Češi porazili i Rusko, vyhrají osmifinálovou skupinu

Bratislava /FOTOGALERIE/ - Čeští hokejisté si poradili s Ruskem 3:2 a na mistrovství světa jsou neporaženi. Vítězný gól zařídil Tomáš Plekanec.

8.5.2011 4
7 fotografií
Čeští hokejisté se radují z vítězství nad Ruskem.

Čeští hokejisté se radují z vítězství nad Ruskem.Foto: ČTK/Jan Koller

Od zvláštního zpravodaje Deníku

Česká hokejová šikovnost přelstila i zákeřně hrající Rusy. Národní tým na mistrovství světa udolal dalšího silného protivníka. Díky dvěma bleskovým brankám a proměněnému trestnému střílení Plekance zvítězil nad sbornou 3:2.

Turnajem stále prochází bez zaváhání a do čtvrtfinále půjde z prvního místa, navíc může očekávat „přijatelnějšího“ protivníka. Češi v neděli zastavili i Ovečkina s Kovalčukem, kteří se v utkání vůbec neprosadili. Ruské hvězdy hrubými fauly zastínil útočník Jevgenij Arťuchin.

Dvoumetrový obránce po polovině zápasu dvěma hity na hlavu vyřadil ze zápasu Milana Michálka a Karla Rachůnka. Ti by však měli být na čtvrtfinále v pořádku. Za nevybíravé zákroky dostal Rus jen dvouminutový trest. „Arťuchin je jezdící monstrum. Musíte se mít na pozoru a dávat rychle puk,“ líčil Jaromír Jágr, který byl z faulů rozladěný podobně jako kouč Alois Hadamczik. „Před mistrovstvím máme speciální seminář, kde nám ukazují a vyhrožují, že se bude pískat každý faul na hlavu a pak nepotrestají zákroky, jaké předvedl Arťuchin,“ zlobil se kouč.

Jeho tým vykročil za vítězstvím už v první třetině. Pavelec nejdřív vychytal tutovku Zaripova, a pak Češi v jedné minutě dvakrát udeřili. Důrazný Jakub Voráček skvěle operoval před brankou a v pádu dorazil puk za vyjetého Barulina. „Jsem rád, že se daří všem pětkám. Snad to bude pokračovat,“ lebedil si Voráček. Za okamžik přišla velká chvíle Jaromíra Jágra. Na pravé straně převzal puk, v mžiku se geniálně uvolnil přes dva Rusy a švihem prostřelil ruského gólmana. „Mám ze zápasu smíšené pocity. Od druhé třetiny byl divně rozkouskovaný,“ říkal Jágr.

Eliáš byl zklamaný z rozhodčích

Hadamczikův tým si do poloviny utkání užíval každou chvilku na ledě. Měl šance, vymýšlel parádičky a tak Rusové zakročili hrubou silou. Dvoumetrový ruský zadák při jednom střídání třikrát ostře zajel do českého protihráče, ve třetím případě ramenem nevybíravě zboural nic netušícího Milana Michálka.

„Jsem strašně zklamaný z rozhodčích. Čtyřikrát za sebou tam byly zákroky na hraně, do hlav. V NHL by za tohle dostal hráč okamžitě trest do konce zápasu,“ povídal Patrik Eliáš. Arťuchin ještě před druhou sirénou zasáhl Rachůnka a způsobil mu krvavý šrám na hlavě. Rusové sice svými fauly ve druhé třetině otupili český tlak, nečistá hra se jim nakonec vymstila.

Ve 44. minutě ruský zadák Nikulin uťal Plekancův únik hozenou holí a sudí nařídil trestné střílení. Centr elitní formace pak ukázal mazáckou kličku a vrátil týmu dvougólové vedení. Zaripov už jen snížil. Češi v pondělí zakončí osmifinálovou skupinu proti Němcům, ale ani prohra už jim první místo nesebere. „Zase jsme si zvedli sebevědomí a při čtvrtfinále přijde den D,“ říkal Voráček.

Osmifinálová skupina E v Bratislavě:

Česká republika - Rusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Voráček (Rolinek, Škoula), 16. Jágr (Plekanec), 44. Plekanec z trest. střílení - 32. Těreščenko (Arťušov, Radulov), 56. Zaripov (Kalinin). Rozhodčí: Sterns (USA), Reiber - Arm (oba Švýc.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 4:8. Využití: 0:1. Diváci: 9308.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Němec - Jágr, Plekanec, Červenka - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Frolík, Novotný, Průcha - Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Rusko: Barulin - I. Nikulin, Bělov, Aťjušov, Tjutin, Kornějev, Kalinin, Jemelin, Kulikov - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Kuljomin, Arťuchin, Kajgorodov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.