VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čajánek: Titul se Zlínem je můj dětský sen

Zlín /ROZHOVOR/ - Po odchodu Ivana Rachůnka do Sparty slavný odchovanec beranů nevěří v příchod jeho bratra Karla. „Tady už ho asi neuvidíme,“ tuší.

3.5.2011
SDÍLEJ:

Trojnásobný mistr světa Petr Čajánek se vrací do Zlína.Foto: Deník/Matej Slávik

Idol zlínských hokejových fanoušků se vrací! Po dlouhých šesti letech opět oblékne dres zlínského extraligového klubu jeho nejslavnější odchovanec Petr Čajánek (35). Trojnásobný mistr světa se včera před polednem upsal týmu PSG na dva roky.

„Nastal čas se vrátit, byla to jednoduchá volba. Už se těším na nadcházející ročník. Vracím se po dlouhých devíti letech, jelikož rok zde strávený v době stávky v NHL mezi tím ani nepočítám,“ tvrdí Čajánek, jenž měl nabídku i z brněnské Komety Brno. „Do přípravy naskočím už v úterý. Nedostal jsem od trenéra Vlacha na výběr,“ přiznala zlínská hokejová ikona.

Co nakonec rozhodlo o vašem návratu?
Rodina, byl jsem už dlouho bez ní. Dcera chodí do školy, což byl nejdůležitější faktor. Ještě mám dost sil a můžu mužstvu pomoct a věřím, že budu hodně platný.

Klub spoléhá na to, že budete spoluvychovávat mladé hráče. Přijímáte tuto roli?

Každý ze starších hráčů by si měl vzít mladé pod křídla. Je jasné, že je příjemné hrát se zkušenými top hokejisty. Ale stejně jako mně pomáhali starší hráči jako Mira Okál, Josef Štraub a Roman Meluzín, tak nyní rád podám pomocnou ruku mladším.

Láká vás stále vyhrát se Zlínem mistrovský titul?

Je to můj dětský sen a velká motivace, proto se vracím už nyní. Návrat neberu, že bych sem šel dohrát kariéru. Nejsem nyní schopný mluvit o síle mužstva, ale cíl mám a doufám, že se mi jej podaří splnit.

V posledních letech byli trenéři i hráči zvyklí absolvovat dvoufázovou letní přípravu, nyní ji zkrátili pouze na dopolední. Nehraje v tom roli i váš příchod?

Nevím, na to se musíte zeptat trenérů. Ale pravda je taková, že posledních devět let jsem trénoval sám a nikdy jsem s tím problémy neměl. Jednofázový trénink mi vyhovuje, protože doba na regeneraci je delší a trénink mnohem intenzivnější. Sám za sebe to vítám, ale určit to není moje rozhodnutí. (Směje se.)

Bude Zlín vaší poslední štací, nebo si ještě necháváte pootevřená vrátka do zahraničí?

Těžko říct. Chci vidět, jak mé děti vyrůstají. Člověk má určité představy, něco chcete a hodně rychle se může všechno změnit. Věřím, že tady budou se mnou spokojeni, budeme hrát dobrý hokej a pár let zde odehraji.

Jakých zkušeností si ze zahraničních angažmá nejvíce ceníte?

Jsem strašně rád, že jsem se naučil jazyky a dostal jsem se ven. Měl jsem příležitost si zahrát NHL i KHL. Tím se mi celý život neskutečně změnil.

Neměl jste tedy tendenci přestěhovat se s rodinou trvale do zahraničí, kde by se děti naučily jazyky a poznaly jinou kulturu?

Hrál jsem čtyři roky v Americe a stejnou dobu i v Rusku. Problém je, že jsem odcházel až ve 27 letech, kdy už jsem si vytvořil zázemí ve Zlíně. Je možné, že budeme ještě cestovat, ale domov budu mít vždy tady.

Hodně o vás stála i brněnská Kometa. Měla vůbec u vás nějakou šanci?

Vždy existuje. Určitě mě těšil zájem Komety, ale oni i já jsme věděli, že moc velká šance není. Brno je krásné město, má neuvěřitelnou atmosféru a klub, který půjde nahoru. Bylo by to lákavé, ale byla to jen alternativa, kdybych se nedohodl se Zlínem.

