15. kolo extraligy: Vítkovice doma opět nezaváhaly

Praha /FOTOGALERIE/- Nejvyšší hokejová soutěž pokračovala dalšími sedmi zápasy.

11.10.2009

Vítkovice (v bílém) přivítaly Liberec.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Nejrychleji se v neděli tradičně hrálo ve Vítkovicích, které udržely letošní domácí neporazitelnost. Tentokrát si bez výraznějších problémů poradily s Libercem 4:1. Severočeši v posledních dvou duelech inkasovali deset gólů.

Brněnská Kometa sice díky gólu Jakuba Šindela vedla před vyprodaným Rondem nad předposledním Litvínovem 1:0, nakonec ale podlehla 1:3 a dál zůstává na chvostu ligové tabulky.

Karlovy Vary oplatily Slavii prohru z úvodu sezonu, když v Praze vyhrály 3:0. Čisté konto si připsal Lukáš Sáblík, dvě trefy zaznamenal znovuzrozený kanonýr hostů Václav Pletka.

Zejména díky třem gólům v přesilovce zdolaly České Budějovice Třinec 4:2. Milan Gulaš vstřelil gól a na další dva přihrál.

Kladnu se sice do sestavy vrátil kanonýr Martin Procházka, on i jeho spoluhráči však svůj střelecký um zapomněli doma. Středočeši doma nestačili na Plzeň, jež zvítězila 3:0. První nulu po svém extraligovém comebacku zaznamenal Dušan Salfický.

Vedoucí celek tabulky ze Zlína vydřel dva body v Mladé Boleslavi. Výhru 5:4 Venerově družině vystřelil chvilku před koncem prodloužení sváteční střelec - obránce Nosek.

Sparta se v Pardubicích ujala vedení, nakonec ale jede domů bez bodu. Důvod? Mizerné přesilovky. Nejen, že v nich Pražané nedali gól, ale sami ve vlastní početní výhodě dvakrát inkasovali. S tím se na úspěch pomýšlet nedá.

Vítkovice – Liberec 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Bílí Tygři zejména v úvodní třetině pořádně kousali a měli více ze hry. Nebýt několika pohotových zákroků vítkovického Štěpánka, který se vrátil do branky po potížích s přitahovačem třísla, odcházeli domácí do kabin za nepříznivého stavu.

Od prostřední části se hra vyrovnala. Do vedení šly Vítkovice, když se před brankou nejrychleji zorientoval útočník Treille.

Hosté sice bleskově odpověděli v oslabení s pomocí nešťastné vlastní branky Reháka, ale divokou tříminutovku ukončil ještě v dohrávané přesilovce jeho spoluhráč z obrany Sičák. Zvýšení měl na holi Varaďa, ale trefil pouze pravou tyč.

Hosty tak definitivně zlomil až zkušený Ujčík, který si vyměnil puk se Svačinou a z bezprostřední blízkosti překonal bezradného libereckého brankáře Leinonena. „Třetí gól rozhodl. Spadla z nás zodpovědnost. Lépe jsme bruslili, vytvářeli si šance,“ přiznal kouč Vítkovic Alois Hadamczik.

Hubáčkova typická akce zakončená ranou z mezikruží do šibenice už jen pohladila uklidněného vítkovického fanouška na duši. „Poslední třetinu jsme odehráli ve velmi dobrém tempu. Jsem také moc rád, že nás přišlo podpořit hodně diváků, které jsme nezklamali,“ poděkoval vítkovickým fandům Hadamczik.

Liberec herně nepropadl, ale opět na body nedosáhl.

Pro Severočechy to byla sedmá porážka z posledních osmi duelů. „Odehráli jsme bojovné utkání a dvě třetiny byli minimálně vyrovnaným soupeřem. Hokej rozhodují chyby, i drobné, a na to jsme dojeli. Domácí je navíc trestali v poměru téměř 1 ku 1,“ smutnil liberecký asistent Filip Pešán.

