Češi nezareagovali na bleskový gól Skotů. Vrba: Fanoušky jsme zklamali

Praha - Fotbalisté Skotska si poprvé z českého území odváží výhru. Svěřenci trenéra Pavla Vrby prohráli první letošní přípravný zápas 0:1 gólem z desáté minuty a ani na osmnáctý pokus pod jeho velením neudrželi čisté konto. Navíc nezvládli pátý přátelský duel z poledních šesti. Náladu si budou moci zlepšit v úterý ve Švédsku.

24.3.2016 2 AKTUALIZOVÁNO 25.3.2016

Vladimír Darida (vpravo) a Kenny McLean ze Skotska.Foto: ČTK/Michal Doležal

Čeští fotbalisté se po 17 letech střetli opět na Letné se Skotskem. V roce 1999 v kvalifikaci na Euro prohrávali už o dva góly, ale zápas dokázali fantasticky otočit a zajistili si postup. Nyní měl duel v Praze zcela jiný podtext: šlo o přátelské utkání a ze strany trenéra Pavla Vrby o testování hráčů (především mladíků).

Důvod je logický. Český lodivod hledá ideální sestavu pro letní mistrovství Evropy ve Francii, které začíná přesně za 78 dnů.

A jaký byl tedy první letošní přípravný zápas v podání českých mušketýrů? Rozpačitý.

Do třicáté minuty domácí fotbalisté předváděli (i přes inkasovaný gól) pohledný útočný fotbal, poté se jejich hra zadrhla a prostřídané mužstvo se spíše hledalo. "Víme, že jsme naše fanoušky zklamali. Možná jsme měli v prvním poločase trošku smůlu, protože jsme dostali gól z jediné akce, kterou Skotové měli. My měli možná čtyři, ale gól jsme nedali " litoval trenér Vrba.

S debutanty v základu

Kvůli absenci nejzkušenějšího trojlístku Petr Čech, Tomáš Rosický a Jaroslav Plašil se dočkali reprezentační premiéry brankář Tomáš Koubek a také záložník Martin Frýdek, který tak oslavil své dnešní 24. narozeniny.

Pro Koubka ale debut nezačal ideálně. Už v desáté minutě po první šanci hostů inkasoval. Provizorní kapitán Sivok nezvládl ve středu hřiště souboj o míč, McLean našel Anyu, který se trefil přesně mezi Koubkovy nohy.

"Jsem rád, že jsem nastoupil, ale mám pocit, že to mohlo být lepší," říkal Koubek po debutu.

Češi tak ani na osmnáctý pokus pod trenérem Vrbou neudrželi čisté konto. "Věděli jsme, že pokud dostaneme první gól, budeme to mít těžké. Oni to pak zavřeli a nazdar," uvedl stoper Michal kadlec.

Dobrý výkon jen třicet minut

Zápasu předcházela minuta ticha za oběti teroristických útoků v Bruselu a za dnes zesnulou fotbalovou legendu Johana Cruyffa.

Češi začali parádně a už v osmé minutě měl na kopačce gól Dočkal, opora Sparty ovšem z přímého kopu nápálila pouze břevno a Necidovu dorážku hlavou už brankář McGregor vyrazil. Škoda!

A tak z první šance udeřilo Skotsko a pokazilo Koubkovi reprezentační debut. Čechy ovšem branka nesrazila, naopak. Stupňovali tlak a tlačili se za vyrovnáním: Daridovu dělovku ovšem McGregor vyrazil a poradil si i s vydařenou střelou Frýdka.

Od třicáté minuty ale Češi zvolnili, hosté vycítili šanci a duelu začali dominovat. "Hrozně to mrzí, protože z první akce dostaneme branku. Myslím, že pak bylo vidět, že jsme se snažili za každou cenu dát gól. Šancí jsme měli hodně, ale musíme si počínat daleko důrazněji v brankovém území," řekl záložník Kamil Vacek.

V úterý proti Švédsku

A ani po přestávce se obraz hry příliš nezměnil. Češi už nepůsobili tak nebezpečně a navíc mohli inkasovat druhý gól, McLean minul zadní tyč. Oba celky později žádaly po irském sudím McLaughlinovi penaltu, ale nedočkaly se.

Svěřenci trenéra Vrby si větší šanci vytvořili až osm minut před koncem, jedovatou přízemní střelu Pudila ale opět vytěsnil McGregor. Dalšího gólu se už 14.580 fanoušků nedočkalo a Skotsko se v Česku dočkalo první výhry.

"Bylo vidět, že jsme se zase čtyři měsíce neviděli, to je dlouhá doba. Navíc jsme v této sestavě nikdy nehráli. Nebylo to ideální," dodal Vrba.

Náladu si Češi mohou zlepšit v úterý ve Švédsku (ve čtvrtek prohrálo s Tureckem 1:2). Půjde o poslední přípravu před závěrečným soustředěním v Rakousku před červnovým evropským šampionátem.

Přípravné fotbalové utkání:

Česká republika - Skotsko 0:1 (0:1)
Branka: 10. Anya. Rozhodčí: McLaughlin - Broughton, Lynch (všichni Ir.). ŽK: Limberský, Skalák (oba ČR). Diváci: 14.580.

ČR: Koubek - Kadeřábek, Sivok, Kadlec, Limberský - Vacek (77. Mareček), Darida (87. Rada) - Dočkal (65. Kolář), Frýdek (46. Skalák), Šural (77. Pudil) - Necid (65. Vydra). Trenér: Vrba.
Skotsko: McGregor - Hutton, Martin, Berra, Robertson (58. Bannan) - McLean (58. Phillips), Snodgrass, Mulgrew, Fletcher, Anya (87. Caddis) - McCormack (77. Watt). Trenér: Strachan.

Autor: Lukáš Králíček

24.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 2

Donald versus
 Hillary. Lepší než Super Bowl?

Washington - Devadesát minut (v úterý ve tři hodiny ráno našeho času) bez reklam může posadit k obrazovkám až 100 milionů diváků. Rekord politických debat zatím drží superdebata Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana z roku 1980 (volby tehdy vyhrál R. Reagan). Tu vidělo 80 milionů lidí.

Firma Skytoll žádá ÚOHS, aby Kapsch nesměl vybírat mýto

Firma Skytoll, která vybírá mýto na Slovensku, rázně promluvila do další budoucnosti českého mýtného systému. Jak zjistil magazín Dotyk, v pátek na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poslala návrh, aby bylo ministerstvu dopravy zakázáno využívat služeb rakouské firmy Kapsch.

VÍME PRVNÍ
Mladý muž byl už dříve kvůli výhružným SMS, které posílal své bývalé přítelkyni, odsouzen za stalking. Nyní mu hrozí další soudní líčení. Podle informací Deníku byl Šimek obviněn