Rezerva Sparty remizovala, Zlín vyhrál v Jihlavě

5.3.2010

Luboš Kozel.Foto: DENÍK/Ota Bartovský

Kola nejvyšší fotbalové soutěže se po zimní přestávce roztočila už před týdnem.

Druhá nejvyšší liga zažila restart ve čtvrtek v metropoli.

Rezerva Sparty na Strahově přivítala Třinec, a přestože kouč Zdeněk Svoboda využil hned čtveřici hráčů z kádru A–týmu, vítězství neslavil. Utkání skončilo 0:0 a rudá armáda zůstává na nelichotivém předposledním místě.

To zbývající dva zástupci Prahy ve druhé lize myslí mnohem výš.

Přestože od podzimu očekávala obě ambiciózní mužstva víc: Viktorii Žižkov patří pátá příčka, na postup ztrácí osm bodů, Dukla doposud nasbírala o šest bodů méně.

„Stále chceme do první ligy, ale na prognózy už jsme přece jen opatrnější,“ hlásí Martin Lafek, šéf představenstva klubu z Julisky.

Úvodní zápas po zimní přestávce odehraje Dukla v Karviné, formu ladila na týdenním soustředění v Tunisku, před jarem získala kouče Luboše Kozla a ten si po exotickém kempu pochvaloval: „Stihli jsme všechno, co jsme si naplánovali, jsem spokojen.“

Sparta B - Třinec 0:0

Rozhodčí: Bílek - Košec, Teuber. ŽK: Rada - Kobylík, Ceplák, Szmek, Martinčík. Diváci: 202.

Sparta: Kozáčik - Valíček, Sus, Švec, Belaid - Kalouda, Glaser, Rada, Folprecht (77. Kadeřábek) - Jurdík (45. Putz), Nádeníček (90. Droppa). Trenér: Svoboda.
Třinec: Lipčák - Chlebek, Lisický, Kuděla, Martinčík - Malíř, Ceplák (85. Maroši), Kobylík, Eismann - Matůš (79. Doležal), Szmek. Trenér: Neček.

Jihlava - Zlín 0:1 (0:0)

Jihlava začala zostra hned od první mimnuty byla aktivnějším týmem. Do šancí se dostal Simr a Görner. První zákrok nováčka v brance Jihlavy Maximse Uvarenka přišel v 6. minutě, kdy si v pohodě pohlídal hlavičku Bači. Zlín pak zvýšil svoji aktivitu.

Po chybě Cahy, který ztratil míč ve středu hřiště, se do protiútoku pustil Zlín. Kroupa ovšem mířil těsně nad jihlavskou svatyni.

Čtrnáctá minuta pak přinesla velké vzrušení na obou stranách. Po zaváhání Uvarenka se k balonu dostal Kroupa a míč dostal do sítě. Jenže radost ševců překazil praporek rozhodčího, který mávl ofsajd.

O dvě minuty později se do míče opřel Gabriel. Jeho skákavou střelu z pětatřiceti metrů vyrazil zlínský gólman před sebe, ale obránci Zlína byli rychlejší než dobíhající Mešanovič.

Ve 24. minutě byli domácí blízko vedoucí brance. Dorta zakroutil roh do branky, ale Skácel reflexivně vyrazil. Následná dorážka Gavriče šla těsně vedle tyče.

Poté si chvíle slávy užil i Zlín, když převzal mírnou iniciativu, ale na dostřel jihlavské branky se nedostal. Do 40. minuty předvedly oba týmy nezáživný fotbal.

Oživení přinesla až nádherná střela nového kapitána Filipa Dorta, která skončila na břevně. Po bojovném poločase se šlo do kabin za nerozhodného stavu.

Začátek druhého poločasu moc fotbalové krásy nepřinesl. Hrálo se spíše ve středu hřiště.

V 61. minutě ale přišel šok. Autové vhazování hostů prodloužil hlavou Gavrič přímo na kopačku Vozábala, který poslal střelou k tyči Zlín do vedení – 0:1.

O čtyři minuty později byl blízko vyrovnání Görner, který technickou střelou jen o centimetry minul levou tyč zlínské branky. Poté se po rohovém kopu k odraženému míči dostal Dort, ale jeho střelu Skácel vyrazil.

Jihlava se vehementně snažila srovnat a hrozila především ze standardních situací. Velkou šanci měl z přímého volného kopu Dort, ale Skácel byl proti.

Domácí se snažili s výsledkem ještě něco udělat, ale Zlín si jednobrankový náskok pohlídal. Navíc s přibývajícími minutami rostla nervozita a nepřesnost.

Branka:
61. Vozábal. Rozhodčí: Ardeleanu - Večeřa, Drastík. ŽK: Kroča(Zlín). Diváci: 779.

Jihlava: Uvarenko - Gabriel (76. Tlustý), Karlík, Caha, Gavrič - Dort, Gába (71. Krutý), Görner - Franěk (58. Dolejš), Simr, Mešanovič. Trenér: Urban.
Zlín: Skácel - Malcharek, Malý, Kroča, Novák (49. Elšík) - Vozábal, Šmahaj, Abrahám, Jelínek - Bača (80. Švach), Kroupa (90. Poznar). Trenér: Minář.

Vítkovice - Sokolov 3:1 (2:1)

Fotbalisté FC Vítkovice vstoupili do jarního snažení o udržení druholigové příslušnosti tím nejlepším možným způsobem, po nadšeném výkonu dokázali zvrátit nepříznivě se vyvíjející stav a dokráčeli k nesmírně důležitému vítězství.

„Do utkání jsme vstoupili dobře, ale pak nás zabrzdil pro nás v této sezoně typický laciný gól, když jsme při standardce neuhlídali střelce Jiřího Mliku.

Ale tentokrát se naštěstí nepoložili a ještě do poločasu jsme výsledek otočili v náš prospěch,“ řekl po utkání trenér Lubomír Vlk.

Vyrovnání přišlo po báječném Drábkově vysunutí kapitána Rygela, jenž si v zakončení počínal opravdu mazácky a do vedení Váítkovice poslal po skvělém zákroku Vaclíka při šanci Mliky na opačné straně přesně hlavičkující Martin Motyčka.

Ve druhé půli to byly překvapivě Vítkovice, které si zpočátku vytvářely jednu šanci za druhou, ale prosadili se až čtvrthodiny před koncem díky Drábkově pohotové dorážce Rackovy střely. „Zápas jsme mohli určitě rozhodnout dříve, ale i tak jsem za ty body rád. Výkon však pochopitelně měl vady na kráse,“ doplnil Vlk.

„Mně nezbývá než domácím pogratulovat k výkonu i k vítězství, za kterým šli daleko rozhodněji než my. Naši hráči si tady asi jen přijeli zahrát fotbal, což na zdravě agresivního soupeře stačit určitě nemohlo,“ pravil zklamaný trenér Sokolova Stanislav Purkart.

Branky:
35. Rygel, 40. Motyčka, 74. Drábek - 19. Mlika. Rozhodčí: Kocián - Vysloužil, Lakomý. ŽK: Cverna, Hritz - Šmerda, Dejmek. Diváci: 320.

Vítkovice: Vaclík - Reinberk, Novák, Cverna, Juřátek - Racko (76. Mach), Čelůstka, Motyčka, Rygel - Drábek (76. Sládek), Ujčík (87. Hritz). Trenér: Vlk.
Sokolov: Zacharda - Šmerda, Kura, Studík, Čupr (76. Hanzlík) - Podrazký, Čada, Pilař, Vaněček - Mlika (84. Dejmek), Radzinevičius. Trenér: Purkart.

Hlučín - Hradec Králové 1:1 (1:1)

Zajímavá a divácky atraktivní partie vítěze nepoznala, byť se o zisk tří bodů obě mužstva snažila až do závěrečného hvizdu s nadhledem pískajícího rozhodčího Dušana Možíše.

Smírný výsledek duelu zachraňujícího se Hlučína s favorizovaným Hradcem Králové se zrodil už v úvodní čtvrthodině utkání. Ale šancí ke strhnutí vítězství na jednu či druhou stranu bylo k vidění více než dost.

Ovšem žádná další z nich se neujala. Některé lapili spolehlivě chytající brankáři, v jiných chybělo hráčům v zakončení více klidu a rozvahy.

„Nechci říkat, že jsme vstoupili do zápasu laxně, ale zřejmě si mí svěřenci mysleli, že se jim tady nemůže nic stát, a podle našich představ hráli až po změně stran. Chtěli jsme tady vyhrát, a myslím si, že jsme si vypracovali i dost šancí, takže remízu v Hlučíně bereme spíš jako ztrátu než zisk,“ netajil zklamání kouč královéhradeckého celku Václav Kotal.

