Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den Ivana Hoffmana: Národní zájem

V debatě na Žofínském fóru definoval prezident Miloš Zeman český národní zájem jako zájem o to, abychom měli suverénní stát. Že to se státní suverenitou vůbec není jednoduché, plyne z prezidentem zmíněné podobnosti „sdílené suverenity", na které je založena EU, a „omezené suverenity", kterou razil Leonid Iljič Brežněv.

23.6.2017 191
SDÍLEJ:

Ivan HoffmanFoto: Archiv

Jde o to, zda redukovat národní zájem na členství ve vítězném týmu, anebo národním zájmem rozumět právo chovat se ve společném klubu svobodně. Nynější pochybnost, zda je sdílená suverenita naším národním zájmem, souvisí s rozsahem integrace, kdy se prostor pro nezávislé rozhodování národního státu omezuje na řešení banalit a mít nezávisle nesouhlasný názor na cokoli podstatného se bere jako sabotáž společných hodnot.

Miloš Zeman je pro referendum o našem členství v EU, a hlasoval by pro setrvání. Přitom neví o nikom z českých politiků či úředníků, který by v EU hájil české národní zájmy. Ty jsou přitom podle prezidenta například v oblasti energetiky či migrace jiné, než je většinově sdílený zájem EU. Protože není v silách našich politiků prosadit český zájem proti většině, máme na výběr přizpůsobit se, anebo být za potížisty.
Kdykoli se u nás v minulosti řešilo toto dilema, buď zvítězil názor, že suverenita je pro drobný stát, kterým objektivně jsme, zbytečný luxus a postačí se k někomu přidat, anebo jsme sice suverenitu zvolili, ale záhy jsme o ni přišli. Jsme ve stejné situaci jako vždycky a žádné nové originální řešení neleží na stole. Naším národním zájmem je, aby vlak, ve kterém se vezeme, nevykolejil.

Autor: Ivan Hoffman

23.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 191
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešované dívky

Viděli jste je? Policie hledá dvě zmizelá děvčátka z Prahy

Bezpečnostní kontroly před branami Chrámové hory v Jeruzalémě.
10

Izrael ustoupil. Ochranné rámy u vchodů na Chrámovou horu odstraní

EXKLUZIVNĚ

Zločin, nebo neštěstí? Policie pro ověření vyhazovala z 6. patra hotelu figurínu

Policie v Pardubicích rekonstruovala poslední okamžiky života 45leté ženy: pád z okna hotelu. K čemu policisté dospěli?

Do Turecka jen na vlastní nebezpečí, varují Němci

Diplomatická válka mezi Spolkovou republikou Německo a Tureckem pokračuje. Istanbul totiž stále zadržuje německého aktivistu.

Pohledem Stanislava Šulce: Oč jde v Polsku

V souvislosti s Polskem se v posledních dnech vypráví několik příběhů. Jeden vykresluje skvělou hrdou zemi, která si dělá doma pořádek a zlá Evropská unie jí při tom hází byrokratické klacky pod nohy. A v ulicích stojí desítky tisíc lidí, kteří vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) nevolili, tedy jsou menšinou populace a sice můžou demonstrovat, ale jejich požadavky jsou tak nějak nepodstatné.

Boj s teroristy. Všechna letiště v ČR dostanou kamery, jež rozpoznají obličeje

Přes letiště Václava Havla cestoval pachatel teroristických útoků, tvrdil německý tisk krátce poté, co na konci května došlo k ataku po koncertě v Manchesteru. Zemřelo při něm 22 lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení