Slavia kraluje Praze, vyhrála nad Spartou i druhé derby

Pardubice - O výhřePardubic nad Libercem rozhodl Špirko v poslední minutě, Vítkovice padly na nájezdy.

18.10.2009

V bráně Ocelářů zasahuje proti nájezdu vítkovického Burgra gólman Hamerlík.Foto: Foto: Deník/Pavel Sonnek

Atraktivní duely byly k vidění v 17. pokračování nejvyšší české hokejové soutěže.

V Čechách se hlavní pozornost upírala ke druhému derby pražských S, Morava pro změnu sledovala boj prvního s druhým, tedy Vítkovic s Třincem.

A napínavý duel muselo za stavu 4:4 rozhodnout až prodloužení, přestože hosté vedlitěsněpřed koncem druhé třetinyjiž 4:0. Hosté nakonec urvali bonusový druhý bod na nájezdy.

Veliká radost zavládla také v Brně, protože tamní Kometa dosáhla na třetí vítězství v sezoně. Po nepovedené první třetině zabrala a porazila Kladno 4:1. Nadále však s velkým odstupem okupuje poslední příčku tabulky.

Parádní podívanou viděli také diváci v Pardubicích. Vítězný gól týmu Dominïka Haška na 5:4 dal slovenský útočník Špirko v poslední minutě základní hrací doby z trestného střílení.

I po 17. kole si vedení v lize udržely Vítkovice, jejich dnešní soupeř Třinec se s nimi však srovnal na 32 bodech. Stejně bodů, ale horší skóre má Plzeň. Na opačném pólu se stále topí Liberec s 19 body, beznadějné Brno jich má ještě o deset méně.

Sparta – Slavia 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Střílet, střílet a zase střílet – taková byla taktika hokejistů pražské Sparty v derby s městským rivalem – Slavií. Jenže na soupeře neplatila..V zápase 17. kola hokejové extraligy podlehla Sparta na domácím ledě Slavii 2:3.

Sparťané přitom měli Slavii co oplácet. V prvním derby sezony totiž prohráli na ledě hostí 2:4, když ještě na konci druhé třetiny prohrávali 0:4. Nic takového tentokrát nechtěli dopustit. I proto byli od začátku utkání aktivnějším týmem na ledě. Přesto to byla znovu Sparta, která inkasovala jako první. „Do zápasu jsme vstoupili dobře, první třetina se nám povedla, ale pak Slavia bohužel dala gól,“ litoval sparťanský obránce Michal Gulaši.

Slavia ve 26. minutě využila teprve podeváté v sezoně svoji přesilovku a díky trefě obránce Tomáše Žižky se dostala do vedení. Žižka si tak zapsal další plusový bod a ze slávistů je nejlepší v hodnocení plus/minus bodů.

Ale byl to právě Gulaši, který se ve 28. minutě postaral o vyrovnávací gól „Ani nevím, jak jsem ho dal. Clonil jsem gólmanovi, aby neviděl. Asi mě to někam trefilo, netuším,“ vyprávěl.

Jenže pak přišla rána, kterou sparťané nečekali. V úvodu třetí třetiny okupovali útočné pásmo Slavie, na trestnou lavici navíc zamířil slávistický útočník David Hruška. Přesto dokázali hosté z Edenu skórovat. Ve vlastním oslabení pokořil sparťanského gólmana Cháberu Michal Vondrka. Třetí gól Slavie přidal za necelé tři minuty Lukáš Havel. Domácí Jakub Langhammer stihl už jen upravit skóre na 2:3. A tak Slavia dál kraluje Praze.

"Byla to naše blbost," reagoval na klíčový inkasovaný gól ve vlastní přesilovce nejlepší sparťan Tomáš Netík. "A moje dvě přihrávky? Ty jsou k ničemu, my jsme před tak výbornou kulisou chtěli vyhrát."