Branky a nahrávky:
23. Treille (R. Hruška, Rehák), 26. Sičák (Kvapil, Klimek), 44. Ujčík (Svačina), 46. Hubáček (Stehlík) – 25. Moravec (Podkonický).Rozhodčí: Grečko, Husička – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5950.

Vítkovice: Štěpánek – Rehák, Trnka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Voráček – Kvapil, Burger, Hubáček – Treille, Štefanka, Varaďa – Ujčík, Vrána, Svačina – Klimek, R. Hruška, Szturc. Trenér: Hadamczik.

Liberec: Leinonen – DeSantis, Hunkes, Rýgl, Jaroš, Moravec, Derner, Pavlů, Čakajík – Klimenta, Nedvěd, Hlaváč – Bartovič, Kašpařík, Nedorost – Packard, Víšek, Podkonický – Špaček, Plodek, Vantuch. Trenér: Kalous.

Brno – Litvínov 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Hala Rondo rovná se modrobílá tvrz? Heslo fanoušků hokejové Komety dávno neplatí. Brňané v neděli odjížděli už popáté ze šesti domácích zápasů se sklopenými hlavami. Další porážku jim v patnáctém extraligovém kole uštědřil Litvínov. Z brněnského ledu si odvezl tři body za výhru 3:1.

Kometa tak v Rondu nenavázala na poslední domácí vítězství, když před týdnem sedmi góly suverénně vyprovodila Liberec. „Chyběl nám důraz, všude jsme byli až druzí. Škoda, Litvínov byl soupeř minimálně na stejné úrovni,“ povzdechl si brněnský obránce Jan Novák.

Souboj posledního týmu tabulky s předposledním nesl nadpis „klíčový“. Svěřenci trenéra Pavla Pazourka by v případě výhry stáhli náskok svého protivníka na šest bodů. „Jsem rád, že po takhle důležitém zápase se radujeme my,“ pousmál se litvínovský trenér Jiří Kučera.

Zato jeho brněnský protějšek byl po zápase hodně skleslý. „Málo střílíme a chodíme před bránu. Bez větší agresivity vyhrávat nezačneme. Chybí nám jiskra,“ prohlásil potichu Pazourek.

Kometa je po patnáctém kole i nadále beznadějně poslední. Na třináctý Liberec ztrácí už deset bodů. „Zase jsme to nezvládli. Naše situace určitě není dobrá,“ dodal brněnský kouč.

Přitom Kometa v duelu doposud nejhorších týmů extraligy vedla. Dvojnásobnou přesilovku v osmé minutě využil po přiťuknutí Nováka útočník Šindel. Další šance ale pochytal jistý Jaroslav Hübl, včetně blafáku Dopity, který na dresu nesl kapitánské céčko místo zraněného Zubíčka.

I díky tomu stačily Litvínovským na plný počet bodů tři góly. Ten rozhodující vstřelil Viktor Hübl jedenáct minut před koncem zápasu, za další čtyři definitivně rozhodl Lukeš.

Brněnským fanouškům se poprvé představila poslední posila – Alex Bourret. Kanadský útočník se postavil na pravé křídlo Pucherovy formace a byl pořádně vidět. Vynikal především svou rychlostí, navíc po faulu na něj hrála Kometa přesilovku pět na tři, ve které vstřelila úvodní gól. Za stavu 1:1 mohl poslat Brňany do vedení, ale sám před litvínovskou bránou ztroskotal na hostujícím gólmanovi.

8. Šindel (Novák, Erat) – 30. Jánský (Jenáček), 49. V. Hübl (Jenáček), 53. Lukeš (Jánský, Reichel). Rozhodčí: Mikula, Šír – Gebauer, Poruba. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváků: 7 200 (vyprodáno).

Brno: Trvaj – Richter, Bičánek, Novák, Ovčačík, Houdek, Vyrůbalík – Erat, Dopita, Klimt – Šindel, Huml, Ludvík – Bourret, Pucher, Dlouhý – J. Svoboda, R. Procházka, Brabenec. Trenér: Pazourek.