Nechtěl jste ještě rok zůstat přece jen v Petrohradu?

Tamní vedení vědělo o mých plánech, že bych se rád vrátil domů. O nové smlouvě jsme nejednali. Věřím, že ostudu jsem neudělal a nějakou práci tam odvedl. Nějakým způsobem jsme se domluvili. Ale je to jen můj pocit. Na hodnocení mé osoby se musíte zeptat někoho jiného.

Jaká byla petrohradská štace?

Nejkrásnější v životě. Je to nádherné město, krásná hala a vynikající fanoušci. Jen mě mrzí, že jsme sezonu nedokázali dotáhnout do vítězného konce, přestože jsem tomu letos hodně věřil.

Proč jste nedokázali uspět v play off KHL? Přestože jste porazili ve čtvrtfinále Východní konference Spartak Moskva i s Haškem v brance 4:0 na zápasy, následně jste v semifinále vypadli s Atlantem Mystiči 3:4 na utkání. Přitom jste měli v kádru spoustu hokejových individualit i českého kouče Marka Sýkoru.

Po pravdě řečeno si ani sám na to nedokážu odpovědět. Měli jsme sérii výborně rozehranou, vedli jsme 3:1, přesto jsme ji nepochopitelně ztratili. Strašně mě to mrzí.

Co očekáváte od české extraligy?

Uvidíme. NHL je úplně jiná soutěž než ruská KHL. A extraliga je zase někde jinde. Mám před ní obrovský respekt a budu se snažit co nejlépe připravit, protože to bude hodně těžké. V tuto chvíli nedokážu říct, jak se budu adaptovat. Nečekám, že by to bylo jednodušší než jinde.

Tušíte vůbec, co vás čeká? Jsou zde osobnosti typu Straky a Nedvěda, kteří jsou v extralize prvotřídními hvězdami.

Sleduji, jak hrají a v extralize dominují. Ale nedovolil bych si s nimi srovnávat. Jsou to hokejisté, kteří hrají jiným stylem než já. Budu rád, když pomohu mužstvu a budeme úspěšní. Rozhodně nepřemýšlím nad tím, jestli budu schopný hrát podobně jako oni.

Mezi vámi a Petrem Leškou trenéři rozhodnou, kdo bude hrát centra první formaci. Navíc se budete muset podělit i o prostor na ledě. Nebude v tom problém?

Ne. Nepřišel jsem si něco dokazovat ani s tím, že bych tady měl mít nějakou výsadní pozici. Chci tady hrát hokej. Vyskytuje se hodně dotazů, co já mám s Lešounem (Petr Leška, pozn. aut.). Tohle vzniklo z nějaké sezony, která tady kdysi byla, a tohle režíroval někdo úplně jiný.

Kdybyste byl zvolen kapitánem, přijal byste tuto funkci?

Takhle jsem vůbec nepřemýšlel. Uvidíme.

Opět budete hrát s vaším tradičním číslem 16 na dresu. Byla volná?

V neděli večer jsem přijel z dovolené v Americe a v pondělí jsem podepsal smlouvu. Je dobře, že všechno funguje pořád stejně, když mi ji pan Sedlák před osmnácti lety poprvé dal. Nyní mi ji opět přidělil, tak jsem za ni rád.

Masíruje vás obránce Patrik Hučko. Jak mu to jde?

Nemasíruje jen mě. (Směje se.) Bylo by super, kdyby se kluci, kteří odešli, opět vrátili a začlenili se do klubu. Paťa má ale smlouvu na další sezonu v Německu. Jeho návrat by byl pro mužstvo výborný, jelikož je to kluk, který si uvědomuje, co tým potřebuje a ví, jak jej bral. O něm se, co se týká záležitostí v kabině, můžeme bavit jen v superlativech.

Návrat dalšího zlínského odchovance Ondřeje Veselého je pro vás také dobrou zprávou?

