nevytěžila,“ pokračoval hostující kouč.

„Do druhého poločasu jsme šli s tím, že je zapotřebí zlepšit práci stoperů a čekat na svou šanci. Ta přišla, dali jsme šťastný gól, který má pro nás cenu zlata,“ usmíval se po zápase Daněk. „Zápas jsme nezvládli, tím se chci omluvit všem našim fanouškům,“ řekl se skleslým výrazem ve tváři domácí trenér Horák.

„Byli jsme lepším týmem než soupeř, jenomže nejsme schopni dát gól. Pak přijde tragická chyba našeho gólmana a my prohrajeme. Nedá se nic dělat, musíme bodovat dál,“ zakončil zdrcený Horák.

Branka: 69. Hošek. Rozhodčí: Příhoda – Mencl, Tauber. ŽK: Halaška, Gonda, Partyš – Gulajev, Javorek, Hrtánek. Diváci: 1373

Opava: Novák – Uvíra, Cigánek, Kiša – Furik (77. Přecechtěl) – Partyš, Gonda, Nepožitek (56. Biro), Schaffarczik – Korčian, Halaška (60. Klesnil). Trenér: Jaroslav Horák.
Hlučín: Hanuš – Dohnálek, Dohnálek, Švrček, Bartošák – Žižka (85. Dobeš), Dzierzega (64. Sokol), Javorek (90. Tomáš), Hrtánek – Gulajev, Hošek. Trenér: Václav Daněk.

Třinec - Vlašim 2:1 (1:0)

Branky: 14. a 75. Onuchukwu - 77. Süsser. Rozhodčí: Hájek - Gallo, Handlíř. ŽK: Lisický, Onuchukwu - M. Nešpor, J. Veselý, Jungr. Diváci: 411.

Třinec: Lipčák - Lisický, Kuděla, Hupka, Bednarek - Malíř, Ceplák (78. Hanus), Maroši, Eismann - Joukl (78. Doležal), Onuchukwu (85. Szmek). Trenér: Neček.
Vlašim: Toma - J. Veselý, M. Nešpor, Kropík, D. Nešpor - Vebr - Süsser, Stejskal (54. Svátek), Jungr - Štochl (74. Mucha), Petr (66. M. Veselý). Trenér: Nádvorník.

Sparta Praha B - Ústí nad Labem 1:2 (1:1)

Sen ústeckých fotbalistů o postupu do Gambrinus ligy dostal v sobotu dopoledne reálné obrysy. Severočeši totiž zvítězili na půdě rezervy pražské Sparty 2:1 a na třetí Zlín mají v tabulce již devítibodový náskok.

Moravané navíc nezvládli své utkání na Julisce a s Duklou prohráli 2:3. Hráčům FK Ústí tak k postupu do nejvyšší soutěže ve zbývajících třech zápasech sezony stačí jednou zvítězit. Partička kouče Svatopluka Habance může dát chladit šampaňské a již za týden může v domácím souboji s Čáslaví po 51 letech slavit postup do nejvyšší soutěže.

„Máme to skvěle rozehrané. Tahle výhra byla hodně důležitá,“ radoval se špílmachr týmu Jan Martykán.

Na Strahově to přitom dlouho vypadalo, že se oba celky o body podělí. Svěřenci kouče Habance se sice často tlačili do zakončení, ve 30. minutě to ale byli oni, kdo mohl prohrávat. Domácí forvard Putz totiž napřáhl a střela skončila na břevnu branky hostujících

O čtyři minuty později už se skóre měnilo. Po centru Benčíka se hlavou prosadil sparťanský odchovanec Zdeněk Volek a poslal Ústečany do vedení. To ale hostujícím hráčům dlouho nevydrželo, krátce před poločasovým hvizdem totiž po standardní situaci vyrovnal na 1:1 agilní útočník Putz.

„Do zápasu jsme vstoupili dobře a dostali jsme se do vedení. Bohužel jsme ale znovu neuhlídali standardku soupeře a letos už poněkolikáté jsme dostali zbytečný gól do šatny,“ vypráví Martykán.

Podle jeho slov se ale ústečtí hráči o výsledek nebáli. „Věřili jsme si. Všichni jsme věděli, o co se hraje.“

Do druhé půle vlétli Severočeši s cílem rozhodnout zápas ve svůj prospěch a obléhali domácí branku. Žádnou z obrovských šancí ale dlouho nedokázali proměnit. „Od 55. minuty jsme měli drtivý tlak, ale všechny šance jsme spálili,“ kroutil hlavou Martykán.

Vysvobození Severočechů ze střeleckého prokletí přišlo až v 71. minutě, kdy hrdina zápasu Zdeněk Volek vstřelil svou druhou branku v utkání. „Zdeněk vyslal krásnou křižnou střelu, když to člověk takhle trefí, tak je brankář bez šance,“ pochválil svého spoluhráče záložník FK Ústí.