Atraktivnímu duelu odpovídala i divácká návštěva. Do ochozů se vypravilo 11 551 fanoušků obou táborů a vytvořili prozatímní divácký rekord v letošním extraligovém ročníku, když překonali ten dosavadní ze zápasu Pardubice – Sparta.

Branky a nahrávky: 28. Gulaši (Netík, Vykoukal), 53. Langhammer (Ton, Netík) – 26. Žižka (Beránek), 46. Vondrka (Červenka), 49. Havel (Kadlec, Červenka). Rozhodčí: Šindler, Šíř – Kreuzer, Jindra. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1 Diváci: 11 551.

Sparta: Chábera – Hudec, Černošek, Mrázek, Gulaši, Hanzlík, Vykoukal, Vojta – Hromas, Broš, Ton – Výborný, Hlinka, Netík – Látal, Ručinský, Langhammer – Hrdel, Podlešák, Koreis. Trenér: Hynek.
Slavia: Neruda – Žižka, Kadlec, Vašíček, Roth, Špelda, Drtina, Kolařík, Sloboda – Beránek, Hruška, Doležal – Červenka, Sklenář, Havel – Růžička, Vondrka, Branda – Jelínek, Endál, Čermák Trenér: Růžička.

HC Vítkovice Steel – HC Oceláři Třinec 4:5 sn (0:2, 1:2, 3:0 – 0:0)

Kdo se přišel podívat do vítkovické ČEZ Arény na boj o krále Moravy a Slezska mezi Vítkovicemi a Třincem, neprohloupil. Ve vyprodané hale, kde sledovalo utkání 9573 diváků, padlo rozhodnutí až v samostatných nájezdech.

Domácí v nich sice neuspěli, ale přesto si udrželi vedení v extralize. Přitom ještě v závěru druhé třetiny prohrávali 0:4 a byli zralí na ručník. „Nebylo to nic příjemného, takhle jsme si ten průběh nepředstavovali. Ty góly do nás napadaly. Na střídačce rozhodně klid nebyl,“ přiznal vítkovický kapitán Jiří Burger.

Vítkovice ukázaly vůli a vnitřní sílu, když srovnaly čtyřmi brankami během šesti minut. „Pomohlo nám snížení na 1:4 v závěru druhé třetiny. Když přišlo tolik lidí, nechtěli jsme je zklamat. Bod bereme, i když jsme byli po vyrovnání v laufu a mysleli i na vítězství,“ pokračoval Burger.

Oceláři byli překvapeni nástupem domácích. „Čekali jsme od Vítkovic daleko urputnější obranu. Takovou, jakou se prezentovali v prvním zápase u nás. Hlavně v úvodu nepředváděli to, co od začátku sezony. Přesto se zvedli, vyrovnali, čímž dokázali, jak jsou silní,“ poznamenal třinecký útočník Ladislav Kohn, který si připsal v utkání tři asistence. „Nastoupili jsme proti nejlepšímu týmu extraligy. Sice jsme přišli o jasný náskok, přesto jsme za dva body rádi,“ dodal Kohn.

„Viděli jsme kvalitní utkání, do kterého jsme skvěle vstoupili. Nepodařilo se nám ale náskok udržet a ve třetí třetině jsme byli na pokraji prohry. Po tom průběhu dělení bodů myslím odpovídá,“ řekl trenér Třince Břetislav Kopřiva.

Jeho protějšek byl spokojen jen částečně. „Třinec nastoupil do utkání dobře, když využil hned obě šance. V kabině po druhé třetině jsem apeloval na to, že se hraje šedesát minut, přišlo hodně lidí a je třeba pro ně hrát, a poprat se do samého konce. Hráčům jsem říkal, že pokud nechtějí ostudu, musejí přidat. Částečně jsem s bodem spokojen,“ uvedl vítkovický kouč Alois Hadamczik.

