Bělorusko si pod americkým velením poradilo na MS se Slovinci

Ostrava - Hokejisté Běloruska porazili v základní skupině B mistrovství světa v Ostravě Slovinsko 4:2. V premiéře obou týmů na turnaji sice Slovinci dokázali v polovině první třetiny už po 34 vteřinách odpovědět na vedoucí gól soupeře, ale svěřenci amerického kouče Davea Lewise poté odskočili na dvoubrankový rozdíl, což se ukázalo jako rozhodující. Vítězný gól si připsal kapitán Alexej Kaljužnyj.

2.5.2015 AKTUALIZOVÁNO 2.5.2015

Anze Kopitar ze Slovinska (vpravo) Nikolaj Stasenko z Běloruska.Foto: Deník/Pavel Sonnek

"Pro nás je to výborný výsledek. První třetina byla celkem vyrovnaná, ve druhé jsme měli více střel a přidali další gól, ale ve třetí jsme si prožili krušné chvíle. Soupeř do toho dal všechno, vynutil si tam ještě přesilovku, ale my jsme měli štěstí, když jsme vystihli přihrávku a dali čtvrtý gól do prázdné brány," zhodnotil duel trenér Lewis na tiskové konferenci.

Slovinci se sice v prvních minutách ubránili v oslabení, ale v 11. minutě otevřel skóre Stas. Přišla sice blesková odpověď Jegliče, jenže o minutu a půl později mělo Bělorusko svůj těsný náskok zpět na své straně zásluhou úspěšné dorážky Andreje Kosticyna.

Ve 24. minutě si vybral slabou chvilku strážce slovinské branky Kristan. Zkušený gólman extraligových Pardubic byl pozdě u kotouče, za nímž vyjel z branky mezi kruhy, a dopřál tak snadnou trefu Kaljužnému. "Měli jsme tam i trošku štěstí, ale šli jsme mu svým napadáním hodně naproti a gólmana k té chybě přinutili," uvedl brankář Bělorusů Kevin Lalande. Snížit mohl Goličič, zblízka však trestuhodně minul.

Do třetí třetiny jako kdyby Slovinci v touze po zvratu přepnuli na vyšší rychlostní stupeň. Zatímco led před Kristanem byl po přestávce dlouho takřka neporušený, Lalande v brankovišti Bělorusů se měl co ohánět. Slovinci zahazovali i ty největší příležitosti, čemuž však učinil přítrž v 52. minutě Pance, a připravil tak scénu pro dramatický závěr.

Slovinci se hnali za vyrovnáním, dřeli do úmoru, ale nebylo jim přáno. Lalande už neprodyšně zamkl branku a ubránil ji před pohromou i při závěrečné power play, kterou v posledních 39 vteřinách umocnila početní výhoda po jeho vlastním faulu. Do prázdné branky naopak ještě potvrdil výhru Kitarov.

"Jen jsem si říkal, že další gól už prostě nemohu dopustit. Je skvělé, že se nám to podařilo dotáhnout do konce a máme na kontě první výhru," řekl Lalande.

"Soupeř měl lepší start než my. V první třetině jsme na to ještě zareagovali, ale ve druhé to nebylo ono. Ve třetí třetině už to bylo dobré, ale jedna třetina je málo. Vím to já a ví to i hráči. Příště to z naší strany musí být lepší," prohlásil slovinský kouč Matjaž Kopitar.

Skupina B (Ostrava):

Bělorusko - Slovinsko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Stas (Korobov, Gavrus), 13. A. Kosticyn (Stas, Gavrus), 24. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 60. Kitarov - 11. Jeglič (Tičar), 52. Pance (Razingar, A. Kopitar). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Carnathan (USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5995.

Bělorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Kovyršin, Stěpanov, Kulakov - Děmagin, Kitarov, Volkov - Děmkov. Trenér: Dave Lewis.
Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Kranjc, Kovačevič, Tavželj, Pretnar, Štebih, Vidmar - Jeglič, Tičar, Sabolič - Muršak, A. Kopitar, Verlič - Razingar, Rodman, Pance - Ograjenšek, Mušič, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.

Úkol pro exekutory: vymoci tolik, jako je čtvrtina státního rozpočtu

/INFOGRAFIKA/- Políčeno mají hlavně na lidi mezi 28 a 47 lety. Těch je mezi dlužníky víc než polovina. Převažují muži.

Stánky ve Znojmě jsou prázdné. Trhovkyně: Nechci se učit novoty kvůli EET

Brambory, cibuli, jablka nebo třeba česnek od místních prodejců si mohli obyvatelé Znojma donedávna koupit na stáncích na Masarykově náměstí. Zhruba desítka prodejců zde nabízela zboží každé dopoledne vždy od pondělí do soboty. Nyní zůstala prodejní místa opuštěná, i když na konci března již vždy trhovci bývali na svých místech.

Legendy vzpomínají na derby: Vítězství 5:0, prohry i plný dům

Včera tomu bylo na den přesně 121 let, kdy se proti sobě poprvé postavili fotbalisté Sparty a Slavie. Nikdo tehdy ještě netušil, že se zrodila největší fotbalová tradice a zároveň také rivalita na našem území. Od 29. března roku 1896 se bitva dvou nesmiřitelných soupeřů odehrála již téměř třísetkrát. Pokračování s pořadovým číslem 287 je na programu v Edenu již tuto neděli.