3,6 haléře

Důvodem, proč si lidé kupují balenou vodu, nejspíše nebude žízeň. Pravděpodobnější je napodobování polonahých či zcela nahých slečen z reklamy, které se tváří, že jim zrovna balená voda pomáhá ke slušivé anorexii.

Autor:
Ivan Hoffman

video audio foto12×komentářů 2.7.2008 0:01

Ivan Hoffman

Flashový přehrávač se spouští.

Pokud se vám nespustil, aktualizujte si ho zde.

A pak prospívá kšeftu s balením vody nevědomost: Pokud jde o vodu z kohoutku, mnoho lidí se mylně domnívá, že je vhodná pouze k mytí, praní a splachování. Ve skutečnosti se ovšem voda z kohoutku používá také jako náplň do plastových lahví, neboť je chutná a levná.

Litr vody před zabalením má cenu 3,6 haléře. To znamená, že za cenu jednoho litru zabalené vody lze z kohoutku naplnit 200 litrový sud…

Není divu, že osvětu kolem vody z kohoutku nešíří výrobci a distributoři vody zabalené. Byli by sami proti sobě, neboť právě na neinformovanosti vydělávají.

Na druhé straně – asi bychom je neměli pranýřovat, neboť balením vody poškozují zdraví lidí daleko méně, než výrobci nápojů, kteří do vody z kohoutku přidávají cukr, barviva a různé chemikálie. A hlavně: Člověk, který je ochoten nesmyslně přeplatit vodu, přeplatí i cokoli jiného, takže mu osvěta stejně nepomůže.

Kdo má dobrý důvod chválit vodu z kohoutku jsou vodárny. Jestliže si totiž lidé jejich vodu kupují za spoustu peněz v plastových lahvích, snáze se smíří s tím, že voda vytékající z kohoutku o nějakou tu desetinku haléře zdraží. Vždyť bude stále neskutečně levná!

O vodu začíná být nouze. Je načase končit s plýtváním. Jenomže až když stoupne její cena, začneme přemýšlet při otáčení kohoutku. Psychologicky je možná dobře, že se ujal a rozšířil ten nesmysl s balením vody.

A na řadě je vzduch: Je nejvyšší čas ho nějak zpoplatnit, chceme-li se i v budoucnu mít čeho nadechnout!
 




E-paper - elektronická podoba tištěné verze

Náhled deníku Elektronické
vydání novin

73 deníků: najděte si svůj

Vybrat deník podle lokality
}