Klub může jít pouze cestou vlastních odchovanců. Je jasné, že během kariéry budou odcházet, protože někde jinde dostanou lepší podmínky nebo získají někde novou zkušenost a impulz. Je výborné, že se hráči začínají znova vracet. Kdyby to bylo opačně, bylo by to špatně. Ale jelikož mají zájem, znamená to, že v klubu je všechno v pořádku. Byl bych proto rád, kdyby to fanoušci brali podle vlastních zkušeností. I jim se přece někdy stalo, že byli z práce vyhořelí a unavení.

Podepsal jste smlouvu na dva roky. Bylo to vaše přání, nebo obou stran?

Ani nevím. Větší část smlouvy řešili Robert Spálenka a Patrik Kamas. V zásadě mi bylo jedno, jestli bude kontrakt na jednu nebo tři sezony.

Musel jste se po finanční stránce hodně uskromnit? Nebude to pro vás problém?

Smlouva se nedá srovnávat s těmi v zahraničí, ale já se chtěl vrátit domů. Proto jsem akceptoval nabídku Zlína. Kdybych chtěl zahraniční smlouvu, tak tady dnes nejsem.

Vaším vzorem byl vždy Rostislav Vlach. Nyní vás bude trénovat. Dovedete si představit, jak vzájemná spolupráce bude vypadat?

Pamatuji si jeho hokejku titanku, jak ji téměř neměl omotanou, a přesto s ní dokázal zpracovat puk. Dodnes mi to není jasné. Myslím, že se známe velmi dobře a na vzájemnou spolupráci se těším.

Bavil jste se o svém příchodu i s kamarádem a obráncem Jaroslavle Karlem Rachůnkem, jenž vloni také plánoval návrat do mateřského dresu?

Jsme spolu v pravidelném kontaktu, takže je v obraze. Věděl to dlouho dopředu. Už o tom mluvíme nějaký čas.

Myslíte, že by se mohl vrátit už za rok?

Musím odpovídat? (Směje se.) Kdyby tady podepsal smlouvu jeho bratr Ivan, viděl bych jeho návrat velmi reálně. Ale v tuto chvíli si opravdu myslím, že tady Karla neuvidíme. Bohužel. Společně s Mirou Blaťákem jsou naši nejlepší obránci a nikdo v Evropě jejich kvalit nedosahuje. Ale takové hráče potřebujeme.

Bavil jste se s trenérem Hadamczikem o případném návratu do národního týmu?

Naposledy jsme spolu mluvili začátkem září v Moskvě a o reprezentaci nepadlo ani slovo. Máme parádní mužstvo, kluci si zaslouží hrát. Jsou tam kvalitní hokejisté a nyní už bych tam jedině zabíral místo.

Autor: Daniel Ostrčilík

3.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kožešinová farma ve Velkém Ratmírově.
22

O zákazu kožešinových farem bude Senát rozhodovat od 19. července

Šeberák.
26

Teplý víkend je tu. Přírodní koupaliště v Česku mají většinou čistou vodu

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost i selhání oběhu

Nedostatek tekutin může v současném horkém počasí způsobit malátnost, bolest hlavy a sníženou výkonnost. Při ztrátě vody na úrovni pěti procent lidské váhy hrozí oběhové selhání. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Podle předpovědi meteorologů dnes teploty vystoupí k 35 stupňům Celsia.

Rektor Zima: Ministr Pilný se bude snažit zohlednit VŠ, záleží to na Štechovi

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) ve čtvrtek ujistil zástupce České konference rektorů (ČKR), že investice do vzdělání a vysokého školství pokládá za prioritu. ČTK to řekl předseda ČKR a rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima po jednání na ministerstvu financí. Pilný podle něj slíbil, že se bude snažit zohlednit požadavky škol při sestavování rozpočtu. Záležet prý bude na tom, jaké priority mu předloží ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Trump se brání: Tajné nahrávky rozhovorů s Comeym jsem nepořídil

Není den, aby nebylo slyšet o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Tentokrát se vyjádřil k ostře sledované kauze, kdy se měl pokusit ovlivnit vyšetřování možného zásahu Ruska do volební kampaně. A to především odvoláním šéfa FBI Jamese Comeyho, jehož rozhovory měl tajně nahrávat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies