Češi se na MS protrápili k výhře nad Dánskem, Kovář vychytal nulu

Stockholm - Čeští hokejisté zahájili mistrovství světa výhrou nad Dánskem 2:0. O vítězství se postarali střelci Aleš Hemský a Petr Tenkrát. Hrdina zápasu brankář Jakub Kovář vychytal při své premiéře na MS čisté konto.

4.5.2012
6 fotografií
Brankář Jakub Kovář kryje střelu Franse Nielsena z Dánska.

Brankář Jakub Kovář kryje střelu Franse Nielsena z Dánska.Foto: ČTK/Michal Doležal

Čeští hokejisté zdolali při vstupu do mistrovství světa ve Stockholmu Dánsko 2:0, když se o branky postarali Aleš Hemský a Petr Tenkrát. Velký podíl na tříbodovém zisku ve svém premiérovém vystoupení na světovém šampionátu měl gólman Jakub Kovář, který si připsal čisté konto. Další duel čeká tým kouče Aloise Hadamczika v sobotu od 20:15 proti domácímu Švédsku.

Čeští hokejisté v sestavě s třemi debutanty na velké mezinárodní akci - vedle Jakuba Kováře i bekem Nakládalem a útočníkem Vondrkou - si vynutili hned po 46 vteřinách vyloučení Daniela Nielsena, ale rychlého vedení se nedočkali. Krejčí ztroskotal na gólmanu Andersenovi, pak střílel od modré čáry Plekanec a v další šanci minul Petružálek.

Před hrstkou diváků v hale Globen se hrál dlouho hokej bez vzruchu a šancí. V deváté minutě zahrozili také Dánově, Kováře prověřil Plekancův spoluhráč z Montrealu Eller. Při Kutlákově trestu se český tým bez potíží ubránil a v 13. minutě ohrozil Andersena. Stejně tak odolali Dánové při pobytu Franse Nielsena na trestné lavici a hned po jeho návratu musel Kovář krýt dva Larsenovy pokusy.

V úvodu druhé části prověřil dánského gólmana Frolík, ale českou snahu o větší aktivitu přibrzdila vyloučení. V přesilovce předvedl sólo Frans Nielsen, ale v koncovce útočník New Yorku Islanders selhal. Když po vyhození puku do hlediště přisedl ke Kutlákovi i Krejčí, bránili se Češi 82 vteřin ve třech proti pěti.

Skóre otevřel Hemský

Kovář kryl dvě střely Franse Nielsena i další nebezpečné pokusy Dánů. Po Kutlákově návratu na led měli Dánové chvíli stále ještě zvýrazněnou výhodu, když zlomili Plekancovi hokejku, ale Hardt neměl přesnou koncovku. Český kapitán ještě marně reklamoval předchozí sekání.

Následně se ještě Hadamczikův výběr bránil při trestu Hemského. Češi vytěžili vedení z faulu Larsena, který byl už dvě vteřiny na ledě, ale jen sledoval, jak po kombinaci Nedvěda a Plekance zakončil z brankoviště do odkryté branky Hemský.

Na začátku závěrečné třetiny vyvolal vzruch před českou brankou Hardt, na druhé straně stříleli Tenkrát a Krejčí. Ve 44. minutě se ocitl ve velké šanci Storm, ale minul. Seveřané český tým dostávali pod tlak. Do šance se dral Hansen, který obešel Kutláka, ale český bek ještě v pádu situaci zachránil. Stejný hráč nebezpečně vypálil i sedm a půl minuty před koncem.

Pojistku české výhry zařídil 159 sekund před koncem ránou z levého kruhu k levé tyči Tenkrát. Za necelou minutu musel po nevybíravém Hansenově zákroku u mantinelu do šatny otřesený bek Kutlák.

ČTĚE TAKÉ:
Kovář po výhře: Nečekal jsem, že proti Dánsku budu mít tolik práce
ON-LINE ze zápasu čtěte ZDE

Skupina B (Stockholm):

Česká republika - Dánsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 40. Hemský (Plekanec, P. Nedvěd), 58. Tenkrát. Rozhodčí: Lewis (Kan.), Kaval - Morrison (oba USA), Suominen (Fin.). Vyloučéní: 4:4. Bez využití. Diváci: 1610.

Česká republika: Jakub Kovář - Blaťák, Nakládal, Čáslava, Kutlák, Němec, Krajíček - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Průcha, Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Dánsko: Andersen - Larsen, J. B. Jensen, D. Nielsen, Lassen, M. Boedker, K. Jensen, Hersby - Eller, F. Nielsen, Hardt - Hansen, Jakobsen, Madsen - Starkov, Lykkeskov, Green - Storm, Poulsen, J. Jensen. Trenéři: Per Bäckman, Carl-Johan Klint a Tomas Jönsson.

4.5.2012 VSTUP DO DISKUSE

Norský Barnevernet versus český dědeček. Jiří Pavelka podává v Norsku žalobu

Praha - Do boje s norským Barnevernetem se pustil dědeček dvou chlapců, které úřady v roce 2011 odebraly české matce Evě Michalákové a jejímu manželovi Josefovi. Důvodem mělo být údajné zanedbávání, fyzické týrání a sexuální zneužívání. Podle tamní policie a lékařů se podezření Barnevernu nepotvrdilo. Úřady a následně soudy ale považovaly zjištění za natolik vážná, že děti ponechaly u pěstounů. Dnes devítiletý David a jedenáctiletý Denis žijí odděleně, každý v jiné pěstounské rodině.

Protikuřácký zákon má Kalousek za další regulaci živnostníků

Praha - Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek má dnes schválený protikuřácký zákon za další regulaci podnikání. Novinářům ve Sněmovně řekl, že za normálních okolností by pro normu hlasoval, dnes ale postupoval opačně kvůli tomu, že jde o další z regulačních opatření namířených kabinetem ČSSD, ANO a KDU-ČSL proti živnostníkům. Sněmovní klub jeho strany neměl k hlasování stanoven jednotný postup.

Neomezený tarif za hubičku! Nemocnice dohodla extrémně levné volání

Olomouc – Zaměstnanci Vojenské nemocnice Olomouc mohou telefonovat bez obav o provolané minuty. Vedení nemocnice se totiž podařilo uzavřít s operátorem O2 mimořádně výhodnou smlouvu.