Žilina šokovala Anglii, vyhrála na Aston Ville

Praha – Postup si vPoháru UEFA zajistili Wolfsburg, Braga a Valencie. Přes prohru jde dál i Aston Villa.

4.12.2008

Hráči Žiliny se radují v gólu na hřišti Aston Villy, který vstřelil Leitner (vpravo). Foto: REUTERS/Darren Staples

Pořádným šokem skončil pro hráče i fanoušky Aston Villy jejich zápas v Poháru UEFA proti Žilině. Jasný outsider přijel do Villa Parku bez bázně a hany a díky vítězství 2:1 se v tabulce skupiny F posunul před Slavii. Aston Villa přes prohru postupuje do jarních bojů.

Žilina dokázala porazit v evropských pohárech anglický tým naposledy v roce 1975. Ve čtvrtek si svěřenci trenéra Dušana Radolského připsali další historický triumf. V Poháru UEFA přesto končí.

Skóre otevřel v 16. minutě Leitner, i když mu pomohlo štěstí a také nepozornost obrany domácích. Obránce Knight i gólman Guzan podcenili Leitnerův centr zleva a míč k překvapení všech skončil v síti.

Na 2:0 pro Žilinu zvyšoval o chvíli později Štyvar a trenér domácích O’Neill začal být nervózní. Trochu ho v 28. minutě uklidnil Delfouneso, který snížil na rozdíl jediné branky. To ale bylo od Aston Villy v ofenzivě vše.

Domácí si sice vytvořili několik šancí, žádnou však nevyužili. Nepomohlo jim ani vyloučení Leitnera, který v 79. minutě viděl za faul druhou žlutou a následně červenou kartu. Žilina svůj těsný náskok ubránila a dosáhla nečekaného úspěchu.

Sionko s Pospěchem ještě postup jistý nemají

Reprezentanti Libor Sionko a Zdeněk Pospěch nastoupili v základní sestavě FC Kodaň. Dánský celek přivítal na svém hřišti v rámci skupiny G Rosenborg Trondheim. Domácí si díky trefě Antonssona těsně před koncem zajistili alespoň bod za remízu 1:1.

Kodaň tak ještě může postoupit. V posledním kole základní části se o šanci jít do vyřazovacích bojů utká s Bruggami. Valencie si postup s této skupiny zajistila už ve čtvrtek.

Jistý postup už má i Wolfsburg a Braga. Německý tým doma přetlačil 3:2 anglický Portsmouth, skóre otevřel exteplický útočník Edin Džeko. Český obránce Jan Šimůnek se na trávník dostal až v 88. minutě.

To Braga zarmoutila jiného českého fotbalistu. Vyloupila totiž Heerenveen, za který odehrál celé utkání Michal Švec. Ten se zapsal do dějin duelu jen žlutou kartou, Braga vyhrála 2:1.

POHÁR UEFA:

Skupina E: Wolfsburg – Portsmouth 3:2 (3. Džeko, 23. Gentner, 74. Misimovič – 11. Defoe, 14. Mvuemba; Jan Šimůnek nastoupil za domácí v 88. minutě)
Heerenveen – Braga 1:2 (19. Sibon – 35. Renteria, 55. Aguiar; Michal Švec odehrál za domácí celý zápas)

1. VfL Wolfsburg 3 3 0 0 11:5 9
2. AC Milán 3 2 1 0 6:3 7
3. Braga 4 2 0 2 7:5 6
4. Portsmouth 3 0 1 2 4:8 1
5. Heerenveen 3 0 0 3 3:10 0

Skupina F: Aston Villa – Žilina 1:2 (28. Delfouneso – 15. Leitner, 19. Štyvar; Šourek a Vomáčka odehráli na Žilinu celý zápas)
Slavia Praha - Hamburger SV 0:2 (30. Olič, 90. z pen. Petrič, ČK: 90. Vaniak))

1. Hamburk 3 2 0 1 4:2 6
2. Aston Villa 3 2 0 1 4:3 6
3. Ajax Amsterdam 3 2 0 1 3:2 6
4. Žilina 4 1 1 2 3:4 4
5. Slavia Praha 3 0 1 2 0:3 1

Skupina G: Valencie - FC Bruggy 1:1 (60. Žigič – 19. Alcaraz)
FC Kodaň - Rosenborg Trondheim 1:1 (85. Antonsson – 32. Iversen; Libor Sionko a Zdeněk Pospěch odehráli za domácí celý zápas)

1. St. Etienne 3 2 1 0 7:2 7
2. Valencia 3 1 2 0 6:2 5
3. FC Bruggy 3 0 3 0 2:2 3
4. FC Kodaň 3 0 2 1 3:5 2
5. Rosenborg Trondheim 4 0 2 2 1:8 2

Skupina H: Lech Poznaň - La Coruňa 1:1 (41. Rengifo – 2. Colotto)
Nancy - CSKA Moskva 3:4 (4. Zerka, 72. Feret, 78. Camerling – 22., 61. a 88. Vagner Love, 33. Ramón)

Třetina mladých Japonců věří, že se upracuje k smrti

Mladické nadšení a optimismus u Japonců do třiceti let nehledejte. Z celé planety jsou nejvíce pesimističtí. Mají strach z budoucnosti a bojí se mít i děti.

Italský premiér Renzi po prohře v referendu ohlásil svou demisi

Řím - Italský premiér Matteo Renzi Renzi po těžké porážce v nedělním referendu o reformě ústavy ohlásil, že dnes podá demisi. V televizním vystoupení řekl, že výsledky referenda jsou naprosto jasné a že přebírá plnou odpovědnost za porážku.