Litvínov: J. Hübl – Pilař, Kroupa, Švarný, Gureň, Punčochář, Skuhrovec – Jánský, Reichel, Lukeš – Černý, V. Hübl, Jenáček – Trávníček, Vopat, Kubinčák – Bojer, Gerhát, Majdan. Trenér: Kučera.

Slavia – Karlovy Vary 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Úřadující mistr předčil vicemistra. V 15. kole hokejové extraligy Karlovy Vary porazily Slavii 3:0 a odvezly si domů tři body. „Maximální spokojenost. Vyhrát na Slavii je vždycky těžké,“ přiznal karlovarský asistent Mikuláš Antoník.

Ale za nedělní výkon obou týmu se snad ani neměly udělovat body. Jenže rozhodují góly, ty daly Vary. Navíc žádný nedostaly a Lukáš Sáblík vychytal druhou nulu v sezoně. „Je to super, ale nepřeceňoval bych to,“ byl přesto opatrný.

Kdo přišel, odešel rozčarován. Někteří i pět minut před koncem klání. Snad jen hostující fanoušci mohli svým hráčům odpustit, vyhráli.

Jinak šlo o podprůměrný zápas, kde chybělo mimo třech gólů hostí snad vše.

Domácí zklamala jejich největší zbraň – ofenzíva. Slavia naposledy neskórovala 19. ledna 2007. Stejný rezultát si odneslo nejlépe střílející mužstvo letošní soutěže i v neděli. „Nejsem schopný odpovědět, proč jsme selhali,“ řekl Jiří Čelanský, domácí asistent.

Vždy když zlobí slávisty střelecká potence, prohrají. To se potvrdilo i nyní. Dvakrát dali letos po jedné brance (České Budějovice, Třinec), dvakrát dvě (Vítkovice, Pardubice). Výsledek pokaždé stejný – porážka a nula bodů.

K tomuto stavu přispělo i konečné resumé nejproduktivnějšího hráče extraligy. Roman Červenka vyšel naprázdno – v tomto ročníku potřetí. „Druhý týden hraje pod prášky, má virózu. V podstatě netrénuje, chodí jen na zápasy. Nespadlo to tam, nic jiného bych v tom nehledal,“ vysvětloval Čelanský.

O osudu utkání rozhodl jiný nejproduktivnější hokejista. Karlovarský útočník Václav Pletka. Jeho dva góly Slavii položily.

V první třetině domácí načal, v poslední vše pečetil. „Do čeho plácnu, tak mi tam spadne,“ usmíval se. Měl důvod. Mistr počtvrté v řadě bodoval. A Slavia? Takovou sérii v probíhajícím ročníku ještě nezaznamenala.

14. Pletka (Skuhravý, Kumstát), 32. Košťál (Pech, Dej), 43. Pletka (Skuhravý, Kumstát). Rozhodčí: Jebavý, Fraňo – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:9. Využití: 0:1. Diváci: 4087.

Slavia: Slipčenko – Žižka, Kadlec, Vašíček, Roth, Špelda, Drtina, Kolařík – Beránek, Doležal, Hruška – Červenka, Sklenář, Branda – Jelínek, Růžička, Vondrka – Endál, Micka, Čermák. Trenér: Růžička.

K. Vary: Sáblík – Němec, Čutta, Dobroň, Hájek, Tribuncovs, Parýzek, Brňák – Kumstát, Skuhravý, Pletka- Melenovský, Kristek, Hluchý – Dej, Pech, Košťál – Zucker, Kuběna, Zaťovič – Haščák. Trenér: Paleček.

Č. Budějovice – Třinec 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)

Obránce Mountfieldu Petr Gřegořek hrál svůj šestistý zápas a před jeho zahájením převzal z rukou sportovního manažera Jaroslava Jágra dres s dárkovým košem. V domácí sestavě nadále chybí zraněný Hřebejk a také Kůrka, nad jehož dalším působením v klubu se vznáší spousta otazníků.

Oficiálně je nemocen.