Branky a nahrávky: 39. Ujčík (Štefanka, Sičák), 42. Kvapil (Štefanka, Malík), 43. Burger (Klimek, Varaďa), 45. Stehlík (Varaďa, Burger) – 8. M. Růžička (Polanský), 9. Polanský (Kohn, Zíb), 25. M. Růžička (Hrabal, Kohn), 28. Hrabal (Kohn, Růžička), rozhodující nájezd V. Polák. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Rozhodčí: Hradil, Mikula – Tošenovjan, Vengřín. Diváci: 9573 (vyprodáno).

Vítkovice: Štěpánek – Sičák, Malík, Kuboš, Stehlík, Jurečka, Rehák, od 30. navíc Voráček, Trnka – Klimek, Burger, Hubáček – Treille, Štefanka, Varaďa – Ujčík, Vrána, Kvapil – Roman, R. Hruška, Szturc. Trenéři: Hadamczik a Konečný.
Třinec: Hamerlík – Zíb, Hrabal, Seman, Malec, Cartelli, Výtisk, Lojek – M. Růžička, Polanský, Kohn – D. Květoň, Peterek, Martynek – Tomas, Bonk, V. Polák – Kanko, Ostřížek, Pospíšil. Trenéři: Marek a Kopřiva.

České Budějovice – HC Plzeň 1929 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

V 17. kole hokejové extraligy prohráli hokejisté Budějovic po nepřesvědčivém výkonu s Plzní 1:3 a letos poprvé vyšli na domácím ledě bodově naprázdno.

V domácí brance tentokrát nastoupil Kovář a po přestávce zaviněné zraněním se do sestavy vrátil útočník Hřebejk. Mimo hru tak zůstává pouze obránce Ptáček.

V 10. minutě šli do vedení hosté. Heřman doslova ulétl domácí obraně. Jeho střelu ještě Kovář vyrazil, na Adamského dorážku bruslí už reagovat nestačil. Rozhodčí gól po konzultaci u videa uznali.

V 18. min. se prosmýkl domácí obranou Scofield, byl faulován a rozhodčí nařídili dost přísné trestné střílení. K jeho exekuci poslala plzeňská lavička Jana Kováře, jenž ale svého staršího bratra v brance soupeře nepřelstil.

Hosté byli nebezpečnější, ale po změně stran vyšlo Jihočechům přečíslení. Šimánek však přehodil se Salfickým i jeho klec. Podle pravidla nedáš dostaneš uhodilo na druhé straně, V polovině zápasu napřáhl od modré Dobrovolný a bylo to už 0:2.

Ve 32. min. přesně v době, kdy se vracel na led vyloučený Mikeska, nedokázal Vydarený vyhodit kotouč ze třetiny, Vampola nahodil kotouč na branku a Tvrdík povedenou tečí zajistil Plzni třetí gól.

Jihočeši byli v hlubokém útlumu, přesto se ve 37. min. dočkali prvního gólu. V přesilové hře doklepával do odkryté branky kapitán Sailer. Víc však matní domácí nezvládli a prohráli.

Branky a nahrávky: 37. Sailer (Vydarený, Gulaš) – 10. Adamský (Heřman, Benda), 28. Dobrovolný (Kracík, Vampola), 32. Tvrdík (Vampola, Benák). Rozhodčí: Jebavý, Kubeš – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:8, využití: 1:0. Diváci: 5208.

Budějovice: J. Kovář – L. Poživil, Vydarený, Snopek, Melichar, Macháček, Gřegořek, Jank – Kotrla, Mertl, Veselý – M. Hudec, Mikeska, Melichárek – Gulaš, Vak, Hřebejk – L. Květoň, Šimánek, Sailer. Trenéři Tlačil a Kupka.
Plzeň: Salfický – Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Mezei, Benda, Dobrovolný – Bomersback, Straka, Vlasák – Vampola, Kracík, Matějovský – Scofield, Jan Kovář, Tvrdík – Adamský, Heřman, Dvořák. Trenéři Jelínek a Razým.

