Lev slaví třetí triumf nad Záhřebem, Červenka opět sestřelil CSKA

Záhřeb - Mají výbornou formu. Hokejisté Lva Praha zvládli i třetí zápas play off KHL a jsou blízko postupu do čtvrtfinále. Na ledě Záhřebu český tým vyhrál 5:2.

10.3.2014 AKTUALIZOVÁNO 10.3.2014

Roman Červenka z Petrohradu (vlevo) zakládá akci proti Lvu Praha.Foto: ČTK/Michal Doležal

Dvakrát se mezi střelce zapsal švédský útočník Martin Thörnberg, vítězný gól dal v 50. minutě jeho krajan David Ullström.

Postup může jediný český zástupce v soutěži dovršit hned v úterý, kdy se opět hraje v chorvatské metropoli.

Medveščak s touhou vrátit se do série začal dobře. Vynutil si přesilovku, kterou nevyužil, ale pak měl velkou příležitost Murray, radost mu však sebral gólman Vehanen. Na druhé straně zazvonil na konstrukci branky kapitán Novotný.

V 17. minutě se provinil proti pravidlům bek Nakládal a obdržel navíc desetiminutový trest za zásah do oblasti hlavy a krku. V době, kdy už byl Lev v pěti, dostal se do přečíslení tří na jednoho, Novotný však na brankáře Brusta nevyzrál.

První polovina druhé části přinesla další nevyužité přesilovky. Góly začaly padat až po polovině zápasu. Při Řepíkově trestu otevřel skóre Thörnberg dokonce v oslabení. Následně se musel vyznamenat při závaru ve svém brankovišti Vehanen. A byl to právě Řepík, kdo přidal trefou ze vzduchu ve 36. minutě druhý gól hostů.

Chorvatský celek tvořený především hráči ze Severní Ameriky ale nerezignoval. Už o 36 vteřin později snížil Kane. Lev poté nevyužil dlouhou přesilovku pět na tři a mohlo ho to hodně mrzet. Jen 53 sekund před druhou sirénou Ševc fauloval Martinoviče vracejícího se z trestné lavice a ten nabídnuté trestné střílení využil.

Ve třetím dějství se tak znovu hrálo o vedoucí gól. Domácí Cheechoo, Thomas a Murley své šance zahodili a v 50. minutě z nenápadné akce udeřil Ullström. V 57. minutě se krátce po skončení přesilovky trefil podruhé v utkání Thörnberg a v samém závěru pojistil výsledek ještě Vrána.

Petrohrad je také blízko postupu

Roman Červenka rozhodl v prodloužení o vítězství hokejistů Petrohradu v třetím osmifinále play off Kontinentální hokejové ligy na ledě CSKA Moskva 2:1. Český reprezentant skóroval ve druhém utkání po sobě, jeho tým vyhrál i třetí zápas a sérii prvního kola Gagarinova poháru může ukončit již v úterý.

Velký podíl na dalším úspěchu favorizovaného Petrohradu měl opět i brankář Alexander Salák, jenž zneškodnil 43 střel. Ve třech duelech s CSKA inkasoval dohromady dvakrát.

CSKA dnes na domácím ledě poprvé v sérii s Petrohradem šel do vedení, když Saláka v přesilové hře překonal Igor Grigorenko. Chvíli nato mohl zvýšit vedení moskevského celku z protiútoku Jan Muršak, ale defenziva hostů tentokrát ohrožení ustála, načež se strhla hromadná bitka, po které sudí rozdali řadu trestů.

Petrohradu se povedlo vyrovnat rovněž v početní převaze, když po akci s Červenkou skóroval Patrick Thoresen. V prodloužení byli hosté pod tlakem, ale díky další přesilovce se jim povedlo skóre otočit. Vyloučení Olega Saprykina ze sekání potrestal Červenka ranou z pravého kruhu po přihrávce Dmitrije Kalinina od modré čáry.

Český útočník navázal na výkon z předchozího utkání, v němž k vítězství 5:1 přispěl gólem a dvěma přihrávkami.

CSKA opět chyběl lídr Alexandr Radulov, jenž v prvním utkání po olympijské pauze utrpěl otřes mozku a od té doby je mimo hru. Trenér John Torchetti po dnešním zápase uvedl, že Radulov už si v této sezoně KHL nezahraje.

Svou první trefu v play off zaznamenal Lukáš Kašpar, který poslal Doněck na ledě Rigy v 28. minutě do vedení 3:2 a vyhnal z domácí branky Mikaela Tellqvista. Švéda nahradil český gólman Jakub Sedláček, jenž ve zbytku zápasu neinkasoval a Dinamo díky tomu zvítězilo 7:3. V sérii vede Doněck 2:1.

Sezona definitivně skončila pro Slovan Bratislava. Svěřenci českého trenéra Rostislava Čady prohráli v kvalifikaci Poháru naděje i druhý zápas s Dinamem Minsk, po předchozí porážce 0:1 v Bělorusku tentokrát 1:2 v domácí Slovnaft Areně.

Osmifinále play off Kontinentální hokejové ligy:

Západní konference:
Medveščak Záhřeb - Lev Praha 2:5 (0:0, 2:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 37. Kane (Švarný), 40. Martinovič z tr. střílení - 33. Thörnberg (Zackrisson), 36. Řepík, 50. Ullström (Ševc), 57. Thörnberg (Mäenpää, Oystrick), 60. Vrána. Rozhodčí: Olenin, Bondar - Sivov, Šeljanin. Vyloučení: 6:5, navíc Katic 10 min. a do konce utkání - Nakládal 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6500. Stav série: 0:3.
Záhřeb: Brust - Popovic, Martinovic, Švarný, Foster, Katic, Klubertanz, O'Connor - Cheechoo, Murley, Thomas - Vesce, Ellison, Linglet - Glumac, Jessiman, Ryan - Bjorkstrand, Murray, Kane. Trenér: Mark French.
Lev: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Jaakola, Nakládal, Gragnani - Azevedo, Novotný, Ullström - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Zackrisson - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.

Další zápasy:
Jaroslavl - Dynamo Moskva 2:1, stav série 1:2; CSKA Moskva - Petrohrad 1:2 v prodl. (Červenka 1+1), stav série 0:3, Dinamo Riga - Doněck 7:3 (za hosty Kašpar 1+0), stav série 1:2.