Češi po bitvě porazili Lotyšsko, výhru vystřelil Nedvěd a překonal Jágra

Stockholm - Čeští hokejisté otočili na mistrovství světa zápas s Lotyšskem a zvítězili 3:1, připsali si třetí vítězství a posunuli se na třetí místo skupiny B za Švédsko a Rusko.

10.5.2012

Čeští hokejisté (zleva) David Krejčí, Michael Frolík, Petr Nedvěd a Milan Michálek se radují z gólu proti Lotyšsku.Foto: ČTK/Michal Doležal

Čeští hokejisté ve čtvrtek porazili na mistrovství světa ve Stockholmu po obratu Lotyšsko 3:1 a posunuli se na třetí místo ve skupině B o čtyři body za vedoucí duo Švédsko a Rusko. Vítěznou branku dal v 51. minutě útočník Petr Nedvěd, který se stal nejstarším českým střelcem gólu v historii světových šampionátů. Výhru ještě pojistil v přesilovce Tomáš Plekanec. Další zápas čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika v pátek od 16:15 s Itálií.

Češi nastoupili nově v sestavě s útočníkem Koukalem, který nahradil na levém křídle Nedvědovy formace Vondrku. Od začátku se snažili dostat soupeře pod tlak a dostávat se do zakončení, ale Lotyši byli nebezpečnější. V šesté minutě mohl otevřít skóre obránce Cibulskis, který dostal prostor k dorážce a zamířil do boční sítě.

Po vyloučení Němce na dvě plus dvě minuty za dva fauly za sebou se český tým v dlouhém oslabení ubránil, ale měl štěstí, že Daugavinš trefil ve 13. minutě jen pravou tyč. Na české straně velké šance chyběly. Lotyši se náporu bránili a ránu Kašpara po buly vyrazil ramenem Masalskis. Lotyšského gólmana prověřil i Krejčí.

O vyrovnání se postaral Michálek, o vítězství Nedvěd

Při Bartulisově vyloučení na přelomu první a druhé třetiny se Lotyši ubránili a ve 24. minutě získali vedení. Nakládal za brankou rozehrál naslepo na hůl Keninšovi, jenž přihrál Berzinšovi a ten propasíroval puk za Kovářova záda. Odpovědět mohl po zaváhání lotyšské defenzivy Průcha. Hrozil ale nadále tým kanadského kouče Nolana, když Kovář musel řešit dva pokusy Krisjanise Redlihse a také Spruktse.

Před polovinou utkání Češi vyrovnali. Plekanec rozjel protiútok a po Nakládalově nahození dorážel u levé tyče kanonýr Michálek, který si připsal první trefu na turnaji. Potom ohrozil Masalskise ještě Frolík, ale ve 34. minutě málem vrátil při dvou šancích v rychlém sledu Lotyšům vedení Daugavinš. Český tým pak hrál další dvě oslabení. Mezi tím se dostal při odchodu do šatny do konfliktu Jass s Hemským.

Lotyši s převahou fanoušků nadále český tým trápili a favorit se nemohl přes jejich obranný val prosadit. Pokusy z dálky spolehlivě chytal Masalskis a zlikvidoval i šanci Novotného. Na obranu středního pásma soupeře vyzráli Češi v 51. minutě, kdy Němec vysunul Nedvěda, který se zbavil na útočné modré čáře Sotniekse a blafákem do forhendu rozhodl. Čtyřicetiletý centr svým gólem překonal loňský zápis Jaromíra Jágra, který se trefil v 39 letech. Vítězství ještě pojistil v přesilovce Plekanec, který střelou přes beka o pravou tyč uklidil puk do branky.

Plekanec po výhře: Zlepšili jsme se, ale křeč v útoku pořád je

ON-LINE ze zápasu čtěte ZDE

Skupina B:

Česká republika - Lotyšsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 29. M. Michálek (Nakládal, Plekanec), 51. P. Nedvěd (Němec, Čáslava), 54. Plekanec (Blaťák) - 24. Berzinš (Keninš). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Dědulja (Běl.), Morrison (USA). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 2570.

Česká republika:
Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš - Frolík, Plekanec, M. Michálek - Tenkrát, Krejčí, Průcha - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Galvinš, Bartulis, Cibulskis, Sotnieks, Pujacs, Lavinš - M. Redlihs, Sprukts, Indrašis - Daugavinš, Cipulis, Širokovs - Meija, Berzinš, Keninš - Štals, K. Jass, Saulietis. Trenér: Ted Nolan, Artis Abols a Viktors Ignatěvs.

10.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
Boje o Mosul
14

Iráčtí vojáci zneškodnili v Mosulu sebevražedné atentátníky

Pobřežní hlídky se vydaly žraloka hledat
1

Ke břehům Mallorky připlul žralok. Lidé se s křikem vrhali ke břehu.

Maketa Německého domu v Brně stojí načerno. Nemá stavební povolení

Brno porušuje skrz své turistické centrum zákon, obvinil šéf brněnských občanských demokratů Robert Kerndl současné vedení magistrátu. Problém vidí v maketě Německého domu na Moravském náměstí. „Musí mít stavební povolení a územní rozhodnutí, které nemá. Jde o černou stavbu," uvedl Kerndl.