HC Kometa Brno – HC Geus Okna Kladno 4:1 ( 0:1, 2:0, 2:0)

Rychlík Erat nastartoval brněnské hokejisty k třetí výhře v sezoně. Ti v sedmnáctém kole hokejové extraligy zvítězili nad Kladnem 4:1, když letos poprvé v základní hrací době otočili nepříznivý vývoj utkání. Domácí se probrali z ospalé první třetiny a čtyřmi brankami přejeli soupeře.

Vedení Středočechům zajistil v 19. minutě Patera poté, co rozhodčí vyloučil Kometě tři hráče v rozmezí devatenácti sekund. Za domácí srovnával v 21. minutě Erat, který v oslabení ujel do brejku a nekompromisně překonal Kopřivu.

Brno první přestávka probudila. Do druhé třetiny vlétla jako uragán. Domácí sice dohrávali oslabení, přesto kladenským obráncům ujel Erat a bleskový brejk zakončil ranou pod víko. Svěřenci kouče Pazourka nadále zaměstnávali gólmana Kopřivu a chvílemi dostali Kladno pod drtivý tlak.

V čase 38:38 v Rondu kroužily brněnské šály podruhé. Erat šikovně zamíchal kotoučem a nechytatelnou střelou překonal jinak vynikajícího Kopřivu. Ve třetím dějství pojistili domácí výhru Dopita a Novák.

"Jestli byl nejdůležitější můj gól v oslabení? Myslím, že všechny góly byly důležité. Ukázali jsme si, že máme síly na otočení zápasu. Jsme rádi za vítězství. Řekli jsme si v kabině v první přestávce, že to dnes musíme zvládnout a utkání otočit. Nějaká bouřka tam ale nebyla," řekl po duelu jeho hrdina Erat.

Branky a nahrávky: 21. Erat (Novák), 39. Erat (Huml), 50. Dopita, 55. Novák (Bičánek, Huml) – 19. Patera (Kalla, Kameš). Rozhodčí: Turčan, Svoboda – Rozlílek, Pavlovič. Vyloučení: 12:11. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7063.

Brno: Trvaj – Richter, Kempný, Koma, Bičánek, Novák, Ovčačík – Bourret, Procházka, Dlouhý – Erat, Dopita, Selingr – Vondráček, Huml, Šindel –. Trenér: Pazourek.
Kladno:
Kopřiva – Kameš, Kaberle, Mudroch, Šmach, Toman, Dlouhý – Diviš, Patera, Tomajko – Valský, Čurilla, Bělohlav – Bílek, Kalla, Frolík – Eberle, Stieler, Kuchler. Trenér: Müller.

PSG Zlín – Litvínov 4:5 sn (2:1, 1:1, 1:2 – 0:1)

Již ve druhé minutě při signalizovaném vyloučení ujel domácí Roman Vlach a bekhendem prostřelil litvínovského brankáře. Následně po faulu Linharta na Lukeše rozhodčí nařídil trestné střílení, které však hostující Reichel neproměnil. Vyrovnat se podařilo při vlastním oslabení Lukešovi, ovšem Berani vzápětí odpověděli Balánem.

Vstup do druhé části vyšel lépe hostům. Zmatky v obranném pásmu Beranů dokázal potrestat Hübl. V polovině střetnutí zablokoval litvínovské vyhození Linhart, odražený puk se dostal k Balaštíkovi, který příklepem vymetl „pavučinku“ Fraňkovy svatyně.

V úvodu poslední dvacetiminutovky litvínovští ztrestali čtyřminutové vyloučení Kollára exzlínským Jenáčkem. Domácí fanoušky zmrazili fatálním nedorozuměním brankář Štůrala a obránce Bořuta, který si kotouč srazil do opuštěné klece. Naději na body Beranům opět vykřesal druhou trefou v zápase kapitán Balaštík.

Ani pětiminutové prodloužení nerozhodlo o majiteli bonusových bodů. Dramatickou záplatku rozhřešil až Viktor Hübl. Dva body si odvážejí Severočeši.