Turek v domácí brance musel hned v úvodu likvidovat těžkou střelu Tomase. To Jihočeši přetavili svou první velkou šanci ve vedoucí gól.

Přečíslení dva na jednoho vyřešili Gulaš čítankovou žabičkou a kapitán Sailer přesnou koncovkou.

Radost ale netrvala ani dvě minuty.

Navrátilec z Ruska Bonk svou dělovkou minul, ale kotouč se odrazil od zadního mantinelu, Turek byl povyjetý před brankou a pohotový Tomas neměl problém trefit jeho odkrytou klec.

Dvouminutový gólový rytmus však dodržel i domácí celek. V přesilovce se k odraženému puku dostal Hudec a z těžkého úhlu překonal svého krajana v brance Třince Hamerlíka.

Oceláři si pak vynutili značný tlak a své spoluhráče držel nad vodou výborný Turek.

Gól mohli dát i domácí. Kotrla však bezprostředně před gólmanem soupeře selhal.

Úvod do druhé třetiny Mountfield doslova prospal. Před vlastní brankou vyrobil sérii chyb a Kohn neměl problém zblízka propálit Turka. Svěřenci trenéra Tlačila byli po vyrovnávacím gólu jako opaření a dlouho jim trvalo, než se zase srovnali. Pomohla jim přesilovka, ve které Hamerlík neudržel bombu Gřegořka od modré a Sailer dorážel téměř na brankové čáře.

V závěrečném dějství potěšil diváky nejprve ukázkový bodyček Snopka na třineckého lídra Kohna a záhy parádní přesilovková kombinace, na jejímž konci zaznamenal Gulaš přesnou střelou do horního růžku čtvrtý gól.

Definitivně mohl hosty srazit do kolen Vak, jenž jel sám na Hamerlíka. Ten však jeho pokus o blafák vystihl.

Komplikace přišla dvě a půl minuty před koncem, kdy rozhodčí poslali domácí celek do tří. Jihočeši však obětavě bránili, a když bylo úplně nejhůř, vytáhl geniální zákrok brankář Turek.

5. Sailer (Gulaš, Vak), 9. M. Hudec (Melichar, Mikeska), 29. Sailer (Gřegořek, Gulaš), 46. Gulaš (Vak, Gřegořek) – 7. Tomas (Bonk, Polák), 21. Kohn (Polanský).Rozhodčí: Homola, Jeřábek – Kis, Pavlovič. Vyloučení: 8:7. Využití: 3:0. Diváci: 4409.

Č. Budějovice: Turek – Ptáček, Gřegořek, Snopek, Melichar, Vydarený, Macháček, L. Poživil – Gulaš, Vak, Sailer – L. Květoň, Mikeska, Melichárek – M. Hudec, Mertl, Veselý – Šimánek, Červený, Kotrla. Trenér: Tlačil.

Třinec: Hamerlík – Zíb, Hrabal, Seman, Malec, Výtisk, Cartelli, Lojek, Andersons – Kohn, Polanský, M. Růžička – D. Květoň, Peterek, Martynek – Tomas, Bonk, Polák – Hampl, Kanko, Pospíšil. Trenér: Marek.

Kladno – Plzeň 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Domácím se sice vrátil do sestavy Procházka, zranění však nechalo mimo hru beky Tomana a Kaberleho, jejichž absenci Kladno brzo pocítilo. Od Tvrdíka inkasovalo hned v první přesilovce.

To bylo od hostů v první třetině vše. Zbytek byl soubojem výborných domácích s fantastickým Salfickým, jenž vždy vyšel jako vítěz.

Také na začátku druhé části měli první šanci Kladenští, ale byl to soupeř, kdo opět využil přesilovku. Střílel Kracík.

Gólman hostů byl nadále oporou a měl i kus štěstí, kterému však šel výkonem naproti. Západočeši už byli také nebezpeční, hlavně v okolí brankoviště. Třetího gólu se ale dočkali po brejku.

V přesilovce chyboval Kameš a Straka v nájezdu krásně švihem upravil na 0:3.

