Češi na Kanadu nestačili, o čtvrtfinále si to rozdají s Norskem

Stockholm /VIDEO/ - Čeští hokejisté prohráli i přes zlepšený výkon ve svém předposledním zápase v základní skupině mistrovství světa ve Stockholmu s Kanadou 1:2 a v cestě do čtvrtfinále jim bude v úterý stát Norsko, které večer podlehlo suverénním Švýcarům.

12.5.2013

Tomáš Hertl schytal od Kanaďanů hodně ran.Foto: ČTK/SCANPIX SWEDEN/Fredrik Sandberg / SCANPIX

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika vstoupili do utkání proti favorizované Kanadě aktivně a od první minuty se nesoustředili jen na obranu. Ve 4. minutě si ale soupeř vytvořil hned dvě velké šance. Nejprve vyzkoušel Pavelcovu pozornost Ladd, poté po přečíslení dva na jednoho Giroux.

Otevřít skóre mohl Vrbata, ale jako první se prosadili Kanaďané. Při Voráčkově trestu lehce tečoval střelu Erica Staala Simmonds a zámořští hráči vedli. Češi následně svoji přesilovku nevyužili, ale v 18. minutě vyrovnali. Hanzalovu střelu pohotově dorazil Koukal.

Vzápětí mohl posunout svůj tým do vedení Hertl, Smitha ale ze samostatného nájezdu nepřekonal. Na začátku druhé části se do slibné pozice dostal Kovář, ale nepodařilo se mu ideálně zakončit stejně jako poté Hertlovi po Voráčkově přihrávce. Šance ale měli i Kanaďané, po Girouxově akci trefil Stamkos boční tyč.

Ve 27. minutě dostal za faul na Irgla pětiminutový trest Scheen, ale Češi nabídnutou výhodu nevyužili. Navíc ji zkrátilo Hanzalovo vyloučení. Druhá polovina prostřední třetiny byla celá poznamenaná vyloučeními, ani jeden z týmů se ale proti bránící čtveřici neprosadil. Nejblíže druhé branky byl Stamkos.

Potřetí se stav skóre změnil až ve 47. minutě, kdy Skinner projel celé hřiště, objel českou branku a překonal Pavelce, který se nestihl přesunout k druhé tyčce. Přiblížit Kanadu k výhře mohl Schultz, ale neuspěl stejně jako na druhé straně Nakládal. Šanci na vyrovnání v závěru poznamenalo vyloučení Šmída. Vytoužený bod Češi nezískali ani v power play.

ON-LINE reportáž z utkání naleznete ZDE.

Skupina A (Stockholm):

Kanada - ČR 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Simmonds (E. Staal, Robidas), 47. Skinner (Smith) - 18. Koukal (Hanzal, Hejda). Rozhodčí: Morg. Johansson, Vinnerborg (oba Švéd.) - Schrader (Něm.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 2:7, navíc Scheen (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6117.

Kanada: Smith - Schenn, Campbell, Robidas, Hamhuis, Schultz, Harrison, Brodie, Dillon - Simmonds, E. Staal, Read - Ladd, Giroux, Stamkos - Eberle, Duchene, Hall - O'Reilly, Skinner, J. Staal. Trenér: Lindy Ruff.
ČR: Pavelec - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hertl, Hudler - Irgl, Novotný, Hubáček - Fleischmann, Jan Kovář, Tlustý - Vrbata, Hanzal, Koukal. Trenér: Alois Hadamczik.

12.5.2013 VSTUP DO DISKUSE

Rakušané volí v opakovaných volbách nového prezidenta

Vídeň - V Rakousku začalo opakované druhé kolo prezidentských voleb. Voliči si vybírají mezi nezávislým kandidátem podporovaným stranou Zelených Alexanderem Van der Bellenem a členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. Květnové hlasování, v němž zvítězil Van der Bellen, kvůli formálním chybám při sčítání hlasů zrušil ústavní soud.

Duka slouží mši k otevření německy mluvící farnosti v Praze

Praha - V souvislosti s otevřením farnosti německého jazyka v Praze na Novém Městě bude dnes pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit od 11:00 mši v kostele sv. Jana Nepomuckého Na Skalce. Německou farnost zřídil Duka k 1. říjnu, důvodem byl růst německy hovořící komunity a snaha o obrození staleté přítomnosti německého kulturního živlu v hlavním městě, uvedlo na webu pražské arcibiskupství.