Branky a nahrávky: 2. Roman Vlach (Kubiš), 18. Balán (Čech, Míka), 29. Balaštík (Linhart), 51. Balaštík (Leška) – 18. Lukeš (Jánský, Pilař), 25. Hübl (Jenáček, Pilař), 43. Jenáček (Švarný, Kubát), 49. Trávníček. Rozhodčí: Hribik, Pešina – Guth, Ritich. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4243.

PSG Zlín: Štůrala – Hamrlík, Linhart, Nosek, Švrček, Bořuta, Kučný, Míka, Lučka – Balaštík, Leška, Köhler – Důras, Kollár, Rachůnek – Kubiš, Roman Vlach, Sivák – Záhorovský, Balán, F. Čech. Trenéři Venera, Rostislav Vlach a Hrazdira.
Litvínov: Franěk – Kroupa, Pilař, Švarný, Gureň, Punčochář, Skuhrovec, Kubát, Stříteský – Jánský, Reichel, Lukeš – Kubinčák, V. Hübl, Jenáček – J. Černý, Vopat, Trávníček – Majdan, Gerhát, Heinisch. Trenéři: Kučera a Šlégr.

Pardubice – Liberec 5:4 (0:0, 3:2, 2:2)

To byl thriller. Tak úchvatné drama ČEZ Arena letos ještě neviděla. Bílí Tygři se v závěru probudili z klinické smrti. Dvěma góly z 54. a 57. minuty dorovnali náskok Pardubic.

Jenže… v čase 59.09 Čakajík fauloval v úniku Pivka, k penaltě se rozjel Špirko a vymetl šibenici liberecké branky. Zoufalý Pinc jen vztekle praštil holí do brankové konstrukce. „Velkou chybou jsme ztratili minimálně bod,“ tiše hlesl po utkání liberecký kouč Jiří Kalous. Pak ještě prohodil směrem k pardubickému asistentovi Janu Votrubovi. „Jsem strašně nasr…“ Nebylo divu. Takhle hloupě přijít o body!

Dlouho to vypadalo, že rozhodne neutuchající gólový apetit Petra Sýkory. Pardubický kanonýr včera dvěma jedovatými vpichy poslal k zemi liberecké Bílé Tygry. Borec se sedmatřicítkou na zádech v posledních sedmi zápasech pokaždé skóroval a už je na třinácti gólech.

Jenže nakonec mohl prožít pořádně hořký večer. Za stavu 4:3 spálil tutovou šanci a vzápětí zbytečně zkosil jednoho z libereckých hráčů. Liberec pak v šesti mužích v čase 56.22 vyrovnal Víškem, jemuž gól vymyslel veterán Petr Nedvěd.

Sýkoru ale nakonec zachránil švihem do víka Špirko. „Petr mi poděkoval. Ale od toho jsme tým. Musíme si pomáhat,“ usmál se Špirko.

Branky a asistence: 23. Cetkovský (Genoway), 34. Zohorna (Koukal), 34. Sýkora (Jillson, Pivko), 49. Sýkora (Špirko), 60. Špirko z trestného střílení – 31. Hlaváč (DeSantis), 35. Hunkes (DeSantis, Nedvěd), 54. Čakajík (Nedvěd), 57. Víšek (Nedvěd). Rozhodčí: Jeřábek, Minář – Kis, R. Prchal. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:2. Diváci: 9125.

Pardubice: Hašek – Kočí, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Jillson – Sýkora, Špirko, Pivko – Zohorna, Koukal, Starý – Cetkovský, Genoway, Somík – Buchtele, Kousal, Rákos – Klejna. Trenér: V. Sýkora.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Hunkes, DeSantis, Derner, Moravec, Čakajík, Spiller, Jareš, Rýgl – Hlaváč, Nedvěd, Podkonický – Nedorost, Kašpařík, Bartovič – Víšek, Plodek, Klimenta – Blatný, Vantuch, Packard. Trenér: Kalous.

