Zaragoza otočila duel v La Coruni, skvělý Messi vymazal rekord Pelého

Madrid - Fotbalisté vedoucí Barcelony vyhráli ve španělské lize na hřišti Mallorky 4:2 a desátou výhrou z úvodních jedenácti kol v sezoně si vylepšili klubový rekord. Dvakrát se za hosty prosadil Argentinec Lionel Messi, který svým 76. gólem v letošním roce překonal počin slavného Brazilce Pelého z roku 1958.

11.11.2012

Gólman Deportiva La Coruňa Daniel Aranzubia krásně likviduje jeden z pokusů střelců Zaragozy.Foto: ČTK/EFE/Javier Cebollada

Deportivo v Zaragoze vykročilo dobře za svou první venkovní výhrou po postupu do první ligy, nestačily mu k tomu však ani branky Gamy a Rikiho z úvodních 21 minut.

Ve 27. minutě snížil z penalty Apoňo, další čtyři branky pak domácí v přesilovce po vyloučení Pizziho přidali zásluhou Montaňése, Álvara Gonzáleze a dvou tref Postigy. Na konečných 3:5 korigoval skóre až v nastavení Bodipo. Nováček z La Coruni podobný výsledek zažil už na konci října, kdy podlehl 4:5 Barceloně.

Další nováček Vigo rovněž ztratil nadějné vedení o dva góly na hřišti Vallecana. Podobně jako Deportivo doplatil na to, že duel nedokončil v plném počtu hráčů: posledních padesát minut dohrával bez Cabrala a prohrál 2:3.

Málaga nepotvrdila dobrou formu z Ligy mistrů, kde zůstává bez porážky, a nevyužila možnost dostat se nejméně do neděle na třetí místo tabulky. Doma sice dokázala díky Saviolovi vyrovnat náskok Realu Sociedad, který vedl již od první minuty brankou Vely, na následný zásah Prieta ale již odpovědět nedokázala.

Messi opět bavil fanoušky

Katalánce poslal na Mallorce do vedení v 28. minutě Xavi, v posledních dvou minutách prvního poločasu přidali další dvě branky Messi a Tello. Domácí zdramatizovali duel po přestávce, když mezi 55. a 58. minutou snížili na rozdíl jediné branky Pereira a z penalty Víctor.

Barcu uklidnil dvacet minut před koncem svým druhým zásahem Messi. Vedoucí střelec španělské ligy si v tabulce střelců polepšil na patnáct branek.

Real Madrid vyhrál na hřišti Levante 2:1 až díky brance střídajícího útočníka Moraty z 84. minuty. Úřadující mistr ztrácí na Barcelonu ze třetího místa dál osm bodů.

Ronaldo dal gól a pak dohrál

"Bílý balet" poslal do vedení po dvaceti minutách Cristiano Ronaldo, který si však po úderu loktem natrhl obočí a do druhého poločasu už nenastoupil. Po změně stran vyrovnal střídající útočník Ángel, ale v závěru se minutu po příchodu na hřiště trefil madridský talent Morata.

Protivník Plzně v Evropské lize Atlético Madrid si spravil chuť po čtvrteční pohárové prohře 0:2 v Coimbře. Stejným rozdílem doma porazil Getafe a udržel se na druhé příčce s tříbodovou ztrátou na Barcelonu.

Madridský tým si zajistil deváté ligové vítězství v sezoně už brankami z prvního poločasu. Ve 24. minutě se prosadil útočník Adrián, minutu před přestávkou pojistil vedení turecký záložník Arda Turan.

Atlético si se složitou situací poradilo

Trenér madridského celku Diego Simeone nasadil sestavu: Courtois - Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luís - Suárez, Gabi - García (66. Rodríguez), Arda Turan (85. Emre Belözoglu), Adrián (84. Koke) - Falcao. Atlético v prvním zápase v Madridu porazilo Plzeň 1:0, na západě Čech se představí v posledním zápase skupiny B 6. prosince.

Athletic Bilbao, který je ve skupině Evropské ligy jedním ze soupeřů Sparty Praha, porazil FC Sevilla 2:1, přestože dohrával poslední čtvrthodinu v oslabení. Baskický celek poprvé od dubna vyhrál v domácí soutěži dvě utkání za sebou.

Bilbau se na stadionu San Mamés povedl především prvním poločas, ve kterém se do branky Sevilly trefili záložníci De Marcos a Susaeta. Po změně stran si ale domácí zkomplikovali situaci. V 76. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Ander Herrera a tři minuté poté snížil z penalty Negredo. Athletic však těsný náskok udržel a v neúplné tabulce je dvanáctý.

Trenér Bilbaa Marcelo Bielsa nasadil do utkání sestavu: Iraizoz - Iraola, Gurpegi, Amorebieta, Aurtenetxe - De Marcos, Iturraspe, Ander Herrera - Susaeta, Muniain (72. López) - Aduriz (76. San José).
Bilbao v Praze na Letné podlehlo Spartě 1:3, mužstvo trenéra Vítězslava Lavičky přivítá na svém stadionu v posledním utkání skupiny 6. prosince.

Španělská fotbalová liga - 11. kolo:

Vallecano - Vigo 3:2 (59. Carrilho, 72. Tito, 82. Piti z pen. - 12. a 33. Aspas), Espaňol Barcelona - Pamplona 0:3 (22. Cejudo, 63. Kike Sola, 77. Omwu), Zaragoza - La Coruňa 5:3 (77. a 82. Postiga, 27. Apoňo z pen., 61. Montaňés, 66. Álvaro González - 13. Gama, 21. Riki, 90.+1 Bodipo), Málaga - San Sebastian 1:2 (37. Saviola - 1. Vela, 59. Prieto),  Valladolid - Valencie 1:1 (63. Víctor Pérez z pen. - 14. Cissokho), Bilbao - FC Sevilla 2:1 (27. De Marcos, 45.+1 Susaeta - 79. Negredo z pen.), Mallorca - FC Barcelona 2:4 (55. Pereira, 58. Víctor z pen. - 44. a 70. Messi, 28. Xavi, 45. Tello), Atlético Madrid - Getafe 2:0 (24. Adrián, 43. Arda Turan), Levante - Real Madrid 1:2 (62. Ángel - 21. Ronaldo, 84. Morata).

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.