Fotbalisté USA a Mexika se utkají ve finále Zlatého poháru

CHICAGO - Fotbalisté Spojených států amerických mají stále šanci na obhajobu vítězství ve Zlatém poháru, šampionátu pro týmy zóny CONCACAF. Ve čtvrtečním semifinále v Chicagu porazili 2:1 Kanadu a v neděli si o titul zahrají s Mexikem. To semifinálovou výhrou 1:0 ukončilo překvapivé vítězné tažení debutantů z Guadeloupu.

22.6.2007

O postup hostitelské země se postarali Frankie Hejduk a Landon Donovan. Hejduk, který loni kvůli zranění kolena přišel o mistrovství světa, se trefil ve 39. minutě a v národním týmu skóroval poprvé po bezmála sedmi letech. Donovan pak v samém závěru prvního poločasu proměnil pokutový kop. Kanaďané sice vzápětí dostali míč do branky, ale gól nebyl uznán kvůli ofsajdu.

Snížení se tak hosté dočkali až čtvrt hodiny před koncem, kdy vykřesal naději Iain Hume. Kanaďané dokázali v nastaveném čase vyrovnat, ale mexický rozhodčí Benito Archundia gól znovu neuznal kvůli postavení mimo hru. Televizní záběry však odhalily, že se míč na kopačku Atiby Hutchinsona odrazil od jednoho z amerických obránců, takže branka měla platit.

Dosud neporažení Američané ve finále narazí na Mexičany, kteří gólem Pavla Parda ze 69. minuty ukončili guadeloupský zázrak. Mexičané byli ve finále Zlatého poháru už čtyřikrát a ani jednou neprohráli.