Co je to ale za absurdní obchod? Vždyť v případě víz se jejich zrušením pouze odstraní asymetrie. Druhou možností, jak docílit symetrie, bylo recipročně zavést víza pro Američany.

Pokud jde o radar, není známo, že bychom si my výměnou měli nějaké podobné zařízení budovat v Americe. Navíc je tu ještě ta trapná okolnost s memorandem, podle kterého budou zájemci o cestu do USA lustrováni nad rámec toho, co je obvyklé.

Vypadá to tedy tak, že premiér a vláda mají v případě víz a radaru za lubem ještě něco, o čem nemluví, protože jinak by to nešlo brát jinak, než že jsou na hlavu.

Tou tajemnou okolností asi bude kombinace lásky k Americe a euroskeptického vymezování se vůči „Bruselu“. Unii se to americké vízové memorandum pranic nelíbí a uvítala by jednotný evropský postoj při ochraně citlivých dat. Logiku to má, v jednotě je síla.

Staří členové unie ovšem na tu jednotu měli myslet už po rozšíření. Mělo jim vadit, že noví členové jsou při cestování do USA v pozici Evropanů druhé kategorie. Nechalo je to ale v klidu.

Trapas s radarem je pak do značné míry důsledkem neschopnosti EU koordinovat zahraniční politiku a i na tom nese vinu rivalita starých členů a odmítnutí euroústavy. Podmínky pro česko-americkou družbu zde zkrátka jsou, a když se to spojí s tradiční potřebou našich politiků někomu velikému se někam vecpat, není se co divit servilnímu protokolu premiérovy návštěvy za velkou louží.

Ale třeba to výjimečně není, jak to vypadá!