Poslední část hosté víceméně kontrolovali a když se pomalý Benda lehce dostal přes dva obránce, přišel faul a trestné střílení, z něhož však Hanzlík Kopřivu nepřekonal.

Domácí se nevrátili do zápasu ani při 81 vteřin dlouhé početní výhodě dvou hráčů. Gól sice dali ale Procházkova hůl byla přiliš vysoko. Na svoji první trefu si tentokrát nejlepší útočník Kladna musí počkat. Ještě o vteřinu delší přesilovku pět na tři měli Středočeši necelé tři minuty před koncem, ani tehdy však na Salfického nevyzráli.

"Dušan si nulu zasloužil. Vychytal si ji. Kladno by ho asi nepřekonalo ještě mnohem delší dobu," těšilo trenéra Indiánů Milana Razýma.

To domácí kouč Zdeněk Müller jen lomil rukama nad mizernou produktivitou zkušeného kádru. "Střelecky se trápíme delší dobu. Navíc nám bez obránců Kaberleho s Tomanem nejdou přesilovky," posteskl si.

5. Tvrdík (Vampola), 22. Kracík (Tvrdík, Vampola), 38. Straka (Jeřábek). Rozhodčí: Pešina, Souček – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3266.

Kladno: Kopřiva – Kameš, Trončinský, Šmach, Mudroch, Dlouhý, Růžička – Tomajko, Patera, Procházka – Diviš, Čurilla, Bělohlav – Bílek, Kalla, Frolík – Eberle, Stieler, Kuchler. Trenér: Müller.

Plzeň: Salfický – Jeřábek, Modrý, Benák, Hanzlík, Dresler, Mezei, Benda – Bomersback, Straka, Vlasák – Vampola, Kracík, Matějovský – Scofield, Kovář, Tvrdík – Adamský, Heřman, Dvořák. Trenér: Jelínek.

Mladá Boleslav – Zlín 4:5 v prodloužení (1:1, 1:2, 2:1 - 0:1)

Přesně po minutě hry se trefil Daniel Boháč a Boleslav vedla. Z vedení se však neradovala dlouho, neboť hosté využili v páté minutě hned první početní výhodu, kdy si před branku sjel naprosto volný Lukáš Galvas.

Domácí v nedělním zápase kupili velké množství chyb a mohli děkovat Schwarzovi, že byl stav po první třetině vyrovnaný. Domácí golman se svými spoluhráči s vypětím všech sil přestál téměř dvouminutové oslabení ve třech.

Ve druhé dvacetiminutovce se vše podstatné událo při boleslavské přesilovce. Při vyloučení Galvase ujel domácí obraně Čech a hosté šli do vedení. Při témže trestu uháněl na Schwarze v tandemu Leška s Balaštíkem a po střele druhého jmenovaného a teči posledního obránce zazvonila tyčka. Domácí toto varování nebrali v potaz a po chybě Jiruše zvýšil na 3:1 pro Berany Leška.

To vše stále při vyloučení Galvase. „Škoda dvou inkasovaných branek při vlastní přesilovce. Je to prostě sport a v něm se někdy dějí nesmysly,“ hodnotil dvě slepené zlínské branky domácí bek Jaroslav Kasík, jenž se svou chybou podepsal pod první ze dvou tref.

Domácí se rehabilitovali při další početní výhodě, kdy efektní přihrávku z otočky Lehikoinena přetavil ve snížení důrazný Pabiška. Pak se na ledě začalo jiskřit a k vidění byl mimo jiné pěstní souboj Boháče s Balaštíkem a „letecký den“ si užil domácí kapitán Král po hitu Köhlera.

Richard Král ale přichystal pomstu. Uběhly tři minuty ze třetí třetiny, když rozhodčí nařídil trestné střílení po faulu na Bahenského. Diváci si vynutili na nájezd domácího kapitána a ten je nezklamal. Forsbergovou fintou „vykoupal“ reprezentačního brankáře Jakuba Sedláčka.