Domácí se dostali do vedení po nezištné přihrávce Petra Koubka na rozběhnutého Radka Gulajeva, který v zakončení prokázal rozvahu a zakončoval po kličce bránkaři Jiřímu Lindrovi do prázdné branky.

Ale hosté dlouho s vyrovnáním neotáleli a prakticky hned z výkopu srovnali po rychlé akci hbitého Tomáše Rezka pohotovou střelou Václava Pilaře na konečných a soudě podle počtu dalších brankových příležitostí zřejmě i spravedlivých 1:1.

„Po góle jsme určitě euforii nepropadli, spíš jsme soupeře nedokázali rychle pokrýt,“ říkal zklamaně kapitán Hlučína Petr Žižka.

Přesto se do půle mohlo skóre ještě několikrát změnit, ale třeba po fatální chybě hostujího obránce Karala uspěchal střelu Koubek a v závěru první pětačtyřiceti minutovky se dvakrát zaskvěl domácí brankář Hanuš po Pilařových střelách z bezprostřední blízkosti.

„V naší situaci musíme brát každý bod a třeba se nakonec ukáže, že ten proti Hradci pro nás bude mít cenu zlata. Škoda, že jsme nedotáhli další slibné příležitosti do úspěšného zakončení, mohli jsme být nyní ještě o něco šťastnější,“ doplnil Žižka.

Ve druhé půli už přece jen za delší provaz častěji tahali Východočeši, ale i tak se autor jediné sobotní trefy Radek Gulajev dostával do dvou velmi nadějných palebných pozic.

Avšak v prvním případě těsně nedosáhl na Javorkův nákop za obranu „votroků“ a ve druhé šanci, jež mu připravil Petr Bogdaň, jej Chleboun s přehledem zablokoval a k míči nepustil.

To na opačné straně se hned několikrát musel předvést mladý reprezentační brankář Jan Hanuš, jenž si dokázal poradit s nebezpečnými pokusy Fischera, Hochmeistera, Dvořáka či Rezka.

Především reflexivní zákrok po prudké Dvořákově hlavičce byl více než brilantní.

„Určitě jsme měli před soupeřem respekt, já osobně jej považuji za jeden z nejkvalitnějších týmů v soutěži. Naši hráči však až na pár výjimek hráli důsledně. Bohužel jsme zaváhali po vstřelené brance, čehož soupeř nacvičenou, řekl bych strojovou akcí využil. Nakonec jsme však i za ten jeden bod rádi, protože nás v závěru hosté kvalitně zahrávanými standardními situacemi dost trápili,“ vydechl domácí trenér Václav Daněk.

Branky:
13. Gulajev - 15. Pilař. Rozhodčí: Možíš - Zlámal, Moláček. ŽK:Dohnálek, Dobeš, Bogdaň - Wozniak. Diváci: 432.

Hlučín: Hanuš - Dohnálek, Švrček, Tomáš, Šiklič - Žižka, Javorek, Bogdaň, Dobeš - Gulajev, Koubek (75. Dzierzega). Trenér: Daněk.
Hradec Králové: Lindr - Wozniak, Chleboun, Karal (86. Němeček) - Rezek, Hochmeister, Fischer, Poděbradský - Pilař, Černý, Dvořák. Trenér: Kotal.

Ústí nad Labem - Opava 1:1 (1:0)

Domácí Severočechy poslal do vedení na konci poločasu z velmi přísné penalty Valenta. To opavští byli v úvodní pětačtyřiceti minutovce v útoku téměř bezzubí.

Do druhé půle změnil trenér Horák rozestavení. Ovšem hned na začátku poločasu musel vytáhnout perfektní zákrok brankář Novák a v zápětí zachránilo Slezany od pohromy břevno. V 51. minutě zahrával Partyš standartní situaci a Uvíra hlavou vyrovnal.

V dalším průběhu už diváci branku neviděli a Opava vstoupila do jara remízou.

„Bod má pro nás velkou cenu. Ústí ukázalo, že má kvalitní tým, působilo fotbalovějším dojmem. Nám hlavně v prvním poločase chybělo více agresivity,“ řekl trenér Jaroslav Horák.

Branky:
43. Valenta z pen. - 51. Uvíra. Rozhodčí: Hrubeš - Mencl, Koval. ŽK: Půda, Gonda, Klesnil (všichni Opava). Diváci: 558.

