Další překvapení MS, Švédi nestačili na Švýcary

Québec – Retro dresy Švédům štěstí nepřinesly, Seveřané podlehli Švýcarsku 2:4.

7.5.2008

Švédsko se utkalo se Švýcary o první místo ve skupině A.Foto: REUTERS/Mathieu Belanger

Mistrovství světa v hokeji hlásí další velké překvapení, možná největší. V hlavní roli Švýcaři.

Tým Helvétského kříže po poctivém výborném výkonu přehrál favorizované Švédsko 4:2 a zajistil si postup do další fáze turnaje z prvního místa ve skupině.

Švýcaři porazili svého soupeře na mistrovství světa po dlouhých patnácti letech! A co je podstatnější, do osmifinálové skupiny si nesou hřejivý vklad šesti bodů. To Švédi pouze tři.

Týmu Tre kronor retro dresy, ve kterých svěřenci Bengt-Ake Gustafssona nastoupili, štěstí nepřinesly. Žlutomodří odehráli celý zápas ve vlažném tempu, hráči chodili do soubojů na půl plynu. Zatímco pod odrazy švýcarských bruslí praskal led, švédský profesorský výkon nestačil.

Švédské fanoušky zpražil již po osmačtyřiceti vteřinách Thierry Paterlini, když dorazil střelu Di Pietra. Favorit sice po deseti minutách Wargovým nahozením z úhlu srovnal krok, ale tři minuty před koncem úvodní částí projel podél pravého mantinelu jako blesk Ambühl a precizní ranou vrátil Švýcarům vedení. To Krügerovi hráči v pohodě udrželi i celou druhou třetinu.

Snahu Švédů zhatila vlastní nedisciplinovanost

A když již Seveřané zařadili na začátku třetí třetiny vyšší rychlostní stupeň, zpražila je chyba v obranném pásmu, kdy se puku zmocnil Thibaut Monnet a krátkým bekhendovým blafákem pověsil puk pod horní tyč Livovy branky – 1:3.

Na ledě se přiostřilo a šarvátky i ostré zákroky nabývaly na intenzitě. Prim v tomto ohledu hrál švédský výběr. Když se nadechoval k závěrečnému náporu, přehnal důraz obránce Niclas Wallin. Rána loktem do hlavy svého soupeře v 54. minutě pro něj znamenala trest pět minut plus do konce utkání. Pro Švédy konec nadějí. O dvě minuty později navíc putoval na trestnou lavici za vražení na hrazení Alexander Edler a Švýcary čekala dvouminutová přesilovka pěti proti třem.

S tou ale důrazní, ale již méně tvořiví svěřenci Ralpha Krügera naložili prachbídně. Místo pojištění náskoku ujela dvojice Nilsson – Hörnquist a druhý jmenovaný zasunul puk za bezmocného Jonase Hillera. Definitivní pečeť zápasu ovšem napsal střelou přes celé hřiště do opuštěné klece při švédské power play sedm vteřin před závěrečným hvizdem obránce Forster a velká švýcarská tříbodová radost mohla vypuknout naplno.

Výsledek zápasu nepřímo zasáhl i český výběr. Ten se oproti očekávání střetne v osmifinálové skupině ve čtvrtek v 01:00 ráno místo se Švédskem se Švýcarskem.

ŠVÉDSKO - ŠVÝCARSKO 2:4 (1:2, 0:0, 1:2)
Branky:
11. Warg (Weinhandl, Martensson), 60. Hörnqvist (Nilsson, Ekman) - 1. Paterlini (Di Pietro, Blindenbacher), 17. Ambühl (Förster), 46. Monnet (Sprunger, Sannitz), 60. Förster.
Rozhodčí: Pellerin (Kan.), Ronn - Fonselius (oba Fin.), Gienke (Nor.). Vyloučení: 5:6, navíc Wallin 5 + do konce utkání, Edler (oba Švéd.) 2 + 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: Diváci: 7939.

Švédsko: Liv – Stralman, Jönsson, N. Wallin, Edler, Mag. Johansson, Fernholm, Frögren – Hörnqvist, Bäckström, Warg – Nilsson, R. Wallin, Ekman – Weinhandl, Martensson, Fabricius – Nilson, Holmqvist, Andersson – Ledin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Švýcarsko: Hiller – Blindenbacher, Bezina, Vauclair, Furrer, B. Gerber, Förster, Diaz – Paterlini, Ziegler, Di Pietro – Sannitz, Jeannin, Deruns – Reichert, Monnet, Sprunger – Bärtschi, Ambühl, Wick – Lemm. Trenér: Ralph Krueger.

Autor: Michal Kuchta

7.5.2008 VSTUP DO DISKUSE

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).