Rusko ohlašuje zbrojení. Podle Putina potřebuje na Ameriku nové útočné zbraně. Ještě štěstí, že Rusům jde o mír! Ten je údajně ohrožen chystaným americkým deštníkem. Putin předvídá narušení rovnováhy a v důsledku toho růst agresivity v politice a ekonomice. Myšlenka míru založeného na rovnováze po zuby ozbrojených velmocí není jenom stará. Je také politickým evergreenem. Logicky by sice rovnováha mohla existovat i mezi velmocemi odzbrojenými a nevyzbrojenými, jenomže co by to pak bylo za velmoci?

Podobně jako Putin se před pár dny vyjádřil i ruský prezident Medveděv na okraj jednání o redukci nukleárního arzenálu. Rusko sice domluvilo s USA způsob, jak nahradit již neplatnou smlouvu Start – 1, ale je jasné, že obě země uvažují spíše o přezbrojování než o odzbrojování. O potřebě bránit útočným arzenálem národní zájmy se sice nyní mluví v přátelské atmosféře, ale praxe je stejná, jako když byl svět ve studené válce rozdělen železnou oponou. Velmoci prostě mají vzájemnou nedůvěru v popisu práce za všech okolností.

Co z toho plyne pro nás? Prakticky nic. Nemá smysl se velmocím plést do jejich mírové rovnováhy. Český prezident bude sotva v novoročním projevu Putina za vývoj raket proti USA kritizovat a ani ho za tuto mírovou aktivitu nepochválí. Kdyby se USA a Rusko rozhodly spolu válčit, bylo by to jiné. Museli bychom hádat, kdo je silnější, abychom věděli, ke komu je pragmaticky výhodnější se přidat. Nyní jsme kamarádi se všemi. Pokud míní zbrojit, aby v politice a ekonomice bylo méně agresivity, dopřejme jim to. A pak ještě: Kdo viděl, jak Čína slavila komunistické šedesátiny, ten se ruskému a americkému přezbrojování vůbec nediví