Ústí nad Labem: R. Novák - Hyčka, Džuban, Valenta, Dvořák - Franc,Martykán, Zachariáš, Volek - Karlík (79. Melunovič), Jindráček. Trenér:
Habanec.
Opava: O. Novák - Kolínek, Půda, Mezlík, Uvíra - Partyš (86. Korčian),Furik, Gonda, Kiša (38. Wirth) - Klesnil, Halaška (75. Přecechtěl). Trenér:
Horák.

Karviná - Dukla Praha 1:1 (1:0)

Prokřehlí karvinští diváci sledovali zprvu mírnější aktivitu na straně domácích.

rohu Hoffmanna hlavičkoval v notném předklonu Pavlík a málem z toho byl gól, když míč skončil těsně nad břevnem. Bitva o střed pole neměla v první půli vítěze.

Domácí to na zmrzlém trávníku dobře zkoušeli z dálky a gólman Dukly Svoboda měl s těmito míči značné problémy. Například s ranou Pavlíka ze třiceti metrů. Aktivnější domácí se snažili o první gól.

Tečovaná rána Milosavljeva ještě brankou neskončila, pouze na horní síťce, ale ve 44. minutě už uhodilo. Ještě předtím si Dukla vypracovala první možnost, ale Kulvajt hlavičkoval vedle.

Pak se ale do míče opřel specialista na tohoto soupeře Mišinský a ranou z rohu velkého vápna překvapil Svobodu, jemuž míč odskočil nejspíš na drnu.

Úvod poločasu domácím moc nevyšel, když po zpackaném signálu se do protiútoku vyřítila lavina šesti hráčů Dukly a Suchý celý brejk zastavil takzvaným „dobrým“ faulem. Jinak mohlo být zle.

Varování Karviné nestačilo. Nechala pak totiž zakončovat Gedeona a v 65. minutě i Malého, jehož rána skončila těsně vedle.

Nakonec se soupeř dočkal vyrovnání. Na malém vápně využil centr Šimla střídající Chigou, který překvapivě nehrál od začátku a hlavou skóroval. Pak už hrála zase jen Karviná. Měla více ze hry, avšak všechny útočné pokusy končily nepřesným zakončením.

Nakonec ještě brankář Kafka zachránil domácím bod, když v závěru špičkou kopačky vypíchl míč hostujícímu Hanouskovi.

„Vzhledem ke klimatickým podmínkám i faktu, že se jednalo o první jarní zápas, jsme sledovali celkem slušný fotbal. V první půli byla hra vyrovnaná, bohužel jsme Karvinou pustili zbytečně do vedení po nezvládnuté brejkové situaci. Měli jsme ve hře dobré pasáže, ale finále všech akcí jsme neřešili moc fotbalově,“ hodnotil první půli trenér Dukly Luboš Kozel, kterého inkasovaný gól do šatny rozhodně nepotěšil.

Zato mu vyšla střídání. „To ano, po přestávce jsme měli gólovek víc. Ale pořád nám dělaly problémy nakopávané balony. Poradit si s útočnou dvojicí Opic – Mišinský pro nás nebylo snadné. Nakonec je konečná remíza zasloužená,“ dodal mladý kouč Dukly.

V tom se ostatně shodl i s trenérem Karviné Leošem Kalvodou.

„Víme o tom, že Dukla má velmi kvalitní tým, přesto nás ztráta bodů mrzí, i když výsledek je asi spravedlivý. Nechali jsme si dát hloupý gól po chybě Milosavljeva, který zbytečně zpracovával balon na prsou,“ zlobil se Kalvoda a vzápětí srbského borce vystřídal.

Přitom Milosavljev byl směrem dopředu hodně nebezpečný, rozhodně více než jeho náhradník Tchami. „To nemělo na změnu v sestavě vliv, pro vystřídání Vláda jsem byl rozhodnutý už před gólem,“ vysvětloval první muž karvinské lavičky.

Branky:
44. Mišinský - 67. Chigou. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Gallo. ŽK: Suchý, Staš - Malý, Mikula. Diváci: 1357.

Karviná: Kafka - Hoffmann, Suchý, Buryán, Staš - Ciku, Pavlík, Ficek,Milosavljev (75. Tchami) - Mišinský, Opic. Trenér: Kalvoda.
Dukla: Svoboda - Mikula, Vorel, Šmíd (64. Berger), Mičic - Šiml, Gedeon,Malý (85. Hanousek) - Svatonský, Kulvajt (64. Chigou), Vrána. Trenér: Kozel.

Autor: Jan Hamrník

5.3.2010 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.