Mladá Boleslav – Karlovy Vary 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)

Po dvou vítězných zápasech na ledě soupeře odešly Karlovy Varyporaženy. Západočeši se v 17. kole 02 extraligy představili v Mladé Boleslavi a nakonec odjeli s porážkou 2:4.

Úvodní část branku nepřinesla. Oba celky vycházely ze zajištěné obrany a příliš pohledných akcí k vidění nebylo. Až na tu ze 13. minuty. Obrovskou chybu boleslavské obrany nepotrestal Petr Kumstát, který sám postupoval na gólmana Valenta, který dostal šanci před Markem Schwarzem. Brankář domácích tuto obrovskou příležitost hostí rozklekem zlikvidoval.

Ve druhé dvacetiminutovce už branky padat začaly. Bohužel pro Západočechy v obou případech musel ve své síti lovit Lukáš Sáblík. První padla ve 24. minutě. Gajovský přihrával zpoza branky na Zdeňka Bahenského, který z kruhu zakončil střelou přesně na zadní tyč. Karlovarský gólman neměl šanci zasáhnout.

Podruhé se musel Sáblík sklonit před Tomášem Sýkorou. Středočeši ve 39. minutě využili přesilovku. Sýkora si dojel pro vyražený puk a zakončil ranou mezi betony gólmana. Puk sice na čáru putoval dost šouravě, hostující brankář jej očividně zbrzdil, ale bohužel pro svěřence Josefa Palečka neudržel.

Mladoboleslavským se povedl vstup do třetí části na výbornou. Nejprve Duben trefil v čase 41:28 horní tyč. Přesně o minutu později, ale branka po konzultaci s videorozhodčím už platila. Tentokrát se do listiny střelců zapsal Tomáš Nouza.

Na začátku 46. minuty Gajovský s Machem jeli dva na jednoho a celou akci vyřešili více než znamenitě. Prvně jmenovaný podržel puk dostatečně dlouho na to, aby si Sáblík myslel, že bude střílet on sám. Jenže pak přišla přihrávka na Michala Macha, který mířil do odkryté klece. Tento okamžik celé utkání rozhodl a další minuty se mohly dohrávat už jen z povinnosti. To se ale nestalo.

Na začátku 50. minuty se ve vlastním oslabení prosadil Milan Hluchý, a když se o dvě minuty na to k němu přidal dalším přesným zásahem Jaroslav Kristek, tak se utkání ještě zdramatizovalo. Na druhou stranu to už bylo příliš pozdě.

Branky a nahrávky: 24. Bahenský (Gajovský, Němeček), 39. Sýkora (Kasík), 42. Nouza (Sýkora), 46. Macho (Gajovský, Fabuš) – 50. Hluchý (Tribuncovs), 52. Kristek (Hluchý, Hájek). Rozhodčí: Salminen, Husička – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5 navíc Skuhravý (KV) 10 OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3740.

Boleslav: Valent – Žabka, Kasík, Šterbák, Duben, Jiruš, Němeček, Lehikoinen – Pabiška, Král, Sup – Nouza, Sýkora, Boháč – Fabuš, Šagát, Macho – Bahenský, Gajovský, Handlovský – Vrbata Trenér: Čermák.
Karlovy Vary: Sáblík – Němec, Prošek, Dobroň, Hájek, Parýzek, Tribuncovs, Brňák, Schmidt – Kumstát, Skuhravý, Pletka – Melenovský, Kristek, Hluchý – Dej, Pech, Košťál – Zucker, Kuběna, Zaťovič. Trenér: Paleček.

Forejtův případ je varující zprávou o poměrech na Hradě, píše tisk

Praha - Odchod ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta, který se v úterý vzdal svého místa, je drsnou a varující zprávou o poměrech na Hradě. V komentáři to dnes píšou Hospodářské noviny. Případu se věnují všechny české deníky. Lidové noviny si v souvislosti s tím všímají bezpečnostních hrozeb, kterých je podle nich Hrad plný. Právo se pozastavuje nad "úpornou snahou dvou pochybných individuí" dostat kompromitující materiál do seriózních médií.