Se svými spoluhráči může už za týden v domácím prostředí oslavit postup. „Hrát o postup doma a navíc v přímém přenosu televize, to je lákadlo. Je to nejlepší možný scénář, jaký jsme si mohli přát. Snad to vyjde,“ přeje si před soubojem s Čáslaví zkušený středopolař Martykán a dodává: „Snad nás přijdou podpořit diváci.“

Branky: 45.+1 Putz - 34. a 71. Volek. Rozhodčí: Franěk - Kordula, Kubáň. ŽK: Dvořák (Ústí). Diváci: 268.

Sparta B: Mokrohajský - Belaid, Švec, Krch, Droppa - Krejčí (59. Glaser), Kovba, Folprecht, Divíšek - Skalák, Putz (73. Nádeníček). Trenér: Svoboda.
Ústí: Novák - Martykán, Džuban, Valenta, Zachariáš - Benčík, Volek, Dvořák, Jindráček (90. Brožík) - Rudnyckyj (85. Franc), Hyčka. Trenér: Habanec.

Sokolov - Viktoria Žižkov 1:2 (1:0)

Branky: 22. Vaněček - 52. Zengue, 83. Kalod. Rozhodčí: Ochotnický - Lhoták, Košec. ŽK: Pilař - Vepřek, Zengue, Kalod. Diváci: 1080.

Sokolov: Bertelman - Kaplan (86. Dejmek), Kura, Studík (46. Jašíček), Čupr - Podrazký, Javorský, Pilař, Vaněček - Duchnič (58. Radzinevičius), Mlika. Trenér: Purkart.
Žižkov: Hruška - Šťastný, Petrů, Procházka, Vepřek - Martan (86. Vaculík), Culek, Pulkert (78. Schneider), Zengue - Kalod, Koukal (90. Kočí). Trenér: Veselý.

Vítkovice – Karviná 1:1 (1:0)

A to přesto, že se Vlkovu týmu na jaře už po několikáté podařilo jít do vedení, když se po Jandově rohu hlavou trefil vytáhlý Petr Reinberk. „Škoda, že jsme to opět nedotáhli do vítězného konce. Ale i tak kluky chci pochválit. Kdo to nezažil, nemůže vědět, jak se na hřišti v takové situaci hraje,“ prohlásil po utkání domácí trenér Vlk.

V prvních pětačtyřiceti minutách matně hrající Karvinští po změně stran sešlápli plynový pedál a stále častěji ohrožovali Vaclíkovu branku. Mišinskému se po krásné akci Milosavljeva skórovat sice ještě nepodařilo – Vaclík jeho střelu po centru Milosavljeva vyškrábl na břevno, ale o pár minut později se díky povedené dalekonosné ráně Kostolániho už skóre vyrovnalo.

„Bod z venku je možná dobrý, ale já spokojený rozhodně nejsem. Hodně mě zklamal přístup hráčů. Nechtělo se jim běhat v zápase, takže se večer proběhnou na mimořádném tréninku,“ hněval se na svůj tým kouč Karviné Jiří Balcárek.

Branky: 39. Reinberk – 68. Kostoláni. Rozhodčí: Býma – Wilczek, Tacina. Bez karet. Diváci: 230.

Vítkovice: Vaclík – Silveira, Cverna, Čelůstka, Vlk – Reinberk (71. Mach), Kučerňák, Motyčka, Kovář (71. Sládek), Janda – Hritz (87. Drábek). Trenér: Lubomír Vlk.
Karviná: Kučera – Kostoláni, Hoffmann, Buryán, Staš – Ciku (46. Suchý), Mišinský, Ficek (65. Pontus), Pavlík, Milosavljev – Opic. Trenér: Jiří Balcárek.

Dukla - Zlín 3:2 (2:1)

Branky: 18. P. Malý, 32. Šiml, 78. Chigou - 21. Kroupa, 84. Žůrek. Rozhodčí: Adam - Slavík, Szarowski. ŽK: Chigou - Abraham. Diváci: 425.

Dukla: Rada - Pospíšil, Šmíd, Vorel, Mičic - P. Malý (85. Hanousek), Gedeon, Šiml - Svatonský (65. Berger), Vrána (86. Kučera), Chigou. Trenér: Kozel.
Zlín: Tobolík - Pazdera (65. Žůrek), Kroča, Zbožínek, Jelínek - Šmahaj (82. Šrom), Vozábal, Abraham, Novák - Bača (73. Bačík), Kroupa. Trenér: Minář.

1. FC Hradec Králové 27 18 7 2 44:17 61
2. FK Ústí nad Labem 27 18 4 5 47:25 58
3. Tescoma Zlín 26 15 4 7 42:29 49
4. FC Vysočina Jihlava 27 14 5 8 52:34 47
5. FK Viktoria Žižkov 27 13 5 9 37:34 44
6. Dukla Praha 27 12 6 9 42:37 42