Čeští hokejisté podlehli ve svém úvodním utkání v osmifinálové skupině F na mistrovství světa Švýcarsku 2:3 a zkomplikovali si cestu do play off.

Po porážce s Norskem a výhře nad Švédskem mají před duely s Lotyšskem a Kanadou na kontě jen tři body. S Lotyši se utká tým kouče Vladimíra Růžičky v pondělí od 20:15.

Do sestavy českého týmu se zařadili nově beci Němec a Mojžíš, pro něhož to byl debut na mistrovství světa. Švýcaři, kteří na turnaji ještě neztratili ani bod, potvrzovali v úvodu formu, český tým naopak na začátku na čtvrteční výkon proti Švédsku nenavázal.

Vokouna nejdříve vyzkoušel z mezikruží Monnet a v páté minutě už se výběr kanadského trenéra Simpsona radoval z vedení. Nadějnou akci nezakončil elitní Červenkův útok a z brejku po Bezinově střele se trefil bekhendem osamocený Plüss.

Za pár vteřin mohl zvýšit Monnet, který se po vlastní střele ocitl sám před českou brankou, ale Vokoun se vyznamenal. Gerbera ohrozili Češi až v šesté minutě, kdy vyjel zpoza branky Vampola, ale švýcarský gólman byl na místě. Švýcaři byli nebezpečnější, Kašpar se v obranném pásmu marně dožadoval vyloučení za podražení a obrovskou šanci spálil Brunner.

České fanoušky v hledišti SAP Arény mezi více než sedmi tisíci diváků potěšila krásná individuální akce Klepiše, ale Gerber jeho bekhendový pokus vykryl. Kombinace Švýcarů však byly nápaditější.

Další možnost ještě nezužitkoval Plüss, ale v 15. minutě ztratil puk u mantinelu Novotný a po Brunnerově přihrávce byl proti volnému Ambühlovi u levé tyčky Vokoun bez šance. Snížit mohl po Červenkově akci Jágr, ale nepřekonal ležícího Gerbera, který později zasáhl i proti Hubáčkově střele z mezikruží.

Hned po pauze se opět tlačili za zvýšením náskoku Rüthemann a Déruns. Pak už se začali prosazovat více Češi. Klepiš ještě nedosáhl na Jágrovu "žabku", ale v 25. minutě už bylo sníženo.

Bezina chybně rozehrál v rohu, Voráček našel před brankou volného Marka, který nadvakrát překonal Gerbera. Ruští sudí Kadyrov a Olenin poprvé vylučovali v 26. minutě a při Barinkově trestu nepřekonal Vokouna zblízka Vauclair a pak ani od modré čáry Seger.

Na šest vteřin nabídlo Švýcarům výhodu pěti proti třem Rachůnkovo vyloučení, ale český tým odolal i pak ve čtyřech a mohl dokonce vyrovnat. Rozsíval po skvělé práci v rohu obranného pásma vysunul na útočné modré čáře Klepiše, po jeho přihrávce trefil osamocený Rolinek horní tyč, což si sudí ověřili u videorozhodčího.

Od 32. minuty opět doháněli Češi dvoubrankovou ztrátu, když je soupeř přečíslil a Ambühl si připsal druhou trefu v utkání střelou z pravé strany místo přihrávky najíždějícímu spoluhráči. Češi pak odolali při Klepišově trestu a tři vteřiny po jeho skončení snížil Blaťák nahozením od modré čáry, které tečoval do levého horního rohu Gerberovy branky nešťastně Plüss.

Švýcaři ale drželi vedení i po 77 sekund trvající přesilovce Růžičkova výběru pěti proti třem. Těsně před druhou pauzou ještě mohl vyrovnat Mojžíš. Hned po přestávce neprošla na Gerbera Červenkova střela. Při Koukalově trestu zase zamířil Brunner bekhendem vedle a Češi ustáli problémy i poté, co přišel Čáslava o hokejku.

Potom se hrálo bez šancí, protože Švýcaři pozorně bránili. Až v 52. minutě český tým vystupňoval tlak a Rolinkovu dorážku chytil Gerber. Nápor se sice ještě více stupňoval, ale českým střelcům chyběla přesnější koncovka. Změnu stavu nepřinesla ani 115 sekund trvající power play, při které trefili Švýcaři tyč.

Rusko udolalo domácí výběr

Ruská mašina sestavená kolem Ovečkina s Kovalčukem se proti Německu nezadrhla. Výsledek 3:2 však není kdovíjak přesvědčivý.

"Asi proto, že domácí hráli dobrý hokej," hodnotil duel ruský forvard Viktor Kozlov.

Němce nezaskočila ani tak ofenzivní hra Rusů jako síla jejich fanoušků. kteří domácím příznivců zdatně sekundovali.

"Atmosféra byla skvělá. Ruských fanoušků tady bylo fakt dost," divil se pro server iihf.com Marcel Goc. "Věděli jsme, že ve hře s pukem se jim nemůžeme vyrovnat, defenzivně jsme na tom ale nebyli zle," dodal Goc.

Sborná si díky výhře de facto zajistila čtvrtfinálovou účast.

Osmifinálová skupina F:

Česká republika - Švýcarsko 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky:
25. Marek (Voráček), 35. Blaťák (Červenka) - 5. M. Plüss (Bezina, Rüthemann), 15. Ambühl (Brunner, Monnet), 32. Ambühl (Helbling). Rozhodčí: Kadyrov, Olenin (oba Rus.) - Děďulja (Běl.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 7206.

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, K. Rachůnek, Gřegořek, Blaťák, Němec, Mojžíš, Barinka - Jágr, Červenka, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Švýcarsko: M. Gerber - Seger, Vauclair, Hirschi, Bezina, Du Bois, Josi, Helbling - Déruns, M. Plüss, Rüthemann - Lemm, Savary, Romy - Brunner, Monnet, Ambühl - Duca, Trachsler, Jenni. Trenéři: Sean Simpson, Manuele Celio a John Fust.

Rusko - Německo 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

15. Kovalčuk (Frolov, Jemelin), 27. Kuljomin (Afinogenov, Kozlov), 50. Ovečkin (Sjomin) - 40. Ehrhoff (Wolf, Hospelt), 54. Barta (Kreutzer, Felski). Rozhodčí: Minář, Šindler (oba ČR) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 18.343.

Rusko: Varlamov - Kornějev, Grebeškov, Aťjušov, Kulikov, I. Nikulin, Jemelin, Kalinin - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Dacjuk, Kovalčuk, Frolov - Mozjakin, Sušinskij, Anisimov - Kozlov, Kuljomin, Těreščenko - Afinogenov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Německo: Kotschnew - Ehrhoff, Dietrich, Krueger, Sulzer, Holzer, Braun, Butenschön, N. Goc - Schütz, Rankel, M. Goc - Müller, Ullmann, Wolf - Hospelt, Tripp, Hager - Felski, Kreutzer, Barta. Trenér: Uwe Krupp.

1. Rusko 3 3 0 0 0 9:4 9
2. Dánsko 3 2 0 0 1 11:4 6
3. Finsko 3 2 0 0 1 4:4 6
4. Německo 3 1 0 0 2 5:5 3
5. Slovensko 3 1 0 0 2 5:11 3
6. Bělorusko 3 0 0 0 3 3:9 0