Hosté však dokázali na srovnání bleskově odpovědět zásahem svého kapitána a nejlepšího hráče zápasu Jaroslava Balaštíka. Vítězná branka z toho však nebyla, protože dvě minuty před koncem srovnal od modré Jaroslav Kasík. Vzápětí mohl trefit tři body pro Zlín trefit Sivák, ale Schwarz se dokázal ke své levé tyči přesunout.

Prodloužení ovládli hosté, protože domácí jej odehráli téměř celé v oslabení. První dokázali domácí ubránit, ale pár vteřin před koncem rozhodl o dvou bodech pro Zlín Nosek.

2. Boháč (Bahenský, Sýkora), 37. Pabiška (Lehikoinen), 43. Král, 59. Kasík (Žabka) – 5. Galvas (Balaštík, Leška), 33. Čech, 34. Leška (Balaštík), 46. Balaštík (Nosek), 65. Nosek. Rozhodčí: Šindler, Svoboda – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:9 navíc Schwarz (MB) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 3860.

Boleslav: Schwarz – Žabka, Kasík, Šterbák, Duben, Jiruš, Čížek, Lehikoinen – Pabiška, Král, Sup – Bahenský, Sýkora, Boháč – Fabuš, Šagát, Macho – Gajovský, Vrbata, Handlovský. Trenér: Čermák.

Zlín: Sedláček – Bořuta, Hamrlík, Galvas, Linhart, Lučka, Míka, Nosek, Svrček – Balaštík, Leška, Köhler – Důras, Kollár, Rachůnek – Kubiš, Vlach, Sivák – Zahorovský, Balán, Čech. Trenér: Venera.

Pardubice – Sparta 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Prakticky hned z prvního pobytu v útočném pásmu otevřela Sparta účet utkání. Ručinský si vyjel mezi kruhy a střelou na Haškovu vyrážečku skóroval. Pro Pardubice mohlo být hůř v 16. minutě, kdy z nepřehledné situace vydoloval puk Podlešák a trefil horní tyč. O chvíli později bylo srovnáno. Zohorna v oslabení hledal Pivka, od jehož brusle skončil koutouč za Cháberou.

V druhé třetině úřadoval Dominik Hašek. Dvakrát čelil sólovému nájezdu sparťanských útočníků. Nejprve se vyznamenal proti Tonovi, pak se na něho řítil Látal, zkusil bekhendovou kličku, ale veterán ukryl puk v lapačce. V 38. minutě přišla v pořadí čtvrtá přesilovka Sparty a Eaton znovu udeřil! Špirko se snažil obrat o puk Černoška, na pomoc přispěchal Sýkora, dostal se do brejku a střelou po ledě rozburácel ČEZ Arenu.

Euforie nabrala vrcholu ve 44. minutě. Pardubice předvedly Hynkově týmu, jak se hrají přesilovky a Starý povedeným švihem zvýšil. Šanci hostů na body vzkřísil Výborný, ale možný závěrečný nápor Sparty zmařil zbytečným vyloučením Ručinský.

Branky a asistence:
18. Pivko (Zohorna, Havíř), 38. Sýkora (Špirko), 44. Starý (Koukal, Zohorna) – 3. Ručinský (Látal), 52. Výborný (Vykoukal, Hlinka). Rozhodčí: Minář, Polák – Guth, Rittich. Vyloučení: 6:7, navíc Ručinský 10 minut OT. Využití: 1:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 10095.

Pardubice: Hašek – Kočí, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Jillson, Šeda – Sýkora, Špirko, Pivko – Zohorna, Koukal, Starý – Cetkovský, Kousal, Somík – Klejna, Semorád, Rákos. Trenér: Sýkora.

Sparta: Chábera – Vykoukal, Hanzlík, Macholda, Gulaši, Mrázek, Černošek, Hudec – Ton, Broš, Podlešák – Netíák, Hlinka, Výborný – Ručinský, Langhammer, Látal – Krätzer, Koreis, Hromas. Trenér: Hynek.

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.